niedziela, 18 września 2022

Ślub w Neustrelitz, czuwanie wnuków, kolacja dla Rady Stanu + więcej

Hiszpania

14 września król Felipe i królowa Letizia otworzyli nowy budynek Szpitala Uniwersyteckiego w Guadalajara w regionie Kastylia-La Mancha. Dzięki rozbudowie szpital, który w tym roku obchodził swoje 40-lecie, dwukrotnie powiększył swoją powierzchnię.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Tymczasem królowa Sofia udała się do Nowego Jorku, gdzie wzięła udział w wydarzeniu "Authentic Flamenco" z okazji Miesiąca Narodowego Dziedzictwa Hiszpańskiego w USA i 40-lecia partnerstwa między Madrytem a Nowym Jorkiem.

Embed from Getty Images

16 września para królewska pojawiła się na koncercie Hiszpańskiej Narodowej Orkiestry i Chóru z okazji 50-lecia Hiszpańskiego Stowarzyszenia Walki z Rakiem AECC, którego królowa jest honorową przewodniczącą. Zaledwie dzień wcześniej królowa świętowała swoje 50. urodziny.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesLiechtenstein

14 września książę Alois i księżna Sophie odwiedzili Ratusz w Vaduz i wpisała się do księgi kondolencyjnej, którą Ambasada Wielkiej Brytanii w Bernie wyłożyła dla mieszkańców Liechtensteinu chcących przekazać wyrazy szacunku po śmierci królowej Elisabeth.Niemcy

17 września o godzinie 11:00 w kościele miejskim w Neustrelitz w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie w północno-wschodnich Niemczech odbył się ślub dziedzicznego księcia Meklemburgii Alexandra i Hande Macit, dziedzicznej księżnej Meklemburgii. Uroczystość poprowadzili niemiecki pastor Bernhard Szymanski oraz holenderski pastor Sjaak de Boer (para mieszka razem w Rotterdamie, gdzie Hande dorastała, i początkowo właśnie w tym mieście planowali się pobrać). Para wymieniła się obrączkami, które przywiozła im ciocia panny młodej z Londynu. Więcej o ceremonii przeczytacie na blogu Albiny tutaj.
Panna młoda miała na sobie suknię ślubną na krótki rękaw, z gorsetem i trenem, który niosły druhenki, ozdobioną u dołu haftem, a także nową tiarę.
Po ceremonii nowożeńcy odjechali na przyjęcie weselne, na które zaproszono 60 gości.
Dziedziczny książę Meklemburgii Georg Alexander urodził się 17 lipca 1991 jako drugie dziecko i pierwszy syn księcia Borwina i jego żony Alice. W 2018 ukończył zarządzanie środowiskiem. 
Jego wybranka, Hande Macit, przyszła na świat 16 września 1992 w Tars na południu Turcji jako córka Suphi i Cemile Macit. W 2014 ukończyła międzynarodową administrację biznesową na RSM Erasmus University.
Para zaręczyła się w grudniu 2020. Ich ślub cywilny odbył się 17 czerwca tego roku w Pałacu w Mirowie.


Szwecja

13 września królowa Silvia razem ze swoją fundacją Silviahemmet odwiedziła dom opieki dla osób z demencją Hattstugan na Gotlandii.

Księżniczka Victoria i książę Daniel spotkali się z Ambasadorem Axelem Wernhoffem, który stoi na czele szwedzkiej delegacji w NATO.


Japonia

14 września księżniczka Kako zobaczyła wystawę tradycyjnego rzemiosła stowarzyszenia Japan Kogei Association, którego od kilku miesięcy jest przewodniczącą. Wcześniej rolę tę sprawowała jej starsza siostra, księżniczka Mako, obecnie Mako Komuro.Niderlandy

14 września król Willem-Alexander, królowa Maxima i księżniczka Oranii Catharina-Amalia wzięli udział w kolacji dla Rady Stanu w Pałacu Noordeinde w Amsterdamie.15 września para królewska złożyła wizytę regionalną w regionie Peel na granicy prowincji Brabancja Północna i Limburgia na południu Niderlandów, przy granicy z Belgią i Niemcami.


