sobota, 7 listopada 2015

Sobota z monarchią: Albańska Rodzina Królewska

Dziś zapraszamy Was na kolejną notkę z serii Sobota z monarchią.***


Herb królewski dynastii Zogu/ wikipedia.org


Po raz pierwszy państwo o nazwie "Królestwo Albanii" pojawiło się, podobnie jak inne znane nam monarchie, w średniowieczu. Przetrwało jednak samodzielnie tylko do roku 1392, kiedy to zostało przyłączone do Republiki Weneckiej. Od tamtej pory Albania pozostawała pod rządami innych państw, m.in. Imperium Osmańskiego i Królestwa Włoch. 
Trwało to aż do roku 1928, gdy Konstytuanta zdecydowała, że będąca od 1925r. niepodległą republiką Albania, stanie się monarchią. Królem został ówczesny prezydent, Ahmet Zogu.

Ahmet Muhtar Zogolli przyszedł na świat w Zamku Burgajeti, niedaleko miasta Burrel. Jego rodzicami byli Xhemal Pasha Zogu i jego drugiej żony, Sadijé Hanem. 
Rodzina Ahmet'a wywodziła się z tureckiego rodu szlacheckiego i posiadała w Albanii ogromne wpływy. Xhemal Pasha Zogu pełnił funkcję gubernatora Mati (wpływowego sunnickiego klanu z północy Albanii).

Xhemal Pasha Zogu/ albanianroyalcourt.al

Przyszły król pobierał naukę w Konstantynopolu, a po śmierci ojca w 1911r. niespodziewanie został nowym gubernatorem Mati. Funkcja ta była dziedziczna i przekazywana przez ojca najstarszemu synowi. Z nieznanych przyczyn Xhemal Pasha pominął w sukcesji swojego najstarszego syna i przyrodniego brata Ahmet'a, Xhelal'a Bey Zogu.
Xhelal Bey Zogu/ albanianroyalcourt.al


Podczas I wojny światowej Ahmet walczył po stronie Austro-Węgier, dzięki czemu poznał zachodni styl życia. 
Po zakończeniu wojny i powrocie do ojczyzny, zaczął czynnie zajmować się polityką. Dążył do modernizacji kraju i upodobnienia go do państw zachodnich. W 1922r. formalnie zmienił nazwisko na Zogu, które brzmi bardziej po albańsku. Jego kariera rozwijała się błyskawicznie, aby 21 stycznia 1925r. został zaprzysiężony na prezydenta Albanii.

th.wikipedia.org

1 września 1925r. Albania stała się królestwem. Na władcę wybrano Ahmet'a, prezydenta o arystokratycznym pochodzeniu. Przyjął wówczas imię Zog I tytuł Jego Królewskiej Mości Króla Albańczyków. Jego matka, Sadijé, została Królową Matką, a brat i siostry otrzymały tytuły księcia i księżniczek.

Zog z siostrami, od lewej: Ruhije, Myzejen, Nafije, Senije i Maxhide (na zdjęciu brakuje najstarszej siostry, Adile)/ carolathhabsburg.tumblr.com

Podczas swojego panowania Zog całkowicie zmodernizował konstytucję, prawo i armię. Jego uprawnienia można porównać do dzisiejszych uprawnień Króla Belgów.

wikiwand.com

Mimo iż Zog urodził się jako arystokrata i był spokrewniony z sułtanami osmańskimi, był niejako ignorowany przez pozostałe monarchie europejskie, ponieważ nie był spokrewniony z nimi i w dodatku był muzułmaninem. Albańska Rodzina Królewska pozostawała jednak w dobrych relacjach z muzułmańskimi monarchiami, szczególnie egipską.

Jeszcze przed objęciem tronu Zog zaręczył się z córką premiera Albanii, Shefqet'a Bej Vërlaci, ale zerwał zaręczyny zaraz po koronacji. Co ciekawe, z powodu koligacji rodzinnych z niedoszłą panną młodą, zgodnie z tradycją Vërlaci miał prawo... zabić Zog'a. Na szczęście premierowi nie w głowie były zamachy na życie króla, ale na wszelki wypadek trzymano go z daleka od królewskiej kuchnii.

