sobota, 28 grudnia 2019

O tym było głośno - 2019


Do końca roku coraz mniej czasu, więc to idealny moment, by podsumować to, co już za nami. Patrząc na dzisiejsze podsumowanie odnoszę wrażenie, że to nie był szczególnie dobry rok w rodzinach królewskich, jako że uzbierało się całkiem sporo skandali czy przykrych wydarzeń. Oby przyszły rok był pod tym względem łaskawszy...

Dwie abdykacje w Malezji

Nie tylko w Japonii doszło do historycznej abdykacji. Znacznie wcześniej, bo w styczniu, byliśmy świadkami nie jednej, ale aż dwóch abdykacji w Kuala Lumpur w Malezji. Do pierwszej, bardziej szokującej, bo pierwszej w historii abdykacji króla Malezji, doszło 6 stycznia, kiedy poinformowano, że dotychczasowy król, 49-letni Muhammad V, zrezygnował z tronu ze skutkiem natychmiastowym, po zaledwie dwuletnim panowaniu. W opublikowanym oświadczeniu nie podano żadnej przyczyny. Nieoficjalnie od jakiegoś czasu krążyły plotki o jego sekretnym ślubie z Oksaną Wojewodiną, 25-letnią Rosjanką, byłą Miss Moskwy, choć urzędnicy dworscy jak do tej pory nie odnieśli się do tych pogłosek. Więcej o nim niżej.
Muhammad V 13 września 2010 został Sułtanem stanu Kelantan, zastępując swojego chorego ojca, Ismaila Petrę. W grudniu 2016 objął urząd Yang di-Pertuan Agong (króla w języku malajskim), zastępując na tym stanowisku Abdula Halima. Po jego abdykacji, zgodnie z ustaloną kolejnością, następnym królem Malezji został obecny Sułtan Pahang, Abdullah.

nationmultimedia.com

Zaledwie kilka dni później, 12 stycznia, na zwołanej konferencji prasowej ogłoszono drugą abdykację, już nie historyczną - ówczesnego Sułtana Pahang Ahmada Shaha, który pełnił ten urząd przez niemal 45 lat, od maja 1974, a w latach 1979-1984 był także Yang di-Pertuan Agong. 88-letni Sułtan zrezygnował z powodu swoich problemów zdrowotnych, które już od kilku lat utrudniały mu rządzenie stanem Pahang na tyle, by mianować swojego następcę, Abdullaha, regentem. To on został kolejnym Sułtanem Pahang, a 24 stycznia także Yang di-Pertuan Agong, nowym królem Malezji.
Ahmad Shah zmarł 22 maja w wieku 88 lat.

nst.com.my


Wypadek księcia Philipa

17 stycznia w Sandringham w Norfolk doszło do wypadku, w którym zderzyły się dwa samochody, z których jeden był prowadzony przez 97-letniego księcia Philipa. Samochód księcia przewrócił się na bok, na szczęście jemu samemu nic się nie stało. Dwie inne uczestniczki wypadku trafiły do szpitala, jedna ze złamanym nadgarstkiem, a druga zranionym kolanem, ich życiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Drugim samochodem jechało także kilkumiesięczne dziecko, ale nie doznało żadnych obrażeń. Następnego dnia rano Pałac Buckingham poinformował, że na polecenie lekarzy książę poddał się badaniom w szpitalu Queen Elizabeth Hospital, które potwierdziły, że nie doznał obrażeń. Co więcej, zaledwie dwa dni później książę ponownie został zauważony za kółkiem nowego samochodu bez zapiętych pasów. Królowa Elżbieta, także bez zapiętych pasów, wybrała się na miejsce wypadku. Wobec medialnego szumu, jakie wywołał ten wypadek, w lutym poinformowano, że książę Edynburga zdecydował się dobrowolnie oddać swoje prawo jazdy. Więcej na ten temat pisały Wam blogerki z blogów o brytyjskiej rodzinie królewskiej tutaj i tutaj.

TwitterTajska księżniczka premierem?

Na początku lutego świat obiegła sensacyjna wiadomość: tajska księżniczka kandyduje na premiera! Księżniczka Ubolratana Rajakanya, bo o niej mowa, starsza siostra obecnego króla Tajlandii Mahy Vajiralongkorna, zgodziła się kandydować na to stanowisko z ramienia partii "Raksa Chart". W światowych mediach wywołało to poruszenie, pisano o "złamaniu tradycji" rodziny królewskiej, która trzyma się z dala od polityki, niemniej w Tajlandii rodzina królewska nieraz otwarcie mieszała się w sprawy polityczne i pokazywała swoje poparcie dla jednej bądź innej partii politycznej. Przeciwnikiem księżniczki w wyborach na premiera miał być dotychczasowy premier Tajlandii i lider junty wojskowej, który przejął ten urząd w wyniku zamachu stanu w 2014 - Prayuth Chan-ocha. Warto dodać, że partia "Raksa Chart" jest kolejną odsłoną tej samej partii politycznej, wygrywającej wybory w Tajlandii nieprzerwanie od 2001. Owe partie nie cieszyły się władzą zbyt długo, dochodziło bowiem do zamachów stanu i rozwiązania partii decyzją Sądu Konstytucyjnego. Nie inaczej stało się tym razem, zaledwie kilka dni po konferencji prasowej, na której podano, że siostra króla wystartuje w wyborach, w wyniku rozpętanej światowej "burzy medialnej" księżniczka wycofała swoją kandydaturę, a partia została ponownie rozwiązana. Więcej o tym pisałam tutaj.

