niedziela, 4 września 2022

Kto jest kim? Belgijska rodzina królewska

 Wielkimi krokami zbliżają się nie tylko obchody złotego jubileuszu panowania królowej Margrethe, ale również przypadający tego samego dnia królewski ślub w Belgii. Z tej okazji postanowiłam przedstawić Wam bliżej belgijską rodzinę królewską. Większość z Was doskonale ją zna, niemniej myślę, że post będzie pomocny dla tych osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rodzinami królewskimi.

Embed from Getty ImagesPaul Hermans, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Król Philippe (Philippe Léopold Louis Marie, ur. 15 kwietnia 1960 w Brukseli) - obecny król Belgów, panujący od abdykacji ojca, króla Alberta, 21 lipca 2013. Najstarsze z trójki dzieci króla Alberta i królowej Paoli. 4 grudnia 1999 w Brukseli poślubił Mathilde d'Udekem d'Acoz, z którą doczekał się czwórki dzieci.

Embed from Getty Images

Królowa Mathilde (Mathilde Marie Christine Ghislaine, ur. 20 stycznia 1973 w Uccle jako Mathilde d'Udekem d'Acoz) - od 2013 królowa Belgów jako żona króla Philippe'a. Jest córką walońskiego hrabiego Patricka d'Udekem d'Acoz i jego pochodzącej z Polski żony, hrabianki Anny Komorowskiej, wnuczki Adama Zygmunta Saphiehy. Przed ślubem z ówczesnym księciem Brabancji Philippe'm pracowała jako logopeda, a w 2002 ukończyła psychologię. Jest pierwszą królową Belgów pochodzącą z Belgii.

Embed from Getty Images

Księżniczka Elisabeth, księżna Brabancji (Élisabeth Thérèse Marie Hélène, ur. 25 października 2001 w Anderlechcie) - Następczyni Tronu, najstarsze z czwórki dzieci króla Philippe'a i królowej Mathilde. Uczyła się m.in. w UWC Atlantic College w Walii, a w 2021 ukończyła roczną naukę w Królewskiej Akademii Wojskowej w Brukseli. Od października 2021 studiuje historię i politykę na Lincoln College na Uniwersytecie Oksfordzkim.Książę Gabriel (Gabriel Baudouin Charles Marie, ur. 20 sierpnia 2003 w Anderlechcie) - starszy syn i drugie z czwórki dzieci króla Philippe'a i królowej Mathilde. Obecnie drugi w kolejce do tronu, po starszej siostrze Elisabeth. Po ukończeniu International School of Brussels w 2021 wziął udział w rocznym kursie przygotowawczym przed studiami z matematyki i fizyki w National Mathematics and Science College w Warwickshire. W sierpniu 2022 poszedł w ślady ojca i starszej siostry i rozpoczął naukę w Królewskiej Akademii Wojskowej w Brukseli.

Embed from Getty Images

Książę Emmanuel (Emmanuel Léopold Guillaume François Marie, ur. 4 października 2005 w Anderlechcie) - młodszy z dwóch synów i trzecie dziecko króla Philippe'a i królowej Mathilde. Od 2020 uczy się w International School of Brussels.

Embed from Getty Images

Księżniczka Eleonore (Eléonore Fabiola Victoria Anne Marie, ur. 16 kwietnia 2008 w Anderlechcie) - najmłodsza z czwórki dzieci króla Philippe'a i królowej Mathilde. Obecnie uczęszcza do holenderskojęzycznej szkoły średniej Heilig Hart College.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Król Albert II (ur. 6 czerwca 1934 w Brukseli) - poprzedni król Belgów, panujący w latach 1993-2013. Urodził się jako drugi syn i trzecie, najmłodsze dziecko króla Belgów Leopolda III i królowej Astrid, z pochodzenia szwedzkiej księżniczki. 2 lipca 1959 poślubił pochodzącą z Włoch Donnę Paolę Ruffo di Calabria, z którą doczekał się trójki dzieci. Ma także nieślubną córkę z romansu z Sybille de Selys Longchamps, którą uznał dopiero w 2020 po wieloletniej batalii sądowej. Na tron wstąpił po bezdzietnej śmierci starszego brata, króla Badouina. W 2013 z powodów zdrowotnych abdykował na rzecz starszego syna.

Embed from Getty Images

Królowa Paola (ur. 11 września 1937 w Forte dei Marmi) - królowa Belgów w latach 1993-2013, matka obecnego króla Philippe'a. Urodziła się jako najmłodsza z dzieci 6. księcia Guardia Lombarda Fulco VIII z rodu Ruffo di Calabria i hrabiny Luisy Gazelli di Rossana e di Sebastiano. W 1959 wyszła za mąż za ówczesnego księcia Liège Alberta, z którym ma troje dzieci.