W kwietniu 1938r. Zog poślubił Hrabiankę Géraldine Apponyi de Nagy-Appony, katolicką arystokratkę będącą w połowie Węgierką, w połowie Amerykanką.

Para Królewska podczas wizyty w Szwecji/ corbisimages.com
 
Ceremonia ślubna była transmitowana na żywo za pomocą Radia Tirana.

godesssaintnoblewomannun.blogspot.com
 
Rok później, 5 kwietnia 1939r., na świat przyszło jedyne dziecko pary, Książę Leka.

Królowa Géraldine z synem/ royalty-magazine.com

Zaledwie dwa miesiące po tym radosnym wydarzeniu do Albanii wkroczyły wojska włoskie i włączyły ją do swojego państwa. Rodzina Królewska musiała uciekać, ostatecznie znajdując schronienie w Anglii.

forum.alexanderpalace.org


Pod koniec życia Zog przeprowadził się z rodziną do Francji, gdzie zmarł 9 kwietnia 1961r. Za przyczynę śmierci uważa się dzisiaj raka płuc. Król wypalał ok. 240 papierosów dziennie, przez co został wpisany do Księgi Rekordów Guiness'a jako największy palacz wszech czasów.
W 2012r. jego szczątki zostały przeniesione do Tirany.

s1.zetaboards.com


Po śmierci Zog'a pretendentem do tronu stał się jego syn, Leka (dla monarchistów Król Leka I).
Książę od niemowlęctwa musiał mieszkać w różnych krajach. Naukę pobierał w Anglii, Egipcie i Szwajcarii. Studiował ekonomię na Sorbonie, a później wstąpił do armii brytyjskiej.

sq.wikipedia.org


W 1975r. Leka I poślubił Susan Cullen-Ward. Była nauczycielka pochodziła "z ludu", była Australijką i miała już za sobą jedno nieudane małżeństwo.
Cywilna ceremonia zaślubin odbyła się w Hôtel de Ville, w Biarritz. Wśród gości znalazło się wielu członków innych zdetronizowanych monarchii, a także albańskich monarchistów, którzy wykrzykiwali Niech żyje Król.

Ślub pary/ pinterest.com
 
Sama Susan od czasu ślubu zawsze tytułowała siebie Susan lub Suzana (albańska wersja), Królowa Albańczyków, choć formalnie nigdy nie była królową.

vebidoo.com

Para zamieszkała później w Madrycie, gdzie zaprzyjaźniła się z Królem Juan'em Carlos'em. Tam też zawarli ślub kościelny.
Leka i Susan cieszyli się ogromną popularnością wśród Albańczyków, którzy chętnie czytali o ich codziennym życiu w prasie.

www.oborrimbreterorshqiptar.al


Później para wraz z Królową Géraldine przeniosła się do Rodezji, gdzie w Susan zaszła w ciążę. Niestety dziewczynka przyszła na świat martwa.

Następnie rodzina osiadła w RPA. To właśnie tam 26 marca 1982r. na świat przyszedł jedyny syn Leki i Susan, Leka Anwar Zog Reza Baudouin Msiziwe. Na czas jego narodzin oddział położniczy tymczasowo stał się terytorium Albanii, gdyż pretendentem do tronu może być tylko ten, kto urodził się w ojczyźnie.
Imiona chłopca nie zostały wybrane przypadkowo: Leka- po ojcu, Anwar- po ówczesnym prezydencie Egiptu (Anwarze El Sadat), Zog- po dziadku, Reza- po Szachu Iranu (Mohammadzie Rezie Pahlavi), Baudouin- po Królu Belgów (Baudouin'ie I) i Msiziwe- na cześć miejsca narodzin.
 