theguardian.com


Global Sussex Baby Shower

Fani księżnej Meghan postanowili zrobić Harrye'emu i Meghan niezwykle miłą niespodziankę przed narodzinami ich pierwszego dziecka i zorganizowali #GlobalSussexBabyShower. Organizacje bliskie sercu pary - Mayhew, jeden z pierwszych patronatów księżnej, Well Child pod patronatem księcia oraz CAMFED, walcząca z nierównością płci poprzez zapewnianie dziewczętom edukacji i wspieranie młodych kobiet - a także wiele innych organizacji charytatywnych otrzymały dotacje od fanów pary. W opublikowanym później na oficjalnym koncie pary książęcej na Instagramie napisano, że oboje są "niezmiernie wdzięczni" za ten wspaniały gest i podziękowali za "dzielenie się miłością", jednocześnie podając cztery inne organizacje charytatywne (właściwie trzy, poza wspomnianym już Well Child), które można wspierać, chcąc przyłączyć się do inicjatywy z okazji narodzin ich pierwszego dziecka. Oczywiście, zaraz po opublikowaniu tego wpisu, a także kilku kolejnych przedstawiających bliżej cele Lunchbox Fund, Little Village i baby2baby odnotowano kolejne wpłaty na rzecz tychże organizacji. Jak możecie zauważyć w ostatnim zamieszczonym tutaj poście z Instagrama pary książęcej, Lunchbox Fund dzięki dotacjom był w stanie zapewnić co najmniej 100 000 dodatkowych posiłków dla dzieci z Afryki; Little Village otrzymał darowizny z całego świata, od USA, przez Zjednoczone Emiraty Arabskie aż po Hongkong oraz odnotował gwałtowny wzrost liczby wolontariuszy; organizacja Well Child była w stanie zapewnić ponad 300 godzin dodatkowej opieki specjalistycznej dla ciężko chorych dzieci, a baby2baby otrzymała ponad 5 000 produktów dla małych dzieci w potrzebie, w tym łóżeczka, książki, plecaki, pieluchy, nie licząc darowizn pieniężnych. Chyba nie przesadzę, jeśli powiem, że to najbardziej wzruszająca "królewska" inicjatywa w przeciągu ostatniego roku.


What an incredibly special surprise the grassroots led #globalsussexbabyshower was last Sunday! The Duke and Duchess of Sussex are immensely grateful for the outpouring of love and support in anticipation of the birth of their first child. In lieu of sending gifts, the couple have long planned to encourage members of the public to make donations to select charities for children and parents in need. If you already made a donation, the couple send you their greatest thanks. If you are thinking about it, they ask that you kindly consider the following organisations they’ve selected, which we will highlight here over the next few days: @thelunchboxfund @littlevillagehq @wellchild @baby2baby The Duke and Duchess remain appreciative for your warm wishes and kindness during this especially happy time in their lives! Thank you for sharing the love ❤️
Post udostępniony przez The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal)Just one week ago, The Duke and Duchess of Sussex asked that you kindly consider supporting various organisations around the world in lieu of sending gifts for the upcoming arrival of their first born. Not only did many of you lend your support, you took action. Their Royal Highnesses wanted you to know the impact of your support – the direct effect your donation, energy, and action made! YOU chose to be part of the collective good, and you have made a real difference. Whether a $5 donation, £1000 contribution, offering to volunteer, or spreading the word – you’ve played your part. And on behalf of The Duke and Duchess (and Baby Sussex), we thank you so much. YOUR IMPACT: @thelunchboxfund will now be able to provide a minimum of 100,000 additional hot nutritionally fortified meals to children in dire need across South Africa @littlevillagehq received donations from all over the world (from UAE to Hong Kong and the US), they’ve increased their monthly donors, had a surge in volunteer applications, and re-energized their hard working team of 200+ staff and volunteers @wellchild can now provide 300+ additional hours of specialist care by a Well Child Nurse for a child with serious health needs, allowing families to stay together at home vs in hospital @Baby2Baby have received over 5,000 products to disperse to children in need, including cribs, books, backpacks, diapers and have received monetary donations from around the globe - from Guadalajara to Italy. You made this happen. Thank you.
Post udostępniony przez The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal)


Rozwód Tessy i Louisa sfinalizowany

W kwietniu poinformowano o ostatecznym sfinalizowaniu rozwodu między księciem Louisem i Tessy Antony. W związku z nim Tessy straciła swój tytuł "Jej Królewskiej Wysokości" oraz "Księżnej Luksemburga", od teraz nie może już także reprezentować rodziny wielkoksiążęcej, jednak Wielki Książę i Wielka Księżna ze względu na dzieci Louisa i Tessy zdecydowali się dodać do jej nazwiska  nazwisko"de Nassau". Od września jest zatem tytułowana "Tessy Antony de Nassau". Jak czytamy w zakończeniu komunikatu, Wielki Książę i Wielka Księżna życzą obojgu sukcesów i spokoju na nowej drodze ich życia. Poinformowano także, że Gabriel i Noah zachowują swoje tytuły "Ich Królewskich Wysokości" i "Książąt Nassau".

dailymail.co.uk


Skradziony pierścionek zaręczynowy

Na początku kwietnia doszło do sensacyjnej kradzieży; gdyby nie fakt, że wydarzyła się naprawdę, można byłoby powiedzieć, że została żywcem wyciągnięta z jakiegoś filmu akcji. Został mianowicie skradziony pierścionek zaręczynowy hrabianki Olympii von und zu Arco-Zinneburg, narzeczonej pretendenta do tronu Francji księcia Jeana-Christiophe. Żeby było ciekawiej, skradziono go z samochodu pary 1 kwietnia około godziny 17 w Paryżu nieopodal hotelu d’Aubusson, razem z torebką hrabiny, w której znajdowały się także karty kredytowe, laptop czy dowód tożsamości. Jak podała gazeta Le Parisien, narzeczeni w tym czasie meldowali się we wspomnianym hotelu, zostawiając swojego mercedesa na pobliskiej ulicy z torebką i cennym pierścionkiem w środku (według francuskich mediów, pierścionek zawierał 40-karatowy diament pochodzący jeszcze z czasów Cesarzowej Eugenie, drugiej żony Cesarza Napoleona, jednak ostatecznie okazało się to tylko plotką - pierścionek zawierał wprawdzie diament, ale nie ten). Wbrew wcześniejszym pogłoskom jakoby bezmyślnie zostawili samochód otwarty, narzeczeni go zamknęli, a złodziej po prostu się do niego włamał, co zabrało mu zaledwie kilka minut. Pozostaje jedynie gdybać, dlaczego pierścionek zaręczynowy z diamentem pochodzącym z tiary należącej do rodziny księcia Jeana-Christophe w chwili zajścia znajdował się w torebce, a nie na serdecznym palcu hrabianki. Na całe szczęście całe zdarzenie zakończyło się dla pary lepiej niż mogłoby, trafili bowiem na niezbyt rozgarniętego złodzieja, który już kilka dni później użył skradzionej karty kredytowej, dzięki czemu francuska policja bez trudu mogła go namierzyć i odzyskać skradzione przedmioty.

