sobota, 12 lutego 2022

Zaległości cz. 1 - wizyta w Wiedniu, 60. urodziny króla Abdullaha, odsłonięcie pomnika królowej Geraldine + więcej

Po dłuższej przerwie czas wrócić z postami na temat "bieżących" wyjść. Opiszę jednak tylko te najważniejsze/najciekawsze (moim zdaniem), żeby Was zanadto nie zanudzać.

Norwegia

26 stycznia królowa Sonja wzięła udział w otwarciu corocznego festiwalu muzycznego w Kongsberg.




29 stycznia otworzyła wystawę "State of the Art" artysty Bjørna Ransve'a w muzeum sztuki Haugar w Tønsberg.

6 lutego książę Haakon i księżna Mette-Marit przesłali życzenia i pozdrowienia z okazji Narodowego Święta Saamów.

Jak informują media, księżniczka Martha Louise i jej partner Durek Verrett zaręczyli się. Norweski Dwór Królewski póki co milczy w tej sprawie, a na pytanie, kiedy pojawi się oficjalny komunikat Durek Verrett odparł: "Później w tym roku".


Bhutan

Na początku tego miesiąca tradycyjnie pojawiła się nowa kartka z kalendarza, na której znalazło się nowe zdjęcie księcia Jigme Namgyela wykonane w zeszłym roku. 5 lutego książę skończył 6 lat. Kartkę w dowolnym rozmiarze możecie pobrać tutaj.


Monako

26 i 27 stycznia rodzina książęca wzięła udział w obchodach corocznego święta św. Dewoty, patronki Monako, które obejmowały tradycyjne podpalenie łodzi, nabożeństwo i procesję z relikwiami świętej, którą rodzina oglądała z okien Pałacu Książęcego.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images



Hiszpania

31 stycznia król Felipe i królowa Letizia złożyli swoją pierwszą oficjalną wizytę w Austrii, gdzie zostali przyjęci przez Prezydenta i Pierwszą Damę. Złożyli wieniec na Helmut Zilk w Wiedniu, upamiętniając ofiary nazizmu oraz otworzyli wystawę "Dalí i Freud. Obsesja" w Belwederze.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images




Maroko

25 stycznia książę Moulay Rachid, młodszy brat obecnego króla Maroka Mohammeda VI, i jego żona, Lalla Oum Kalthum, zostali po raz drugi rodzicami! Na świat przyszła księżniczka Lalla Khansa, pierwsza córka pary. Jej imiona wybrał podobno król Mohammed VI. Para, która pobrała się w czerwcu 2014, jest już rodzicami synka, księcia Moulay'a Ahmeda (ur. 2016).



Luksemburg

28 stycznia książę Guillaume i księżna Stephanie byli obecni na konferencji "Water Futures" na temat zagrożeń sektora gospodarki wodnej związanych ze zmianą klimatu oraz innowacyjnych rozwiązań tych wyzwań.

9 lutego księżna zobaczyła wystawy "Interlude" i "Stay Involved" w galerii Ceysson & Bénétière w Koerich artystów Sandry Lieners i Roberta Brandy'ego, który świętuje w tym roku 50-lecie kariery.


Szwecja

25 stycznia księżniczka Madeleine jako wiceprezes zarządu World Childhood Foundation (funkcję tę objęła pod koniec zeszłego roku) spotkała się z burmistrzem Miami, aby porozmawiać o nowym projekcie fundacji "Care Coin".

27 stycznia księżniczka Victoria i książę Daniel wręczyli stypendia Micael Bindefeld Foundation oraz zorganizowanej przez fundację ceremonii upamiętnienia ofiar Holokaustu.



1 lutego Następczyni Tronu zainaugurowała wirtualnie szwedzki program nauk podczas Tygodnia Zdrowia na światowej wystawie Expo 2022 w Dubaju. Królowa Silvia z kolei tego samego dnia wirtualnie wzięła udział w seminarium zorganizowanym podczas tego tygodnia. Tematem seminarium były zaburzenia psychiczne dzieci i młodzieży.



4 lutego księżniczka odwiedziła Park Narodowy Färnebofjärden, inaugurując tym samym swoje nowe wycieczki po Szwecji, w trakcie których zamierza odwiedzić wszystkie 30 parków narodowych Szwecji i promować w ten sposób spędzanie czasu na łonie natury oraz ruch na świeżym powietrzu. To jej kolejna inicjatywa tego typu - wcześniej odwiedziła wszystkie szwedzkie prowincje w tym samym celu.


Albania

1 lutego w Tiranie książę Leka odsłonił nowy pomnik swojej babci, królowej Geraldine. Obecna była także księżna Elia i księżniczka Geraldine, która jak pewnie pamiętacie przyszła na świat w 18. rocznicę śmierci prababci.



