piątek, 28 października 2022

Kolacja dla norweskiego Parlamentu, hiszpańska rodzina królewska w Asturii + więcej

Belgia

Na koniec drugiego dnia wizyty państwowej na Litwie król Philippe i królowa Mathilde zorganizowali koncert zwrotny na cześć Pary Prezydenckiej Litwy.

Embed from Getty ImagesTrzeci i ostatni dzień wizyty państwowej para królewska rozpoczęła osobno. Król razem z Prezydentem odwiedził wojska belgijskie stacjonujące na Litwie w ramach NATO, natomiast królowa i Pierwsza Dama udały się do ośrodka dla uchodźców z Ukrainy w Wilnie oraz restauracji Pirmas Blynas, w której pracują głównie osoby niepełnosprawne. Na koniec wizyty cała czwórka przybyła do Kowna, Europejskiej Stolicy Kultury 2022, gdzie przespacerowali się po Placu Jedności i odwiedzili Muzeum Čiurlionisa, litewskiego pisarza, kompozytora i malarza przełomu XIX i XX wieku.

Po powrocie do Brukseli 27 października para królewska spotkała się z tegorocznymi medalistami Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich, Europejskich lub Światowych Mistrzostw oraz World Games w Birmingham w Pałacu Laeken.

Pracowity tydzień para królewska zakończyła dzisiejszą pieszą wycieczką w rodzinnych stronach Mathilde w prowincji Luksemburg. Jest to kolejna wędrówka zorganizowana przez królową z okazji jej zbliżających się 50. urodzin, aby zachęcić do ruchu na świeżym powietrzu jako sposobu na dbanie o zdrowie psychiczne. Parze towarzyszyli podopieczni programu Health Oncology Program Exercice, który zachęca do ćwiczeń fizycznych w trakcie leczenia nowotworu, stowarzyszenia Fit Your Mind, które promuje aktywność fizyczną wśród pacjentów z chorobami neurologicznymi oraz stowarzyszenia Andage.

Norwegia

Pojawiło się nagranie z ostatniej wizyty księżniczki Ingrid Alexandry w Norweskich Siłach Zbrojnych.


Książę Haakon i księżna Mette-Marit postanowili zakończyć wynajem posiadłości na wyspie Dvergsøya w gminie Kristiansand, w rodzinnych stronach księżnej, w której od 2009 razem z dziećmi spędzali letnie wakacje. Jak przekazał ich rzecznik, mają wiele miłych wspomnień ze spędzonych tam chwil i cieszą się, że ich dzieci miały okazję poznać bliżej południową Norwegię i Kristiansand. Przekazali również swoje podziękowania władzom gminy.


27 października król Harald i królowa Sonja wydali coroczny bankiet w Pałacu Królewskim w Oslo dla członków norweskiego Parlamentu - Stortingsmiddagen. Po raz pierwszy taką kolację zorganizował  król Haakon VII w maju 1906.
Obecni byli także książę Haakon, księżna Mette-Marit i księżniczka Astrid.
Wielka Brytania

Król Charles zatrudnił osobistego dudziarza, który rozpoczął pracę kilka dni temu i każdego dnia budzi monarchę, grając na dudach w ogrodach Clarence House. Tradycja została zapoczątkowana w XIX wieku jeszcze przez królową Victorię.


Księżna Walii została oficjalnie patronką wyprawy na Antarktydę kapitan Preet Chandi, która jako pierwsza kobieta w historii chce sama przemierzyć Antarktydę, pokonując ponad 1000 mil. W 2021 Preet Chandi jako pierwsza kobieta w historii samotnie dotarła do Bieguna Południowego. Księżną poproszono o objęcie patronatem wyprawy w ramach jej długoletniego zaangażowania w promowanie aktywności na świeżym powietrzu.

Pojawiły się niepotwierdzone na ten moment informacje, że król Charles zamierza rozszerzyć listę Radców Stanu, na której obecnie znajdują się, zgodnie z tradycją, jego żona i pięciu pełnoletnich członków rodziny, zajmujących pierwsze miejsca w linii sukcesji: królowa Camilla, książę Walii, książę Harry, książę Andrew i księżniczka Beatrice. Radcy Stanu (najczęściej tylko jeden z wymienionych członków) mogą podjąć najważniejsze obowiązki monarchy w sytuacji jego nieobecności, spowodowanej np. zagraniczną podróżą. Duże kontrowersje budzi fakt, że na liście znajdują się osoby, które nie pełnią publicznych obowiązków na rzecz "firmy", czyli Harry, Andrew i Beatrice. Zgodnie z doniesieniami, król ma zamiar rozszerzyć listę, tak, by znaleźli się na niej również księżniczka Anne, książę Edward, a być może nawet księżna Kate.


Dzisiaj, z okazji 358. rocznicy powstania Royal Marines, tworzącej Królewską Marynarkę Wojenną, król został ich nowym kapitanem generalnym jako czwarty w historii monarcha na tym stanowisku. Wcześniej funkcję tę sprawowali m.in.: jego dziadek, król George VI, pradziadek, król George V, ojciec, książę Philip, oraz syn, książę Harry.
Król odbył szkolenie w Royal Naval College Dartmouth i służył w Królewskiej Marynarce Wojennej w latach 1971-1976.Rosja

Opublikowano pierwsze zdjęcie księcia Aleksandra Georgiewicza, urodzonego niedawno synka wielkiego księcia Jerzego Michajłowicza i księżnej Victorii Romanowny.

