piątek, 10 lipca 2020

Bliźnięta w rodzinach królewskich


Już wkrótce na świecie powitamy kolejną parę bliźniąt - dzieci Alessandry i Christiana z Hanoweru. Dzisiaj więc, tak jak prosiliście, zestawienie bliźniąt urodzonych w rodzinach królewskich i książęcych.


Ostatnie bliźnięta, które przyszły na świat w rodzinie królewskiej, to książę Fouad Zaher i księżniczka Farah Noor, dzieci księcia Muhammada Alego, tytularnego Następcy Tronu Egiptu, i jego żony Noal Zaher. Wnuki ostatniego króla Egiptu Fouada II przyszły na świat 12 stycznia 2017, o czym możecie przeczytać TUTAJ.

© Fouad II of EgyptZaledwie kilka miesięcy wcześniej, 21 lipca 2016 rodzicami bliźniąt zostali książę Rudolf i księżna Tilsim z Liechtensteinu. Książę jest najmłodszym synem księcia Philippa z Liechtensteinu i tym samym bratankiem księcia Hansa-Adama II. Synek pary otrzymał imiona Karl Ludwig, a córka Laetitia. Wcześniej para była już rodzicami dziewczynki, Alienor (Alyi Nur), która niestety zmarła w wieku półtora roku w wyniku zakrztuszenia.


Następne bliźnięta z naszego zestawienia wszyscy będziecie kojarzyć. Gabriella Therese Marie i Jacques Honore Rainier, dzieci księcia Alberta i księżnej Charlene z Monako, urodziły się 10 grudnia 2014, odpowiednio o godzinie 17:04 i 17:06.

© Palais Princier de Monaco

© Palais Princier de Monaco

© Palais Princier de Monaco

pinterest

20 stycznia 2013 na świat przyszły kolejne bliźnięta, tym razem jednak dwóch chłopców - Carl Friedrich i Louis Ferdinand. Były to pierwsze dzieci księcia Georga Friedricha i księżnej Sophie z Prus. Po nich doczekali się jeszcze córki Emmy (ur. 2015) i kolejnego synka, Heinricha (ur. 2016).
Para stara się strzec prywatności swoich dzieci, stąd dysponujemy zaledwie kilkoma ich zdjęciami. Bliźniaki byli paziami na ślubie kuzynki księcia Georga Friedricha, księżniczki Viktorii Luise i dziedzicznego księcia Leiningen Ferdinanda we wrześniu 2017 (na poniższym zdjęciu idą jako ostatni)

2017©Marianne van Dam, Henriette Emers, Lilian van Reijen, Eefke Jansen

Kolejna para powinna być Wam dobrze znana. Książę Vincent Frederik Minik Alexander i księżniczka Josephine Sophia Ivalo Mathilda przyszli na świat 8 stycznia 2011 w Kopenhadze jako dwójka najmłodszych pociech księcia Frederika, Następcy Tronu Danii, i księżnej Mary.

Embed from Getty Images

© Steen Brogaard / © H.K.H. Kronprinsessen / © Pernille Rohde / pinterest

Rodzicami bliźniąt są także książę i księżna Andegawenii, Louis Alphonse, pretendent do tronu Francji z linii Burbonów, i Marie Marguerite. Ich dwaj synowie nazwani na cześć ojca Louis i Alphonse urodzili się 28 maja 2010 w Nowym Jorku, i dołączyli do starszej o trzy lata siostry Eugenie. Najmłodszy z rodzeństwa, Henri, urodził się w zeszłym roku.

© Louis de Bourbon, Duc d'Anjou

Teraz będzie już trochę trudniej, bo wciąż cofamy się w przeszłość, stąd lista nie będzie kompletna.

