wtorek, 12 maja 2020

Królewskie rezydencje: Norwegia


Kolejny wtorek, a więc czas na kolejny post z serii "Królewskie rezydencje", tym samym jesteśmy już na półmetku. Teraz weźmiemy pod lupę rezydencje norweskiej rodziny królewskiej. Jesteśmy bardzo ciekawe, jak Wam się spodobają. Tradycyjnie pozostałe posty znajdziecie TUTAJ.

Det Kongelige Slott (The Royal Palace)


Jojo86, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia CommonsLokalizacja: Pałac Królewski położony jest na wzgórzu Bellevue, na końcu ulicy Karla Johana, głównej arterii handlowej i turystycznej w Oslo.

Historia: Budowa Pałacu rozpoczęła się w 1824, a kamień węgielny położył król Szwecji i Norwegii Karl XIV Johan 1 października następnego roku. Budynek zaprojektował urodzony w Danii architekt Hans Ditlev Franciscus Linstow, początkowo w stylu klasycystycznym na kształt litery “H”, jednak z powodu wysokich kosztów zdecydowano się zmienić projekt i ostatecznie do głównego gmachu dobudowano tylko dwa skrzydła z tyłu, tworząc kształt litery “U”, i dodano drugie piętro. Po śmierci Karla Johana stwierdzono ponadto, że prywatne apartamenty są zbyt małe, aby pomieścić całą rodzinę królewską, więc rozszerzono dwa skrzydła. Pałac zainaugurował nowy król Oscar I 26 lipca 1849. Jednak przez kolejnych kilkadziesiąt lat wciąż nie był oficjalną rezydencją króla w Norwegii. Dopiero po zerwaniu szwedzko-norweskiej unii personalnej w 1905 i objęciu tronu w Norwegii przez króla Haakona VII, pałac został szybko zmodernizowany, aby mógł służyć za stałą rezydencję i nowa para królewska mogła się do niego wprowadzić już w listopadzie 1905. Za panowania Haakona VII i Olava V Pałac praktycznie nie przechodził większych remontów, dopiero w 1991 król Harald podjął decyzję o jego gruntownym odnowieniu.
Więcej na temat Pałacu przeczytacie na blogu Justyny TUTAJ.

Pierwotny projekt Linstowa © Helge Hovland, Det kongelige hoff

Mieszkańcy: Pałac jest oficjalną siedzibą norweskiej pary królewskiej, króla Haralda i królowej Sonji.

Funkcja: W Pałacu na co dzień mieszka para królewska i tam też pracują - król przewodniczy Radzie Państwa, udziela audiencji, przyjmuje zagranicznych gości, wydaje oficjalne obiady czy bankiety. Odbywają się tu ważne uroczystości dla rodziny królewskiej, jak bankiet weselny księcia Haakona i księżnej Mette-Marit, gala z okazji 80. urodzin pary królewskiej czy wreszcie konfirmacja księżniczki Ingrid Alexandry. Jest to też miejsce pracy większości pracowników dworu królewskiego.

Embed from Getty Images

Zwiedzanie: Pałac jest udostępniany zwiedzającym latem, kiedy para królewska wyjeżdża na wakacje poza miasto, w godzinach 10-17. Zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym zakupieniu wycieczki z przewodnikiem. Bilety są dostępne od 1 marca każdego roku, przed rozpoczęciem sezonu. Więcej praktycznych informacji KLIK.

© Jan Haug, Det kongelige hoff

© Jan Haug, Det kongelige hoff

Ciekawostka: Jedna z najbardziej znanych komnat Pałacu Królewskiego, Bird Room, w której Król udziela audiencji zagranicznym gościom, zawdzięcza swoją nazwę namalowanym na jej ścianach w sumie 43 ptakom (i 6 motylom). Norweskie Towarzystwo Ornitologiczne rozpoznało 14 różnych gatunków ptaków. Są one jednak tylko częścią głównego motywu ścian i sufitu, który ma przedstawiać pawilon zewnętrzny z widokiem na słynne norweskie krajobrazy, m.in.: szczyt Gaustatoppen, wodospady Vøringsfossen i Vedalsfossen, dolinę Drivdalen, góry Filefjell czy Drogę Wiatrów Vindhellavegen.

© Jan Haug, Det kongelige hoff


SkaugumLokalizacja: Posiadłość jest położona w gminie Asker, 19 km na południowy zachód od Oslo, u podnóża góry Skaugumsåsen.