Rekord księcia Edynburga

W piątek, 19 kwietnia, książę Edynburga pobił kolejny rekord, stając się najdłużej żyjącym potomkiem królowej Victorii. Poprzednio tytuł ten należał do księżniczki Alice z Albany, późniejszej hrabiny Athlone, wnuczki królowej przez jej syna, księcia Albany Leopolda, która zmarła 3 stycznia 1981 kilka tygodni przed swoimi 98. urodzinami jako najdłużej żyjąca wnuczka monarchini. Niemniej, hrabina wciąż dysponuje tytułem najdłużej żyjącej księżniczki w brytyjskiej rodzinie królewskiej.


Księżniczka i szaman

Kiedy 12 maja księżniczka Martha Louise poinformowała o swoim nowym związku, z Amerykaninem Durekiem Verrett, w mediach zawrzało, nie tyle z powodu samego związku, co kontrowersyjnej pracy Dureka, który, jak szybko odkryto, jest szamanem. Kiedy wkrótce później podano do wiadomości, że oboje wezmą udział w szeregu spotkań zatytułowanych "Księżniczka i szaman" w Danii i Norwegii, ponownie zaczęto się domagać, by księżniczka zrzekła się całkowicie swojego tytułu i nie promować nim wątpliwej etycznie działalności. Martha Louise nie chciała jednak początkowo o tym słyszeć, ostatecznie jednak postanowiła, że reprezentując rodzinę królewską, wypełniając oficjalne obowiązki i w kontekście prywatnym nadal będzie używać swojego tytułu, ale w kontekście komercyjnym czy biznesowym będzie znana po prostu jako Martha Louise. Razem ze zmianami księżniczka założyła na Instagramie swoje nowe "biznesowe" konto @martha.louise.intuitive (niestety, z bliżej nieznanych mi powodów jeszcze w sierpniu zostało ono usunięte). Więcej na ten temat pisała Wam Justyna tutaj.

FacebookDet har vært mange diskusjoner om min bruk av tittel i kommersiell sammenheng i det siste. Det at jeg brukte Prinsesse i tittelen på min turné, har jeg sagt tidligere at jeg er veldig lei meg for, og det står jeg fortsatt ved. Det var et feiltrinn og jeg skjønner at det provoserer når prinsessetittelen blir brukt på denne måten. Diskusjonene er noe jeg har tatt seriøst, og i samarbeid med min familie har vi funnet ut at det er best at vi gjør noen endringer. Vi har derfor i fellesskap kommet fram til at jeg bruker tittelen prinsesse når jeg representerer Kongehuset, gjør mine offisielle oppdrag i inn og utland og i private sammenhenger. Jeg skal fra nå av ikke bruke min prinsessetittel i kommersiell sammenheng. Det vil si at jeg i alle kommersielle sammenhenger, bruker kun Märtha Louise. Dette opplever jeg som en god løsning der det blir et tydelig skille mellom min næringsvirksomhet og min rolle som representant for Kongehuset og at jeg dermed har skapt rom for større frihet i min næringsvirksomhet. #livsendringer #livet @martha.louise.intuitive
Post udostępniony przez Princess Märtha Louise (@princessmarthalouise)'Back to Nature' Garden

Tegoroczna wystawa Royal Chelsea Flower Show 2019, którą otworzono oficjalnie 20 maja, wzbudziła wyjątkowo duże zainteresowanie, a to wszystko za sprawą ogrodu 'Back to Nature' zaprojektowanego przez księżną Cambridge wspólnie z architektami krajobrazu z Davies White Landscape Architects. Księżna, projektując ogród, chciała zachęcić rodziny do spędzania wspólnych chwil na łonie natury. Ogród okazał się tak dużym sukcesem, że księżna stworzyła także jego dwie kolejne wersje - na Hampton Court Garden Festival w lipcu oraz RHS Garden Wisley we wrześniu.

© Matt Porteous / Kensington Palace / therealmyroyals.com


Nicolas ojcem Iris

Pod koniec maja wystąpił nieoczekiwany zwrot w sprawie byłego rumuńskiego księcia, ciągnącej się już od czterech lat. Nicolas Medforth-Mills, bo o nim mowa, wnuk zmarłego już, ostatniego króla Rumunii Mihaia, przyznał oficjalnie, że jest ojcem 3-letniej nieślubnej córki, Iris Anny, z jego związku z Nicoletą Cirjan. Przez trzy lata, odkąd w lutym 2016 dziewczynka przyszła na świat, uparcie twierdził, że nic go z Nicoletą nie łączyło, a Iris uzna za swoje dziecko tylko po przeprowadzeniu testów DNA, których jednak aż do tego roku nie udało się przeprowadzić. Bynajmniej jednak nie z powodu "braku współpracy" ze strony Nicolety, jak twierdził Nicolas, a z powodu tego, że strony nie mogły dojść do porozumienia, gdzie przeprowadzić badania.
Sprawa nieślubnego dziecka byłego księcia ujrzała światło dzienne w listopadzie 2015, kilka miesięcy po tym, jak w szokującym oświadczeniu król Mihai pozbawił swojego wnuka tytułu i praw do tronu, twierdząc, że Rumunii potrzebne są rządy pełne "moralności, szacunku i myślenia zawsze o innych". Więcej o sprawie tutaj i tutaj.

