sobota, 25 kwietnia 2015

Potomkowie Królowej Victorii: Linia Edwarda VII


Wszelkie wątpliwości wyjaśniam w komentarzach :)


***


Król Edward VII i jego potomkowie

Embed from Getty Images

Albert Edward przyszedł na świat 9 listopada 1841r. o godz. 10:48 w Pałacu Buckingham. Był drugim dzieckiem i najstarszym synem Królowej Victorii i Księcia Alberta, a przez to Następcą Tronu Imperium Brytyjskiego. Książę był powszechnie znany jako Bertie.
 
John Jabez Edwin Mayal, domena publiczna, via Wikimedia Commons

Królowa Victoria po urodzeniu syna wyraziła życzenie, aby Książę stał się podobny do ojca pod każdym względem, duszą i ciałem. Szybko jednak okazało się, że Bertie w niewielu cechach przypominał uporządkowanego ojca. Albert szybko zauważył lenistwo i skłonność do płci przeciwnej u syna, które to cechy próbował mu wyperswadować surowymi metodami wychowawczymi. Królowa chciała, aby Książę został przygotowany do bycia wzorowym konstytucyjnym monarchą. W wieku 7 lat został poddany surowemu nauczaniu ustalanemu przez jego ojca. Bertie nie był jednak prymusem, starał się spełnić oczekiwania rodziców, ale z mizernymi rezultatami. Zaczął za to błyszczeć na spotkaniach towarzyskich, gdzie ujawnił się jego wdzięk i takt, ale także pociąg do kobiet i alkoholu.


Podczas studiów Bertie zyskał reputację playboya. W grudniu 1861r. Książę Albert umarł na dur brzuszny, dwa tygodnie po odwiedzinach u syna w Cambridge. Książę zastał tam Bertie'go z aktorką, Nellie Clifden. Pogrążona w żałobie Królowa Victoria uznała syna za głównego sprawcę śmierci ukochanego męża. Oświadczyła: Już nigdy nie będę mogła patrzeć na Bertie'go bez dreszczu. Victoria uważała syna za frywolnego, rozpustnego i nieodpowiedzialnego. Powierzała mu wyłącznie funkcje reprezentacyjne: otwarcia mostów i dworców, przyjmowanie monarchów, wodowanie statków, czy wręczanie odznaczeń. Nie pokazywała mu depeszy politycznych i nie wpuszczała go na posiedzenia rządu. Książę wiódł więc życie wypełnione hazardem, teatrem, wyścigami i romansami, co spotykało się z krytyką ze strony jego matki.Owdowiawszy, Victoria wycofała się z życia publicznego. Zdążyła jednak zaaranżować małżeństwo syna. Na polecenie Królowej jej wuj, Król Léopold I Belgijski, sporządził listę kandydatek na księżną Walii. Bertie skreślił z niej kilka nazwisk, ostatecznie zdecydował się na niedosłyszącą (chorowała na otosklerozę, polegającą na stopniowej utracie słuchu), ale bardzo piękną Księżniczkę Alexandrę. Była ona najstarszą córką Króla Danii, Christiana IX. Ślub odbył się 10 marca 1863r. w Kaplicy św. Jerzego w Windsorze.

Embed from Getty Images

Królowa Victoria zmarła 22 stycznia 1901r. i Albert Edward został Królem Wielkiej Brytanii i Cesarzem Indii. Miał wówczas 59 lat i żadnego doświadczenia politycznego. Panował pod imieniem Edward VII. Jak sam powiedział, chciał przez to uhonorować sześciu poprzednich Edwardów na angielskim tronie, ale zaznaczył też, że odrzucenie imienia Albert nie miało związku z jego stosunkiem do ojca. Możliwe, że Edward chciał się zdystansować od swojego niemieckiego pochodzenia, aczkolwiek do końca życia mówił po angielsku z niemieckim akcentem.

Edward i Alexandra z najstarszym synem, Albertem. Vernon Heath (1819-1895),
domena publiczna, via Wikimedia Commons

Pierwotnie koronacja Edwarda i Alexandry miała się odbyć 26 czerwca 1902r., jednak Król zachorował i, chociaż powtarzał lekarzom, że jeśli tylko będzie żyw, pójdzie do Opactwa Westminsterskiego, musiał z powodu deszczowej aury pozostać w Pałacu. Koronacja została odłożona na czas nieokreślony. W trybie pilnym zoperowano Króla na ostre zapalenie wyrostka robaczkowego połączone z perforacją jelit. Była to operacja jak na owe czasy niezwykle skomplikowana, ale udała się i Edward powrócił do zdrowia. Tłumowi pod Pałacem oznajmiono, że Król czuje się coraz lepiej, co przyjęto z radością. Dobrze jest od czasu do czasu pochorować, zauważył Król.

