środa, 14 września 2022

Nabożeństwo w Pałacu Westminster, spotkanie głów państw niemieckojęzycznych + więcej

 Monako

11 września książę Albert i księżna Charlene pojawili się na nabożeństwie upamiętniającym królową Elizabeth w kościele anglikańskim St Paul's w Monako. Para potwierdziła swoją obecność na pogrzebie w poniedziałek.




12 września para książęca położyła kamień węgielny pod budowę schroniska Towarzystwa Ochrony Zwierząt (SPA) w Monako. Księżna Charlene, od wielu lat zaangażowana w ochronę dzikich zwierząt w Afryce, zostanie przewodniczącą Towarzystwa.


Niderlandy

9 września, ostatniego dnia wizyty w Teksasie, królowa Maxima odwiedziła Houston. Na miejscu wzięła udział w spotkaniu dotyczącym zapobiegania powodziom, wybrała się w rejs łodzią po Buffalo Bayou, spotkała się z dyrektorami generalnymi kilku lokalnych firm, z którymi rozmawiała o ochronie wybrzeża, udała się do MD Anderson Cancer Center oraz uczestniczyła w rozmowach na temat więzi gospodarczych między USA a Niderlandami. Wizytę zakończyło przyjęcie w Muzeum Sztuk Pięknych.

13 września królowa odwiedziła fundację Triple ThreaT, która jest laureatem tegorocznej nagrody Appeltjes van Oranje 2022.

14 września wzięła udział w sympozjum HBSC na temat zdrowia holenderskiej młodzieży w wieku szkolnym na Uniwersytecie w Utrechcie.


Szwecja

12 września księżna Sofia odwiedziła szkołę Knutbyskolan, gdzie wzięła udział w szkoleniu Safe Selfie Academy, uczulających młodzież na nadużycia w Internecie. Projekt jest wspierany przez fundację pary książęcej.

13 września Następczyni Tronu uczestniczyła w seminarium z okazji Dnia Mózgu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Jordania

14 września król Abdullah, królowa Rania i Następca Tronu książę Hussein rozpoczęli roboczą wizytę w Paryżu. Zostali przyjęci w Pałacu Elizejskim przez Prezydenta i Pierwszą Damę Francji.



Belgia / Luksemburg / Liechtenstein

12 września księżniczka Elisabeth udała się do Ambasady Wielkiej Brytanii w Brukseli, aby wpisać się do księgi kondolencyjnej. Jak napisała: "Jej Królewska Mość Królowa Elizabeth II była wzorem do naśladowania i źródłem inspiracji dla wielu z nas, młodych i starych. Łączę się z milionami na całym świecie ku pamięci niezwykłej osobowości, której wzorowość wywarła głęboki wpływ na młode pokolenia. Niech Jej dusza spoczywa w pokoju. W imieniu Króla Philippe'a i Królowej Mathilde pragnę przekazać nasze najgłębsze kondolencje rodzinie królewskiej i mieszkańcom Zjednoczonego Królestwa, Królestw wspólnotowych oraz Wspólnoty Narodów. W kochającej pamięci Jej Królewskiej Mości Królowej Elizabeth II, Elisabeth."

12 września odbyło się kolejne spotkanie głów państw niemieckojęzycznych, którego gospodarzami w tym roku byli dziedziczny książę Alois i dziedziczna księżna Sophie w Liechtensteinie. Zaproszone zostały głowy państw niemieckojęzycznych - król Philippe i królowa Mathilde z Belgii, wielki książę Henri i wielka księżna Maria Teresa z Luksemburga oraz Pary Prezydenckie Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Goście zostali powitani w winnicy księcia Liechtensteinu w Vaduz, a następnie udali się do centrum innowacji liechtensteińskiej firmy "Hilti AG" w gminie Schaan, gdzie zorganizowano pierwszą roboczą sesję spotkania. Rozmowy dotyczyły m.in. wojny w Ukrainie.
Wieczorem książę Alois i księżna Sophie wydali na cześć gości kolację na zamku Vaduz.



Drugiego dnia cała grupa udała się na Liechtenstein University w Vaduz na wykłady i spotkanie robocze na temat filantropii oraz współpracy filantropów, polityków i biznesmenów.


Japonia

11 września Agencja Dworu Imperialnego opublikowała nowe zdjęcia z okazji 56. urodzin księżnej Kiko.


10 września księżniczka Kako pojawiła się na konkursie japońskiego języka migowego dla uczniów szkół średnich. Księżniczka, podobnie jak mama i starsza siostra, biegle posługuje się językiem migowym.


Rano 13 września książę Fumihito i księżna Kiko odwiedzili Ambasadę Wielkiej Brytanii, aby wpisać się do księgi kondolencyjnej.



Hiszpania

12 września król Felipe i królowa Letizia pojawili się na inauguracji "Roku Picassa" z okazji 50. rocznicy śmierci artysty w Muzeum Królowej Sofii w Madrycie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dania

13 września księżna Marie odwiedziła Narodową Agencję Zarządzania Kryzysowego w Birkerød, gdzie dowiedziała się więcej o bieżącej pracy Agencji, m.in. udzielanej Ukrainie pomocy humanitarnej.