Kolejne bliźnięta, również dwóch chłopców, urodziła księżna Claire z Belgii 13 grudnia 2005, dzieci jej i Laurenta (młodszego brata obecnego króla Belgów Philippe'a). Książę Nicolas Casimir Marie i Aymeric Auguste Marie mają starszą o niemal dwa lata siostrę Louise.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


2 maja 2000 w Luksemburgu na świat przyszła para - Léopold Guillaume Marie Joseph Charlotte Wilhelmine Maria da Gloria, odpowiednio drugie i trzecie z czworga dzieci księcia Guillaume'a (trzeciego syna Wielkiego Księcia Jeana i Wielkiej Księżnej Josephine-Charlotte, tym samym młodszego brata obecnego Wielkiego Księcia Henri'ego) i księżnej Sibilli.

pinterest

theroyalforums.com

W luksemburskiej rodzinie wielkoksiążęcej nie są to jednak jedyne bliźnięta. Wielki Książę Jean i Wielka Księżna Josephine-Charlotte sami doczekali się wśród swoich pięciorga dzieci jednej pary bliźniąt. Książę Jean i księżniczka Margaretha urodzili się 15 maja 1957 na zamku Betzdorf w Luksemburgu. Książę ożenił się w 1987 z Hélène Vestur, a księżniczka Margaretha w 1982 poślubiła księcia Nikolausa z Liechtensteinu (młodszego brata księcia Hansa-Adama). Oboje doczekali się czwórki dzieci, ale nie ma wśród nich bliźniąt.

pinterest

Książę Jean (po prawej), obok córki i zięcia z wnukiem © Grand Ducal Court / Cyril Moreau

pinterest

Te znajdziemy za to w Bułgarii. 20 listopada 1999 rodzicami bliźniąt zostali książę Konstantin-Assen, czwarty syn ostatniego cara Bułgarii Simeona II, i jego żona María García de la Rasilla y Gortázar. Dzieci otrzymały imiona Umberto i Sofia.

eurohistoryjournal.blogspot.com

W naszym zestawieniu mamy także dwie pary sióstr bliźniaczek urodzone w jordańskiej rodzinie królewskiej. Młodsze z nich, księżniczki Sara i Aisha bint Faisal, urodziły się 27 marca 1997 w Ammanie jako córki księcia Faisala bin Husseina (młodszego syna króla Jordanii Husseina i królowej Muny, tym samym są to bratanice obecnego króla Abdullaha) i jego pierwszej żony Alii. Księżniczki mają starszą siostrę Ayah i starszego brata Omara, a z trzeciego małżeństwa ojca także dwóch przyrodnich braci. Poniżej księżniczki (na drugim i czwartym zdjęciu) pozują z matką i rodzeństwem dla magazynu Hola!

https://jordanianroyals.tumblr.com/post/152185501756/princess-alia-tabba-featured-on-hola-magazine-with


Książę Faisal bin Hussein i król Abdullah mają siostry bliźniaczki, księżniczki Aishę i Zein bint Hussein, córki króla Husseina i królowej Muny, które urodziły się 23 kwietnia 1968. Starsza z nich, Aisha ma za sobą dwa nieudane małżeństwa; z pierwszego z nich z Zeidem Sa'adedine Juma doczekała się dwójki dzieci (ale nie bliźniąt), syna Aouma i córkę Munę. Młodsza z sióstr, Zein, w 1989 poślubiła Majdi'ego Al-Saleh, z którym ma dwójkę dzieci, Ja'afara i Jumanę. Para adoptowała także córkę Tahani Al-Shahwa.
Na pierwszym zdjęciu poniżej siostry obok królowej Ranii w czasie wizyty we Włoszech w 2009.

© Queen Rania

Bliźnięta znajdziemy także w niderlandzkiej rodzinie królewskiej. Księżniczka Margarita Maria Beatrix i książę Jaime Bernardo, dzieci księżniczki Irene (młodszej siostry księżniczki Beatrix, tym samym ciotki króla Willema-Alexandra) i księcia Parmy Carlosa Hugo, przyszli na świat 13 października 1972. Mają starszego brata Carlosa (obecnego księcia Parmy) i młodszą siostrę Carolinę. Oboje założyli już swoje rodziny: księżniczka Margarita w 2008 poślubiła Tjallinga Siebe ten Cate, z którym doczekała się dwóch córek: Julii (ur. 2008) i Paoli (ur. 2011). Książę Jaime, podobnie jak siostra, ma dwie córki, Zitę (ur. 2014) i Glorię (ur. 2016) ze związku z Viktórią Cservenyák, którą poślubił w 2013.