Embed from Getty Images

Uroczystości koronacyjne odbyły się więc 9 sierpnia i były ubarwione licznymi incydentami. Spóźnialska Królowa Alexandra i tym razem kazała na siebie długo czekać co sprawiło, że Edward poszedł do jej apartamentów i zagroził: Alexandro! Jeśli koniecznie chce pani być nieznośna, nie będzie pani koronowana w ogóle!. Na kilka minut przed rozpoczęciem ceremonii żona Markiza Londonderry zgubiła w muszli klozetowej wysadzany drogimi kamieniami diadem, który musiano wyciągać przy użyciu kleszczy z wielką ostrożnością. Podczas namaszczenia siostra Króla, Beatrice, upuściła swój wielki mszał, a Księżna Devonshire zemdlała. Koronacji udzielał 80-letni arcybiskup Canterbury, Frederick Temple, który nie był w stanie podnieść się z kolan po złożeniu hołdu Królowi i monarcha musiał mu w tym pomóc. Później arcybiskup wylał oleje święte na twarz Królowej Alexandry, która jednak nie zareagowała. Pod koniec uroczystości dało się słyszeć wybuch. Nadbiegająca policja ustaliła, że jego sprawcą był Lord Esher, który ukryty za jakimś grobowcem otworzył szampana.

William & Daniel Downey, domena publiczna

Król był przez matkę i teścia spokrewniony z prawie wszystkimi europejskimi monarchami, co nadało mu przydomek wuja Europy.

Król z Cezarem. Byrne, Francis & Co. Ltd.

Edward VII zmarł 6 maja 1910r. o godz. 23:45. Tuż przed śmiercią zapytał jeszcze Księcia Walii, George'a: Jakie są wyniki wyścigów z tego popołudnia?. George odpowiedział, że koń Króla, Witch of the Air, wygrał wyścigi w Kempton Park. Bardzo się cieszę, odpowiedział Król. To były jego ostatnie słowa.
Podobnie jak matka nie cierpiał koloru czarnego. Na czas jego pogrzebu publiczne budynki Londynu przystrojono w purpurę. Na czele żałobnego orszaku Edwarda szły jego ulubione zwierzęta- królewski koń i pies rasy terier, Cezar, prowadzony na smyczy przez lokaja. Dopiero potem szli oficjalni goście. Został pochowany w Zamku Windsor.
Edward VII odnosił większe sukcesy niż ktokolwiek mógł się spodziewać. Lepiej przygotował swojego syna, Księcia George'a, do objęcia tronu, niż on sam był do tego przygotowany. Król również rozciągnął do maksimum pole działania pozostawione monarsze konstytucyjnemu.

Dzieci Edwarda i Alexandry: George i Albert Victor, Louise, Maud i Victoria. Alexander
Bassano, domena publiczna

Edward i Alexandra mieli razem 3 synów i 3 córki:

 • Alberta Victora (Księcia Clarence i Avondale)
 • George'a V (Króla Wielkiej Brytanii)
 • Louise (żonę Alexandra Duff'a)
 • Victorię
 • Maud (żonę Króla Norwegii)
 • Alexandra Johna (zmarł dzień po narodzinach)Albert Victor

Embed from Getty Images

Albert Victor przyszedł na świat 8 stycznia 1864r. jako najstarsze dziecko i tym samym następca Króla Edwarda VII. Imiona otrzymał po dziadkach ze strony ojca. Urodził się jako wcześniak, co wskazywano jako przyczynę niskich zdolności intelektualnych.

Albert Victor w dzieciństwie. Alexander Bassano, domena publiczna

Rozpoczął studia w Cambridge, jednak z powodu słabych rezultatów przerwał je i został przekazany do służby w armii brytyjskiej. Prowadził swobodny tryb życia, był nawet zamieszany w kilka skandali obyczajowych. Istniała teoria, wiążąca osobę Księcia ze zbrodniami Kuby Rozpruwacza. Przetrwała ona w niektórych adaptacjach filmowych, chociaż historycy wykazali jednoznacznie, że w czasie morderstw Książę przebywał w Szkocji.

