piątek, 9 września 2022

15-lecie Children's Museum, wycieczka rowerowa królowej Mathilde, ostatnie spotkanie Elizabeth II + więcej

Mimo wczorajszych przygnębiających wieści od brytyjskiej rodziny królewskiej, życie toczy się dalej, choć mocno koncentruje się na wydarzeniach z Wielkiej Brytanii. Trudno skupić się na czymkolwiek innym, jednak w dzisiejszym poście pora nadrobić zaległości ostatnich kilku dni.

Niderlandy

6 września królowa Maxima wylądowała w San Francisco, rozpoczynając 4-dniową wizytę roboczą w USA, w trakcie której odwiedzi Teksas i Kalifornię. Zgodnie z początkowym planem, miał jej towarzyszyć król Willem-Alexander, ale jego obecność w ostatniej chwili odwołano za radą lekarzy. Król wraca do zdrowia po niedawno przebytym zapaleniu płuc i zdaniem lekarzy, jego stan nie pozwala jeszcze na podróżowanie samolotem.Później tego samego dnia królowa została oficjalnie powitana przez burmistrz San Francisco, a następnie spotkała się z lokalną społecznością LGBT+, otworzyła seminarium na temat wyzwań urbanizacyjnych oraz uczestniczyła w spotkaniach poświęconych aktualnej współpracy między Kalifornią a Niderlandami, m.in. w zakresie zmian klimatu. Po południu odwiedziła Centrum Medyczne Uniwersytetu Kalifornijskiego i spotkała się z dyrektorami San Francisco Conservatory of Music. Wieczorem natomiast uczestniczyła w przyjęciu w Ratuszu.


Drugi dzień wizyty w San Francico Maxima rozpoczęła od wizyty w holenderskiej firmie technologicznej HackerOne. W planie nie mogło również zabraknąć sesji zdjęciowej na tle słynnego wiszącego mostu Golden Gate Bridge. Po południu królowa udała się do siedziby Google i na Uniwersytet Stanforda, spotkała się z holenderskimi naukowcami, studentami i biznesmenami prowadzącymi działalność w Dolinie Krzemowej oraz wzięła udział w seminarium na temat sztucznej inteligencji.

Trzeciego dnia wizyty królowa przeniosła się do Austin w Teksasie, gdzie została przywitana przez gubernatora i spotkała się z burmistrzem, z którym następnie wybrała się na przejażdżkę rowerową do miejscowej biblioteki publicznej, której budynek jest inspirowany biblioteką publiczną w Amsterdamie i biblioteką medialną Mediatheek w Delft.
Później udała się do centrum innowacji Capital Factory, gdzie spotkała się z przedstawicielami lokalnych start-upów i firm technologicznych, wzięła udział w seminarium na temat innowacji w dziedzinie zdrowia i odwiedziła Hogg Foundation wspierającej zdrowie psychiczne. Na koniec dnia odwiedziła stadion Austin FC oraz była obecna kolacji dla holenderskiej i amerykańskiej społeczności biznesowej.
Królowa w rozmowie z dziennikarzami wspomniała zmarłą królową Elizabeth i przekazała kondolencje dla rodziny królewskiej. "Król, księżniczka Beatrix i ja głęboko im współczujemy. Jesteśmy wdzięczni za wszystko, co zrobiła królowa Elizabeth. Z niestrudzoną energią i poświęceniem służyła swoim ludziom przez ostatnie 70 lat", powiedziała.
Hiszpania

6 września królowa Letizia wróciła do pracy po wakacjach, uczestnicząc w konferencji "Tour of Cancer" zorganizowanej przez Hiszpańskie Stowarzyszenie Walki z Rakiem AECC.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dzisiaj królowa wzięła udział w ceremonii rozpoczęcia nowego roku szkolnego w Centro Princesa Acerina na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Uwadze królewskich fanów nie umknęło, że podobnie jak król Felipe zdecydowała się dzisiaj na czerń.


Jordania

7 września królowa Rania wzięła udział w obchodach 15-lecia Children's Museum, które powstało z jej inicjatywy w 2007 jako organizacyjna edukacyjna. Jej celem jest uczynienie "nauki przyjemnej dla wszystkich".


Bhutan

Król Jigme Khesar i królowa Jetsun Pema zabrali synów, księcia Jigme Namgyela i księcia Jigme Ugyena, w podróż po południowych dystryktach kraju. 6 września rodzina odwiedziła Gedu College of Business Studies w Gedu w drodze do miasta Phuntsholing przy granicy z Indiami. W Phuntsholing 7 września król Jigme Khesar odwiedził College of Science and Technology, udzielił kilku audiencji, m.in. lokalnym studentom i urzędnikom oraz odwiedził Terminal Pieszy, który ma zostać otwarty 23 września i zapewniać bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy Bhutanem a Indiami. Z kolei wieczorem para królewska ze starszym synkiem, Jigme Namgyelem, spotkała się z mieszkańcami Phuntsholing.


9 września para królewska i książę Jigme Namgyel zapalili świece i wzięli udział w modlitwach ku czci królowej Elizabeth II w Samtse. Podobnie jak w wielu innych miejscach na całym świecie, również w Bhutanie flaga narodowa została opuszczona do połowy masztu.


Szwecja / Luksemburg

5 września król Carl Gustaf i królowa Silvia odwiedzili Uniwersytet w Lund oraz osadę z epoki żelaza Uppåkra.

6 września królowa wręczyła dyplomy ukończenia Silviahemmet.