telegraph.co.uk / okmagazine.ro


Ucieczka przed przemocą domową

Nie przypuszczałam, że kiedykolwiek na tym blogu pojawi się post dotyczący przemocy domowej nie w kontekście królewskiego projektu pomocy ofiarom, a rzeczywistej sytuacji. W czerwcu arabskie media doniosły, że księżniczka Haya, przyrodnia siostra króla Jordanii Abdullaha uciekła razem z dwójką dzieci, 11-letnią Jalilą i 7-letnim Zayedem, od męża, Szejka Mohammeda bin Rashida ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ponoć z powodu jego znęcania się nad nią i ich córką. Schroniła się w Londynie, natychmiast prosząc o azyl i rozwód, a w ucieczce miał jej podobno pomóc niemiecki dyplomata. Szejk Mohammed bin Rashid, jak i Następca Tronu ZEA, Szejk Mohammed bin Zayed, wystąpili z żądaniem o odesłanie księżniczki i dzieci z powrotem do Dubaju, ale jego żądania nie zostały spełnione. Obecnie w londyńskim sądzie toczy się sprawa rozwodowa.
Księżniczka Haya poślubiła Szejka Mohammeda bin Rashida 10 kwietnia 2004, stając się tym samym jego czwartą z co najmniej sześciu żon, o istnieniu których wiemy.
Nie jest to nie pierwsza ucieczka w tej rodzinie. W ubiegłym roku jedna z czternastu córek Mohammeda bin Rashida, Szejka Latifa, próbowała uciec po trzech latach więzienia i okrutnego traktowania. Próba okazała się nieudana, siłą zmuszono ją do powrotu do domu, gdzie została zamknięta w areszcie domowym.

dailymail.co.uk


Bajka dla dzieci księżniczki Madeleine

W ostatnich miesiącach royalsi  chętnie sięgali po pióro, próbując swoich sił w pisaniu. Pierwszą z czterech królewskich książek, które swoją premierę miały w tym roku, jest książeczka dla dzieci "Stella och hemligheten" ("Stella i sekret") autorstwa księżniczki Madeleine, Karini Gustafson-Teixeira i Marie Oskarsson oraz ilustratorki Stiny Lövkvist, którą zaprezentowano oficjalnie 4 czerwca w Sztokholmie. Książka jest skierowana do uczniów szkół podstawowych oraz ich rodziców i dotyczy wykorzystania seksualnego czy innych nadużyć wobec dzieci. Pomysł zrodził się kilka lat wcześniej, kiedy Madeleine i Karini uświadomiły sobie, że większość kampanii World Childhood Foundation dotyczy dzieci, ale kierowanych jest głównie do osób dorosłych. Więcej na temat książki przeczytacie na blogu Marleny TUTAJ.

© Princess Madeleine of Sweden / © Pelle T Nilsson/SPA


Święto Orderu Podwiązki 2019


Nie mogłam się powstrzymać, by nie dodać tutaj tego wydarzenia, biorąc pod uwagę, jak uwielbiam królewskie spotkania, trudno się temu dziwić. 17 czerwca, jak co roku w pierwszy poniedziałek po Trooping the Colour, przypadało Święto Orderu Podwiązki, w tym roku wyjątkowe dla fanów rodziny królewskiej, bowiem z udziałem "gości specjalnych" - króla Willema-Alexandra i królowej Maximy z Holandii oraz króla Felipe i królowej Letizii z Hiszpanii, którzy tego dnia na Zamku Windsor z rąk królowej Elżbiety odebrali order nadany im przy okazji wizyt państwowych w Wielkiej Brytanii odpowiednio w roku 2018 i 2017. Order Podwiązki jest najwyższym orderem brytyjskim oraz trzecim w hierarchii odznaczeniem brytyjskim, ustanowionym przez króla Anglii Edwarda III w XIV wieku i nadawanym z inicjatywy panującego monarchy, przy czym osób nim odznaczonych nie może być więcej niż 24. Przyznawany jest dożywotnio, a po śmierci posiadacza zwracany. Oprócz króla Willema-Alexandra i króla Felipe mogą się nim poszczycić m.in.: królowa Danii Małgorzata, król Szwecji Carl Gustaf, emerytowany król Juan Carlos, księżniczka Beatrix, Emerytowany Cesarz Akihito oraz król Norwegii Harald.

© Casa de S.M. el Rey / © ANP Patrick van Katwijk / © Kensington Palace / © Hollandse Hoogte Steve Parsons


Sekretny ślub i błyskawiczny rozwód

Teoretycznie śluby są tematem innego podsumowania, ale nie ten. Tak jak wspomniałam wyżej, utrzymany w sekrecie ślub byłego króla Malezji Muhammada V, Sułtana Kelantan, i byłej Miss Moskwy 2015 Rihany Oksany Voevodiny wyszedł na jaw dopiero w styczniu tego roku, pół roku po pierwszej ceremonii w obrządku muzłmańskim, która odbyła się 7 czerwca 2018 w Kota Bahru w Malezji. W listopadzie tego samego roku, w czasie 'wakacji' jeszcze wówczas króla w Rosji, zorganizowali drugi ślub, tym razem w obrządku prawosławnym, którego wyznawczynią pozostawała do kwietnia tego roku Rihana. Jak zdradziła Rihana w jednym z postów na swoim Instagramie, poznali się zaledwie rok wcześniej, wiosną 2017 w Moskwie i dla Muhammada była to ponoć miłość od pierwszego wejrzenia.
21 maja Rihana urodziła synka, Ismaila Leona, owoc związku z byłym malezyjskim królem. Król jednak ma co do swojego ojcostwa poważne wątpliwości. Dwa miesiące później krążące od dłuższego czasu plotki o rozwodzie pary okazały się prawdą, a w lipcu prawnicy Sułtana potwierdzili, że rozwód sfinalizowano 1 lipca w Singapurze i podali, że "nie ma jeszcze obiektywnych dowodów" na jego ojcostwo (więcej o tym tutaj). Jak doniósł Daily Mail w listopadzie, król Muhammad V chciał sprawę rozwiązać dużo szybciej niż Nicolae, jednak nie zgadza się na przeprowadzenie testów DNA. Zamiast tego miał zaproponować Rihanie pieniądze: jej syn co miesiąc będzie otrzymywał 1160 £ (z czasem ta kwota będzie wzrastać) wypłacanych ze specjalnego funduszu, a ona sama otrzyma od niego 100 000 funtów. Wszystko to pod pewnymi warunkami: Ismail Leon zostanie wychowany na muzułmanina, będzie uczęszczał do muzułmańskich szkół i ani on, ani Rihana nigdy nie będą próbowali się z nim skontaktować. Ismail Leon nie zostanie też nigdy uznany za jego następcę.