Alexander Bassano, domena publiczna, via Wikimedia Commons

W grudniu 1891r., pod wpływem babki, zaręczył się z Księżniczką Mary Teck, córką Księcia Francisa Teck i Mary Adelaide (Księżniczki Cambridge). Do małżeństwa nie doszło, gdyż Książę Albert zmarł na zapalenie płuc w 1892r.

Albert i Mary w dniu zaręczyn. Gunn & Stuart, domena publiczna

Także śmierć księcia nie pozostała bez komentarzy i rozmaitych teorii. Jedna z wersji mówiła o syfilisie, inna o przedawkowaniu morfiny. Pojawiła się także hipoteza, że książę dożył lat 20. XXw. w izolacji na wyspie Wright, zaś śmierć była mistyfikacją mającą na celu wyeliminować go z linii następstwa tronu.

George V i jego potomkowie

Embed from Getty Images


George Frederic Ernest Albert urodził się 3 czerwca 1865r. Po śmierci brata został Następcą Tronu Wielkiej Brytanii.

Bain News Service, publisher, domena publiczna, via Wikimedia Commons

 Wraz ze starszym bratem, Albertem, wychowywał się pod okiem wielebnego Daltona, proboszcza Sandringham. Podobnie jak brat, George nie był zbyt inteligentny i nie osiągał sukcesów w nauce.
W styczniu 1877r. rozpoczął karierę wojskową, która bardzo szybko się rozwijała. Została przerwana w 1892 r., kiedy to dowiedział się o śmierci starszego brata. Nowe obowiązki i konieczność opuszczenia szeregów Royal Navy wpłynęły przygnębiająco na George'a. W 1982r. otrzymał tytuł Księcia Yorku.


Niedoszła żona Następcy Tronu, Mary Teck, wciąż pozostawała idealną kandydatką na przyszłą królową. Królowa Victoria przekonała wnuka, aby ją poślubił, na co Książę zgodził się po wymienieniu zaledwie dwóch listów z przyszłą żoną.

Embed from Getty Images

Ślub odbył się 6 lipca 1893r. w Kaplicy Królewskiej w St. James' Palace. Jednym z gości na ślubie był kuzyn George'a oraz jego bliski przyjaciel, Carewicz Mikołaj (późniejszy Car Mikołaj II). The Times opisywał, że zgromadzeni na ślubie nie byli do końca pewni, kto jest Księciem Yorku, a kto Carewiczem. Obaj mężczyźni byli do siebie łudząco podobni, co zawsze powodowało problemy z ich rozpoznaniem.

Mikołaj II i George V. Ernst Sandau, domena publiczna, via Wikimedia Commons

George znalazł w Mary oddaną i kochającą towarzyszkę życia, wspierającą go w wykonywaniu obowiązków, do których nie był predysponowany. Dobrze wykształcona małżonka nakłoniła Księcia do kolekcjonowania książek, które czytywali sobie na głos. George bardzo lubił polować na głuszce i był zapalonym kolekcjonerem znaczków pocztowych, co kiedyś zabawnie podsumował jego biograf, Harold Nicholson: Na początku jest łatwo. Jako młody człowiek był wesołym kompanem. Co do starości- to leciwy, mądry Król. Ale pomiędzy! Jak wyjaśnić, że przez 17 lat nie robił nic innego poza zabijaniem zwierząt i wklejaniem znaczków do albumów?

George podczas polowania w Nepalu. Domena publiczna

6 maja 1910r. Książę został Królem Wielkiej Brytanii i Cesarzem Indii i panował jako George V.
Co ciekawe, ceremonię koronacyjną 22 czerwca 1911r. zarejestrował pierwszą na świecie ręczną kamerą filmową (aeroskopem) polski wynalazca, Kazimierz Prószyński.


To właśnie za panowania George'a V Imperium Brytyjskie osiągnęło rozmiar 36,6 milionów km², stając się największym imperium w historii ludzkości. Władcy zawdzięcza się również zmianę nazwy dynastii i nazwiska członków Rodziny Królewskiej z Sachsen-Coburg-Gotha na Windsor.

