wtorek, 13 września 2022

Trumna z ciałem królowej w drodze do Londynu, wizyty pary królewskiej w Szkocji i Irlandii Północnej + więcej

 Pora nadrobić zaległości ostatnich trzech dni z Wysp Brytyjskich. Trumna z ciałem królowej została przewieziona do Edynburga, a stamtąd już za chwilę wyruszy w drogę do Londynu. Z kolei król Charles i królowa Camilla rozpoczęli swoją pierwszą krótką podróż po Zjednoczonym Królestwie.

Embed from Getty Images


Ostatnia podróż królowej Elizabeth


11 września królowa Elizabeth wyruszyła w swoją ostatnią podróż - z zamku Balmoral w Szkocji na południe, do Londynu, gdzie 19 września odbędzie się pogrzeb. Rankiem, o godzinie 11.00 (czasu lokalnego), trumna z ciałem monarchini została wyniesiona z sali balowej jej szkockiej rezydencji, gdzie dotąd spoczywała, i włożona do samochodu, którym wyruszyła w 5-godzinną podróż do Edynburga, m.in. przez Aberdeen, Dundee i Perth. W kondukcie żałobnym jechała księżniczka Anne z mężem. Po drodze orszak mijał miasta i miasteczka, których mieszkańcy tłumnie wyszli na ulice, by po raz ostatni pożegnać swoją królową. Większość z nich oddawała jej hołd w milczeniu, ale rozlegały się też oklaski.

Embed from Getty Images


 

Trumna została przykryta sztandarem królewskim, a na jej wierzchu położono wieniec zawierający dalie, groszek pachnący (jeden z ulubionych kwiatów królowej Elizabeth), floksy, białe wrzosy i gałęzie jodły sosnowej. Wszystkie rośliny zostały zerwane na terenie Balmoral.

Embed from Getty Images

Chwilę po godzinie 16 (czasu brytyjskiego) kondukt dotarł do Pałacu Holyrood, który jest oficjalną rezydencją brytyjskiego monarchy w Edynburgu. Na miejscu czekali już książę Andrew oraz książę Edward z hrabiną Sophie, którzy przyjechali wcześniej. Trumnę złożono w Sali Tronowej (kiedy wnoszono ją do środka księżniczka Anne i hrabina Wessex dygnęły na znak szacunku), gdzie spoczywała do wczorajszego popołudnia.

Embed from Getty Images
W Edynburgu

Po południu 12 września trumnę w procesji ulicami miasta przewieziono do Katedry St Giles', gdzie odbyło się nabożeństwo z udziałem króla Charlesa, księżniczki Anne, księcia Andrew, księcia Edwarda oraz królowej Camilli, hrabiny Sophie i Tima Laurence'a. Po drodze zgromadziły się rzesze Brytyjczyków chcących towarzyszyć monarchini w jej ostatniej podróży.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesWieczorem, o godzinie 19.20, rozpoczęło się nocne czuwanie przy trumnie monarchini z udziałem jej dzieci - króla Charlesa, księżniczki Anne, księcia Andrew i księcia Edwarda, którzy stali przy każdym boku trumny. Obecni byli także: królowa Camilla, hrabina Sophie i Tim Laurence. Aż do dzisiejszego popołudnia Brytyjczycy mogli wejść do Katedry i oddać królowej ostatni hołd. Szacuje się, że uczyniło to 26 000 osób, a niektórzy z nich stali w kolejce przez 6 godzin!

Embed from Getty ImagesDzisiaj trumna zostanie przetransportowana samolotem RAF-u do Londynu. W tej podróży monarchini również będzie towarzyszyć księżniczka Anne i jej mąż, którzy przyjechali już do Katedry St Giles'. Po wylądowaniu w stolicy kondukt żałobny wyruszy samochodem do Pałacu Buckingham, gdzie będą czekać król Charles i królowa Camilla zaraz po swoim powrocie w Irlandii Północnej, oraz książę i księżna Walii. Obecność innych członków rodziny królewskiej nie została na razie potwierdzona.

Wszystkie wydarzenia wciąż można śledzić na żywo, m.in. poniżej.Harmonogram kolejnych dni


Po południu 14 września zmarła królowa po raz ostatni opuści Pałac Buckingham. Trumna z jej ciałem w procesji z udziałem rodziny królewskiej zostanie przeniesiona do Westminster Hall w Pałacu Westminsterskim, gdzie będzie spoczywać aż do dnia pogrzebu 19 września. Po przyjeździe na miejsce Arcybiskup Canterbury odprawi krótkie nabożeństwo żałobne z udziałem króla Charlesa i reszty rodziny królewskiej. Później trumna zostanie wystawiona na widok publiczny - Brytyjczycy przez kolejne dni będą mogli przyjść, pomodlić się i oddać monarchini ostatni hołd, aż do 6.30 rano w dniu pogrzebu.