Historia: W średniowieczu budynek należał do Kościoła Marii w Oslo i pełnił funkcję klasztoru. W 1909 kupił go minister spraw zagranicznych, Fritz Wedel-Jarlsberg. To dzięki niemu rodzina królewska weszła w posiadanie Skaugum. Kiedy książę koronny Olav w 1929 ożenił się z księżniczką Märthą i zastanawiano się nad odpowiednią dla nich rezydencją, Wedel-Jarlsberg zaproponował majątek Skaugum. Zamieszkali w nim jeszcze w tym samym roku. Po pożarze, który strawił pierwotny budynek, na jego miejscu stanęła obecna rezydencja zaprojektowana przez  Arnsteina Arneberga na kształt litery “L”, z głównym skrzydłem skierowanym na ogród i wybudowana z cegły, aby zapobiec kolejnym pożarom.
Król Olav mieszkał w Skaugum do 1968; wtedy to przekazał posiadłość księciu Haraldowi i księżnej Sonji, którzy wprowadzili się do niej po swoim ślubie. Para mieszkała w niej do lata 2001, kiedy przenieśli się do Pałacu Królewskiego w Oslo. Dom zostawili  księciu Haakonowi i księżnej Mette-Marit, którzy zamieszkali w nim po gruntownej renowacji w latach 2002-2003 sfinansowanej częściowo przez norweski rząd.

Oryginalny budynek ok. 1921. Anders Beer Wilse, Public domain, via Wikimedia Commons

Mieszkańcy: Od świąt Bożego Narodzenia 2003 mieszkają w nim książę Haakon i księżna Mette-Marit z dziećmi.

Funkcje: Skaugum jest oficjalną rezydencją Następcy Tronu Norwegii, ale został zaprojektowany przede wszystkim jako dom, który na co dzień tętni życiem rodzinnym. Dlatego pomieszczenia reprezentacyjne ulokowano na parterze, a prywatne na pierwszym piętrze.Ciekawostka: W okresie nazistowskiej okupacji Norwegii, przez krótki okres w rezydencji mieszkał generał SS Wilhelm Rediess, a po nim Komisarz Rzeszy Josef Terboven, który tuż przed zakończeniem wojny w Europie został zwolniony i podobno w piwnicy Skaugum popełnił samobójstwo 8 maja 1945.

Więcej zdjęć i informacji znajdziecie na blogu Justyny TUTAJ.


Kongsseteren (The Royal Lodge)Lokalizacja: Prywatna posiadłość rodziny królewskiej leży na wzgórzu Voksenkollen na przedmieściach Oslo.

Historia: W 1905, po zerwaniu unii szwedzko-norweskiej i wyborze duńskiego księcia Carla na króla Norwegii (który został tym samym królem Haakonem VII), Norwegowie postanowili sprawić swojej nowej parze królewskiej prezent z okazji koronacji - dom w nowoczesnym stylu. Zebrano fundusze i ogłoszono konkurs, aby znaleźć odpowiedniego architekta. Na podstawie 69 zgłoszeń projektu domku wyłoniono zwycięzcę - Kristiana Hjalmara Biong - który zabrał się za jego realizację. Drewniana willa była gotowa w 1910 i wkrótce król Haakon VII i królowa Maud zaczęli z niej korzystać. Później bardzo często pomieszkiwał w niej król Olav V, który zmarł tutaj 17 stycznia 1991.

Anders Beer Wilse, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia CommonsMieszkańcy: Obecnie król Harald i królowa Sonja z rodziną, którzy korzystają z domku w trakcie corocznych zawodów w skokach narciarskich Holmenkollen Ski Festival oraz głównie zimą - spędzają tutaj Boże Narodzenie - ale w ostatnich latach zatrzymują się tutaj także wiosną i jesienią. W tym roku para królewska spędziła w willi Wielkanoc.
Królowa Sonja w swojej książce "Kongens hus: alle kongeparets hjem" opisała domek jako "najbardziej przytulną" z królewskich rezydencji. Sądząc po zdjęciach, chyba rzeczywiście nią jest.

© Jon Eeg, NTB scanpix

Ciekawostka: Willa łączy w sobie motywy charakterystyczne dla tradycyjnej norweskiej architektury wiejskiej, norweskiego neobaroku i secesji, a dzięki zadaszonym werandom, wystającym okapom i dachowi z darni stanowi dodatkowo wyjątkowe połączenie pałacu, farmy i średniowiecznego zamku.
Prinsehytta (The Royal Mountain Chalet)

Zdjęcie z 2009 © Geir Olsen / Scanpix

Lokalizacja: Prywatna własność pary królewskiej znajduje się w dolinie Sikkilsdalen w okręgu Oppland, we wschodniej części pasma górskiego Jotunheimen.

