środa, 28 września 2022

Nagroda Stowarzyszenia Nordyckiego dla królowej Margrethe, wycieczka w Liège, zmiany w duńskiej rodzinie królewskiej + więcej

Jordania 

26 września królowa Rania opublikowała nowe zdjęcie z córkami, księżniczkami Iman i Salmą, z okazji ich urodzin. Księżniczka Salma skończyła tego dnia 22 lata, z kolei jej starsza siostra następnego dnia obchodziła swoje 26. urodziny. "Nasza przyjaźń staje się silniejsza, gdy obie dorastacie... Nie mogłabym prosić o lepsze przyjaciółki", napisała królowa.Później pojawiły się dwa nowe urodzinowe zdjęcia księżniczki Salmy - jedno opublikowane przez Dwór Królewski, a drugie przez starszego brata, księcia Husseina. Na początku 2020 roku Salma jako pierwsza kobieta w historii ukończyła szkolenie na pilota Jordańskich Sił Zbrojnych. Odznakę wręczył jej ojciec, król Abdullah.Książę Hussein nie zapomniał także o urodzinach drugiej siostry, księżniczki Iman, następnego dnia.


Monako / Tajlandia

22 września księżna Charlene otworzyła nowy sklep Panerai.

26 września książę Albert i księżna Charlene wzięli udział w charytatywnej gali zorganizowanej przez organizację MonAsia Association ESG Monaco.

27 września księżniczka Alexandra i Beatrice Borromeo, a także księżniczka Sirivannavari Nariratana z Tajlandii (córka obecnego króla Mahy Vajiralongkorna) pojawiły się na pokazie nowej kolekcji Diora w ramach Tygodnia Mody w Paryżu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Japonia

24 września księżniczka Kako złożyła dwudniową wizytę w prefekturze Tottori na wyspie Honsiu, gdzie obejrzała trening niepełnosprawnej drużyny koszykówki "Twin Rainbow".Drugiego dnia wzięła udział w ogólnokrajowym konkursie tanecznym z użyciem języka migowego dla licealistów, w którym wystartowało 15 drużyn z 12 japońskich prefektur. Konkurs po raz pierwszy od trzech lat odbył się "na żywo".25 września Emerytowany Cesarz Akihito przeszedł operację usunięcia zaćmy i jaskry z prawego oka. Wcześniej przeszedł podobną operację na lewym oku. Później do szpitala przyjechała Emerytowana Cesarzowa Michiko i razem wrócili do domu.


27 września rodzina cesarska - książę Fumihito, księżna Kiko, księżniczka Kako, księżna Takamado Hisako z córką, księżniczką Tsuguko oraz księżna Nobuko i księżniczka Akiko - wzięła udział w pogrzebie byłego Premiera Japonii Shinzo Abe, który zginął 8 lipca zastrzelony przez zamachowca.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Wielka Brytania

Opublikowano zdjęcie krypty King George VI Memorial Chapel, w której spoczęła już królowa Elizabeth i książę Philip, oraz nowej płyty nagrobnej z belgijskiego marmuru z dopisanymi ich imionami oraz datami narodzin i śmierci. W centrum płyty umieszczono Gwiazdę Orderu Podwiązki.


Opublikowano także pierwsze oficjalne zdjęcie króla Charlesa przeglądającego dokumenty ze słynnej czerwonej skrzynki. Fotografia została wykonana w Pałacu Buckingham kilka dni po śmierci królowej Elizabeth. W tle widać zdjęcie zmarłej monarchini i jej męża, które para podarowała w prezencie świątecznym królowi George'owi VI przy okazji jego ostatnich Świąt Bożego Narodzenia w 1951.


25 września król Charles i królowa Camilla zostali zauważeni w drodze do Crathie Kirk w Balmoral na niedzielne nabożeństwo. Zaraz po pogrzebie para królewska wyjechała do Szkocji, aby spędzić tam ostatni tydzień żałoby i zregenerować siły przed powrotem do oficjalnych obowiązków.

