czwartek, 1 października 2020

Nagroda Stræberen 2020 dla księżnej Marie, wizyta w Irlandii Północnej spotkanie Hiszpańskiego Czerwonego Krzyża + więcej

Szwecja

29 września król Carl Gustaf wziął udział w posiedzeniu rady informacyjnej z członkami rządu.
Tego samego dnia razem z królową, Następczynią Tronu i księciem Danielem spotkał się z minister spraw zagranicznych Ann Linde.


Wczoraj Następczyni Tronu z mężem odwiedziła Centrum ECMO w Szpitalu Uniwersyteckim Karolinska w Solnej. ECMO, czyli pozaustrojowe utlenowanie krwi, jest metodą utlenowania krwi i eliminacji z niej dwutlenku węgla, który nawet przez kilka tygodni może zastępować pracę serca i płuc. Metoda ta stosowana jest w leczeniu zespołu ostrej niewydolności oddechowej, związanej np. z COVID-19.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Dzisiaj księżniczka spotkała się z Samuelem Bergenwall, badaczem z Swedish Defense Research Agency (FOI).


Później razem z księciem Danielem odwiedziła teatr Maxim w Sztokholmie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Belgia

 Królowa Mathilde złożyła wizytę w prowincji Flandria Wschodnia, gdzie odwiedziła rodzinną firmę mleczarską w Sint-Lievens-Houtem, firmę Fisheye i na koniec Château de Laarne w Laarne.


Niderlandy

Wczoraj królowa Maxima złożyła cyfrową wizytę w gminie Alphen aan den Rijn, aby przedyskutować sposoby radzenia sobie z problematycznymi długami z przedstawicielami Fundacji SchuldenlabNL oraz De VoorzieningenWijzer.

Dziś królowa zainaugurowała miesiąc walki z rakiem piersi w czasie spotkania z okazji 40-lecia Holenderskiego Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Rakiem Piersi (BVN).newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Rumunia

Z okazji przypadającej wczoraj drugiej rocznicy ślubu kościelnego Alina opublikowała na swoim Instagramie nowe/stare zdjęcie z jednej z przedślubnych sesji zdjęciowych. Nicolae opublikował inne zdjęcie z tej samej sesji, ale już je widzieliśmy.
Jeśli chcecie przypomnieć sobie ich ślubu, zapraszamy do Live'a Bloga z uroczystości poprowadzonego przez Izę tutaj i podsumowania tutaj. Na blogu znajdziecie też post dotyczący sukni ślubnej Aliny tutaj.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Happy 2 years of marriage ❤️

Post udostępniony przez Alina Maria de Roumanie (@alinamariaderoumanie)


Wielka Brytania

Hrabina Wessex 29 września wzięła udział w spotkaniu przy okrągłym stole z ministrem Sił Zbrojnych oraz przedstawicielami organizacji społecznych, aby omówić działania podejmowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa cywilom w trakcie operacji wojskowych.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Wczoraj książę Walii i księżna Kornwalii przybyli do Irlandii Północnej, gdzie odbyli szereg wyjść, aby osobiście podziękować wszystkim, którzy podwoili swoje wysiłki, by sprostać wyzwaniom pandemii i nowej codzienności. W Ulster Museum w Belfaście zobaczyli wystawę poświęconą Florence Nightingale z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy jej narodzin; spotkali się z absolwentami pielęgniarstwa i położnictwa oraz ogrodnikami z Ogrodów Botanicznych, a następnie rozdzielili się. Książę odwiedził Hendersons Foodservice zajmującą się dystrybucją żywności i artykułów spożywczych, a następnie na zamku Hillsborough przyjął ministra ds. Irlandii Północnej i innych północnoirlandzkich polityków.
Księżna w tym czasie odwiedziła siedzibę organizacji Women’s Aid udzielającej wsparcia i schronienia kobietom i dzieciom dotkniętym przemocą domową. Na zamku Hillsborough natomiast spotkała się z przedstawicielkami oddziału organizacji Barnando's w Irlandii Północnej.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

 

Dziś, z okazji Narodowego Dnia Poezji w Wielkiej Brytanii książę Walii i księżna Kornwalii wyrecytowali dwa wiersze, aby zachęcić do odkrywania piękna poezji. Książę wyrecytował wiersz Williama Wordswortha "Ode: Intimations of Immortality", a księżna - "Night Mail" autorstwa Wystana Hugh Audena.