7 września księżniczka Victoria i książę Daniel odwiedzili Fritidsbanken z okazji jego 10-lecia, a następnie wzięli udział w zajęciach gimnastycznych w szkole Steningehöjden. Fritidsbanken jest darmową wypożyczalnią sprzętu sportowego dla dzieci wspieraną przez Fundację Pary Książęcej.

8 września Następczyni Tronu odwiedziła Stadsmissionen, gdzie dołączyła do zajęć plastycznych.

8 września król Carl Gustaf i królowa Silvia udali się do Luksemburga na 74. posiedzenie zarządu World Scout Foundation następnego dnia. Wielki książę Henri i dziedziczny książę Guillaume zaprosili parę królewską na lunch do Pałacu Wielkoksiążęcego.


Po południu królowa Silvia w towarzystwie dziedzicznej księżnej Stephanie zobaczyła wystawę "John Constable’s English Landscapes - Masterpieces from the Tate Collection" w muzeum sztuki Villa Vauban.


6 września książę Guillaume i księżna Stephanie z synkiem Charlesem odwiedzili jarmark Schueberfouer, który odbywa się od XIV wieku.Belgia

8 września królowa Mathilde odwiedziła Vaccinopolis w Edegem - nowo otwarte centrum badań nad szczepionkami na Uniwersytecie w Antwerpii.7 września królowa odbyła drugą z serii zaplanowanych wycieczek po Belgii w związku ze swoimi zbliżającymi się 50. urodzinami. Wycieczki mają zachęcić do aktywności fizycznej i przede wszystkim - dbania o swoje zdrowie psychiczne. Tym razem Mathilde wybrała się na wycieczkę rowerową we Flandrii Wschodniej razem z młodzieżą i pracownikami ośrodka "De Plek", niepełnosprawnymi rowerzystami oraz ofiary poparzeń korzystające ze wsparcia Project Stichting Brandwonden.


Japonia

5 września Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako wzięli udział w ceremonii z okazji 150. rocznicy wprowadzenia nowoczesnego systemu edukacji w Japonii.Opublikowano nową sesję zdjęciową księcia Hisahito z okazji jego 16. urodzin.


Wielka Brytania

6 września królowa Elizabeth udzieliła audiencji odchodzącemu ze stanowiska Premiera Borisowi Johnsonowi oraz nową Premier Liz Truss, której powierzyła zadanie utworzenia nowego rządu. Z uwagi na problemy z poruszaniem się monarchini, audiencja odbyła się na zamku Balmoral w Szkocji, gdzie aktualnie przebywa. Liz Truss jest 15. Premier Wielkiej Brytanii za panowania Elizabeth II i zarazem trzecią kobietą na tym stanowisku. Wówczas jeszcze nie wiedzieliśmy, że to jej ostatnie oficjalne spotkanie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

7 września książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis, bardzo podekscytowani według słów rzecznika, przekroczyli próg swojej nowej szkoły, Lambrook School niedaleko Ascot, odprowadzeni przez rodziców. Dzieci, razem z innymi nowymi uczniami placówki, zostały zaproszone na specjalny dzień na zadomowienie się przed rozpoczęciem nauki następnego dnia.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesDzisiaj król Charles III i królowa Camilla opuścili zamek Balmoral i po raz pierwszy w trakcie swojego panowania wrócili do Pałacu Buckingham, witani entuzjastycznie przez zgromadzone tłumy, do których wyszli, by przyjąć kondolencje i wyrazy współczucia. Oboje obejrzeli też zostawione pod bramami kwiaty i kartki.
Po południu król odbył swoją pierwszą audiencję, na której przyjął Premier Liz Truss.

Embed from Getty Images
Dania

5 września królowa Margrethe wręczyła nagrodę Rungstedlundprisen 2022.

6 września księżna Mary otworzyła nowy kampus UC SYD w Kolding.


Norwegia

7 września księżniczka Martha Louise otworzyła nowe centrum psów przewodników Norweskiego Związku Niewidomych i Słabowidzących, którego jest przewodniczącą.


**** **** **** ****

Wieczorem postaram się opisać Wam, co nas czeka w najbliższych dniach - nie tylko w Wielkiej Brytanii. W związku z odejściem królowej, również w innych rodzinach królewskich plany dotyczące jutrzejszego ślubu i jubileuszu musiały ulec zmianie.

3 komentarze:

 1. Mam takie dziwne pytanie...co teraz z tytułami dla dzieci Harrego i Meghan? Czy mimo rezygnacji przez rodziców z funkcji starszych członków będą księciem i księżniczką jako wnuki Króla?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już są. Archie i Lili wraz ze wstąpieniem Charlesa na tron automatycznie zostali JWK Księciem Archie'm z Sussex i JKW Księżniczką Lilibet z Sussex. Spekuluje się, że w przyszłości Charles może dokonać jakichś zmian w kwestii ich tytułów (nie ma to jednak związku z rezygnacją Harry'ego i Meghan, od lat spekuluje się, że Charles chce ograniczyć liczbę członków rodziny królewskiej pełniących oficjalne funkcje), ale na ten moment są księciem i księżniczką.

   Usuń
 2. Na mnie zrobił przejmujące wrażenie widok kiedy Karol i Kamilla przechodzą przez bramę i podążają w kierunku pałacu. Oglądałam na żywo orędzie Karol mówiąc o matce miał łzy w oczach. Takie odniosłam wrażenie.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.