dailymail.co.uk


Książę Laurent znów zwraca na siebie uwagę

Tegoroczne Święto Narodowe w Belgii obchodzone jak co roku 21 lipca, raczej nie stanowi dla rodziny królewskiej miłego wspomnienia. W czasie parady wojskowej uwagę zwróciło bowiem dziecinne wręcz zachowanie księcia Laurenta, który wydawał się być bardziej pochłonięty swoim smartfonem niż państwowymi uroczystościami (podobna sytuacja miała miejsce podczas tego samego wydarzenia w 2017, wtedy jednak Laurent nie posunął się do tego, by odebrać telefon w samym środku ceremonii). Niejedyne zresztą przykuwające wzrok zachowanie księcia tamtego dnia. Warto może przypomnieć, że to nie pierwszy raz, gdy młodszy brat króla wywołuje kontrowersje. Raptem w marcu 2018 książę został pozbawiony części swoich królewskich apanaży, po tym, jak bez zgody rządu wziął udział w przyjęciu w Ambasadzie Chińskiej Republiki Ludowej.

Embed from Getty ImagesSprzeczności Harry'ego

Laurent to nie jedyny książę, który mógł w tym roku narzekać na swoją trudną królewską rolę. W sierpniu brytyjska rodzina królewska musiała zmierzyć się z krytykującymi ich prasowymi artykułami, które część osób określiła mianem "kryzysu". Pierwsza medialna burza rozpętała się w połowie wakacji, kiedy książę Harry został oskarżony o hipokryzję, po tym, jak na Google Camp na Sycylii, w trakcie którego wygłosił przemówienie o zmianach klimatycznych, przyleciał prywatnym odrzutowcem. Co jeszcze bardziej szokujące, w lipcu na Instagramie pary książęcej pojawił się wpis z fragmentem innego przemówienia księcia, w którym podkreślał, że "przy prawie 7,7 miliarda ludzi zamieszkujących Ziemię, każdy wybór, każdy ślad, każde działanie ma znaczenie."
Harry niestety nie wyciągnął z tego wniosków i później tego lata razem z Meghan i Archie'm odbył jeszcze trzy inne podróże prywatnymi odrzutowcami - na Ibizę, do Nicei, gdzie spędzili kilka dni w domu przyjaciela i zarazem słynnego muzyka Eltona Johna oraz wreszcie z powrotem do Wielkiej Brytanii.
Zaledwie kilka dni po pojawieniu się krytycznych artykułów na temat przylotu rodziny Sussex do Nicei, Elton John opublikował na swoich kontach w mediach społecznościowych wpis, w którym przyznał, że to on i jego partner David zapewnili im prywatny odrzutowiec, aby utrzymać ich prywatność, mając na uwadze to, co spotkało księżną Dianę feralnej nocy 31 sierpnia 1997. Muzyk zapewnił jednak, że odrzutowiec, którym książę z rodziną przyleciał do Nicei, był "neutralny [dla środowiska] pod względem emisji dwutlenku węgla".


I am deeply distressed by today’s distorted and malicious account in the press surrounding the Duke and Duchess of Sussex’s private stay at my home in Nice last week. Prince Harry’s Mother, Diana Princess Of Wales was one of my dearest friends. I feel a profound sense of obligation to protect Harry and his family from the unnecessary press intrusion that contributed to Diana’s untimely death. After a hectic year continuing their hard work and dedication to charity, David and I wanted the young family to have a private holiday inside the safety and tranquility of our home. To maintain a high level of much-needed protection, we provided them with a private jet flight. To support Prince Harry’s commitment to the environment, we ensured their flight was carbon neutral, by making the appropriate contribution to Carbon Footprint™ I highly respect and applaud both Harry and Meghan’s commitment to charity and I’m calling on the press to cease these relentless and untrue assassinations on their character that are spuriously crafted on an almost daily basis.
Post udostępniony przez Elton John (@eltonjohn)
Syn królowej zamieszany w aferę seksualną c.d.

W sierpniu tego roku na nagłówki gazet powróciła sprawa Jeffrey'a Epsteina, amerykańskiego finansisty oskarżonego m.in. o molestowanie nieletnich (i to chyba "najlżejszy" w jego przypadku zarzut) i związków z całą aferą księcia Yorku Andrew. W 2005 Policja w Palm Beach na Florydzie rozpoczęła dochodzenie w sprawie Epsteina po tym, jak zgłoszono, że miał on molestować 14-latkę. Po długim dochodzeniu, w które włączyło się także FBI, w 2008 Epstein został skazany molestowanie nieletnich i namawianie do prostytucji na 18 miesięcy więzienia. Tegoroczna medialna burza rozpętała się ponownie po kilkuletniej przerwie, kiedy 10 sierpnia Epstein popełnił samobójstwo w więziennej celi, do której trafił po raz drugi w lipcu, tym razem oskarżony o czerpanie korzyści z handlu seksualnego nieletnich. Dziennikarze znowu zaczęli zastanawiać się, czy w sprawę nie był zamieszany również książę Yorku Andrew, który kilkukrotnie był widywany z Epsteinem i przebywał w jego prywatnych rezydencjach. 24 sierpnia książę wreszcie zabrał głos w sprawie i wydał oświadczenie, w którym przyznał, że spędzanie czasu z Epsteinem było "pomyłką" i "błędem", jednocześnie podkreślając, że od kiedy poznał go w 1999 "widywał go rzadko i prawdopodobnie nie częściej niż raz lub dwa razy w roku". Jego sytuację tylko pogorszył wywiad, jakiego jesienią udzielił stacji BBC, w którym zaprzeczał, by kiedykolwiek poznał niejaką Virginię Roberts, która twierdzi, że z nim sypiała przed osiągnięciem pełnoletniości. Nie dość, że nikt mu nie uwierzył, to jeszcze w atmosferze skandalu musiał zrzec się wykonywania publicznych obowiązków, o czym poinformowano 20 listopada.

