sobota, 10 września 2022

Aktualizacja 2: Proklamacja króla Charlesa III, data pogrzebu + członkowie rodziny królewskiej oglądają kwiaty

 Dzisiaj o godzinie 10.00 czasu londyńskiego w Pałacu św. Jakuba zebrała się Rada Akcesyjna, aby oficjalnie ogłosić Charlesa nowym królem Zjednoczonego Królestwa.

Embed from Getty ImagesRada Akcesyjna zebrała się po raz pierwszy od ponad 70 lat, tradycyjnie w Pałacu św. Jakuba, aby oficjalnie proklamować wstąpienie Charlesa na tron. Charles formalnie rozpoczął panowanie wraz ze śmiercią królowej Elizabeth, proklamacja jest aktem symbolicznym, potwierdzającym tożsamość nowego monarchy i ogłaszającym imię, pod którym będzie znany. Charles, podobnie jak jego matka, wybrał swoje pierwsze imię, ale miał do wyboru jeszcze swoje pozostałe imiona – Philip, Arthur lub George.Po zebraniu się Rady jego lord przewodnicząca – Penny Mordaunt – oficjalnie ogłosiła, że królowa Elizabeth zmarła. Co ciekawe, nowa lord przewodnicząca została mianowana zaledwie dwa dni przed śmiercią monarchini. Później głośno odczytano akt proklamacji, który podpisali m.in. Premier Liz Truss, Arcybiskup Canterbury, królowa-małżonka Camilla oraz nowy książę Walii William.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Na proklamacji obecni byli również dalsi członkowie rodziny królewskiej, kuzyni zmarłej monarchini: książę Kentu, książę i księżna Gloucester oraz książę Michael z Kentu.

Embed from Getty Images

Druga część ceremonii, która odbyła się w Sali Tronowej, obejmowała pierwsze posiedzenie Tajnej Rady z udziałem nowego monarchy. Król Charles III złożył na nim osobistą deklarację, w której oddał hołd „bezinteresownej służbie” królowej Elizabeth oraz podziękował za okazane jemu i jego rodzinie wsparcie w tym trudnym okresie żałoby. „Wiem, jak głęboko wy, cały Naród – i myślę, że mogę powiedzieć, że cały świat – współczujecie mi w nieodwracalnej stracie, którą wszyscy ponieśliśmy. […] Panowanie mojej matki nie miało sobie równych pod względem czasu trwania, jej poświęcenia i oddania. Nawet w żałobie dziękujemy za to najwierniejsze życie”, powiedział. Dalej zobowiązał się do podjęcia obowiązków Suwerena, które wraz ze śmiercią monarchini przeszły na niego: „Podejmując te obowiązki, będę dążył do naśladowania inspirującego przykładu, jaki został mi dany, w podtrzymywaniu rządu konstytucyjnego, oraz dążył do pokoju, harmonii i dobrobytu narodów tych Wysp oraz krajów i terytoriów Wspólnoty Narodów na całym świecie”.

Embed from Getty Images


Później odczytał i podpisał przysięgę zapewniającą bezpieczeństwo Kościołowi Szkocji. Przysięga ma podłoże historyczne – po zjednoczeniu Anglii ze Szkocją pojawiły się obawy, że prezbiterianizm w Szkocjizostanie zastąpiony anglikanizmem. Król zatwierdził także rozporządzenia Tajnej Rady, w tym m. in. dotyczące ciągłości rządów, a także potwierdził, że dzień pogrzebu królowej Elizabeth będzie dniem wolnym od pracy. Dzisiaj po południu Pałac Buckingham ogłosił, że pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 19 września o godzinie 11.00 w Westminster Abbey. Jutro rano trumna z ciałem królowa zostanie zabrana z zamku Balmoral do Pałacu Holyroodhouse w Edynburgu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Po raz pierwszy w historii na osobistą prośbę nowego króla posiedzenie Rady Akcesycyjnej było transmitowane w telewizji.

Kałamarz użyty w czasie ceremonii jest prezentem od księcia Williama i księcia Harry’ego.
O godzinie 11.00 czasu londyńskiego z balkonu wychodzącego na Friary Court na terenie Pałacu św. Jakuba po raz pierwszy odczytano akt proklamacji:

Podczas gdy upodobało się wszechmogącemu Bogu wezwać do Jego miłosierdzia naszego zmarłego Suwerena, królową Elizabeth II błogosławionej i chwalebnej pamięci, przez której zgon Korona Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wyłącznie i słusznie przypadła księciu Charlesowi Philipowi Arthurowi George’owi. Dlatego my, duchowi i doczesni panowie tego królestwa, członkowie Izby Gmin, wraz z innymi członkami TajnejRady Jej zmarłej Mości, a także przedstawiciele królestw i terytoriów, radni, obywatele Londynu i inni, niniejszym jednym głosem i przyzwoleniem języka i serca ogłaszamy, że książę Charles Philip Arthur George jest teraz, po śmierci naszego zmarłego Suwerena, naszym jedynym prawowitym seniorem, Charlesem III, z Bożej łaski królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, oraz innych Jego królestw i terytoriów, Królem, Głową Wspólnoty Narodów, Obrońcą Wiary, któremu z pokorną miłością wyznajemy wszelką wiarę i posłuszeństwo, prosząc Boga, przez którego królowie i królowe panują, aby pobłogosławił Jego Królewską Mość długimi i szczęśliwymi latami panowania nad nami.”Później odegrano hymn narodowy – od śmierci królowej ze zmienionymi słowami – „God Save the King”. Już raczej nie dożyjemy czasów, kiedy ponownie śpiewany będzie „God Save the Queen”.


