piątek, 23 września 2022

77. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, Światowy Dzień Badań nad Rakiem + więcej

 Dania

21 września księżna Mary dołączyła do męża przebywającego w Nowym Jorku, do którego ściągnęły tłumy royalsów w związku z 77. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Na początek swojej wizyty odwiedziła Scandinavia House, gdzie jako przewodnicząca WWF zainaugurowała Global Plastics Treaty Business Coalition, inicjatywę mobilizującą świat biznesu do eliminacji zanieczyszczenia lądu i wody plastikiem. Po południu natomiast w swojej roli patronki Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych UNFPA wzięła udział w corocznym wydarzeniu Rafael M. Salas Memorial Lecture oraz spotkała się z dyrektor wykonawczą UNFPA.

Wieczorem księżna Mary pojawiła się na przyjęciu powitalnym wydanym przez Prezydenta USA w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej.


Program drugiego dnia wizyty księżnej w Nowym Jorku obejmował wspólne spotkania z księciem Frederikiem, niestety z uwagi na chorobę królowej Margrethe, u której przeprowadzone testy dały wynik pozytywny, Następca Tronu wrócił wcześniej do Kopenhagi i Mary kontynuowała wizytę sama. Rano uczestniczyła w briefingu na temat kandydatury Danii w Radzie Bezpieczeństwa, spotkała się z duńską reprezentacją w ONZ, przedstawicielami duńskiego Konsulatu oraz dyrektorem wykonawczym Programu Środowiskowego Narodów Zjednoczonych, z którym rozmawiała o agendzie Narodów Zjednoczonych na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Z kolei jej popołudniowy program obejmował: spotkanie z ekspertami w sprawie równości płci, udział w wydarzeniu Call to Action związanym z walką z przemocą ze względu na płeć w kryzysach humanitarnych, przyjęcie w związku z duńską kandydaturą w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oraz wieczorne przyjęcie z przedstawicielami Forum of Small States FOSS.Jednocześnie księżna otworzyła dwudniową Europejską Konferencję na temat Żałoby, pierwszą konferencję tego typu w Europie. Choć księżna ze względu na wizytę w USA nie mogła wziąć w niej udziału, nagrała przemówienie inaugurującej poranne spotkanie pierwszego dnia Konferencji jako patronka Det Nationale Sorgcenter (Narodowego Centrum Żałoby).


Niderlandy

Do Nowego Jorku, zaraz po Prinsjesdag we wtorek, przyleciała także królowa Maxima w swojej roli Specjalnej Wysłanniczki Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansowania Inkluzywnego. Spotkała się ze swoją grupą doradców, przedstawiła swój coroczny raport Sekretarzowi Generalnemu Antóniowi Guterresowi, spotkała się m.in. z minister spraw zagranicznych Tanzanii oraz wzięła udział w wydarzeniu "Przyszłość współpracy cyfrowej" agendy ONZ oraz szczycie 5th Annual Leaders on Purpose CEO Summit.Wielka Brytania

22 września książę i księżna Walii spotkali się z wolontariuszami i osobami zaangażowanymi w organizację nabożeństwa pogrzebowego królowej Elizabeth w Windsor Guildhall.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesZ kolei księżniczka Anne udała się do Portsmouth i Aldershot, aby osobiście podziękować marynarzom z brytyjskiej Marynarki Wojennje oraz personelowi innych korpusów Sił Zbrojnych zaangażowanym w pogrzeb królowej Elizabeth.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Hiszpania


Drugiego dnia w Nowym Jorku królowa Letizia wzięła udział w obchodach Światowego Dnia Badań nad Rakiem. Najpierw spotkała się z hiszpańskimi naukowcami w Instytucie Cervantesa, a następnie wspólnie z Pierwszą Damą USA wzięła udział w głównych obchodach w Centrum Badań nad Rakiem na Uniwersytecie Columbia, na którym wygłosiła przemówienie.Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Jordania

Po południu 20 września królowa Rania pojawiła się na Concordia Annual Summit 2022 w Nowym Jorku. Coroczny szczyt gromadzi liderów z całego świata, aby zainicjować dialog, wprowadzić zmiany i przekształcić rozmowę w działanie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Drugiego dnia w Nowym Jorku królowa, jako członkini Rady Earthshot Prize (inicjatywy księcia Williama) wzięła udział w Szczycie Innowacji zorganizowanym przez Earthshot Prize we współpracy z Bloomberg Philanthropies. Na tym samym szczycie miał być obecny także książę Walii, jednak z uwagi na żałobę, musiał odwołać swoje wystąpienie.
"Nikt nie może twierdzić, że zmiana klimatu to nie jego problem albo lekceważyć to, aby uporały się z tym kolejne pokolenia. Wszyscy jesteśmy dotknięci ociepleniem klimatu, widzimy to każdego dnia, a decyzje podejmowane w tej chwili będą determinować nasze wspólne jutro", mówiła królowa w trakcie szczytu.
Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród Earthshot Prize odbędzie się 2 grudnia w Bostonie.

Embed from Getty ImagesW trakcie wizyty w Nowym Jorku Rania udzieliła kolejnego wywiadu Good Morning America, w którym na koniec została zapytana o zaręczyny dwójki jej dzieci, księżniczki Iman i księcia Husseina. Jak powiedziała, oba śluby odbędą się w przyszłym roku, a ona jest tym bardzo podekscytowana. "Nie mogłabym wybrać lepszego zięcia i synowej", powiedziała i dodała, że jest dumna "z wyborów, jakich dokonali" Iman i Hussein. Zdradziła też, że już nie może się doczekać, by zostać babcią.Jak się okazuje, nie jest to pierwsza wizyta królowej Ranii w Nowym Jorku w tym miesiącu. 15 września razem z księżniczką Iman była obecna na kolacji dla kobiet Kering Foundation’s Caring for Women w Nowym Jorku.

2 komentarze:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.