piątek, 20 sierpnia 2021

Letnie rezydencje rodzin królewskich: Hiszpania

 Przed Wami kolejne trzy rezydencje, tym razem hiszpańskiej rodziny królewskiej.

Palacio Real de la Almudaina / Palau de l'Almudaina


"El Palacio de la Almudaina" by ReservasdeCoches.com is licensed under CC BY 2.0Lokalizacja: Oficjalna rezydencja rodziny królewskiej na Balearach znajduje się w Palmie, stolicy Majorki (i samych Balearów).

Historia: Alkazar (ufortyfikowany mauretański pałac - a właściwie kompleks pałacowy -  charakterystyczny dla architektury muzułmańskiej, wybudowany w czasach arabskiej dominacji w Hiszpanii i Portugalii), znany początkowo pod nazwą “Zuda”, pochodzi z początku XIV wieku, choć już wcześniej, w XII i XIII wieku w jego miejscu stała arabska cytadela - siedziba gubernatorów wyspy. Pałac wybudowano w latach 1305-1314 dla króla Majorki Jaime II i jego żony Esclaramundy na wzór ich Pałacu w Perpignan.

"Palau de l'Almudaina" by Son of Groucho is licensed under CC BY 2.0

Od połowy XIV wieku La Almudaina była siedzibą dworu królewskiego - najpierw rezydowali w niej monarchowie Majorki, następnie Aragonii i wreszcie zjednoczonej Hiszpanii. Pod koniec XVI wieku Felipe II (król Hiszpanii, Portugalii, Neapolu i Sycylii, Niderlandów, a także - przez małżeństwo z królową Mary I - Anglii i Irlandii) przeniósł tutaj sąd, a pozostałą część Pałacu przekształcił w rezydencję namiestnika i kapitana generalnego Balearów.

Kompleks i wnętrza: Kompleks pałacowy w swojej historii przeszedł kilka renowacji (największa, przeprowadzona przez Gaspara Bennazara, miała miejsce na początku XX wieku), ale pomimo tego niewiele się zmienił od momentu powstania. Do najbardziej okazałych części Almudainy należą: Pałace Króla i Królowej, Kaplica Króla lub Kaplica św. Anny, Kaplica San Jaime, łaźnie arabskie czy Sala Gotycka (Wielka Sala, znana też jako Tinell). Wnętrza wypełniają meble i gobeliny: flamandzkie z XVI i XVII wieku oraz hiszpańskie z XVII i XVIII wieku.

Embed from Getty Images

Funkcje: Choć Pałac jest oficjalną rezydencją rodziny królewskiej na Majorce, to nie w nim się zatrzymują - ostatnim monarchą, który tutaj  przebywał, była królowa Isabel II razem z rodziną we wrześniu 1860. La Almudaina pełni funkcje reprezentacyjne: król odbywa tutaj audiencje oraz wydaje tradycyjne przyjęcie dla przedstawicieli Balearów w czasie swojego pobytu na wyspie.

Zwiedzanie: Pałac otwarty jest dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 10-19.00 (od kwietnia do września; w sezonie zimowym od października do marca w godzinach 10-16.00 w dni robocze i 10-18.00 w weekendy). Obecnie w środy i niedziele w godzinach 17-19 oraz w dniu Święta Narodowego 12 października wstęp bezpłatny. Więcej informacji: KLIK.

"Royal Palace of La Almudaina and Cathedral of Santa Maria of Palma, Palma de Mallorca, BI, ES" by w_lemay is marked with CC0 1.0

Ciekawostka: La Almudaina z języka arabskiego oznacza "fortecę" lub "cytadelę". Razem ze stojącą obok słynną katedrą jest symbolem Palmy.


Palacio de Marivent
Lokalizacja: Kolejny Pałac na Majorce położony jest na obrzeżach Palmy, w popularnej wśród turystów okolicy Cala Mayor.

