czwartek, 10 marca 2022

Międzynarodowy Dzień Kobiet, spotkania z uchodźcami z Ukrainy + więcej

Dania

8 marca księżna Mary wzięła udział w spotkaniu Gender Diversity Roundtable Denmark, duńskiej inicjatywy na rzecz równości płci, w miasteczku ONZ w Kopenhadze.
9 marca księżna jako patronka Biura Regionalnego WHO w Europie uczestniczyła w briefingu na temat bieżącej pracy WHO na Ukrainie. "Ukraina jest w tej chwili w pamięci wszystkich, a ja, podobnie jak wielu innych, z największym niepokojem śledzę rozwój wojny. [...] WHO ciężko pracuje, aby ratować życie, zabezpieczyć zaopatrzenie medyczne i umożliwić pracownikom służby zdrowia wykonywanie pracy na Ukrainie i wokół niej w czasie obecnego kryzysu. To ogromna i wymagająca praca, która budzi mój najgłębszy szacunek", napisała księżna po spotkaniu.


Szwecja

Księżniczka Victoria i książę Daniel odwiedzili Wyższą Szkołę Ekonomii w Sztokholmie.

8 marca razem z Estelle i Oscarem odwiedzili plac budowy nowej śluzy 'Victoria' między Starym Miastem a dzielnicą Södermalm.

9 marca księżniczka Adrienne skończyła 4 latka. Księżniczka Madeleine podzieliła się dwoma nowymi zdjęciami córeczki.

Król Carl Gustaf, królowa Silvia, księżniczka Victoria i książę Daniel wydali lunch w Pałacu Królewskim dla byłego Premiera Stefana Löfvena i jego małżonki.


10 marca para królewska oraz Następczyni Tronu z mężem wzięli udział w nabożeństwie o pokój na Ukrainie w Kaplicy Królewskiej.

Później król i Następczyni Tronu spotkali się z dyrektorem generalnym Szwedzkiej Agencji Migracyjnej.

Po południu odwiedzili Szwedzki Instytut Radiowy Sił Zbrojnych (FRA), który na bieżąco monitoruje sytuację w najbliższej okolicy oraz wojnę na Ukrainie.Niderlandy

8 marca król Willem-Alexander i królowa Maxima spotkali się z ukraińską społecznością mieszkającą w Niderlandach w Pałacu Noordeinde. Rozmawiali o obecnej sytuacji na Ukrainie i sposobach pomocy.

Dzisiaj natomiast para odwiedziła obóz dla uchodźców w Harskamp. W rozmowie z uchodźcami z Ukrainy przekazali im słowa wsparcia i kondolencje.


Belgia

7 marca król Philippe i królowa Mathilde przyjęli na audiencji belgijskich sportowców, którzy zdobyli medale podczas niedawnych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Embed from Getty Images

Królowa Mathilde z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet wygłosiła cyfrowe przemówienie podczas ceremonii wręczenia nagród WOMED Awards. Nagrody przyznawane są co dwa lata przedsiębiorczym kobietom.

9 marca król Philippe i królowa Mathilde odwiedzili ośrodek interwencyjny utworzony w ubiegłym tygodniu dla uchodźców z Ukrainym zapewniający im zakwaterowanie w Belgii. W przekazanej wiadomości mówili: "Wojna na Ukrainie to kryzys humanitarny na skalę niespotykaną w Europie od II wojny światowej. Niepokój rodzin, które dzisiaj poznaliśmy, jest bardzo namacalny. Ich historie rozdzierają serce. Jesteśmy głęboko poruszeni solidarnością naszych współobywateli w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy. Wyrażamy nasze poparcie dla narodu ukraińskiego i mamy nadzieję, że ta wojna zakończy się tak szybko, jak to możliwe."

Embed from Getty Images


Dzisiaj para królewska spotkała się z członkami Grupy Ekspertów ds. Strategii Kryzysowej COVID-19 (GEMS), aby podsumować działalność grupy w zakresie zarządzania kryzysem zdrowotnym.Luksemburg

7 marca wielki książę Henri, wielka księżna Maria Teresa, książę Guillaume i księżna Stephanie wydali kolację dla członków rządu na zamku Berg.

8 marca wielka księżna Maria Teresa z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet odwiedziła Maison Sichem w Helmsange i spotkała się z mieszkającymi tam kobietami i dziećmi.

9 marca wielki książę Henri i wielka księżna Maria Teresa przyjęli na audiencji ukraińskich uchodźców, 40-letnię Irynę i jej 15-letniego syna, konsula Ukrainy oraz przedstawicielkę stowarzyszenia LUkraine.

Po południu para odwiedziła wystawę poświęconą całunowi turyńskiemu "Kim jest człowiek w całunie? W poszukiwaniu śladów" w Esch-sur-Alzette, które w tym roku nosi tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Dziedziczny książę Guillaume i dziedziczna księżna Stephanie odwiedzili warsztaty Stowarzyszenia "Nei Aarbecht" w Helmdange.


Niemcy

W miniony weekend na zamek Hohenzollern w Poczdamie przybyło dziewięcioro dzieci z Ukrainy i ich zastępcze matki, gdzie powitali ich książę Georg Friedrich i księżna Sophie. Cała grupa uciekła przed wojną, a za pośrednictwem Fundacji Księżnej Kiry z Prus zaoferowano im schronienie na zamku. Fundacja w 1952 założyła na zamku ośrodek rekreacyjny dla dzieci i młodzieży z rodzin szczególnie dotkniętych wojną.