UNCTAD, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Księżniczka Astrid, arcyksiężna Austrii-Este (ur. 5 czerwca 1962 w Brukseli) - drugie dziecko i jedyna córka króla Alberta i królowej Paoli, młodsza siostra obecnego króla Philippe'a. Została nazwana na cześć babci ze strony ojca, królowej Astrid. 22 września 1984 w Brukseli wyszła za mąż za arcyksięcia Lorenza z Austrii-Este i została Jej Cesarską i Królewską Wysokością Księżniczką Astrid z Belgii, Arcyksiężną Austrii-Este. Obecnie jest piąta w linii sukcesji do belgijskiego tronu. Wciąż pełni oficjalne obowiązki, przewodniczy zagranicznym delegacjom, aktywnie działa na rzecz zakazu stosowania min lądowych, jest także m.in. członkinią zarządu Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.

Embed from Getty Images

Książę Lorenz, arcyksiążę Austrii (ur. 16 grudnia 1955 w Boulogne-Billancourt) - drugie z pięciorga dzieci i najstarszy syn arcyksięcia Roberta (syna ostatniego Cesarza Austro-Węgier Karla i Cesarzowej Zity) i jego żony, księżniczki Margherity Savoy-Aosty (córki 3. księcia Aosty Amedeo). W 1984 poślubił księżniczkę Astrid, z którą doczekał się piątki dzieci i (na ten moment) dwójki wnucząt. 7 lutego 1996 po śmierci ojca został głową rodziny Austria-Este i pretendentem do tronu Modeny. W 2007 teść przyznał mu tytuł Księcia Belgii.

Embed from Getty Images

Książę Amedeo, arcyksiążę Austrii-Este (ur. 21 lutego 1986) - najstarsze dziecko i starszy z dwóch synów księżniczki Astrid i arcyksięcia Lorenza. Od 2017 pracuje w prywatnym banku Gutzwiller w Bazylei. W 2014 zaręczył się z włoską dziennikarką, Elisabettą "Lili" Rosboch von Wolkenstein (ur. 9 września 1987), jedyną córką producentów filmowych, Nobile Ettore Rosboch von Wolkenstein (ur. 1945) i jego żony, hrabiny Anny Marii de Smecchia. Ślub pary odbył się 5 lipca 2014 w Bazylice Najświętszej Marii Panny w Rzymie. Mają razem dwójkę dzieci:

  • arcyksiężną Annę Astrid (ur. 17 maja 2016)
  • arcyksięcia Maximiliana Josepha (ur. 6 września 2019)


Księżniczka Maria Laura, arcyksiężna Austrii-Este (ur. 26 sierpnia 1988) - drugie dziecko i najstarsza z trzech córek księżniczki Astrid i arcyksięcia Lorenza. Na co dzień jest znana po prostu jako Laura. Od 2014 mieszka w Londynie, gdzie pracuje jako analityk klimatyczny w organizacji pozarządowej Children’s Investment Fund Foundation. Pod koniec 2021 ogłoszono jej zaręczyny z Williamem Isvy'm (ur. 9 marca 1991), francusko-angielskim bankierem inwestycyjnym. Ślub wezmą 10 września 2022 w Brukseli.

Embed from Getty Images


Książę Joachim, arcyksiążę Austrii-Este (ur. 9 grudnia 1991) - drugi syn i trzecie dziecko księżniczki Astrid i arcyksięcia Lorenza. W 2021 ukończył administrację biznesową Harvard Business School. Od kilku lat spotyka się z Victorią Ortiz Martinez-Sagrerą, hiszpańską projektantką i prawniczką.

Embed from Getty Images

Księżniczka Luisa Maria, arcyksiężna Austrii-Este (ur. 11 października 1995) - druga córka księżniczki Astrid i arcyksięcia Lorenza. Od 2014 studiuje ekonomię i nauki polityczne na McGill University w Montrealu.

Embed from Getty Images

Księżniczka Laetitia Maria, arcyksiężna Austrii-Este (ur. 23 kwietnia 2003) - piąte, najmłodsze dziecko księżniczki Astrid i arcyksięcia Lorenza. Jej ojcem chrzestnym został jej starszy brat, książę Joachim. Od 2021 studiuje historię na University College London.


Książę Laurent (ur. 19 października 1963 w Brukseli) - drugi syn i najmłodsze dziecko króla Alberta i królowej Paoli, młodszy brat króla Philippe'a. Obecnie zajmuje 13. miejsce w linii sukcesji, po siostrzenicy, księżniczce Laetitii Marii. Wielokrotnie przyciągał uwagę mediów swoim zachowaniem, m.in. wizytą w Kongo, dawnej belgijskiej kolonii, w 2011, bez pozwolenia rządu czy korzystaniem z telefonu w czasie parady z okazji Święta Narodowego. W 2003 ożenił się z Claire Coombs, z którą ma trójkę dzieci.

agriflanders, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons


Embed from Getty Images

Księżna Claire (ur. 18 stycznia 1974 w Bath jako Claire Coombs) - drugie z trojga dzieci i młodsza z dwóch córek brytyjskiego biznesmena Nicholasa Coombsa i jego pochodzącej z Belgii żony, Nicole Meertens. Z wykształcenia jest geodetą. 12 kwietnia 2003 w Brukseli wyszła za mąż za księcia Laurenta, z którym doczekała się trójki dzieci: 
  • księżniczki Louise (ur. 6 lutego 2004) 
  • bliźniaków, księcia Nicolasa i księcia Aymerica (ur. 13 grudnia 2005).