Dania

Królowa Margrethe wzięła udział w przyjęciu na zakończenie sezonu żeglarskiego jachtu Dannebrog.

14 września księżna Marie wzięła udział w obchodach 60-lecia Narodowego Stowarzyszenia Autyzmu, którego jest patronką.


Wielka Brytania

15 września rodzina królewska udała się do kilku miejsc na terenie Zjednoczonego Królestwa, aby zobaczyć kwiaty i inne hołdy złożone królowej oraz spotkać się z Brytyjczykami. Książę i księżna Walii odwiedzili Sandringham, gdzie w rozmowie z mieszkańcami książę przyznał, że procesja za trumną babci była dla niego bardzo trudna i przypomniała mu procesję za trumną matki...

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images...księżniczka Anne i jej mąż Tim Laurence odwiedzili Glasgow, gdzie spotkali m.in. małą dziewczynkę, od której zdziwiona księżniczka odebrała kwiaty - zdziwiona dlatego, że były dla niej ;) 

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

...a hrabia i hrabina Wessex Manchester, gdzie oprócz zobaczenia kwiatów i przeczytania wpisów w księdze kondolencyjnej, zapalili świeczki ku pamięci królowej w Katedrze, złożyli wieniec oraz oczywiście spotkali się z mieszkańcami, których hrabina uściskała.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Po dniu przerwy król Charles i królowa Camilla 16 września odwiedzili Walię, gdzie zakończyli swój objazd po Zjednoczonym Królestwie. Wzięli udział w nabożeństwie ku pamięci zmarłej monarchini w Katedrze w Llandaff, odwiedzili walijski Parlament oraz uczestniczyli w przyjęciu dla przedstawicieli organizacji charytatywnych na zamku Cardiff. Król udzielił także audiencji walijskim politykom.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesEmbed from Getty ImagesPo powrocie do Londynu król Charles wydał przyjęcie dla przedstawicieli religii w Pałacu Buckingham. W wygłoszonym przemówieniu podkreślił, że jest zdeterminowany, by podjąć obowiązki monarchy, a jednocześnie ochronić różnorodność wyznań religijnych w Wielkiej Brytanii. "Zawsze myślałem o Wielkiej Brytanii jako o "wspólnocie społeczności". To doprowadziło mnie do zrozumienia, że monarcha ma dodatkowy obowiązek – mniej formalnie uznawany, ale nie mniej sumiennie wypełniany. Tym obowiązkiem jest ochrona różnorodności naszego kraju, w tym ochrona przestrzeni dla samej wiary i jej praktykowania poprzez religie, kultury, tradycje i wierzenia, do których kierujemy nasze serca i umysły jako jednostki. Ta różnorodność jest nie tylko zapisana w prawie naszego kraju, ale tez wynika z mojej własnej wiary", powiedział.


Z kolei książę i księżna Walii spotkali się z żołnierzami Wspólnoty Narodów, którzy wezmą udział w pogrzebie królowej.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesHrabia i hrabina Wessex natomiast zobaczyli kwiaty i inne hołdy pozostawione pod zamkiem Windsor.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Książę Edward wydał oświadczenie w związku ze śmiercią matki, w którym przyznał, że on i jego rodzina są przytłoczeni wyrazami miłości, podziwu i szacunku okazywanymi "tak bardzo wyjątkowej i niepowtarzalnej osobie, która zawsze była dla nas. A teraz my jesteśmy dla niej zjednoczeni w żałobie". Podziękował za okazywane im wsparcie w tych trudnych chwilach, "nawet nie wiecie, ile to dla nas znaczy", napisał. 
"Odejście królowej pozostawiło niewyobrażalną pustkę w naszych życiach. Sophie i ja z ogromną przyjemnością widzimy, jak James i Louise cieszą się miejscami i aktywnościami, które tak bardzo kochali ich dziadkowie. Biorąc pod uwagę to, że moja mama pozwoliła nam spędzić ze sobą tak wiele czasu, myślę, że też lubiła patrzeć, jak te pasje rozkwitają. Te wspólne chwile, te szczęśliwe wspomnienia stały się teraz niezwykle cenne dla każdego z nas."