 

Dania

4 lutego królowa otworzyła nową wystawę "Kobiety w powstaniu" w muzeum ARKEN, której tematem było przedstawienie kobiet i płci w sztuce. Na wystawie znalazły się obrazy, rzeźby, fotografie i instalacje duńskich i zagranicznych artystów od końca XIX wieku aż po lata współczesne.

Wielka Brytania

1 lutego księżna Kornwalii i książę Walii odwiedzili Chinatown, chińską dzielnicę w Londynie, aby świętować Chiński Nowy Rok.

Embed from Getty Images


2 lutego para książęca spędziła dzień w hrabstwie Kent, gdzie m.in. spotkali się ze społecznością wspieraną przez organizację Sheppey Matters i odwiedzili lokalne radio na wyspie Sheppey, księżna otworzyła wystawę poświęconą Charlesowi Dickensowi i odwiedziła centrum Battersea, a książę odwiedził rezerwat przyrody Elmley oraz stocznię Chatham przed otwarciem tegorocznego sezonu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images



2 lutego wreszcie ogłoszono, że księżna Cambridge objęła patronat nad Rugby Football League oraz Rugby Football Union, organizacjami, których patronem był wcześniej książę Harry. Plotki na ten temat pojawiły się już w zeszłym roku, ale dopiero teraz, przed pierwszym oficjalnym wyjściem księżnej tuż po objęciu patronatu, potwierdzono to oficjalnie. Później tego dnia wzięła udział w treningu na stadionie Twickenham.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images





29 stycznia Zara Tindall, z córką Mią pojawiły się na wyścigach konnych w ramach  Cheltenham's Festival Trial. Nie jest to ani najważniejsze, ani najciekawsze wydarzenie ostatniego czasu, ale nie mogłam się powstrzymać, by o nim nie wspomnieć głównie ze względu na Mię. Kiedy ona tak wyrosła?



Jordania

30 stycznia król Abdullah świętował okrągłe, 60. urodziny, a jego młodszy syn, książę Hashem - 17. Z tej okazji pojawiły się nowe zdjęcia.







Niderlandy

1 lutego wyemitowano program stworzony z okazji 20-lecia Oranje Fonds z udziałem króla Willema-Alexandra i królowej Maximy, którzy są patronami funduszu powstałego z okazji ich ślubu w 2002. Oranje Fonds jest obecnie obecnie jedną z największych w Niderlandach organizacji zajmujących się opieką społeczną oraz promowaniem uczestnictwa w życiu społecznym.

10 komentarzy:

  1. "1 lutego razem z księciem Walii odwiedziła Chinatown" - tu chyba zabrakło informacji, że chodzi o Camillę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Norwegia to chyba pionier w nowoczesnych rozwiązaniach, jeśli chodzi o wybranków i wybranki royalsów: dziewczyna z ludu jako królowa, dziewczyna z dzieckiem i samozwańczy szaman. A propos: czy na blogu był już publikowany (albo czy kiedyś będzie) post z Love Story Haralda i Sonji? Nie mogę nic znaleźć :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, do tej pory nie było. Zapiszę sobie pomysł i postaram się coś przygotować w wolnej chwili.

      Usuń
    2. Dziękuję! Będzie mi bardzo miło o tym przeczytać, bo w internecie przeważają tylko ogólnikowe informacje.

      Usuń
  3. Na początku zupełnie nie poznałam Mii. Zrobiła się z niej mała dama.
    Czy jest jakiś sport, w którym księżna Kate nie byłaby dobra? Wydawało mi się, że te patronaty związane z rugby będą trochę z musu, a tu się okazało, że księżna stworzyła świetną drużynę z zawodnikami i że sprawia jej to wielką frajdę.
    Już dwa lata temu Derek miał się oświadczyć, zgodnie z tym, co mówił.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, ale "duchy" mu nie sprzyjały 😂 Chyba najbardziej śmieszy mnie to, że Martha Louise o wszystkim wiedziała, bo opowiadali o tym w jednym z wywiadów.

      Usuń
    2. Nie wiemy, czy Kate jest dobra w rugby.

      Usuń
    3. Kurcze, moim zdaniem to jest jakiś dramat

      Usuń
  4. Muszę przyznać, że decyzje życiowe Marthy Louise śledzę z niesamowitym zainteresowaniem. Ostatnio znalazłam na YouTube kanał jej córki Leah Isadory, i byłam wręcz zszokowana tym, jak dziewczyna wygląda - wzięłam ją za 30-latkę. Któryś raz już zauważyłam, że bliźniaki z Monako często się przytulają podczas oficjalnych uroczystości, to urocze :D Ciekawe, co się dzieje z Charlene i czy kiedykolwiek wróci do Monako. Mia faktycznie wyrosła na śliczną dziewczynkę. Super, że Kate dostaje nowe patronaty, widać, że świetnie się bawiła.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.