Księżniczka Delphine (ur. 22 lutego 1968 w Brukseli) - nieślubna córka króla Alberta i baronowej Sybille de Selys Longchamps, przyrodnia siostra króla Philippe'a. Jest artystką, w 1990 ukończyła Chelsea School of Art and Design w Londynie w dziedzinie sztuk pięknych. Za swojego biologicznego ojca uważała belgijskiego arystokratę, Jacquesa Boëla, prawdy dowiedziała się od matki, gdy miała 17 lat. Kiedy król Albert abdykował w 2013 mogła go pozwać i starać się o uznanie za jego córkę. Sprawa sądowa ciągnęła się przez wiele lat i przeprowadzone dopiero w styczniu 2020 testy DNA potwierdziły, że były monarcha jest ojcem Delphine. W październiku 2020 sąd przyznał jej i jej dzieciom tytuły księcia/księżniczki z Belgii wraz z predykatem Jego/Jej Królewskiej Wysokości, ale żadne z nich nie znajduje się w linii sukcesji do tronu. Od 2000 jest związana z Jamesem O'Hare'm, z którym ma dwoje dzieci:
  • księżniczkę Josephine (ur. 17 października 2003) 
  • księcia Oscara (ur. 28 kwietnia 2008).

Embed from Getty Images


Księżna Léa (ur. 2 grudnia 1951 w Brukseli jako Léa Wolman) - wdowa po księciu Alexandrze (najstarszym z trójki dzieci króla Leopolda III i jego drugiej żony, Lilian Baels, tym samym przyrodnim bracie króla Alberta). Urodziła się jako córka Sigismunda Wolmana i Lisy Bornstein. W 1975 wyszła za mąż po raz pierwszy za rosyjskiego arystokratę Siergieja Wiktorowicza Spetschinsky'ego, któremu rok później urodziła córkę Laetitię. Rozwiedli się w 1980, a Léa trzy lata później poślubiła Paula Bichara, z którym doczekała się syna Renauda. To małżeństwo również nie przetrwało i para rozstała się w 1987. 14 marca 1991 w sekrecie wyszła za mąż po raz trzeci za księcia Alexandra. Ich małżeństwo było utrzymywane w tajemnicy aż do 1998, gdyż książę obawiał się sprzeciwu matki, księżnej Lilian. Nie mieli razem dzieci, a książę zmarł 29 listopada 2009.

Embed from Getty Images

Księżniczka Marie-Christine (ur. 6 lutego 1951 w Brukseli) - drugie dziecko i starsza z dwóch córek króla Leopolda III i księżnej Réthy Lilian, przyrodnia siostra króla Alberta. W rodzinie znana jako Daphné. W 1981 została wysłana na trzy miesiące do Toronto, skąd uciekła na Florydę, gdzie poślubiła Paula "Drake'a" Druckera, starszego o 13 lat wdowca, homoseksualistę i pianistę w barze w Quebecu. Małżeństwo trwało raptem pięć tygodni, później księżniczka odeszła i przeniosła się do Montrealu. Z powodu trudności finansowych rozwiedli się dopiero pięć lat później, a koszty pokrył przyrodni brat księżniczki, król Belgów Badouin. W 1989 wyszła za mąż za francuskiego restauratora Jeana-Paula Gourguesa, z którym obecnie mieszka w Sequim w stanie Waszyngton. Nie mają razem dzieci. Nie utrzymuje kontaktu z belgijską rodziną królewską, jedynie sporadycznie kontaktuje się ze swoją młodszą siostrą.

Embed from Getty Images

Księżniczka Marie-Esméralda (ur. 30 września 1956 w Brukseli) - trzecie, najmłodsze dziecko króla Leopolda III i księżnej Lilian. Jej ojcem chrzestnym został przyrodni brat, król Albert. Studiowała prawo na Uniwersytecie Saint-Louis w Brukseli, a następnie dziennikarstwo na Université catholique de Louvain. 5 kwietnia 1998 odbył się jej ślub z profesorem i farmakologiem Salvadorem Moncadą, z którym doczekała się dwójki dzieci: córki Alexandry (ur. 4 sierpnia 1998) i syna Leopolda (ur. 21 maja 2001). Księżniczka napisała kilka książek, m.in. o królu Leopoldzie, księżnej Lilian czy kobietach nagrodzonych Pokojową Nagrodą Nobla. Jest także producentką trzech filmów dokumentalnych oraz aktywistką zaangażowaną w ochronę środowiska i walkę o prawa kobiet i rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej.

Embed from Getty Images


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.