Natomiast hrabia i hrabina Wessex odwiedzili farmę Vauxhall City Farm.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

W zeszłym tygodniu książę i księżna Cambridge skontaktowali się z przedstawicielami lokalnych firm i ratownikami z Wyspy Kangura na południu Australii, aby dowiedzieć się więcej o niszczycielskich pożarach, które nawiedziły ten region w styczniu tego roku.
Pałac Buckingham zdecydował o odwołaniu wszystkich przyjęć i inwestytur do końca roku z uwagi na pandemię i wprowadzone obostrzenia dotyczące społecznego dystansu.Harry i Meghan udzielili wywiadu brytyjskiej gazecie Evening Standard z okazji rozpoczynającego się Black History Month - Miesiąca Afroamerykańskiej Historii, w którym opowiadali o swojej nadziei na lepszą, równą przyszłość. "Świat, który znamy, został stworzony przez białych ludzi dla białych", mówił książę. Zostali też zapytani o swoje życie w Kalifornii i swojego synka, na co księżna odparła, że wszyscy mają się dobrze i są szczęśliwi z Archie'm, który "jest tak zajęty, że jest wszędzie".Poza tym, napisali specjalny artykuł, również dla Evening Standard, w którym napisali m.in.: "Dopóki istnieje rasizm strukturalny, będą istnieć pokolenia kolorowych młodych ludzi, którzy nie będą mieli takich samych szans, jak ich biali rówieśnicy. Dopóki to będzie trwało, niewykorzystany potencjał nigdy nie zostanie zrealizowany."

Nie możemy zmienić historii ani edytować naszej przeszłości. Ale możemy zdefiniować naszą przyszłość jako otwartą, równą i barwną.
Cały artykuł przeczytacie tutaj.

Księżniczka Eugenie została zauważona na ulicach Londynu na lunchu ze szwagrem, Edoardo Mapelli Mozzi, i przyjaciółką - po raz pierwszy od czasu ogłoszenia ciąży.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Wczoraj została zauważona ponownie, tym razem sama.

dailymail.co.uk


Hiszpania

30 września królowa Letizia spotkała się z przedstawicielami Hiszpańskiej Konfederacji Zdrowia Psychicznego, aby dowiedzieć się więcej o ich pracy w czasie pandemii.


Dzisiaj natomiast spotkała się z przedstawicielami Hiszpańskiego Czerwonego Krzyża, z którymi rozmawiała o ich pracy od czasu wybuchu pandemii sześć miesięcy temu.

Embed from Getty Images

Monako

Książę Albert i księżniczka Caroline otworzyli nowy budynek Instytutu Audiowizualnego w Monako.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Dania

Wieczorem 29 września księżna Marie otrzymała nagrodę "Stræberen 2020" organizacji De Samvirkende Købmænd przyznawanej za zaangażowanie w walkę z marnowaniem żywności. Nagrodę wręczono po raz trzeci.

30 września jako patronka DanChurchAid księżna wzięła udział w comiesięcznym posiedzeniu organizacji, która zapewnia doraźną pomoc na obszarach dotkniętych klęskami oraz długoterminową pomoc w ubogich krajach.
Księżna Mary 30 września wraz z minister Szkolnictwa Wyższego i Nauki wręczyła pierwsze nagrody Teaching Award, której celem jest podniesienie społecznej świadomości w zakresie roli nauczyciela w szkolnictwie wyższym i inspirowanie do doskonałego nauczania.

Wieczorem księżna wręczyła natomiast nagrody Danish Rainbow Awards przyznane już po raz dwunasty osobom, organizacjom i firmom, które pomagają tworzyć lepsze warunki życia dla osób LGBT w Danii.

16 komentarzy:

 1. DELPHINE MA TYTUŁ! Nie przepadam za nią, ale uważam że powinna go mieć, więc się cieszę. Choć byłam przekonana, że go nie dostanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaka Delphine?

   Usuń
  2. Boël (teraz już Saxe-Coburg), nieślubna córka króla Belgów Alberta. Więcej o niej pisała Justyna: http://krolewski-swiat-justyny.blogspot.com/2020/01/krol-albert-ojcem-delphine-boel.html

   Usuń
  3. Dziewczyny, ale ona jest 1968 tak?? Czyli co Król był już żonaty, miał troje dzieci i co zrobił? No bo czytałam, że z jej matką był 18 lat. Jaka reakcja Królowej? Co pisali o tym?

   Usuń
  4. Zanim w 1968 urodziła się Delphine, Albert i Sybille byli razem dwa lata, rozstali się na początku lat 80., ale aż do publikacji biografii królowej w 1999, w której po raz pierwszy o tym wspomniano, nikt o niczym nie wiedział. Od tamtego czasu wspominano o tym, ale nikt nie miał pewności, czy rzeczywiście Delphine jest jego córką, król przez lata nie potwierdzał tych doniesień, a później, kiedy Delphine wstąpiła na drogę sądową, nawet im zaprzeczał. Sama królowa nigdy się na ten temat nie wypowiadała.

