piątek, 9 września 2022

Co nas czeka w najbliższych dniach + pierwsze przemówienie króla Charlesa III

 Odejście królowej Elizabeth II jest zupełnie nową sytuacją - ostatni monarcha w Wielkiej Brytanii zmarł ponad 70 lat temu, a ostatni pogrzeb państwowy na Wyspach odbył się w 1965. Choć plan działań przewidzianych na tę okazję został opracowany już w latach 60. ubiegłego wieku (więcej o Operacji London Bridge tutaj), to sytuacja jest dynamiczna i część informacji, o których tutaj przeczytacie, może przestać być aktualna w przeciągu najbliższych dni, a nawet godzin.


Embed from Getty ImagesPrzemówienie


Dzisiaj o godzinie 18.00 czasu brytyjskiego wyemitowano pierwsze przemówienie króla Charlesa III skierowane do Brytyjczyków i mieszkańców Wspólnoty Narodów. Poruszające przemówienie zostało nagrane wcześniej dzisiaj w Blue Drawing Room w Pałacu Buckingham. Król Charles obiecał w nim "służyć z lokalnością, szacunkiem i miłością, tak jak przez całe moje życie" mieszkańcom Wielkiej Brytanii i krajów Wspólnoty Narodów. Oddał także hołd swojej "ukochanej mamie", mówiąc, że była "inspiracją i przykładem dla mnie i całej mojej rodziny i mamy wobec niej największy dług, jaki rodzina może mieć wobec swojej matki". We wzruszających słowach pożegnał ją i podziękował za oddaną służbę: "A do mojej kochanej Mamy, kiedy rozpoczynasz swoją ostatnią wielką podróż, aby dołączyć do mojego drogiego zmarłego Papy, chcę po prostu powiedzieć: dziękuję. Dziękuję za Twoją miłość i oddanie naszej rodzinie i rodzinie narodów, którym tak sumiennie służyłaś przez te wszystkie lata."

 


Jak powiedział w przemówieniu, liczy na "pełną miłości pomoc mojej ukochanej żony Camilli" w wypełnianiu swoich obowiązków i służbie mieszkańcom Zjednoczonego Królestwa i całej Wspólnoty Narodów. "Wiem, że wniesie do wymagań swojej nowej roli niezłomne oddanie się obowiązkom", dodał.

Embed from Getty Images

W dalszej części przyznał swojemu synowi, księciu Williamowi, tytuł Księcia Walii. "Z Catherine u jego boku, wiem, że nasi nowi Książę i Księżna Walii będą nadal inspirować i prowadzić nasze narodowe rozmowy, pomagając przenieść to, co marginalne do centrum, gdzie niezbędna pomoc może zostać udzielona", powiedział król. Wspomniał także młodszego syna i jego żonę: "Chcę także wyrazić miłość do Harry'ego i Meghan, którzy nadal budują swoje życie za granicą".

Embed from Getty Images

W trakcie nagrywania przemówienia wykonano pierwsze oficjalne zdjęcie nowego króla.


Poniżej całe przemówienie:Harmonogram najbliższych dni


Jutro, 10 września o godzinie 10.00 (czasu brytyjskiego, godz. 11.00 czasu polskiego) w Pałacu św. Jakuba w Londynie odbędzie się posiedzenie Rady Akcesyjnej, na którym Charles zostanie oficjalnie proklamowany królem. Posiedzenie Rady po raz pierwszy w historii będzie transmitowane w telewizji, ale odbędzie się bez udziału samego monarchy - wezmą w nim udział członkowie Tajnej Rady. Proklamacja jest czysto symboliczna, Charles został królem w momencie śmierci Elizabeth II. Akt zostanie odczytany z balkonu Pałacu św. Jakuba o godzinie 11.00 czasu lokalnego, a następnie w Royal Exchange w Londynie oraz Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Po posiedzeniu Rady Akcesyjnej będzie miało miejsce pierwsze posiedzenie Tajnej Rady z udziałem króla Charlesa, który w jego trakcie złoży przysięgę.


Przypuszczalnie w niedzielę, 11 września trumna z ciałem królowej zostanie przetransportowana do Pałacu Holyrood. Mniej więcej w tym samym czasie (w niedzielę lub poniedziałek) król Charles ma rozpocząć krótką podróż po Wielkiej Brytanii. Najpierw uda się do Pałacu Holyrood, gdzie odbędzie się tradycyjna ceremonia kluczy - po raz pierwszy z jego udziałem. Później przypuszcza się, że odwiedzi także Irlandię Północną i Walię po raz pierwszy w trakcie swojego panowania.