Imperium Brytyjskie za panowania George'a V. Domena publiczna


George i Mary doczekali się 5 synów i córki:

 • Edwarda VIII (Króla Wielkiej Brytanii od stycznia 1936r. do grudnia 1936r., męża Wallis Simpson; nie mieli dzieci)
 • George'a VI (Króla Wielkiej Brytanii w latach 1936-1952, męża Elizabeth Bowes-Lyon; mieli 2 córki)
 • Mary (Hrabinę Harewood, żonę Wicehrabiego Henry'ego Lascelles; mieli 2 synów)
 • Henry'ego (Księcia Gloucester, męża Alice Montagu-Douglas-Scott; mieli 2 synów)
 • George'a Edwarda (Księcia Kentu, męża Księżniczki Mariny Grecko-Duńskiej; mieli 3 dzieci)
 • Johna (zmarłego w dzieciństwie, najprawdopodobniej z powodu guza przysadki mózgowej)
Embed from Getty Images

George VI był ojcem obecnej brytyjskiej monarchini, Elizabeth II i to jego potomkowie będą zasiadać w przyszłości na brytyjskim tronie.

Embed from Getty Images

Żyjącymi potomkami Księcia Henry'ego jest jego najmłodszy syn, Richard (Książę Gloucester), który ma trójkę dzieci.

Embed from Getty Images

Z kolei George Edward był ojcem: Edwarda (Księcia Kentu), Alexandry (Wielmożnej Lady Ogilvy) i Michael'a, czyli powszechnie znanych kuzynów obecnej Królowej.

Embed from Getty ImagesLouise i jej potomkowieLouise Victoria Alexandra Dagmar, czyli najstarsza córka Edwarda VII i Alexandry, urodziła się 20 lutego 1867r. Większość dzieciństwa spędziła wraz z siostrami w Sandringham House. Dziewczęta były również druhnami na ślubie swojej ciotki, Księżniczki Beatrice, w 1885r.

Louise z matką

27 czerwca 1889r. w prywatnej kaplicy Pałacu Buckingham, Louise poślubiła Alexandra Duff'a, 6. Hrabiego Fife. W związku z małżeństwem Alexandra mianowano Księciem Fife (Louise analogicznie Księżną Fife) i Markizem Macduff.

Louise i Alexander w dniu ślubu

Para miała 3 dzieci:
 • Alastair'a (urodził się martwy)
 • Alexandrę (żonę swojego kuzyna, Księcia Arthura z Connaught)
 • Maud (żonę Charles'a Carnegie'go, 11. Hrabiego Southesk)

Louise z córkami. Bain News Service, domena publiczna, via Wikimedia Commons

W grudniu 1911r., podczas podróży do Egiptu, statek, którym płynęła Księżniczka i jej rodzina rozbił się niedaleko Maroka. Książę Fife sam rzucił się na pomoc żonie i córkom. Pomimo tego, że wszyscy wyszli cało z wypadku, Książę Alexander rozchorował się i zmarł, prawdopodobnie było to wynikiem katastrofy. Po śmierci męża Louise załamała się psychicznie.
Victoria

Autor nieznany, domena publiczna

Victoria Alexandra Olga Mary przyszła na świat 6 lipca 1868r. Rodzina pieszczotliwie mówiła do niej Toria. Najbliżej była związana z bratem, George'm.

Chociaż Victoria miała wielu kandydatów do małżeństwa (była pierwszą miłością Cara Mikołaja II), to nigdy nie wyszła za mąż. Księżniczka stała się towarzyszką swoich rodziców, szczególnie matki. Gdy ta zmarła w 1925r., Victoria wyprowadziła się i zamieszkała w domu w Coppins.
Tam szczególnie interesowała się życiem wsi, gdzie została honorowym prezesem Iver Horticultural Society.
Księżniczka zmarła w domu w 1935r.  Jej śmierć bardzo przeżył jej ukochany brat, George V, który zmarł miesiąc później.

Maud i jej potomkowieMaud Charlotte Mary Victoria urodziła się 26 listopada 1869r. jako najmłodsze dziecko Edwarda i Alexandry.

Maud z matką

22 lipca 1896r. wyszła za mąż za swojego kuzyna (syna starszego brata Królowej Alexandry), Księcia Danii i Norwegii, Carla Glücksburga.
Książę Carl był oficerem w duńskiej marynarce i do 1905r. razem z rodziną mieszkał głównie w Danii. W czerwcu 1905r. norweski parlament rozwiązał unię szwedzko-norweską (trwającą od ponad 100 lat) i zaproponował tron Norwegii Carlowi. W listopadzie plebiscyt wśród ludności potwierdził propozycję i Carl przyjął imię Haakon VII, a Maud została Królową Norwegii.

Ślub Haakona i Maud. Gunn & Stuart, domena publiczna

O ile mąż Maud z łatwością przystosował się do nowej sytuacji, o tyle Królowa zupełnie sobie z nią nie radziła. W rzeczy samej, życie na norweskim dworze było bardzo surowe. Przyzwyczajona do przepychu i zbytku monarchii angielskiej i pałacowego komfortu, Królowa Maud nudziła się na dworze, na którym nie było szlachty, nie było więc też wielu balów i rozrywek. Bardzo szybko popadła w głęboką depresję.