Historia: Domek wybudowano z drewna w 1900, w okresie unii personalnej między Norwegią a Szwecją, według projektu Hjalmara Wellhavena, syna norweskiego poety Johana Sebastiana Wellhavena i początkowo składał się z ośmiu pokoi i zadaszonej werandy. Po jego ukończeniu dwa lata później, podarowano go szwedzkim książętom, Gustafowi Adolfowi (późniejszemu królowi Szwecji), księciu Wilhelmowi i księciu Erikowi, synom króla Gustafa V, chcąc pogłębić relacje łączące rodzinę królewską z Norwegii. Do 1905 domek był wykorzystywany w sezonie polowań, jednak po rozwiązaniu unii personalnej przestał być używany, mimo że pozostała własnością szwedzkiej rodziny królewskiej. W 1924 Gustaf Adolf podarował chatkę księciu koronnemu Olavowi w prezencie z okazji jego 21. urodzin. Nowy właściciel, a następnie obecna para królewska powiększyli posiadłość i obecnie jest to kompleks budynków wybudowanych zgodnie z tradycyjnym planem budowy norweskich gospodarstw.Mieszkańcy: Obecnymi właścicielami są król Harald i królowa Sonja.

Funkcja: wypoczynkowa i rekreacyjna; rodzina królewska korzysta z domku w sezonie jesienno-zimowym i w okresie polowań.

Król Haakon, książę koronny Olav i ówczesny książę Harald w 1950 © Jan Stage, NTB Scanpix

Ciekawostka: Nazwa domku, “Prinsehytta”, wzięła się od szwedzkich książąt, w tłumaczeniu z języka norweskiego oznacza “Domek książąt”.


Księżniczka Martha Louise

Po ślubie z Ari’m Behn’em księżniczka z mężem zamieszkali w mieście Fredrikstad w okręgu Østfold (tam też urodziła się ich druga córka, Leah Isadora); a w 2004 przez krótki okres w Nowym Jorku. Powiększająca się rodzina przeniosła się na wieś Lommedalen w gminie Bærum w Akershus, gdzie urodziła się Emma Tallulah. W latach 2012-2014 mieszkali w dzielnicy Islington w Londynie, a później wrócili do Lommendalen. Po rozwodzie z Ari’m w 2017 księżniczka prawdopodobnie zatrzymała dom i nadal w nim mieszka z córkami.

Embed from Getty Images

Księżniczka Astrid

Starsza siostra króla Haralda po swoim ślubie z Johanem Martinem Fernerem w styczniu 1961 zamieszkała w dzielnicy Vinderen w Oslo, w domu podarowanym im przez jej ojca, króla Olava. Tam też wychowywały się ich dzieci. Obecnie przypuszczalnie mieszka na północy Oslo, przy granicy z Nordmarka, najgęściej zalesionym regionie norweskiej stolicy.

Embed from Getty Images

Źródło: unofficialroyalty.com, kongehuset.no, wikipedia.org, royalfashionblog.comvg.nonewsinenglish.no

7 komentarzy:

 1. Najbardziej podoba mi się Kongssetern. Uwielbiam taki styl.

  OdpowiedzUsuń
 2. Prinsehytta i Kongsseteren są wspaniałe w środku. Kojarzą mi się z kołem podbiegunowym i oglądając zdjęcia miałam wrażenie, że na którymś zobaczę Świętego Mikołaja albo Elfa.

  pozdrawiam
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 3. Pałac bardzo ładny, podobny do Schönbrunnu :) Może kiedyś pojadę do Norwegii, a chciałabym.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo podoba mi się Prinsehytta i Kongseeteren, zwłaszcza wnętrza, w których przeważa drewno, drewniane wykończenia są przepiękne. Pomieszczenia wydają się bardzo ciepłe, przytulne, jak rodzinny dom, a nie królewska/ książęca siedziba:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale super mają tyle dla siebie, kiedy inni marzą o byle jakim mieszkaniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to wlasnie m.in. za to antymonarchisci ich nie lubia. Bo maja wszystko praktycznie za nic.

   Usuń
 6. Pałac królewski jest piękny z zewnątrz.
  Bardzo podoba mi się zarówno nowoczesne wnętrze pałacu Haakona I Meete - Marrit jak i drewniane wnętrze Royal Lodge.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.