Embed from Getty Images

Być może we wtorek, 13 września, trumna z ciałem zmarłej królowej zostanie przetransportowana do Londynu. Najpierw zostanie złożona w Sali Tronowej Pałacu Buckingham, a w ciągu następnych kilku dni do Westminster Hall, gdzie publiczność będzie mogła się przy niej pomodlić.

Embed from Getty Images

Data pogrzebu nie została na razie potwierdzona - przypuszczalnie odbędzie się 9-10 dni po śmierci królowej, choć równie dobrze może zostać wybrana inna data (na ten moment obstawia się przyszły weekend lub poniedziałek, 18 września). Prawdopodobnie ceremonia będzie miała miejsce w Westminster Abbey. Jak ogłoszono, żałoba brytyjskiej rodziny królewskiej zakończy się 7 dni po pogrzebie.


Ostatnim miejscem spoczynku królowej będzie King George VI Memorial Chapel w Kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor, gdzie spoczywają już jej rodzice i siostra. Razem z nią, trumna z ciałem księcia Edynburga również zostanie tam przeniesiona.Tytuły


Jak już wiecie, tytuły niektórych członków rodziny królewskiej uległy zmianie w związku ze wstąpieniem na tron Charlesa. Pierwszy w kolejce do tronu, książę William, od wczoraj do dzisiejszego wieczoru był znany jako JKW Książę Kornwalii i Cambridge. W swoim pierwszym przemówieniu król Charles przyznał mu tytuł Księcia Walii Jego małżonka automatycznie została JKW Księżną Walii, natomiast ich dzieci mają tytuły JKW Księcia George'a z Walii, JKW Księżniczki Charlotte z Walii oraz JKW Księcia Louisa z Walii.

Embed from Getty Images

Automatycznie zmieniły się również tytuły dzieci księcia i księżnej Sussex. Wraz ze wstąpieniem swojego dziadka na tron, Archie i Lili otrzymali tytuły księcia i księżniczki z Sussex wraz z predykatem Jej Królewskiej Wysokości.

Tytuł księcia Edynburga wrócił do Korony i w przyszłości, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, zostanie przyznany przez króla Charlesa księciu Edwardowi.


W innych rodzinach królewskich


W związku ze śmiercią Elizabeth II, musiały ulec zmianie planowane w ten weekend uroczystości. Jak poinformowano, jutrzejszy ślub księżniczki Marii Laury odbędzie się zgodnie z planem - choć narzeczeni są poruszeni tą smutną wiadomości, jest to prywatna uroczystość. Niemniej zdecydowali, że w trakcie ślubu kościelnego poświęcą chwilę na refleksję i modlitwę ku czci zmarłej monarchini.


Większe zmiany - po raz drugi w tym roku - przeszedł plan obchodów 50-lecia panowania królowej Margrethe. Niestety, choć ze zrozumiałych względów, uroczystości zostały ograniczone. Jutrzejsza zmiana warty, którą rodzina królewska miała obejrzeć z balkonu Pałacu Amalienborg została odwołana. Późniejszy przejazd królowej ulicami Kopenhagi i przyjęcie w Ratuszu zostały przesunięte na inny termin, który zostanie ogłoszony w odpowiednim czasie. Zgodnie z planem odbędzie się natomiast wieczorna gala w Teatrze Królewskim, choć "w dostosowanej do okoliczności formie". Dostosowane do okoliczności mają być także zaplanowane na 11 września poranne nabożeństwo i wieczorny bankiet. Bez większych zmian odbędzie się lunch na jachcie Dannebrog.


Z kolei książę Haakon i księżna Mette-Marit odwołali planowaną w przyszłym tygodniu wizytę w Wielkiej Brytanii.


11 komentarzy:

 1. Czemu trumna księcia Edymburga nie mogła być od razu w King George VI Memorial Chapel po Jego pogrzebie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie mam pojęcia, nie znalazłam żadnych źródeł, które by mówiły coś o powodach takiej sytuacji. Ale podobnie było w przypadku księżniczki Margaret, siostry królowej - też najpierw spoczywała w Royal Vault, a dopiero później została przeniesiona do King George VI Memorial Chapel obok rodziców.

   Usuń
 2. Zaskoczyło mnie, jak szybko, William został mianowany księciem Walii. Nie tylko będziemy się musieli przyzwyczaić do braku Królowej, ale i do nowych pozycji członków jej rodziny.
  Piękne i wzruszające przemówienie Króla.