Szwecja / Jordania

Wieczorem 25 października książę Carl Philip i księżna Sofia jako para książęca Värmland uczestniczyli w kolacji wydanej przez gubernatora prowincji w Karlstad. 
W ciągu dnia księżna została zapytana, jak się czuje z tym, że jej najstarszy syn, książę Alexander, rozpoczął naukę w szkole podstawowej, na co odparła, że jest tym podekscytowana. "Posiadanie dziecka w wieku szkolnym to nowy krok dla całej naszej rodziny. Ale jak na razie radzi sobie dzielnie i świetnie się bawi."

Drugiego dnia wizyty w Värmland para odwiedziła MSB - Szwedzką Agencję ds. Spraw Cywilnych w Karlstad, a następnie udała się do miasta Filipstad na obiad z przedstawicielami gminy i wizytę w fabryce Ballograf.

W dniach 24-26 października królowa Silvia złożyła trzydniową wizytę w Ammanie razem z organizacją Mentor International, którą założyła w latach 90. wspólnie z WHO. Pierwotnym celem organizacji była walka z uzależnieniami wśród młodzieży, ale z biegiem lat jej działalność została rozszerzona i obecnie zajmuje się mentoringiem młodych osób z misją, by zapewnić im zdrowe i wolne od używek środowisko.
Pierwszego dnia wizyty królowa odwiedziła szkołę dla dziewcząt w Ammanie, a następnie spotkała się z Ambasador Szwecji. Na koniec dnia razem z królową Ranią wzięła udział w charytatywnej kolacji, w trakcie której zbierano fundusze na nowo uruchomiony oddział Mentor Arabia.
Drugi dzień wizyty królowej wypełniony był spotkaniami z przedstawicielami Mentor International i Mentor Arabia.


Na koniec krótkiej wizyty w Ammanie królowa Silvia ponownie spotkała się z królową Ranią. Panie rozmawiały o pracy Mentor Arabia oraz o zbliżającej się wizycie państwowej szwedzkiej pary królewskiej w Jordanii w dniach 15-17 listopada. Królowa Rania zamieszczając później zdjęcie ze spotkania napisała: "Cudownie widzieć dzisiaj moją drogą przyjaciółkę, Jej Królewską Mość Królową Szwecji Silvię".
Królowa Silvia nie wróciła jednak do Szwecji, a poleciała do Brazylii, gdzie razem z królem Carlem Gustafem, księżniczką Victorią, księciem Danielem i ich dziećmi odpocznie przed powrotem do oficjalnych obowiązków. Kierunek nie został wybrany przypadkowo - mama królowej, Alice de Toledo Sommerlath była Brazylijką i mieszkała w tym kraju zanim po ślubie przeniosła się do Niemiec.


Hiszpania

27 października król Felipe, królowa Letizia, księżniczka Leonor i Infantka Sofia przybyli do Asturii na coroczne rozdania Nagród Księżniczki Asturii. Wieczorem po przybyciu cała czwórka była obecna na koncercie w Audytorium Księcia Felipe w Oviedo, na którym w tym roku wystąpiły tegoroczne laureatki Nagrody w kategorii Sztuka, śpiewaczka Carmen Linares i tancerka María Pagés.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesDrugi dzień wizyty w Asturii obejmował tradycyjnie audiencje z: laureatami Medalu Asturii, laureatami nagród Uniwersytetu w Oviedo oraz laureatami, jury i członkami Rady Powierniczej Fundacji Księżniczki Asturii w Hotelu Reconquista.
Sofia miała na sobie po raz pierwszy buty na niewielkim obcasie, a Leonor założyła kolczyki swojej mamy.
Jeszcze dzisiaj księżniczka Leonor wręczy Nagrody Księżniczki Asturii. Ceremonię będzie można oglądać na żywo od godziny 18:30 na YouTubie hiszpańskiej rodziny królewskiej tutaj.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesLuksemburg

25 października wielka księżna Maria Teresa odwiedziła Maison des Jeunes de Gasperich na zaproszenie młodzieży, która przez ostatnie trzy lata zbierała pieniądze na rzecz jej fundacji "„Stand Speak Rise Up!".

Wieczorem tego dnia razem z wielkim księciem Henri'm, księciem Guillaumem i księżną Stephanie wydała kolację dla członków Izby Deputowanych na zamku Berg.27 października wielki książę i wielka księżna uczestniczyli w obchodach 75. rocznicy przystąpienia Luksemburga do UNESCO.

3 komentarze:

  1. Leonor wygląda tak dorośle i pięknie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Leonore ubiera się coraz lepiej, coraz śmieleje. W fuksjowym garniturze wyróżniała się wśród głównie ciemnych sukienek.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mi też coraz bardziej podoba się styl Leonor

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.