Historia: W przeciwieństwie do La Almudainy, której historia sięga daleko wstecz, jest stosunkowo nowy - został wybudowany w latach 1923-1925 według projektu architekta Guillema Fortezy Pinyi. Był rezydencją egipskiego malarza Juana de Saridakisa, który mieszkał w nim aż do swojej śmierci w 1963. Cztery lata później wdowa po nim, Anunciación Marconi Taffani przekazała posiadłość władzom Balearów pod warunkiem jednak, że powstanie muzeum przedstawiające dzieła malarza szerszej publiczności.


Początkowo, do roku 1973, życzenia wdowy po malarzu i warunki umowy były spełnione. Jednak w 1973 władze zdecydowały się przekazać posiadłość ówczesnej parze książęcej, Juanowi Carlosowi i Sofii, by mogli spędzać w niej letnie wakacje. To oczywiście spotkało się ze sprzeciwem rodziny de Saridakisa i sprawa trafiła do sądu. Ostatecznie w 1988 Sąd Najwyższy orzekł, że ruchomy majątek, czyli 1300 dzieł sztuki (w tym obrazy Picassa czy Delacroix), 2000 książek oraz meble znajdujące się w rezydencji w chwili przekazania jej władzom Balearów; musi zostać zwrócony spadkobiercom de Saridakisa - co też uczyniono i tak rodzina królewska do dzisiaj może korzystać z Pałacu.

Para królewska przed Pałacem z Premierem Pedro Sánchezem i jego żoną, 6 sierpnia 2018. Ministry of the Presidency. Government of Spain, via Wikimedia Commons

Mieszkańcy: Rodzina królewska zatrzymuje się w Pałacu Marivent - Letizia i Felipe z córkami zazwyczaj korzystają z Son Vent, jednego z dwóch aneksów znajdujących się na terenie Marivent - za każdym razem, gdy przybywa na Majorkę. Zazwyczaj ma to miejsce dwa razy w roku: na Wielkanoc (w Niedzielę Wielkanocną uczestniczą w nabożeństwie w katedrze w Palmie) oraz latem, zazwyczaj przez 10-12 dni na przełomie lipca i sierpnia. I choć obecna para królewska nie przepada za ‘pół-oficjalnymi’ wakacjami na wyspie (dlatego zazwyczaj zaraz po nich udają się na bardziej prywatne za granicę), to królowa Sofia uwielbia Pałac i razem z księżniczką Irene spędza w nim ponoć większą część roku. Latem zawsze jako pierwsza z rodziny przylatuje na Majorkę, jeszcze przed przyjazdem pary królewskiej czy Infantki Eleny.

Embed from Getty Images

To tutaj miała zazwyczaj miejsce coroczna letnia sesja zdjęciowa rodziny królewskiej - czasem z udziałem przybyłych gości, o których za chwilę - ale od zeszłego roku z powodu pandemii już się nie odbywa.

Embed from Getty Images

Goście: Odkąd Juan Carlos i Sofia jeszcze jako para książęca zaczęli spędzać wakacje na Majorce, Pałac gościł wiele znanych osobistości ze świata polityki (Billa i Hilary Clinton, George’a Busha, Michelle Obamę czy Michaiła Gorbaczowa) oraz rodzin królewskich. Oczywiście byli tutaj książę i księżna Walii z synami, ale poza nimi również: Cesarz Akihito i Cesarzowa Michiko, obecny Cesarz Naruhito (w trakcie letniej przerwy na studiach w Oksfordzie w latach 80.) oraz pary królewskie Belgów, Baudouin i Fabiola (w 1984) i Albert i Paola (w 2000); nie wspominając o greckiej rodzinie królewskiej.

Embed from Getty Images


Zwiedzanie: Sam Pałac nie jest otwarty dla zwiedzających, ale od 2017 istnieje możliwość wejścia do otaczających go ogrodów zajmujących powierzchnię ponad 9000 metrów kwadratowych. Znajduje się w nich 12 rzeźb z brązu słynnego katalońskiego artysty Joana Miró przekazanych przez jego rodzinę. Będąc na miejscu, warto zwrócić uwagę na rośliny, których jest tutaj 40 gatunków, w większości endemicznych. Wstęp jest bezpłatny, a ogrody otwarte są codziennie, za wyjątkiem okresu, w którym z Pałacu korzysta rodzina królewska. Więcej informacji: KLIK.