   Usuń
  5. Albert i Sybille mieli romans przez prawie 2 dekady! Dokładnie 18 lat. To jest ogrom czasu, a co dopiero czas romansu. I on i ona mieli małżonków. Z tego co czytałam, ona tłumaczyła się, że miała infekcję intymną i myślała, że nie zajdzie w ciążę przez to, więc nie stosowali żadnych zabezpieczeń. Paola podobno wiedziała lub czuła, że mąż ma romans z Sybille, bo kiedyś posadzono Alberta niedaleko Sybille w towarzystwie innych gości na jakiejś imprezie arystokratów. Rzekomo widać było tzw. chemię między Albertem i Sybille a jednocześnie złość/zaniepokojenie Paoli. Jak urodziła mu córkę, podobno przysłał jej kwiaty z tej radości. No i udawali, że to jest dziecko jej męża, który oficjalnie został jej ojcem. Czy ojczym znał prawdę, nie wiadomo. O tym, kim jest jej biologiczny ojciec Delfina dowiedziała się od matki bodajże w wieku 18 lat. Przez wiele lat król zaprzeczał pogłoskom jakoby miał nieślubną córkę, ale ta nie dawała za wygraną i dążyła do tego, aby ją uznał. Co do królowej Paoli, ja kiedyś przeczytałam, że ona też wierną żoną nie była. Samego romansu męża chyba raczej nie komentowała nigdy, ale podobno sama miała wyznać, że też miała jakiś romans/romanse a nawet były szokujące plotki, że jej młodszy syn to nieślubny syn jest, po jakimś kochanku, a nie Albercie. Myślę, że ona dobrze wiedziała, może i od początku o romansie męża, o nieślubnej córce również, może nie od razu jak się urodziła, ale po czasie, na pewno. Jeśli sama była również niewierna, możliwe, że łatwiej jej przyszło to zaakceptować/zrozumieć/pogodzić się z tym. I przyjąć postawę milczenia na lata. No bo i co tu robić? Rozgrzebywać stare rany, tłumaczyć się, kłamać, mówić prawdę, usprawiedliwiać, obwiniać itp. itd.?

   pozdrawiam
   Natalia

   Usuń
  6. Nie zazdroszczę królowej Paoli. O miłości chyba nie ma co tam mówić skoro z tamtą kobietą był 20 lat.

   Usuń
  7. Teraz to już chyba wszyscy Królowie mieli kochanki.
   Szwecja,Belgia,Hiszpania,Filip z WB. Wiesz Gabrielo czy gdzieś jest wierne królewskie małżeństwo?

   Usuń
  8. Skąd mogę to wiedzieć? ;) Mogę jedynie wskazać takie pary, po których nie spodziewałabym się żadnej zdrady - a jest ich całkiem sporo, choć przynajmniej co do części z nich tabloidy sugerowały jakiś rzekomy romans - Mary & Frederik, Haakon & MM, Harald & Sonja, Felipe & Letizia, WA & Maxima, Philippe & Mathilde, Masako & Naruhito i wreszcie Victoria & Daniel - i jeszcze kilka innych, o których oczywiście zapomniałam :/

   Usuń
  9. Mi chodzi o Królow nie o pary książęce. Np. o Henriku z Danii pisali coś? W sensie to co o Albercie czy Gustawie?

   Usuń
  10. W dzisiejszych czasach tabloidy wszystkim "doczepiają" jakieś romanse, więc Henrik nie jest tu wyjątkiem, aczkolwiek akurat w jego przypadku można mieć co do tych doniesień poważne wątpliwości. Jedyny artykuł, na jaki się natknęłam na ten temat sugeruje, że Henrika łączono z duńską aktorką Susse Wold (a jej męża, co ciekawe, posądzano o romans z samą królową) - https://herognu.dk/susse-wold-og-dronningen-forfulgt-af-rygter/

   Usuń
  11. Chyba nie w każdym przypadku jest to "doczepianie" skoro dzieci się z tego rodzą.

   Usuń
  12. Oczywiście, że nie w każdym, ale akurat Henrik żadnych nieślubnych dzieci nie ma - a przynajmniej nic o tym nie wiemy ;)

   Usuń
 2. Co jak co, ale BRK jest mistrzem w PR-ze. Podczas gdy inni stosunkowo skromnie informują o swoich aktywnościach, Windsorowie piszą o tym aż nadto.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdy patrzę na Eugenie, wydaje mi się, że termin jest rzeczywiście bardziej na styczeń/luty, niż na marzec.

  OdpowiedzUsuń
 4. Victoria chyba bardzo lubi ten różowy kostium. Chyba że to różne garnitury.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.