Królowa Susan z siedmioletnim Leką/ albanianroyalcourt.al


W 1993r. Leka I po raz pierwszy przyleciał do Albanii. Na lotnisku przywitało go pięciuset zwolenników. Ponownie wrócił tam w roku 1997, gdy doszło do albańskiej rewolucji piramidowej. Tym razem czekało na niego już 2 000 zwolenników.
Postanowiono wówczas przeprowadzić referendum w sprawie restauracji monarchii. Po przeliczeniu głosów ogłoszono, że dwie trzecie głosów przemawiało za pozostaniem republiki. Leka zakwestionował wyniki referendum i stwierdził, że zostały sfałszowane.

rossrightangle.wordpress.com

Mimo porażki Leka pozostał w kraju już na stałe, wraz z żoną i synem. Utworzył partię Ruchu na Rzecz Rozwoju Narodowego i stanął na jej czele.
W 2002r. na prośbę czterdziestu członków parlamentu do kraju powróciła też Królowa Géraldine, która zmarła jednak 4 miesiące później.
W 2004r. na raka płuc zmarła Królowa Susan. Po tym wydarzeniu Leka I wycofał się z życia publicznego. Wrócił do kariery politycznej dopiero dwa lata później.

deseretnews.com

Sam zmarł 30 listopada 2011r. z powodu długotrwałej choroby płuc. Został pochowany w mauzoleum królewskim, obok matki i żony.

Pogrzeb Króla/ foxnews.com


Obecnym pretendentem do tronu Albanii jest Książę Leka (Król Leka II dla monarchistów).
Naukę pobierał w St. Peter's College w Johannesburgu i Sandhurst Military Academy w Wielkiej Brytanii, gdzie był jednym z najlepszych uczniów. Studiował na Uniwersytecie dla Obcokrajowców w Perugii.
Mówi płynnie po albańsku, angielsku, włosku i zulusku.

president.al
 
21 sierpnia 2007r. rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a dwa lata później w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. W 2012r. został mianowany doradcą prezydenta Bujar'a Nishani'ego.

W maju 2010r. Leka ogłosił swoje zaręczyny z albańską aktorką, Elią Zaharią. Ślub pary jest planowany na bieżący lub przyszły rok.

noblesseetroyautes.com


Obecnie mówi się, że Albania znajduje się w grupie krajów, które mają największą szansę na restaurację.
W 2011r. prezydent Nishani oficjalnie przyznał, że referendum w 1997r. zostało sfałszowane, a Albania powinna być monarchią. Na razie nie ma jednak żadnych informacji na temat tego, czy w najbliższych latach szykuje się nowe referendum, które mogłoby pozwolić Albanii ponownie stać się królestwem.


Źródło: albanianroyalcourt.al, theroyalforums.com, wikipedia.org


***


W ankiecie, w której odpowiadaliście na pytanie kto Waszym zdaniem powinien zasiąść na tronie Polski, większość głosów powędrowała do członka rodziny Czartoryskich lub innej rodziny arystokratycznej.

9 komentarzy:

 1. Cały dzień czekałam na ten post! :) Już nie mogę doczekać się ślubu Leki i Elii :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy cykl będzie kontynuowany? Czy w przyszłą sobotę można spodziewać się kolejnej notki o zdetronizowanej monarchii?

  OdpowiedzUsuń
 3. 240 papierosów dziennie - szok!

  A tekst bardzo, bardzo ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapraszam na nowego bloga o Williamie.

  http://willofcambridge.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak dla mnie, niezbyt ciekawa rodzina. I chyba nigdy nie będzie tego ślubu.

  OdpowiedzUsuń
 6. To on chyba wyciągał jednego papierosa za drugim :O
  Bardzo ciekawe informacje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kończył jednego i zapalał następnego, i tak przez cały dzień- tylko tak mógł tego dokonać ;P

   Usuń
 7. Super notka! Zapraszam też do mnie:

  willofcambridge.blogspot.com
  royal-letters.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.