Ciekawostka: Marivent można przetłumaczyć jako “morze i wiatr”. Żadnej z tych rzeczy na Majorce nie brakuje ;)


La Mareta
Lokalizacja: położona nad Oceanem miejscowość Costa Teguise na wyspie Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie

Historia: Rezydencja jest najmłodszą z trzech przedstawionych w tym poście - została wybudowana w latach 70. dla ówczesnego króla Jordanii Husseina. Wcześniej w tym miejscu stała mareta - cysterna na wodę deszczową, która dostarczała zwierzętom wody pitnej - i stąd wzięła się nazwa willi. Król Hussein jednak, pomimo wielokrotnych wizyt na Wyspach Kanaryjskich, nigdy z willi nie skorzystał. Raz zatrzymał się tutaj jeden z jego synów, który spędził w La Marecie swój miesiąc miodowy. Wreszcie, w 1989 monarcha podarował willę swojemu przyjacielowi, królowi Juanowi Carlosowi. Ten wkrótce później przekazał ją Patrimonio Nacional, organizacji nadzorującej większość należących do Hiszpanii rezydencji, z których korzysta rodzina królewska (w tym wspomniany wcześniej Pałac La Almudaina).

"La Mareta, vom Strand gesehen" by EffEm is licensed under CC BY-NC 2.0

Hiszpańska rodzina królewska po raz pierwszy przybyła do swojej nowej wakacyjnej willi w kwietniu 1993, tuż po śmierci hrabiego Barcelony, ojca Juana Carlosa, i chętnie z niej korzystała w latach 90. i na początku lat 2000. W 2000 i 2001 spędzili tutaj Sylwestra i Nowy Rok. Wkrótce później jednak, gdy 2 stycznia 2002 w La Marecie zmarła matka króla Juana Carlosa, Maria de las Mercedes, przestali przyjeżdżać. W 2015, zgodnie z życzeniem króla Felipe, podpisano umowę pozwalającą wykorzystać willę do promocji Wysp Kanaryjskich i samej Hiszpanii wśród turystów.Wygląd: Nowoczesna rezydencja położona nad brzegiem oceanu została zaprojektowana wspólnie przez hiszpańskiego architekta Fernanda Higuerasa i artysty z Lanzarote Césara Manrique. Cały kompleks składa się z jednej dużej i siedmiu mniejszych willi, otaczających je ogrodów, dwóch basenów, terenów sportowych i niewielkiego lotniska dla helikopterów. Wille, z białymi fasadami i zielonymi oknami, tarasami i drzwiami, zostały wybudowane w stylu kolonialnym. W sumie posiadłość zajmuje powierzchnię 30 900 metrów kwadratowych.

Ciekawostka: Letizia i Felipe, jeszcze jako para książęca Asturii, spędzili tutaj swoje pierwsze Boże Narodzenie we trójkę, z dwumiesięczną Leonor, w grudniu 2005.

Źródła:
La Razón: link 1, link 2
El Mundo: link 1, link 2

4 komentarze:

 1. Jak zawsze ciekawy post. :) Jednak bardzo nieprzyjemna sprawa z pałacem Marivent. Juan Carlos i Sofia nie uznali za honorowe wycofać się z otrzymania "prezentu", który był efektem niefajnej postawy władz w stosunku do rodziny pierwszego właściciela? Czy coś kiedykolwiek mówili o tym, co sądzą o zmianie pierwotnych planów muzeum na ich wakacyjną posiadłość?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mówili, ale podobno królowa Sofia była zachwycona, kiedy dowiedziała się, że Marivent będzie ich wakacyjną posiadłością, brakowało jej rezydencji położonej nad morzem.

   Usuń
 2. Almudaina jest zachwycająca ze względu na swoją bogatą historię.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.