czwartek, 8 września 2022

Szczegóły sobotniego ślubu w Brukseli + niepokojące oświadczenie Pałacu Buckingham

 W najbliższą sobotę, 10 września odbędzie się królewski ślub w Belgii, już okrzyknięty największym królewskim ślubem tego roku. Przed ołtarzem brukselskiej Katedry św. Michała i św. Guduli staną księżniczka Maria Laura, siostrzenica obecnego króla, i William Isvy, brytyjski bankier o francuskich korzeniach.

 Ślub kościelny zaplanowano na godzinę 14.30. Wcześniej, o godzinie 11.00, para pobierze się w prywatnej ceremonii cywilnej w Ratuszu w Brukseli, na którą zaproszono tylko najbliższą rodzinę, w sumie około 35 osób. Na świadków para wybrała swoje rodzeństwo - księżniczkę Luisę i księżniczkę Laetitię oraz brata i siostrę Williama.

Ślub kościelny będzie znacznie większą uroczystością - na liście gości znalazło się ponad 500 osób, w tym cała belgijska rodzina królewska oraz przedstawiciele innych rodzin królewskich. Pannę młodą do ołtarza poprowadzi ojciec, arcyksiążę Lorenz. Druhną będzie jej młodsza siostra, księżniczka Luisa, natomiast wśród druhenek i paziów zobaczymy bratanicę i bratanka Laury, Annę-Astrid i Maximiliana, dzieci księcia Amedeo. Ważną rolę witania gości powierzono natomiast młodszemu bratu Laury, księciu Joachimowi, oraz bratu pana młodego.


Uroczystość kościelna potrwa 75 minut i będzie obejmowała również elementy religii żydowskiej, której pan młody jest wyznawcą. Świadkami Laury i Williama będą: jej szwagierka, księżna Elisabetta "Lili", książę Joseph Wenzel i księżniczka Marie-Astrid z Liechtensteinu, jej kuzynka, księżna Olympia Napoleon Bonaparte (żona księcia Jeana-Christophe'a) oraz Ferdinand Brunet. Po uroczystości nowożeńcy razem odjadą samochodem na prywatne przyjęcie weselne wydane przez rodziców panny młodej.


Dużo uwagi poświęca się spekulacjom na temat wyglądu panny młodej, choć sama suknia ślubna pozostaje oczywiście pilnie strzeżoną tajemnicą. Królewscy fani zastanawiają się, czy księżniczka Laura pożyczy na swój wielki dzień welon z brukselskiej będący rodzinną pamiątką królowej Paoli. Począwszy od królowej Paoli do tej pory nosiły go wszystkie panny młode w belgijskiej rodzinie królewskiej - księżniczka Astrid, Mathilde d'Udekem d'Acoz, Claire Coombs i Elisabetta Rosboch von Wolkenstein.

Embed from Getty Images

Pojawiają się też pytania o to, co ten welon przytrzyma na głowie panny młodej - czy księżniczka założy tiarę, czy może, wzorem swojej matki zrezygnuje z niej na rzecz ozdoby do włosów? Jeśli zdecyduje się na tiarę, ma do wyboru nie tylko klejnoty należące do belgijskiej rodziny królewskiej (tutaj najbardziej prawdopodobnym wyborem jest Queen Elisabeth's Diamond Bandeau, którą na swoich ślubach nosiły już królowa Mathilde i księżna Elisabetta), ale również rodziny Austria-Este. Jako ukłon w stronę arcyksiężnej Margherity (urodzonej jako księżniczka Margherita Savoy-Aosta), swojej zmarłej w styczniu tego roku babci ze strony ojca, księżniczka Laura mogłaby wybrać Savoy-Aosta Tiara, którą bardzo często pożyczała od teściowej księżniczka Astrid...

Embed from Getty Images

...albo Austria-Este Tiara, którą księżniczka Margherita miała na sobie na swoim ślubie z arcyksięciem Robertem (drugim synem Cesarza Austro-Węgier Karla i Cesarzowej Zity) w 1953 (poniżej córka Margherity i starsza siostra arcyksięcia Lorenza, arcyksiężniczka Maria Beatrice, matka księżnej Olympii).

Embed from Getty Images


**** **** **** ****

W ramach promocji zbliżającego się wydarzenia Fundacji Księcia Laurenta (choć dla mnie jest to raczej promocja ślubu siostrzenicy księcia), dnia zwierząt, który odbędzie się dzień po ślubie księżniczki Laury w Liège, książę Nicolas wpadł na pomysł nakręcenia krótkiego humorystycznego filmu z udziałem taty. Książę Laurent czyta na nim Belgian Geographic (parodię National Geographic) ze swoją podobizną na okładce i tytułem "Książę Laurent wreszcie mógł porozmawiać z ośmiornicą" (nawiązującym do innego filmiku z udziałem księcia z 2013, w którym Laurent przyznał, że chciałby kiedyś porozmawiać z ośmiornicą). Jego syn pyta go, co mają zamiar robić w weekend, na co książę odpowiada: " W sobotę jest ślub Williama i Kate. Co ja mówię? To ślub Laury i Williama!"


**** **** **** ****

Na koniec bardzo niepokojące wiadomości z Wielkiej Brytanii. Pałac Buckingham po południu wydał następujący komunikat: 
Po dalszych ocenach dzisiejszego ranka lekarze królowej są zaniepokojeni stanem zdrowia Jej Królewskiej Mości i zalecili jej pozostanie pod nadzorem medycznym. Królowa pozostaje w Balmoral.
Jak informują brytyjskie media, wszystkie dzieci królowej, a także księżna Kornwalii, książę William i książę Harry udali się do Balmoral, aby czuwać przy monarchini. Wczoraj, po spotkaniu z Borisem Johnsonem i nową Premier Liz Truss poprzedniego dnia, lekarze zalecili królowej odpoczynek w związku z czym odwołano jej spotkanie z Tajną Radą, w którym miała uczestniczyć wieczorem online.


3 komentarze:

 1. Królowa zmarła w spokoju

  OdpowiedzUsuń
 2. Jednym ze świadków na ślubie Laury i Williama nie będzie Joseph-Wenzel a Joseph - brat Astrid von und zu Liechtenstein, teraz Worthington

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znalazłam sprzeczne informacje - jedni mówią, że Joseph-Wenzel, a drudzy, że Josef-Emanuel. Źródło, które jako pierwsze podało listę świadków napisało tylko "Joseph von Liechtenstein", więc trudno stwierdzić o którego chodzi. Generalnie większość obstawia Josepha-Wenzela, ale zobaczymy

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.