poniedziałek, 19 września 2022

Aktualizacja: Przyjęcie w Pałacu Buckingham + ostatnie informacje przed pogrzebem

 Już dzisiaj punktualnie w południe czasu polskiego rozpocznie się pogrzeb królowej Elizabeth II, poprzedzony krótką procesją z Westminster Hall.
Wczoraj po południu król Charles i królowa Camilla wydali przyjęcie w Pałacu Buckingham dla zagranicznych gości przybyłych na pogrzeb. Z brytyjskiej rodziny królewskiej obecni byli: książę i księżna Walii, księżniczka Anne z mężem, hrabia i hrabina Wessex, książę Kentu, księżniczka Alexandra oraz książę i księżna Gloucester.

Obecnych było w sumie 23 królów i 17 królowych z całego świata, a spoza listy gości, którą opublikowałam kilka dni temu pojawili się również: król Jordanii Abdullah i królowa Rania z synem, księciem Husseinem, księżna Marie-Chantal z Grecji (co jest o tyle dziwne, że na pogrzebie ma być obecna już jej teściowa, królowa Anne-Marie, oraz książę Pavlos), księżna Katherine z Serbii (żona księcia Alexandra) oraz książę Moulay Rachid z Maroka (brat obecnego króla). Z kolei Cesarz Naruhito z Japonii pojawił się sam, bez Cesarzowej Masako.


Poniżej zdjęcia z samego przyjęcia - z królem Charlesem, Cesarzem Naruhito i królem Jigme Khesarem, a w tle księżną Marie-Chantal i księciem Moulay'em Rachidem z Maroka.Zaproszono także Szejka Mohammeda bin Rashida. Poniżej także królowa Camilla z Premier Wielkiej Brytanii, a z królem Charlesem pary królewskie Szwecji i Belgów, książę Alois i car Simeon.Para królewska Norwegii, królowa Margrethe i za nią książę Frederik, król i królowa Hiszpanii oraz niderlandzka rodzina królewska.Królewscy goście przed lub po przyjęciu oddali oczywiście hołd zmarłej królowej w Westminster Hall. Poniżej para królewska Norwegii, królowa Margrethe i książę Frederik, król Jigme Khesar i królowa Jetsun Pema oraz królowa Anne-Marie, książę Pavlos, księżna Marie-Chantal oraz nieoczekiwanie księżniczka Theodora, chrześnica Elizabeth II.

Wielki książę Henri i wielka księżna Maria Teresa z Luksemburga:****** ****** ******

Księżna Catherine wczoraj przed przyjęciem spotkała się w Pałacu Buckingham z Pierwszą Damą Ukrainy, również zaproszoną na dzisiejszą uroczystość.


****** ****** ******

Przed dzisiejszym pogrzebem opublikowano nowe zdjęcie królowej Elizabeth II wykonane w tym roku w związku z jej platynowym jubileuszem. Dla osób, które chciałyby śledzić nabożeństwo w Westminster Abbey opublikowano także porządek mszy tutaj.


Pierwsi goście zaczęli już przybywać do Westminster Abbey. Uroczystość możecie śledzić w polskiej telewizji, jak również online, m.in. poniżej. W mszy mają wziąć udział także prawnuki królowej, książę George i księżniczka Charlotte.Poniżej po raz ostatni harmonogram najbliższych wydarzeń (podałam czas polski):

11:44 Procesja z Westminster Hall do Westminster Abbey

11:52 Kondukt dociera do Westminster Abbey, trumna z ciałem królowej wnoszona do środka

12:00 Początek nabożeństwa

13:15 Procesja z Westminster Abbey do Wellington Arch

14:00 Kondukt dociera do Wellington Arch i po około dziesięciu minutach wyruszy w ostatnią podróż do Windsoru.

16:10 Procesja od Long Walk w Windsorze do Kaplicy św. Jerzego, rodzina królewska dołączy na zamku Windsor, ok. godziny 16:40.

17:00 Nabożeństwo w Kaplicy św. Jerzego


Pierwsze zdjęcia z pogrzebu wstawię w osobnym poście.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.