Koronacja pary. Peter O. Aune, domena publiczna

Jeszcze przed koronacją Maud i Haakon doczekali się jedynego syna, Alexandra. Po koronacji rodziców chłopcu zmieniono imię na Olav. W 1957r. zasiadł on na tronie Norwegii jako Olav V.


Embed from Getty Images

Potomkami Maud są obecnie przedstawiciele Norweskiej Rodziny Królewskiej. Król Harald V jest jej wnukiem, a Książę Haakon i Księżniczka Märtha (która nazwała jedną z córek na jej cześć) prawnukami.Potomkowie Edwarda VII obecnie zasiadają zatem na tronach Wielkiej Brytanii i Norwegii. To niewiele w porównaniu ze starszą siostrą Króla, Cesarzową Victorią...

21 komentarzy:

 1. Czy zwykły, szary człowiek ma jakieś szanse na bycie potomkiem królowej Wiktorii? /Lena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w sensie jakoś spokrewniony ;) xd

   Usuń
  2. Mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe. Musiałabyś poszperać w swoim drzewie genealogicznym i sprawdzić, czy nie jesteś potomkinią tych mniej znaczących wnuków jak np. Alexandry i Maud Duff. Gdybyś to wykazała to pokaźna fortunka gwarantowana :D

   Usuń
  3. haha fajnie by było ale to niemożliwe ;) Czy w ogóle jakiś potomek królowej związał się z kimś z Polski? /Lena

   Usuń
  4. Raczej nie. Chyba, że to, że żona Wilhelma II (wnuka Victorii) związał się z niemiecką księżniczką, Auguste Viktorią, która urodziła się i wychowywała na terenie obecnej Polski, się liczy :D

   Usuń
  5. Sorki, miało być "Wilhelm II związał się z niemiecką księżniczką..." ^^

   Usuń
  6. Wilhelm i Augusta Viktoria poznali się na Dolnym Śląsku.

   Usuń
 2. super post, akurat linia Edwarda VII jest mi znana, ale naprawdę fajnie to napisałaś. czekam z niecierpliwością na kolejny post :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również :) Fajnie jest wszystko wyjaśnione i opisane ze zdjęciami :) Super!

   Usuń
 3. "wyszła za mąż za swojego kuzyna (syna starszego brata Królowej Alexandry), Księcia Danii i Norwegii, Carla Glücksburga." --> mogłabyś to jakoś zobrazować, bo szukam kto to w drzewach i nic...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Król Danii Christian IX był ojcem m.in. Królowej Alexandry (żony Edwarda VII, matki Maud) i Frederika IX (następnego Króla Danii). Carl/Haakon był drugim synem Frederika, czyli kuzynem Maud. Jego starszy brat panował potem w Danii jako Christian X ;)

   Usuń
  2. Dzięki :)

   Usuń
 4. Na tym zdjęciu podpisanym ''Ślub Edwarda i Alexandry'' jest błąd. To zdjęcie było zrobione dzień przed ślubem.

  A i mogłabyś dać jakieś rzadsze zdjęcia, te które wstawiłaś pojawiają się bardzo często.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za kolejny ciekawy post. Super piszesz, już niecierpliwie czekam na kolejną część

  OdpowiedzUsuń
 6. Czyli BRK i NRK są tak jakby dalekim kuzynostwem..

  OdpowiedzUsuń
 7. Strasznie podoba mi się opis koronacji Edwarda i Alexandry. Szczególnie ten moment z szampanem.;)
  Notka bardzo fajna, świetnie się czyta. Chcę więcej.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, wrażeń mieli co niemiara :D Jeszcze 7 postów z tej serii przed nami ;)

   Usuń
 8. Super blog. uwielbiam UK i wszystko co z nią związane. Notka bardzo ciekawa, historyczna a lubię dowiadywać się czegoś nowego. Musiałaś sporo czasu nad nią spędzić.

  zapraszam na moje dwa blogi:
  www.POUR-THE-MUSIC.blog.pl - internetowa gazeta o muzyce
  www.Rebelle-K.blog.pl - mój osobisty blog
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawy post, czekam na kolejne.
  Czytając go przypomniał mi się flm "jak zostać królem'.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chów wsobny, dlatego wszyscy wyglądają tak samo i tak samo są brzydcy.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.