środa, 21 września 2022

Debiut księżniczki Cathariny-Amalii na Prinsjesdag 2022, Rania i Letizia w Nowym Jorku + więcej

 Japonia

Przed powrotem do Tokio po pogrzebie królowej Elizabeth, Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako wpisali się do księgi kondolencyjnej oraz wzięli udział w przyjęciu w brytyjskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Embed from Getty ImagesDo Japonii wrócili późnym wieczorem 20 września. Na lotnisku przywitali ich książę Fumihito, który na czas nieobecności brata po raz pierwszy pełnił jego obowiązki, oraz księżna Kiko.Maroko

Podobnie jak Para Cesarska, książę Moulay Rachid wpisał się do księgi kondolencyjnej po pogrzebie w Londynie.

Embed from Getty Images


Szwecja

18 września księżniczka Victoria i książę Daniel z Estelle i Oscarem pojawili się na Gen Pep Day w paru Haga. Impreza dla dzieci, która odbywa się od kilku lat z inicjatywy księcia Daniela, ma promować aktywność fizyczną wśród najmłodszych.Wieczorem Następczyni Tronu pojawiła się na koncercie w kościele Riddarholmen.

19 września, w związku z pogrzebem królowej Elizabeth, para książęca odwiedziła kościół anglikański St Peter and St Sigfrid's Church w Sztokholmie, gdzie zapalili świece ku pamięci monarchini oraz wpisali się do księgi kondolencyjnej w rezydencji brytyjskiego Ambasadora.

20 września wzięli udział w obchodach Allemansrättens Dag. Allemansrätten to szwedzkie prawo zapewniające Szwedom dostęp do niektórych publicznych lub prywatnych gruntów, jezior i rzek w celach rekreacyjnych. Para przespacerowała się razem z dziećmi i przedstawicielami organizacji charytatywnych z dzielnicy Akalla w Sztokholmie do farmy Eggeby.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Jordania

Przed pogrzebem królowa Rania udzieliła wywiadu stacji CNN na temat zmarłej monarchini. Jak wspominała, kiedy spotkały się po raz pierwszy w 2001, Rania, jako świeżo upieczona królowa, poprosiła ją o radę, na co królowa Elizabeth powiedziała, żeby "mieć poczucie obowiązku i dyscypliny, przywiązywać wagę do drobnych szczegółów i zawsze bardzo poważnie traktować rady". "Ona jest... była królową Anglii, ale także symbolicznie królową świata. Znaczyła coś dla każdego z nas", dodała Rania. Z kolei w wywiadzie dla Channel 4 powiedziała, że monarchini zawsze była dla niej wzorem do naśladowania, a zapytana o króla Charlesa powiedziała, ze był pionierem w kwestii zmian klimatycznych i mówił o tym jeszcze zanim ktokolwiek przywiązywał do tego wagę.Prosto z Londynu część gości udała się do Nowego Jorku na 77. sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, jak król Abdullah, królowa Rania i książę Hussein. 20 września królowa wzięła udział w spotkaniu Clinton Global Initiative 2022 wspólnie z Hilary Clinton i Wysokim Komisarzem ONZ ds. Uchodźców.

Embed from Getty Images


Hiszpania

20 września królowa Letizia jako honorowa przewodnicząca hiszpańskiego UNICEF-u i Rzeczniczka ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży spotkała się z ekspertami zdrowia psychicznego UNICEF-u oraz młodzieżą zaangażowaną w inicjatywy zdrowia psychicznego w Nowym Jorku.


Z kolei jej popołudniowy program obejmował spotkanie wysokiego szczebla UNICEF, UNESCO i WHO w sprawie promocji i ochrony zdrowia psychicznego uczniów, na którym wygłosiła przemówienie; spotkanie z dyrektorem generalnym FAO oraz dyrektorem generalnym WHO. Jak powiedziała królowa w swoim przemówieniu, każdego dnia "126 dzieci i młodzieży na całym świecie odbiera sobie życie. Powinniśmy zatrzymać się na chwilę i spróbować wyobrazić sobie cierpienie i rozpacz, jakie każde z nich odczuwało do chwili, gdy zdecydowało się porzucić swoje życie". I dodała: "Wszyscy zdajemy sobie sprawę z piętna, jakie otacza brak zdrowia psychicznego i brak zrozumienia, a nawet odrzucenie, które prowokują. Jednak sam fakt, że jesteśmy tu dzisiaj, świadczy o tym, że rozpoczęły się wspólne wysiłki na rzecz przezwyciężenia tych przeszkód".Dania

19 września księżna Marie wzięła udział w seminarium internetowym "Umożliwienie zielonych i cyfrowych innowacji w walce z marnowaniem żywności w Europie". Księżna już od wielu lat angażuje się w walkę z marnowaniem żywności, została więc poproszona o wygłoszenie przemówienia.


Liechtenstein

Książę Hans-Adam wręczył Medal Zasługi Wernerowi Marxerowi, organiście z gminy Schelleenberg, na zamku Vaduz.


Księżna Sophie, jeszcze przed wizytą w Londynie, 15 września otworzyła dwa nowe akademiki w Ośrodku Edukacji Leczniczej Księstwa Liechtensteinu. W trakcie wizyty księżna miała okazję zasiąść za kierownicą traktora, co bardzo jej się spodobało :)


Luksemburg

Wielki książę Henri i wielka księżna Maria Teresa zabrali ostatnio trójkę swoich najmłodszych wnuków - księżniczkę Amalię, księcia Liama i księcia Charlesa - na wycieczkę do zoo Parc Merveilleux w Bettembourg. Książę Charles odwiedził zoo już kilka miesięcy temu, w maju tego roku razem z rodzicami.


Niderlandy

Tymczasem król Willem-Alexander i królowa Maxima tuż po pogrzebie, jeszcze tego samego wieczoru, wrócili do domu, by zdążyć na uroczyste otwarcie holenderskiego Parlamentu, tzw. Prinsjesdag. Prinsjesdag przypada co roku w trzeci wtorek września, ale tegoroczne było szczególne ze względu na debiut księżniczki Oranii, która po raz pierwszy wzięła w nim udział.
Tradycyjnie na Prinsjesdag pojawiła się para królewska oraz książę Constantijn i księżna Laurentien. Po wygłoszeniu przez króla mowy tronowej cała piątka wróciła do Pałacu Noordeinde, gdzie wyszli na balkon. Księżniczka Beatrix przyglądała się uroczystościom z okna.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Panie oczywiście miały na sobie długie suknie. Królowa Maxima wybrała szary długi płaszcz (przywodzący mi na myśl ciepły kocyk...) marki Benchellal...

Embed from Getty Images

...księżniczka Catharina-Amalia zieloną suknię od ASOS i nakrycie głowy pożyczone od mamy (królowa miała je na sobie na ślubie księcia Williama i księżnej Kate), które przytrzymywały diamentowe gwiazdy z Dutch Star Tiary, a do tego szmaragdowy naszyjnik i kolczyki będące częścią Dutch Emerald Parure...

Embed from Getty Images

...natomiast księżna Laurentien bladoróżową suknię, nakrycie głowy w kształcie kwiatu i dość oryginalny naszyjnik.

Embed from Getty Images


3 komentarze:

  1. Amalia wyglądała ślicznie natomiast Maxima rzeczywiście nieco oryginalnie 😉

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi się podobała stylizacja Maximy. Amalia wybrała ładny kolor sukni, pasuje do niej.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.