Po zakończeniu żałoby król Charles zaakceptował cztery nowe znaczki upamiętniające królową Elizabeth II, które zostaną wydane w listopadzie. Bank Anglii oraz The Royal Mint potwierdził także, że wkrótce do obiegu wejdą nowe monety i banknoty z podobizną nowego monarchy, które zastąpią dotychczasowe.
Opublikowano także nowy monogram króla Charlesa.27 września książę i księżna Walii złożyli swoją pierwszą oficjalną wizytę w Walii po nadaniu tytułów. Na wyspie Anglesey, gdzie mieszkali przez pierwsze dwa lata po ślubie, odwiedzili RNLI Holyhead Lifeboat Station, a następnie Holyhead Marine Cafe & Bar, gdzie spotkali się z lokalnymi mieszkańcami i przedstawicielami organizacji. Później udali się z wizytą do St Thomas Church w Swansea, w którym działa wiele lokalnych instytucji charytatywnych - bank żywności, Swansea Baby Basics, społeczna kawiarnia i kuchnia not-for-profit oraz udogodnienia dla osób bezdomnych, takie jak prysznice czy toalety.
Walia zajmuje szczególne miejsce w sercach pary książęcej - książę William właśnie w Walii odbył swoje pierwsze oficjalne wyjście, a w lutym 2011 jeszcze jako narzeczeni ochrzcili łódź ratunkową RNLI podczas pierwszego oficjalnego wyjścia na Anglesey. Teraz, po nadaniu im tytułów pary książęcej Walii, chcą skupić się na pogłębianiu zaufania i szacunku mieszkańców. Ich kolejna wizyta w tym kraju odbędzie się jeszcze przed świętami
Jednocześnie, jak informują dziennikarze, nie planuje się żadnej formalnej inwestytury księcia Williama na księcia Walii, jak to miało miejsce po nadaniu tego tytułu obecnemu królowi Charlesowi.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Belgia

21 września królowa Mathilde odbyła kolejną pieszą wycieczkę promującą ruch jako sposób na zadbanie o zdrowie psychiczne w związku ze swoimi 50. urodzinami, które będzie świętować w styczniu przyszłego roku. Tym razem wycieczka odbyła się w prowincji Liège we wschodniej Belgii z udziałem młodzieży i pracowników stowarzyszenia Les Foyers Sainte-Marie. Stowarzyszenie oferuje usługi mieszkaniowe dzieciom i młodzieży w trudnej sytuacji.


27 września wybrała się na kolejną pieszą wycieczkę razem z podopiecznymi i przedstawicielami trzech organizacji: Lazare oferujące mieszkanie osobom bezdomnym, Vivre & Grandir wspierające nastolatków i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną, oraz centrum medyczne Esseghem Medical Center zapewniające m.in. wsparcie psychiczne swoim pacjentom. Wycieczka odbyła się w Brukseli.


Liechtenstein

Książę Alois 26 września spotkał się na zamku Vaduz z minister Eleonore Gewlesser.

27 września ogłoszono zaręczyny księcia Johanna-Wenzela - trzeciego z pięciorga dzieci i starszego z dwóch synów księcia Gundakara z Liechtensteinu i księżniczki Marie Orléans, córki hrabiego Paryża Henri'ego i siostry obecnego  hrabiego Paryża Jeana - z hrabianką Felicitas von Hartig. Para poznała się na przyjęciu w 2012, ale spotykają się od 2017. Obecnie mieszkają w Wiedniu.
Książę Johann-Wenzel urodził się 17 marca 1993 w Wiedniu jako trzecie z pięciorga dzieci księcia Gundakara z Liechtensteinu (kuzyna trzeciego stopnia księcia Hansa-Adama) i księżniczki Marie Orléans, wnuczki księcia Wirtembergii Philippa Albrechta (pradziadka obecnego księcia Wirtembergii Wilhelma). Jest prapraprawnukiem księcia Liechtensteinu Aloisa II. Studiował politykę i ekonomię w Montrealu oraz zarządzanie agrobiznesem. Ukończył też Królewską Akademię Wojskową w Sandhurst. Obecnie razem z ojcem pracuje w rodzinnej firmie Liechtenstein’sche Forst- und Gutsverwaltung w Austrii.
Jego wybranka, hrabianka Felicitas von Hartig, przyszła na świat 10 kwietnia 1994 jako córka hrabiego Lukasa von Hartig i jego żony Claudii. Studiowała prawo w Wiedniu, a obecnie kończy studia z historii sztuki i pracuje dla austriackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Para zaręczyła się 25 sierpnia podczas wakacji na Sycylii. Ślub planowany jest latem 2023.