Embed from Getty Images


Wczoraj wspólne oświadczenie po śmierci "najdroższej babci" wydały księżniczki Beatrice i Eugenie, w którym podziękowały jej za rozśmieszanie ich, za wspólne zbieranie wrzosów i malin i wspólne picie herbaty oraz za pocieszenie i za radość. "Byłaś naszą matką, naszym przewodnikiem, naszą kochającą ręką na naszych plecach prowadzącą nas przez ten świat. Tyle nas nauczyłaś, a te lekcje i wspomnienia będziemy pielęgnować na zawsze", napisały. Przyznały też, że "tak jak wielu", myślały, że będzie z nimi zawsze, "I wszyscy za Tobą tęsknimy". Dodały, że cieszą się, że znowu jest z dziadkiem. "Żegnaj, kochana babciu, to był zaszczyt naszego życia być Twoimi wnuczkami i jesteśmy z Ciebie bardzo dumne. Wiemy, że drogi wuj Charles, król, będzie nadal prowadził Twój przykład, ponieważ on również poświęcił swoje życie służbie", zakończyły.


Jako ostatnie pojawiło się oświadczenie od księcia Yorku, skierowane do "drogiej mamusi, mamy, Waszej Królewskiej Mości". Napisał, że służenie jej było "zaszczytem i przywilejem". Opisał ją jako matkę narodu, której poświęcenie i osobista służba jest "niepowtarzalna i niezwykła". "Mamusiu, Twoją miłość do syna, Twoje współczucie, Twoją troskę i Twoje zaufanie będę cenił zawsze. [...] Będę tęsknił za Twoją intuicją, radą i humorem", napisał.


17 września wieczorem ośmioro wnucząt królowej Elizabeth - książę William, książę Harry, Peter Phillips, Zara Tindall, księżniczka Beatrice, księżniczka Eugenie, Lady Louise oraz wicehrabia Severn James - czuwało przy jej trumnie w Westminster Hall. Tym samym było to pierwsze w historii czuwanie wnucząt zmarłego monarchy przy jego trumnie. Książęta William i Harry wystąpili w mundurach wojskowych. Wszyscy wnukowie mieli na sobie jubileuszowe medale z okazji diamentowego i platynowego jubileuszu monarchini, a książę Walii, książę Sussex i Peter Phillips także medale z okazji jej złotego jubileuszu. Dodatkowo książę Harry nosił medal, który otrzymał za swoją służbę w Afganistanie. 
Zara Tindall, księżniczki Beatrice i Eugenie oraz Lady Louise stały się pierwszymi wnuczkami w brytyjskiej rodzinie królewskiej, które czuwały przy trumnie babci. Pierwsze i zarazem ostatnie do tej pory czuwanie wnucząt odbyło się po śmierci królowej-matki w 2002, jednak wówczas czuwali tylko jej wnukowie. Co ciekawe, matka Zary, księżniczka Anne, jest pierwszą kobietą w historii, która czuwała przy trumnie - do tej pory funkcję tę pełnili wyłącznie mężczyźni.
Obecni byli także hrabia i hrabina Wessex.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesGoście przybywają do Londynu przed jutrzejszym pogrzebem. Już wczoraj wieczorem w Londynie wylądowali Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako. Z kolei dzisiaj zauważono króla Felipe i królową Letizię, którzy po przylocie odwiedzili Ambasadę Hiszpanii, a następnie oddali hołd zmarłej królowej w Westminster Hall, podobnie jak król Carl Gustaf i królowa Silvia oraz król Philippe i królowa Mathilde.


Pojawiają się już pierwsze zdjęcia gości z przyjęcia w Pałacu Buckingham wydanego przez króla Charlesa - poniżej królowa Sofia i król Juan Carlos.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.