Jordania

Książę Hamzah bin Hussein, młodszy przyrodni brat króla Abdullaha, wysłał do brata w list, w którym przeprosił jego i Jordańczyków za swoje czyny po ubiegłorocznej nieudanej próbie zamachu stanu wymierzonej przeciwko królowi, w którą podobno był zamieszany. Więcej o sprawie pisałam tutaj. "W zeszłym roku nasza ukochana Jordania przeżyła trudne okoliczności i godny ubolewania rozdział w swojej historii. Jednak nasz kraj wytrwał, kierując się Twoją mądrością, cierpliwością i tolerancją. Miesiące, które minęły od tamtego czasu, dały mi możliwość szczerego wglądu w siebie i zastanowienia się nad sobą [...]. Zbłądziłem, Wasza Królewska Mość, a błądzić jest rzeczą ludzką. Dlatego ponoszę odpowiedzialność za zajmowane przeze mnie stanowisko i przestępstwa, jakie popełniłem wobec Waszej Królewskiej Mości i naszego kraju w ciągu ostatnich lat, których kulminacją były wydarzenia w sprawie wywrotowej. Proszę o przebaczenie Waszej Królewskiej Mości, wiedząc, że zawsze byłeś bardzo wyrozumiały", napisał między innymi w liście. Ponownie zapewnił też o swojej lojalności wobec monarchy.

Grecja

Księżna Tatiana udzieliła wywiadu Arisowi Kavatzikis z Mega TV, w którym mówiła o swojej inicjatywie Breathe mającej na celu przełamanie tabu wokół zaburzeń psychicznych oraz zwrócenie uwagi na zdrowie psychiczne; o śmierci ojca, który popełnił samobójstwo, kiedy miałą 7 lat:. "Wiele ludzi mówiło mi: 'Tatiana, nie rób tego. Nie musisz dzielić się tymi sprawami, one zostają w domu'. Ale prawda jest taka, że 800 tysięcy osób popełnia samobójstwo każdego roku. To jedna osoba co 30 sekund. [...] To niekoniecznie był sam czyn, który na mnie wpłynął. To była cisza, która go otaczała i fakt, że nikt o tym nie mówił", powiedziała. Opowiadała także o swoim życiu w Grecji. Jak mówiła, kiedy książę Nikolaos po raz pierwszy ją tutaj zabrał, była o nią trochę zazdrosna, "bo był w niej tak zakochany, więc to było trochę jak inna kobieta", śmiała się. "To, co chcę, by ludzie najlepiej zapamiętali to to, ważne jest, aby rozmawiać, nie trzymać tego w sobie, i zwracać się o pomoc, jeśli jej potrzebujesz", zakończyła. Cały wywiad w języku angielskim możecie obejrzeć tutaj.
Wielka Brytania

8 marca księżna Kornwalii wydała przyjęcie w Clarence House z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Wśród zaproszonych kobiet znalazły się m.in. Afganki, które przed powrotem talibów do władzy były sędziami czy przedstawicielki Women of the World Festival, którego księżna jest przewodniczącą, a także aktorka Emerald Fennell, która wcieliła się w rolę księżnej w serialu The Crown.
Po południu natomiast księżna zaprosiła na herbatę wioślarki z Team ExtraOARdinary, które pobiły rekord świata w wiosłowaniu na dystansie 3000 mil, aby zebrać pieniądze na trzy organizacje charytatywne wspierające walkę z rakiem.

Embed from Getty Images


9 marca książę i księżna Cambridge odwiedzili Ukraińskie Centrum Kultury, aby usłyszeć o sposobach wsparcia ukraińskiej społeczności w Londynie i całej Europie oraz zbiórce funduszy Disasters Emergency Committee na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Para przyniosła ze sobą ciasteczka czekoladowe i batoniki musli, którymi poczęstowała wolontariuszy.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Książę Walii i księżna Kornwalii z kolei odwiedzili galerię Tate Britain, która w tym roku obchodzi swoje 125-lecie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

10 marca księżna jako wicepatronka Królewskiej Akademii Tańca otworzyła nową siedzibę Akademii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Norwegia

10 marca księżna Mette-Marit odwiedziła szkołę Gamlebyen w Oslo w związku z corocznym tygodniem czytania.

5 komentarzy:

 1. Te osoby na zdjęciach z Willemem i Maximą w trakcie rozmów to Ukraińcy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co mi wiadomo uchodźcy z Ukrainy, nie wiem, czy wszyscy są Ukraińcami

   Usuń
 2. Dramat Ukrainy zdominował ten tydzień w monarchii. Dobrze, że monarchie reagują na to, co się dzieje, w ten sposób zwracając uwagę na problem i mobilizując ludzi do pomocy. Już samo wsparcie moralne, wyrazy uznania i współczucia ze strony monarchów, książąt są również ważne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książę i Księżna Cambridge obiecali także pomoc psychologiczną dla dzieci uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy. Tak więc nie tylko ciastka i batoniki mieli do zaoferowania....

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.