Wielka Brytania

Wczoraj późnym popołudniem zmarła królowa Elizabeth po raz ostatni opuściła Szkocję w towarzystwie księżniczki Anne i jej męża i udała się w drogę powrotną do Londynu, gdzie wylądowała pod wieczór w bazie lotniczej RAF Northolt. Trumna z jej ciałem została następnie przewieziona do Pałacu Buckingham na ostatnią noc przed przetransportowaniem do Pałacu Westminsterskiego. Mimo ulewnego deszczu, Londyńczycy wyszli na ulice, by powitać wracającą królową - tysiące z nich ustawiło się na trasie przejazdu i pod Pałacem Buckingham, a kierowcy samochodów trąbili, kiedy mijał ich kondukt żałobny.







W Pałacu Buckingham czekała już na nią reszta rodziny - wszystkie dzieci (za wyjątkiem księżniczki Anne jadącej w kondukcie) i wnuki królowej wraz z małżonkami, a także jej siostrzeńcy, Lady Sarah Chatto i hrabia Snowdon. Była to prywatna okazja rodziny do pożegnania się z monarchinią. Trumna z ciałem królowej została złożona w Bow Room, pokoju wychodzącym na ogrody Pałacu Buckingham.



Dzisiaj o godzinie 14.22 czasu brytyjskiego (godzina została tak wybrana, by kondukt dotarł na miejsce na nabożeństwo o godzinie 15) trumna z ciałem królowej wyruszyła w procesji z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego, gdzie będzie spoczywać aż do dnia pogrzebu. Trumna została ułożona na bryczce Królewskiej Artylerii Konnej King's Troop i przykryta Królewskim Sztandarem, na którym ułożono brytyjską koronę Imperial State Crown (używaną m.in. w czasie koronacji oraz otwarcia Parlamentu) oraz wieniec z kwiatów.
W kondukcie żałobnym szli: król Charles, księżniczka Anne, książę Yorku, hrabia Wessex, książę Walii William, książę Sussex, Peter Phillips, hrabia Snowdon, książę Gloucester oraz sir Tim Laurence. Chwilę po wyruszeniu konduktu z Pałacu Buckingham wyjechały: królowa Camilla, księżna Walii, księżna Sussex i hrabina Wessex. Do Westminster Hall dotarły inną drogą, gdzie czekały na przybycie konduktu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images







Krótko po godzinie 15 kondukt dotarł do Westminster Hall, gdzie Arcybiskup Canterbury odprawił krótkie, 20-minutowe nabożeństwo dla rodziny. Poza wymienionymi wcześniej obecni byli również: Zara i Mike Tindall, księżniczka Beatrice i Edoardo Mapelli Mozzi, księżniczka Eugenie i Jack Brooksbank, Lady Louise i wicehrabia Severn James oraz członkowie dalszej rodziny.
Po zakończeniu nabożeństwa, przy wychodzeniu z Katedry mężczyźni skłonili głowy przed katafalkiem z trumną królowej, a panie dygnęły na znak szacunku.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images






Gdyby ktoś miał ochotę, całe nabożeństwo można obejrzeć poniżej.


Od godziny 17.00 Brytyjczycy mogą wejść do Westminster Hall i oddać królowej ostatni hołd. Władze miasta ostrzegają jednak przed długim czasem oczekiwania, który może sięgać nawet 24 godzin.

Wczoraj księżniczka Anne wydała swoje oświadczenie w związku ze śmiercią królowej Elizabeth, w którym napisała, że była z matką w ostatnich godzinach.
"To był zaszczyt i przywilej towarzyszyć jej w ostatnich podróżach. Bycie świadkiem miłości i szacunku okazywanego przez tak wielu w trakcie tych podróży było zarówno pokorne, jak i podnoszące na duchu. Będziemy dzielić się wyjątkowymi wspomnieniami. Dziękuję wszystkim, którzy podzielają nasze poczucie straty. Być może przypomniano nam, jak wiele jej obecności i wkładu w naszą tożsamość narodową braliśmy za pewnik. Jestem również wdzięczna za wsparcie i zrozumienie oferowane mojemu drogiemu bratu Charlesowi, gdy przyjmuje dodatkowe obowiązki monarchy. Do mojej drogiej mamy, Królowej - dziękuję."



4 komentarze:

 1. Czy kate i william planują znow jakąś przprowadzke?????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na ten moment nie wiadomo. Pojawiły się pogłoski, że po śmierci królowej wyprowadzą się z Adelaide Cottage, ale to moim zdaniem mało prawdopodobne teraz, gdy dzieci chodzą do szkoły w Windsorze. Mogliby jednak zmienić swoją oficjalną rezydencję w Londynie - przenieść się z Pałacu Kensington do Clarence House, ale na obecną chwilę wciąż mieszka tam król Charles z żoną i nie wiadomo jeszcze, czy zgodnie z tradycją przeprowadzi się do Pałacu Buckingham (choć prawdopodobnie przeniesie tam swoje biuro). Nie byłabym zdziwiona, gdyby dalej mieszkał w Clarence House, bo jak wiadomo Pałac Buckingham nie jest zbyt przytulnym miejscem do mieszkania.

   Usuń
 2. Już sama liczba Brytyjczyków na ulicach rodzi uczucie wielkiego wzruszenia. Wiedzieliśmy, że jej śmierć będzie czymś przełomowym i tragicznym, ale rozmiary żałoby chyba przerosły wszystkie oczekiwania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Współczuję członkom rodziny królewskiej że muszę przechodzić przez żałobę n oczach całego świata nie wyobrażam sobie jak ciężko musi. I'm być wypełniać teraz oficjalne obowiązki mam nadzieję że przynajmniej po pogrzebie królowej będą mieć trochę czasu żeby w rodzinnym gronie opłakiwać śmierć mamy i babci

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.