W samo południe akty proklamacji odczytano ponownie w Royal Exchange w Londynie, a następnie w Walii, Szkocji, Irlandii Północnej oraz krajach Commonwealth Realms, m.in. Ottawie w Kanadzie. Na czas odczytywania proklamacji wszystkie flagi na terenie Wielkiej Brytanii zostały podniesione, spuszczono je ponownie do połowy masztu po odczytaniu proklamacji we wszystkich częściach Zjednoczonego Królestwa.

Embed from Getty Images

Po wstąpieniu na tron Charlesa czeka jeszcze złożenie tzw. Deklaracji Akcesyjnej. Zwykle monarcha nie składa jej na posiedzeniu Rady Akcesyjnej, ale nieco później, w obecności Parlamentu podczas otwarcia pierwszej sesji Parlamentu lub w dniu koronacji (w zależności od tego, które z tych wydarzeń odbędzie się wcześniej).


Ale to dopiero za kilka tygodni, a może miesięcy. Tymczasem dzisiejsze popołudnie król spędził równie intensywnie – przyjął na audiencjach Arcybiskupa Canterbury, Premier Liz Truss i ministrów, liderów opozycji oraz dziekana Westminsteru. Wszystkie audiencje odbyły się w Pałacu Buckingham.

Królowa Camilla została zauważona wyjeżdżając z Pałacu Buckingham i wracając do Clarence House przed audiencjami.


***** ***** ***** *****

Tymczasem zagraniczne rodziny królewskie, oprócz przekazywania oficjalnych, jak i tych bardziej prywatnych kondolencji, składają również wizyty w Ambasadach Wielkiej Brytanii, aby wpisać się do księgi kondolencyjnej i oddać ostatni hołd zmarłej królowej. 9 września taką wizytę złożył wielki książę Henri…


…natomiast dzisiaj przed południem król Felipe i królowa Letizia.

Embed from Getty Images***** ***** ***** *****

Cesarz Japonii Naruhito planuje osobiście wziąć udział w pogrzebie monarchini, choć japońscy cesarze rzadko biorą udział w uroczystościach pogrzebowych za granicą. Pierwszym monarchą, który wziął udział w tego typu uroczystości, był już teraz Emerytowany Cesarz Akihito – w 1993 razem z żoną był obecny na pogrzebie króla Badouina. Z kolei Emerytowana Cesarzowa Michiko pojawiła się także na pogrzebie królowej Fabioli w 2014.

Cesarz Naruhito już teraz wystąpił o zgodę na wyjazd do Wielkiej Brytanii na pogrzeb. Cesarzowa Masako może mu towarzyszyć, o ile pozwoli jej na to oficjalne obowiązki oraz kondycja psychiczna.


Obecna oraz Emerytowana Para Cesarska przez trzy dni, począwszy od 9 września, jest w żałobie po królowej na znak „głębokiego smutku” i „szczerych kondolencji”, jak poinformowała Agencja Dworu Imperialnego.***** ***** ***** *****

Wczesnym popołudniem członkowie rodziny królewskiej przebywający obecnie w Szkocji – księżniczka Anne z mężem i dziećmi, Zarą Tindall i Peterem Phillipsem, książę Yorku z córkami, księżniczkami Beatrice i Eugenie, oraz hrabia i hrabina Wessex z Lady Louise – wzięli udział w nabożeństwie żałobnym w kościele Crathie Kirk. Po nim zamienili kilka słów z zebranymi mieszkańcami, odebrali kondolencje oraz zobaczyli kwiaty i kartki zostawione pod bramami zamku Balmoral. Wszyscy byli poruszeni, choć po paniach ledwo powstrzymujących łzy bardziej było to widać.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
***** ***** ***** *****

Z kolei po południu książę i księżna Walii oraz książę i księżna Sussex wyszli przed zamek Windsor, aby zobaczyć zostawione tam kwiaty i zamienić kilka słów z zebranymi, którzy przyjechali oddać swój hołd zmarłej królowej. Dziennikarze spodziewali się księcia Williama i księżnej Kate, natomiast książę Harry i księżna Meghan dołączyli do nich niespodziewanie na zaproszenie Williama.
Książę William wydał wcześniej tego dnia oświadczenie w związku ze śmiercią babci, w którym napisał m.in. że babcia była przy nim zarówno w dobrych, jak i złych chwilach. "Wiedziałem, że ten dzień nadejdzie, ale minie trochę czasu, zanim rzeczywistość życia bez babci stanie się naprawdę realna", napisał.


2 komentarze:

  1. To była taka poważna i podniosła ceremonia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dopiero teraz zaczyna do mnie docierać że królowa Elżbieta odeszła a Karol jest nowym królem

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.