Niderlandy

27 września królowa Maxima jako honorowa przewodnicząca MIND Us uczestniczyła w spotkaniu zorganizowanym przez organizację na temat wpływu mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne młodych ludzi.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Hiszpania

Wczoraj królowa Letizia uczestniczyła w ceremonii zamknięcia XIV Projektów Społecznych Banku Santander "“Euros de tu nómina".

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

28 września królowa jak co roku przewodniczyła rozpoczęciu szkolenia zawodowego 2022/2023 w Centro Integrado de Formacion Profesional (CIFP) w Albacete w południowo-wschodniej Hiszpanii, w regionie Kastylia-La Mancha.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Szwecja

27 września szwedzka rodzina królewska - król Carl Gustaf, królowa Silvia, księżniczka Victoria, książę Daniel, książę Carl Philip i księżna Sofia - uczestniczyła w otwarciu nowej sesji szwedzkiego Parlamentu.
Wieczorem rodzina pojawiła się na koncercie w Sali Koncertowej w Sztokholmie z okazji otwarcia nowej sesji Parlamentu. Zabrakło jedynie królowej Silvii, która odwołała obecność z uwagi na przeziębienie. Królowa już rano źle się czuła i dlatego odmówiła podania ręki przewodniczącemu Parlamentu.


Dzisiaj opublikowano jubileuszowe logo w związku z 50-leciem panowania króla Carla Gustafa, które przypada w przyszłym roku. Zostało zaprojektowane przez Elisa Nyströma z Gotlandii i wybrane spośród 10 nadesłanych prac przez jury, w skład którego wszedł m.in. książę Carl Philip. Było inspirowane mottem, które król wybrał po swoim wstąpieniu na tron w 1973 "Dla Szwecji - z czasem". Jak wyjaśniał Nyström, kolory w koronie nie zostały wybrane przypadkowo - " zielony kamień symbolizuje zainteresowanie króla przyrodą, niebieski Morze Bałtyckie, fioletowy jest powszechnym królewskim kolorem, a czerwony kamień znajduje się również w królewskiej koronie". Z kolei geometryczne kształty nadane całości kojarzą się z konfetti.

Sara Friberg/The Royal Court of SwedenChoć złoty jubileusz panowania króla przypada dopiero 15 września, obchody rozpoczną się już w styczniu i potrwają cały rok. Dwór Królewski już teraz opublikował plan wydarzeń organizowanych w związku z jubileuszem króla oraz 500-leciem wyboru Gustava Wazy, założyciela dynastii Wazów (którzy panowali również w Polsce) na króla Szwecji. W styczniu odbędzie się kolacja w Pałacu Królewskim w Sztokholmie z przedstawicielami wszystkich szwedzkich prowincji. W lutym para królewska ruszy w podróże po całej Szwecji, które potrwają aż do września. Z kolei przyszłoroczne Święto Narodowe 6 czerwca - dokładnie w 500. rocznicę wyboru Gustava Wazy na króla Szwecji - para królewska rozpocznie w Strängnäs w środkowej części kraju, a zakończy w Sztokholmie przyjęciem w Muzeum Nordyckim. Przez cały rok planowane są także jubileuszowe wystawy w Pałacu Królewskim, na zamku Gripsholm oraz na ulicy Slottsbacken w Sztokholmie. Główne obchody jubileuszu będą miały miejsce we wrześniu. 15 września planowane jest m.in. Te Deum, uroczysta zmiana warty na dziedzińcu Pałacu Królewskiego oraz wieczorna kolacja w Pałacu Królewskim. 16 września para królewska przejedzie w powozie ulicami Sztokholmu.