  OdpowiedzUsuń
 3. 1. Myślę, że trudno byłoby wymagać od belgijskich royalsów odwołania/przesunięcia ślubu nie tylko z powodu prywatnego charakteru uroczystości, ale także po prostu dlatego, że wszystko jest pewnie już zorganizowanie. Mimo wszystko Elżbieta to jednak nie jest król Belgów czy najbliższa rodzina pary młodej. 2. Karol nie musi "dorastać" do poważnej roli króla. On już wygląda jak sędziwy, doświadczony król :D 3. UK znów ma oficjalną i pełnoprawną księżną Walii (bez zmiany tytułu jak u Kamili), ostatnią Katarzyną z tym tytułem była chyba Katarzyna Aragońska. 4. Trochę dziwna sytuacja z dziećmi Harry'ego - myślę, że zdecydowanie zdrowiej i bardziej klarownie byłoby, gdyby obrano jedną drogę: albo pełne tytuły i obowiązki, albo wolność i brak tytułów. O ile Harry już zawsze poniekąd będzie związany z Windsorami, to jego dzieci mogłyby prowadzić prywatne życie bez tytułów - trochę w stylu, w jaki robią to Zara i Peter. Z tak wysokimi tytułami może powtórzyć się niejasna sytuacja, jak z Eugenią i Beatrycze, od których oczekiwano zaangażowania ze względu na bycie księżniczkami, albo dziećmi Madeleine ze Szwecji, których tytuły budziły kontrowersje ze względu na stosunkowo małe związki ze Szwecją. Ciekawe, jak to rozwiążą. Pozdrawiam wszystkich :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Całe orędzie jest poważne i piękne. wspaniały hołd syna i rozważnego króla, który oddaje cześć poprzednikowi. I myślę że Karol dal jasny przekaz - liczy na wsparcie żony i Williama i jego rodziny, docenia ich pracę i znaczenie dla jego panowania i co ważne - dał do zrozumienia, że Harry wybrał drogę i nie ma powrotu bo nikt nie będzie go prosił o pomoc w królewskich obowiązkach. niech sobie dalej układają życie za granicą. Mam nadzieję, że Karol zrobi tak jak zapowiadał, czyli porządek w tytułach i odchudzeniu monarchii ze zbędnych elementów z pustymi tytułami jak sussexowe.... jest to już kuriozalne i wypadałoby to uporządkować i przestać dawać ośmieszać instytucję monarchii brytyjskiej

  OdpowiedzUsuń
 5. Kate dostała tytuł Princess of Wales hmm czyli jest księżniczką czy księżną Walii? Ich profil na instagrqmi to teraz Prince and Princess of Wales.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Księżną. W angielskim Princess w zależności od kontekstu może oznaczać księżniczkę, królewnę albo księżną. Jest co prawda jeszcze "duchess", ale to już zupełnie inna bajka.

   Usuń
 6. Dziękuję za szczegółowe informacje
  Oglądałam wczoraj przemówienie Karola i łza mi się w oku zakręciła jak dziękował Elżbiecie
  Szkoda że uroczystości w Danii i Belgii odbywają się w cieniu żałoby w Wielkiej Brytanii ale w pełni rozumiem decyzję żeby ich nie przesuwać w końcu życie musi toczyć się dalej
  Czy przewidziana jest jakaś uroczystość nadania Williamowi tytułu księcia Walii tak jak to było z Karolem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdopodobnie tak - przypuszczalnie będzie to inwestytura tak jak w przypadku księcia Charlesa, lub podobna ceremonia. Ale na ten moment trudno powiedzieć, kiedy się odbędzie. Książę Charles na swoją czekał ponad dziesięć lat (ale czasy były inne i kiedy królowa przyznała mu tytuł księcia Walii nie był jeszcze pełnoletni).

   Usuń
 7. Mam,wrazenie ze Karol za dlugo.l nie popanuje i dlatego nadal juz tytuly Walijskie dal juz K&W.
  Oczywscie,ze h&M beda na pogrzebue i koronacji ale moze wreszczie zaczac szanowac rodzine Harrego po tej tragedii i skoncza wojne podjazdowa ...
  Co by nie,mowic Karol wyszedl z twarza wspominajac o Harrym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szybkie nadanie tytułów można też interpretować tak, że Karol chce, żeby ludzie jak najszybciej przyzwyczaili się do Williama jako księcia Walii i nie utożsamiali tego tytułu już z samym Karolem. Pozwala to też zdjąć "piętno" z tytułu księżnej Walii, który wciąż łączono z Dianą, bo Kamila z niego nie korzystała. Jest też inna zaleta: "Wales" brzmi krócej i jest bardziej praktyczne niż "Cambridge and Cornwall".

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.