Twitter


Embed from Getty Images


Projekty księżnej Meghan

Księżna Sussex we współpracy z redaktorem naczelnym brytyjskiego Vogue'a Edwardem Enninful stworzyła wrześniowy numer czasopisma zatytułowany "Forces for Change". Na jego okładce znalazło się 15 kobiet ze wszystkich dziedzin życia, a wolna przestrzeń to lustro, pozostawione, aby móc zobaczyć w nim siebie jako część tego zbioru.
We wrześniowym wydaniu znalazły się artykuły poświęcone kobietom na okładce i nie tylko, znajdziemy więc wśród nich Jacindę Arden, Premier Nowej Zelandii, którą para książęca miała okazję poznać podczas swojej ubiegłorocznej podróży; 16-letnią Gretę Thunberg, najmłodszą z tego grona szwedzką aktywistkę na rzecz klimatu i jedną z najmłodszych, jakie znalazły się kiedykolwiek na okładce brytyjskiego Vogue'a; dla kontrastu 81-letnią Jane Fondę, aktywistkę i aktorkę; Michelle Obamę, z którą Meghan przeprowadziła osobisty wywiad; rozmowę przeprowadzoną przez Harry'ego z Jane Goodwill, światowej sławy etologog, dotyczącą środowiska, zmian klimatycznych i rasizmu, oraz wiele innych. Więcej o tym pisałyśmy TUTAJ.
We wrześniu z kolei księżna oficjalnie zainaugurowała swój kolejny projekt, kolekcję ubrań do pracy The Smart Set stworzoną we współpracy z brytyjskimi sieciami handlowymi: Marks & Spencer, John  Lewis & Partners i Jigsaw oraz swoją przyjaciółką, projektantką Mishą Nonoo. Ten sam egzemplarz każdej sprzedanej rzeczyz tej kolekcji jest przekazywany Smart Works, organizacji pod patronatem księżnej pomagającej bezrobotnym kobietom wrócić na rynek pracy. Kolekcja okazała się wielkim sukcesem, zaledwie tydzień po jej zainaugurowaniu osiągnięto zamierzony cel - organizacja zyskała wystarczająco dużo ubrań, by kontynuować swoją działalność przez kolejny rok.

© Peter Lindbergh / British Vogue

Last month, The Duchess of Sussex surprised Smart Works clients during the capsule collection shoot in west London...Today, The Duchess, alongside @SmartWorksCharity - in partnership with @InsideJigsaw, @JohnLewisandPartners, @MarksandSpencer and @MishaNonoo - are incredibly proud to reveal to everyone, #TheSmartSet - a five piece capsule collection that will equip the Smart Works clients with the classic wardrobe pieces to help them feel confident as they mobilise back into the work space. • “Since moving to the UK, it has been deeply important to me to meet with communities and organisations on the ground doing meaningful work and to try to do whatever I can to help them amplify their impact. It was just last September that we launched the ‘Together’ cookbook with the women of the Hubb Kitchen in Grenfell. Today, a year later, I am excited to celebrate the launch of another initiative of women supporting women, and communities working together for the greater good. Thank you to the four brands who came together in supporting Smart Works on this special project - placing purpose over profit and community over competition. In convening several companies rather than one, we’ve demonstrated how we can work collectively to empower each other - another layer to this communal success story, that I am so proud to be a part of” - The Duchess of Sussex The collection – which features a shirt, trousers, blazer, dress and tote bag – will be on sale for two weeks starting today, with the objective of selling enough units to give Smart Works the essentials they need to help dress clients for the coming year! For every item bought during the sale of the collection, one will be donated to Smart Works, this 1:1 model allows customers to directly support the Smart Works women by playing a part in their success story - how they look and more importantly, how they feel. Photo © @JennyZarins
Post udostępniony przez The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal)Bigamia króla Tajlandii

28 lipca koronowany w maju król Maha Vajiralongkorn przyznał swojej głównej kochance, Sineenat "Koi" Wongvajirapakdi, tytuł "Chao Khun Phra" ("Królewskiej Szlachetnej Małżonki"), tym samym oficjalnie przyznając się do bigamii, jako że tuż przed jego koronacją podano, że jest już po czwartym ślubie, bynajmniej nie z Sineenat, a z Suthidą Tidjai (wszystkie trzy poprzednie małżeństwa kończyły się rozwodami). Tytuł "Chao Khun Phra" został tym samym przyznany po raz pierwszy od niemal wieku. Jeszcze do lat 20. XX wieku poligamia tajskiego władcy nie była niczym dziwnym, niemniej odkąd kraj stał się monarchią konstytucyjną w 1932 żaden król się jej nie dopuścił. Ojciec Mahy, zmarły trzy lata temu król Bhumibol Adulyadej, miał tylko jedną żonę, królową Sirikit.
Niemniej Sineenat według krążących plotek, tytuł bigamicznej małżonki króla Tajlandii nie wystarczył. Ponoć nie chciała pogodzić się z tym, że to Suthidę, a nie ją Maha wybrał na swoją oficjalną małżonkę i tym samym to ona stała się królową. Zaczęła spiskować przeciwko nowej królowej, co niestety nie skończyło się dobrze. Spisek został wykryty, a Sineenat w październiku została pozbawiona wszystkich dotychczasowych przywilejów i tytułów i zamknięta w więzieniu; razem z nią zwolniono dziesięciu urzędników, prawdopodobnie spiskujących razem z nią (jako oficjalny powód podano "wyjątkowo poważne przewinienia").

Król Maha z Sineenat - bbc.com


Zmiany na Dworze Królewskim w Szwecji

Na początku października wydano zaskakujący komunikat ze Szwedzkiego Dworu Królewskiego: król Carl Gustaf pozbawił pięcioro swoich wnucząt, dzieci Carla Philipa i Sofii, Alexandra i Gabriela; oraz Madeleine i Chrisa, Leonore, Nicolasa i Adrienne; predykatu "Jego/Jej Królewskiej Wysokości". Dzieci przestały również należeć do dworu królewskiego, choć nie straciły tytułów księstw przyznanych im po narodzinach i nadal należą do rodziny królewskiej. W związku z powyższym w przyszłości nie będzie oczekiwać się od nich wypełniania królewskich obowiązków. Lista sukcesji do tronu nie uległa zmianie. Ponadto poinformowano, że od teraz to król, królowa, Następczyni Tronu i jej mąż są głównymi przedstawicielami Szwecji, zarówno w kraju, jak i za granicą. Książę Carl Philip, księżna Sofia i księżniczka Madeleine będą kontynuować swoją pracę z organizacjami charytatywnymi i fundacjami oraz wykonywać oficjalne obowiązki w zakresie ustalonym przez króla, jednak ich liczba stopniowo będzie się zmniejszać, ustępując pola starszej siostrze. Zmiany planowano już od jakiegoś czasu; reporterzy, dziennikarze i fani również o nich dyskutowali, nie przypuszczali jednak, że nadejdą tak szybko.