Dania / Norwegia

23 września książę Frederik i księżna Mary wydali bankiet i bal dla 350 osób - członków duńskiego rządu,  Parlamentu i eurodeputowanych - w Pałacu Christiansborg z udziałem księżniczki Benedikte. Gospodynią przyjęcia zorganizowanego z okazji 50-lecia panowania królowej Margrethe miała być monarchini, niestety jej obecność musiała zostać odwołana z powodu pozytywnego wyniku testu.
Jak wynika z wpisu duńskiego Dworu Królewskiego, po zakończeniu bankietu pracownicy w ciągu zaledwie 20 (!) minut uprzątnęli stoły przed otwarciem balu, który odbył się w tej samej sali. Na nagraniu robi to jeszcze większe wrażenie :)
Bal zakończył się lansjerem - popularnym w XIX wieku tańcem, który stanowił odmianę kadryla. Już od wielu lat jest nieodłączną tradycją każdego balu duńskiej rodziny królewskiej.

26 września królowa Margrethe, już zdrowa, udała się do Oslo, gdzie z rąk królowej Sonji odebrała nagrodę Nordic Language Prize Stowarzyszenia Nordyckiego, przyznawanej co roku osobie, instytucji lub organizacji, która przyczyniła się do zrozumienia języka nordyckiego. W tym roku Stowarzyszenie Nordyckie postanowiło uhonorować nią królową Danii, która - jak napisano w uzasadnieniu - "jest ważnym głosem dla nordyckiej współpracy, społeczności i języka". Wręczając nagrodę przyjaciółce królowa Sonja powiedziała: "Droga królowo Margrethe. Jesteś dla nas wszystkich wzorem do naśladowania dzięki świadomemu posługiwaniu się językiem - i znajomością naszych wspólnych korzeni kulturowych, językowych i historycznych. W ten sposób przyczyniasz się do tego, aby lud nordycki był bardziej bezpieczny w swojej tożsamości w społeczności narodów o bliskich więzach".

Embed from Getty Images


Wieczorem obie królowe pojawiły się na kolacji w Grand Hotelu w Oslo, na którym królowa Margrethe wygłosiła przemówienie. Podkreśliła w nim m.in. jak ważną rolę w społeczności nordyckiej pełni język: "Języki nordyckie, tak blisko spokrewnione, a jednocześnie tak różne, są wyjątkowym skarbem, o który musimy dbać. Stanowią najsilniejszą więź między naszymi ludźmi i ważne jest, abyśmy zawsze przekazywali wiedzę z pokolenia na pokolenie. W ten sposób wzmacniamy i zachowujemy społeczność nordycką".

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


26 września książę Haakon i księżna Mette-Marit byli obecni na otwarciu 15. Oslo Innovation Week, którego celem jest przyczynienie się do powstania większej liczby firm w norweskiej stolicy.

27 września księżna Mette-Marit jako patronka Norweskiego Czerwonego Krzyża odwiedziła Centrum Kobiet Stella w Oslo. Niestety, księżna musiała skrócić swoje wyjście z powodu złego samopoczucia. Jak powiedział Dwór Królewski, było to spowodowane skutkami ubocznymi leków, które przyjmuje, aby zwalczyć idiopatyczne zwłóknienie płuc. Chorobę zdiagnozowano u niej w 2018.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

27 września księżna Mary wręczyła nagrodę biznesową DI Award 2022.