W przeddzień pogrzebu 18 września o godzinie 20.00 Brytyjczycy uczczą pamięć królowej minutą ciszy.

Pogrzeb odbędzie się 19 września o godzinie 11.00 (czasu brytyjskiego) w Westminster Abbey. Po nim trumna z ciałem królowej zostanie przeniesiona do Wellington Arch, a stamtąd wyruszy do Windsoru i wzdłuż Long Walk do Kaplicy św. Jerzego, gdzie zostanie odprawione krótkie nabożeństwo. Monarchini spocznie w krypcie King George VI Memorial Chapel u boku męża, gdzie są już pochowani także jej rodzice i siostra.Pracowite dni nowego króla


Pomimo napiętego grafiku król Charles znalazł czas, by po południu 10 września razem z królową Camillą wyjść do zebranych pod Clarence House tłumów.

Embed from Getty Images


Z kolei 11 września para królewska wydała przyjęcie dla Wysokich Komisarzy i innych przedstawicieli krajów Wspólnoty Narodów w Pałacu Buckingham.

Embed from Getty Images


12 września król i królowa odwiedzili Parlament, aby odebrać kondolencje od przedstawicielu obu Izb. Jak powiedział na koniec król, jest "głęboko wdzięczny za przemówienia kondolencyjne wygłoszone przez Izbę Lordów i Izbę Gmin, które tak wzruszająco obejmują to, co nasz zmarły Władca, moja ukochana matka Królowa, znaczyła dla nas wszystkich".

Embed from Getty Images


Zaraz po opuszczeniu Pałacu Westminsterskiego para królewska wyruszyła do Szkocji, gdzie nowy król dokonał inspekcji wojsk w Pałacu Holyrood w Edynburgu. Miała miejsce także pierwsza z jego udziałem Ceremonia Kluczy - królowi wręczono klucze do miasta, które ten, zgodnie z tradycją, zwrócił burmistrzowi. Ostatnia taka ceremonia miała miejsce dwa miesiące temu, jeszcze z udziałem królowej Elizabeth.

Embed from Getty Images


Po nabożeństwie w Katedrze St Giles', króla i królową czekało pracowite popołudnie. Król udzielił audiencji Premier Szkocji i przewodniczącemu szkockiego Parlamentu, a później razem z królową odwiedzili szkocki Parlament, aby, podobnie jak w Londynie, odebrać kondolencje.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Dzisiejsze wczesne popołudnie para królewska spędziła w Irlandii Północnej. Na początek przyjęli na audiencjach irlandzkich polityków, a później zobaczyli kwiaty pozostawione pod zamkiem Hillsborough, oficjalnej rezydencji brytyjskiego monarchy w Irlandii Północnej, oraz wzięli udział w przyjęciu i nabożeństwie w Katedrze St Anne's w Belfaście. Jak powiedział król przyjmując kondolencje od irlandzkich polityków, jego matka "nigdy nie przestała modlić się o najlepsze czasy" dla Irlandii Północnej i jej mieszkańców, których darzyła "wielkim uczuciem i szacunkiem".
Król Charles jest pierwszym od niemal 80 lat królem Zjednoczonego Królestwa odwiedzającym Irlandię Północną.
Królowa Elizabeth po raz ostatni złożyła wizytę w Irlandii Północnej w 2016.
W piątek, 16 września, planowana jest także krótka wizyta w Walii, która zwieńczy podróż pary królewskiej po Wielkiej Brytanii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images Opublikowano oświadczenie księcia Sussex, w którym podziękował on swojej babci za ich wszystkie spotkania - od najwcześniejszego dzieciństwa aż do dnia, gdy uściskała jego dzieci. "Dziękuję za Twoje zaangażowanie w służbę. Dziękuję za Twoją dobrą radę. Dziękuję za Twój zaraźliwy uśmiech", napisał.


2 komentarze:

  1. Mam pytanie czysto teoretyczne...dzieci Królowej czuwały przy trumnie z każdej strony jak to będzie wyglądać w przypadku śmierci Karola...? Np. William I Harry będą pełnić wartę czy może jeszcze rodzeństwo Karola ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiadomo, plany na wypadek śmierci Charlesa nie zostały upublicznione. Możliwe, że będą czuwać tylko William i Harry (nie jest powiedziane, że muszą być cztery osoby), a może też ich najstarsi synowie, jeśli w momencie śmierci dziadka będą pełnoletni. Nie wiem jak z rodzeństwem, bo to też zależy, ile będą mieć lat w chwili śmierci starszego brata i czy będą na siłach żeby czuwać przy trumnie przez jakiś czas. No i podstawowa kwestia, czy w ogóle planowane jest takie czuwanie, bo nie jest to tradycją. Do tej pory odbyło się raptem dwa razy - na pogrzebie królowej-matki w 2002 i na pogrzebie króla George'a V w 1936

      Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.