© Sandra Birgersdotter /Kungl. Hovstaterna
Kolejny ważny rok dla księżniczki Asturii

18 października Księżniczka Asturii Leonor wraz z młodszą siostrą po raz pierwszy wzięła udział w rozdaniu nagród Księżniczki Asturii. Król Felipe i królowa Letizia z córkami przybyli do Asturii 17 października i odwiedzili Katedrę w Oviedo. Rano następnego dnia udzielili audiencji tegorocznym laureatom nagrody, a po południu, kiedy dołączyła do nich królowa Sofia, księżniczka Leonor wręczyła nagrody i wygłosiła przemówienie. Rodzinna wizyta zakończyła się 19 października w gminie Calabres. Post z tymi wydarzeniami znajdziecie TUTAJ.

© Casa de S.M. el Rey

© Casa de S.M. el Rey


Królewskie książki kucharskie

Jesienią do sprzedaży trafiły kolejne dwie królewskie książki, obie zawierające przepisy kulinarne. Jedna z nich "Air Tangan Tengku Puan Pahang: Manisan Tradisional Pahang" została napisana przez obecną królową Malezji Azizah Aminah, która jak przystało na dobrą gospodynię, od najmłodszych lat uwielbia gotować, a wszystko za sprawą licznych bankietów, które wydawał jej ojciec, Sułtan Johoru, w Pałacu Istana Besar. W najnowszej książce królowej znalazły się przepisy na tradycyjne malezyjskie potrawy ze stanu Pahang, z którego pochodzi jej mąż, król Abdullah, i którego jest Sułtanem. Nie jest to jej pierwsza książka kucharska, w 2005 wydała książkę "Airtangan Tengku Puan Pahang Masakan Tradisional Pahang". Zyski ze sprzedaży obu pozycji są przekazywane fundacji królowej Tunku Azizah Fertility Foundation (TAFF), wspierającej bezpłodne pary starające się o dziecko m.in. przez finansowanie zabiegów in vitro.

cheminahsayang.com

Na początku listopada swoją premierę miała także książka "Mad Med Respekt" ("Jedzenie z Szacunkiem"), której współautorką została księżna Marie z Danii, od lat zaangażowana w walkę z marnowaniem żywności. Książka zawiera 80 80 przepisów na potrawy dla całych rodzin, w których można wykorzystać produkty czy resztki innych dań, które Duńczycy często wyrzucają, a do tego pomysły na przekąski, śniadania czy desery oraz wskazówki dla gospodarstw domowych, jak nie marnować żywności. Księżna napisała wstęp do książki, a także zamieściła w niej cztery swoje przepisy. Od każdego sprzedanego egzemplarza zostanie wygenerowana darowizna na rzecz DanChurchAid pod patronatem księżnej, organizacji walczącej z ubóstwem i głodem na świecie.

newmyroyals.com


Restauracja monarchii we Włoszech?

W połowie listopada, kiedy Wenecjanie walczyli z powodzią, książę Emmanuele Filiberto jako pretendent do tronu Włoch postanowił wygłosić przemówienie do narodu. Wszyscy spodziewali się słów wsparcia dla ofiar powodzi, ale zamiast nich książę ogłosił szokującą wiadomość o restauracji monarchii! W krótkim przemówieniu transmitowanym na żywo we włoskiej telewizji, zamieszczonym także później na oficjalnym koncie na Twitterze, książę mówił: "Mam obowiązek oficjalnie ogłosić powrót rodziny królewskiej. Czas wrócić, aby zapewnić spokój, pewność siebie i elegancję, które są dziś potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Kierując się silnym poczuciem obowiązku, rodzina królewska stara się chronić cywilów i patrzeć w przyszłość z nowym optymizmem. Dziękuję wszystkim. Rodzina Królewska wraca."
Nagranie wywołało gorącą dyskusję zwolenników i przeciwników restauracji włoskiej monarchii, przy czym tych pierwszych było zdecydowanie mniej, czemu trudno się dziwić, skoro tylko 15% Włochów marzy o jej przywróceniu. Jak się szybko okazało, była to tylko reklama trzeciego sezonu The Crown. Następnego dnia opublikowano pełną wersję nagrania, w którym książę na sam koniec swojego przemówienia mówi z uśmiechem: "Rodzina Królewska wraca. Oczywiście, brytyjska." Warto dodać, że to nie pierwszy raz, gdy książę reklamował coś swoją twarzą, wcześniej brał udział w reklamach m.in. oliwy z oliwek. Nie wiem jak Wam, ale mnie nawet mimo to niesmak po tym nagraniu pozostał....


Nagroda BAMBI

21 listopada w Baden-Baden królowa Belgów Mathilde otrzymała prestiżową nagrodę BAMBI w kategorii działalność charytatywna. Jury w uzasadnieniu swojej decyzji podkreślało rolę królowej w walce o prawa kobiet i dziewcząt i w walce z ubóstwem oraz jej zaangażowanie na rzecz edukacji i zdrowia. Laureatkami nagrody BAMBI są także: królowa Szwecji Silvia, królowa Jordanii Rania i księżna Mary z Danii.

newmyroyals.com

newmyroyals.com


"Biała Róża"

13 listopada podczas tegorocznych 22. Targów Książki w Tiranie swoją premierę miała bajka dla dzieci Trëndafili i Bardhë wydawnictwa Albas przedstawiająca losy królowej Geraldine, której współautorką jest księżna Elia. Jak zdradzała księżna, pracując nad książką korzystała z ze źródeł pisanych dotyczących królowej, zdjęć oraz wspomnień swojego męża, księcia Leki, który dorastał w jej towarzystwie, a także prawdopodobnie rodzinnych historii opowiadanych jej przez zmarłego już teścia, króla Lekę. Elia była odpowiedzialna więc za tekst, ilustracjami z kolei zajęła się jej przyjaciółka i współautorka książki, Ledia Kostandini (na ostatnim zdjęciu na jednym ze spotkań promujących książkę).