W wydanym dzisiaj komunikacie duńskiego Dworu Królewskiego poinformowano, że 1 stycznia 2023 roku dzieci księcia Joachima - książę Nikolai, książę Felix, książę Henrik i księżniczka Athena - stracą przysługujące im tytuły księcia / księżniczki wraz z predykatem Jego/Jej Wysokości. Od początku przyszłego roku będą znani jako Jego/ Jej Ekscelencja hrabia/hrabina Monpezat. Jak podkreślono, jest to naturalna kontynuacja wdrażanych przez królową Margrethe zmian w rodzinie królewskiej - w 2008 przyznała swoim synom, synowym i wszystkim wnukom tytuły hrabiego i hrabiny Monpezat (opartego na tytule jej męża, księcia Henrika, który przed ślubem posługiwał się tytułem hrabiego de Laborde de Monpezat), a w 2016 postanowiła, że księciu Christianowi jako jedynemu z jej ośmiorga wnucząt  będą przysługiwać apanaże po osiągnięciu przez niego pełnoletniości.
Królowa Margrethe swoją decyzją "chce stworzyć ramy, dzięki którym czwórka jej wnucząt będzie mogła w znacznie większym stopniu kształtować własne życie, nie będąc ograniczana szczególnymi względami i zobowiązaniami, jakie pociąga za sobą formalna przynależność do instytucji Domu Królewskiego". Jednocześnie książę Nikolai, książę Felix, książę Henrik i księżniczka Athena zachowają swoje miejsca w linii sukcesji.
Książę Joachim został powiadomiony o tych planach już w maju i był angażowany w podejmowane decyzje. Ale jego była żona, hrabina Frederiksborg Alexandra najwidoczniej nie miała o niczym pojęcia. Według jej słów, "wszyscy jesteśmy zdezorientowani tą decyzją. Jesteśmy zasmuceni i w szoku. Dzieci czują się wykluczone. Nie mogą zrozumieć, dlaczego odbiera się im tożsamość".

Embed from Getty Images


13 komentarzy:

 1. Dlaczego pogrzeb premiera Japonii odbył się dopiero teraz, aż po przeszło dwóch miesiącach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie wiem. Z tego co się zorientowałam to w rzeczywistości pogrzeb odbył się jeszcze w lipcu, kilka dni po jego śmierci, ale miał charakter prywatny. Teraz zorganizowano pogrzeb państwowy (co swoją drogą wywołało wiele kontrowersji w Japonii) z politykami, członkami rodziny cesarskimi i zagranicznymi gośćmi.
   Ale tak "późny" pogrzeb nie jest niczym dziwnym w Azji. Dwa miesiące to w gruncie rzeczy nic w porównaniu z rokiem w Tajlandii, bo tyle na swoje uroczystości pogrzebowe i kremację musiał czekać król Bhumibol Adulyadej.

   Usuń
 2. Choć ogólnie jestem za "odchudzaniem" monarchii, to odebranie tytułów, które dzieci mają od lat (szczególnie starsi synowie Joachima, rośli przecież z tym tytułem) nie uważam za dobre.
  Alessandra