© Elia Zaharia Zogu / © Anjeza Dyrmishi

12 komentarzy:

 1. Mega głośnym echem odbył się baby shower Meghan. To chyba zapamiętałam najbardziej.
  Uwielbiam waszego bloga. Zapraszam do mnie https://dunskarodzinakrolewska.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakieś 4 lata temu opublikowałyście post, w którym pisałyście, kto mógł by być królem Polski.
  Jeśli nadal Was to ciekawi to mam dla was nowe spojrzenie na sprawę : https://www.youtube.com/watch?v=PgLlKQfyEyA

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wspomniałaś o księciu Georgu Friedrichu, który próbował odzyskać jeden z pałaców. I nic z tego nie wyszło.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe podsumowanie.
  Mnie najbardziej zapadły w pamięć następujące wydarzenia:
  1 Szaman księżniczki Marthy Louise ( zadziwienie roku, na miejscu rodziny przetrzepałabym jej solidnie kuper)
  2 Wypadek księcia Philipa ( nieodpowiedzialność roku, dziwię się ,że żona mu wcześniej nie zabrała prawa jazdy)
  3 Nicolas ojcem Iris ( brak honoru roku, zawsze zdarzały się takie sprawy jak nieślubne dzieci ale powinien wybrnąć z tego tak jak wszyscy oczekiwali, dziecko najbardziej ucierpi a nie ma w tym jej najmniejszej winy)
  4 król Maha Vajiralongkorn ( całokształt działań począwszy od szoku kiedy go zobaczyłam wytauowanego w podkoszulku i opadających spodniach, podziw dla cierpień przy pozbyciu się tych wszystkich tatuaży, egzotyka ceremonii koronacyjnych i dworskich plus zamieszanie z żonami i oficjalnymi konkubinami)
  5 królowa Malezji Azizah Aminah ( szacunek za jej działania, dodatkowo zainteresowałam się nią w pewnym momencie bliżej i jestem pod wrażeniem jakim nieostentacyjnym szacunkiem podczas publicznych wystąpień darzy ją jej mąż Sułtan )
  6 Księstwo Sussex ( dalej niesmak roku: komuś zdecydowanie myli się czerwony dywan Winsoru z czerwonym dywanem w Los Angeles)
  7 Ślub byłego króla Malezji Muhammada V, Sułtana Kelantan, i byłej Miss Moskwy 2015 Rihany Oksany Voevodiny ( scenariusz roku na telenowelę, sytuacja rozwojowa i jeszcze usłyszymy o nich, po raz kolejny żal dziecka )
  8 Sprawa księżniczki Hayi ( dziwne koleje losu roku: podobno małżeństwo z miłości ale nie wierzę aby wykształcona na zachodzie, samodzielnie myśląca kobieta dobrowolnie zdecydowała się na małżeństwo z człowiekiem mającym kilka żon i kilka jakiś "niby żon". Ciekawe bo Koran zezwala na 4 jednocześnie... Nagle na jaw wychodzi, że Pan Szejk to tyran i domowy sadysta. Dobrze, że udało jej się uciec ale jakże ta sytuacja skomplikowała przyjacielskie stosunki między Jordanią a Dubajem..... Niesforna Haya narobiła wszystkim kłopotu a było tak poprawnie.....)
  9. Zmiana Cesarza w Japonii ( pewniak roku: jak zwykle wszystko u Japończyków przewidziane ceremonie odbyły zgodnie z planem, podziwiam ich za to choć nie wiem czy potrafiłabym sama tak żyć)
  Pozdrawiam z końcem roku i życzę wszystkim pomyślności w nadchodzącym :)
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 6. E, wiecie, ze eugenia jest w ciazy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. skąd wiesz ?
   Zapomniałaś napisać, że Mette Marrit też przyznała się do znajomości z Epsteinem i o śmierci Ari Behna.

   Usuń
  2. Ciąża Eugenie nie została oficjalnie ogłoszona.
   Śmierć Ari'ego Behna znajdzie się w osobnym poście, a co do Mette-Marit, nie jest ona jedyną osobą, która znała Epsteina, choć być może jedyną księżną. W zasadzie nic poza tym, że go znała, nie można napisać, na pewno nie podejrzewa się jej o bycie zamieszaną w skandal z udziałem Epsteina i nieletnich, jak księcia Yorku, więc uznałam, że nie ma sensu o tym pisać.

   Usuń
 7. Rzeczywiście niestety skandale przeważały i to nie tylko rozwody, przykłady hipokryzji, ale co gorsza wykorzystania seksualne i przemoc, które nigdy nie powinny mieć miejsca w rodzinie królewskiej. Na niesmaczny i żałosny "dowcip "reklamowy we Włoszech lepiej spuścić zasłonę milczenia.
  Promyczkami były kolejne książki z pięknymi przesłaniami, projekty charytatywne czy ogrody Kate.

  OdpowiedzUsuń
 8. Takie osoby jak Martha Louise albo Laurent powinny zrzec się tytułów.

  Najbardziej szokującym wydarzeniem jest dla mnie samobójstwo Ariego.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki za podsumowanie roku, miło sobie było to ponownie przejrzec. Na mnie pozytywne wrażenie robia Ks Harry i ks Meghan swoją pracą charytatywną i mam nadzieję, że to sie bedzie rozwijało i przyniesie wiele pozytku. Cieszy mnie nagroda dla kr. Matyldy bo uważam, że bardzo zasluzyła swoim zaangazowaniem i oddaniem w tym zakresie.. I na koniec niesamowicie przykra sprawa śmierci Ariego , bardzo szkoda że tak sie stało tym bardziej, że dotknie to bolesnie jego corki

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.