  OdpowiedzUsuń
 3. W tym poście znalazło się dużo niezwykłych wiadomości! Dzięki :)
  1. To ciekawe, że w Japonii pogrzeb odbywa się tak późno. Czy wiadomo, z czego to wynika?
  2. Czy wejście pieniędzy z wizerunkiem Karola oznacza, że te z podobizną EII stracą ważność, czy to bardziej kwestia umowna, że co prawda zapraszają do wymiany pieniędzy, ale tych "starych" funtów wciąż można używać?
  3. Genialny filmik z uprzątnięcia sali! Wielki szacunek dla pracowników, o których w chwilach zachwytu splendorem królewskim niestety łatwo zapomnieć.
  4. I największy news - Dania; z tym, że nie wiem, co mnie bardziej zaskoczyło: odebranie tytułów czy reakcja Alexandry. Jeśli jest to forma jej protestu i przekonania o prawie do tytułów mimo braku obowiązków, to świadczyłoby na jej niekorzyść (szczególnie w porównaniu z reakcją książąt w Szwecji w analogicznej sytuacji), ale jeśli robiono to za jej plecami, to z kolei dziwne zachowanie dworu i Joachima.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Tak jak napisałam powyżej :)
   2. To raczej będzie stopniowa zmiana, nic nie stanie się z dnia na dzień. W chwili wejścia do obiegu monet i banknotów z wizerunkiem króla Charlesa, co stanie się w przyszłym roku, te z wizerunkiem królowej Elizabeth wciąż będą funkcjonować i stopniowo będą zastępowane. Do pewnego momentu będzie można używać zarówno jednych, jak i drugich.
   3. Też tak uważam i cieszę się, że Dwór Królewski zdecydował się nim podzielić :)
   4. Dzisiaj doszły kolejne newsy, głos zabrał m.in. książę Joachim, który przyznał, że wprawdzie był informowany o planach, ale pierwotnie wyglądały one zupełnie inaczej. O ostatecznej decyzji został powiadomiony zaledwie pięć dni przed wydaniem oświadczenia. Tak więc wygląda na to, że zarówno książę Joachim, jak i cała jego rodzina są zaskoczeni zmianami. Więcej o tym postaram się napisać w ciągu najbliższych dni, jak znajdę chwilkę czasu

   Usuń
  2. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i cieszę się, że będzie więcej o tytułach w Danii. To bardzo ciekawa sprawa. PS W momencie pisania komentarza nie widziałam najwyższego pytania z odpowiedzią dot. Japonii (chyba nie był wtedy jeszcze opublikowany), stąd to zdublowane pytanie. Tak czy siak dzięki :)

   Usuń
 4. Sytuacja w Danii robi się jeszcze ciekawsza, bo Joachim powiedział, że był konsultowany w tej kwestii, ale odebranie tytułów miało zostać dokonane, gdy dzieci skończą 25 lat.
  Nie rozumiem tego odbierania tytułów już nadanych. Dzieci nie powinny ich ot tak nagle utracić, to kojarzy się tylko negatywnie z jakimś przewinieniem, a przecież w żaden sposób sobie na to nie zasłużyły. Ponadto skoro tylko Christian ma otrzymywać pieniądze, a dzieci Joachima i tak nie będę pełnić funkcji królewskich, to co szkodzi, że mają nadany im od urodzenia tytuł?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest kryzys i monarchia zaczyna być negatywnie odbierana przez ludzi, jako ciężar. Dlaczego większość monarchii, jak chce przetrwać musi zacząć myśleć o zmianach. Inaczej podzielą losy greckiej rodziny królewskiej. Coraz więcej jest głosów za tym, że te tytuły niczemu nie służą, że skoro mamy mieć świat bez podziałów, bez tych lepszych i gorszych, po co to tytuły dzieciom, które w żaden sposób nie reprezentują monarchii. Te dzieci nie reprezentują monarchii w żaden sposób, więc te tytuły też są zbędne. Przecież tytuł nie świadczy o ich tożsamości, bo to by oznaczało, że bez tytułami są nikim, a tak nie jest.

   Usuń
 5. Myślałam, że ksieżna Mary lepiej tańczy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba miała problem z trenem sukni

  OdpowiedzUsuń
 7. Dużo ciekawych informacji. Te z Danii trochę zaskakujące dla mnie. A czy wiesz może Gabrysiu, co słychać u Mako powyjezdzie do Stanów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niewiele. Co jakiś czas pojawiają się jej zdjęcia z zakupów czy z miasta, ale ich nie wstawiam, szanując jej prywatność. Poza zdjęciami nic o nich nie słyszałam, żyją sobie z Kei (mam nadzieję) spokojnie :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.