Książę Jaime z rodziną na audiencji u Papieża, 2018
© Jaime de Bourbon-Parme

zimbio.com

Część z naszych stałych Czytelników powinna kojarzyć dwóch kolejnych braci bliźniaków - księcia Philipa i księcia Alexandra z Serbii, synów księcia Alexandra i jego pierwszej żony Marii da Glorii, urodzonych 15 stycznia 1982 w Fairfax w USA. Bracia mają także starszego o dwa lata brata, księcia Petera. Książę Philip od prawie trzech lat jest żonaty z Danicą Marinković, para wychowuje razem 2-letniego synka, Stefana.

© The Royal Family of Serbia

© The Royal Family of Serbia

Jeśli zagłębimy się w drzewo genealogiczne serbskiej rodziny królewskiej, znajdziemy aż dwie pary bliźniąt urodzone dalekiemu krewnemu księcia Alexandra, obecnego pretendenta do tronu Serbii. Książę Alexander z Jugosławii i jego pierwsza żona, księżniczka Maria Pia, córka ostatniego króla Włoch Umberto, 18 czerwca 1958 doczekali się dwóch synów bliźniaków - księcia Dimitri'ego i księcia Michaela. Niespełna pięć lat później, 12 marca 1963, księżniczka urodziła kolejną parę bliźniąt - księcia Sergiusa i księżniczkę Helene, choć w tym przypadku ojcostwo księcia Alexandra jest kwestionowane; krążą plotki jakoby ojcem Serge'a i Helene był książę Michael Bourbon-Parma, za którego Maria Pia wyszła w 2003 po rozwodzie z pierwszym mężem.
Księżniczkę Helene możecie kojarzyć, w 2018 opisywałyśmy Wam jej drugi ślub ze Stanislasem Fougeron (LINK). Wcześniej była żoną Thierry'ego Gauberta, z którym doczekała się trójki dzieci (ale nie bliźniąt); małżeństwo zakończyło się rozwodem. Z kolei książę Serge w latach 1985-1986 był żonaty z Sophią de Toledo, z którą rozwiódł się po niespełna roku. W 2004 ożenił się ponownie z Eleonorą Rainieri. Nie mają razem dzieci, ale w 2018 książę podobno został ojcem syna, Umberto, pochodzącego z romansu z Christiane Galeotti.

Książę Dimitri - zimbio.com

Książę Michael - turistickisvet.com

Helene w dniu swojego ślubu z bratem Serge'm - hellomagazine.com

Jeszcze bardziej historycznie, bliźnięta zdarzały się także we Francji (m.in. książę Charles Bonaparte, ojciec księcia Jeana-Christophe, i jego siostra Catherine, są bliźniętami) czy Egipcie (w czasach starożytnych - królowa Egiptu Kleopatra VII urodziła parę bliźniąt, syna Alexandra Heliosa i córkę Cleopatrę Selene z romansu z Markiem Antoniuszem). Z kolei aż dwie pary bliźniąt urodziły się w Bawarii (odpowiednio w 1801 i 1805; cztery córki króla Bawarii Maximiliana I Josepha i jego drugiej żony Karoline z Badenii) oraz Hesji-Kassel - w 1896 i 1901 księżniczka Margaret (wnuczka królowej Victorii, córka księżniczki Vicky i Cesarza Friedricha III) i książę Frederick Charles z Hesji zostali rodzicami czterech chłopców. Co ciekawe, jeden z tych chłopców, książę Christoph, w 1930 poślubił starszą siostrę księcia Edynburga, księżniczkę Sophie z Grecji.

Nie dotarłam natomiast do informacji, by kiedykolwiek w Hanowerze czy rodzinie de Osma urodziły się bliźnięta.

Ale za to doszukałam się trojaczek, które przyszły na świat 13 lipca 2004. Zita-Florentine, John Moritz i Henry Oscar to trójka dzieci księżniczki Katharine Sophie zu Waldeck-Pyrmont (córki księcia Christiana Petera zu Waldeck-Pyrmont i Sybille Pieper) i jej męża, Matthiasa Hoyera.

Telva / telva.com

A teraz kolej na Was: czy Was czymś zaskoczyłam? A może kojarzycie jeszcze inne królewskie bliźnięta? Jaką płeć obstawiacie u dzieci Alessandry i Christiana?

Źródło: wikipedia, theroyalforums, thepeerage.com

24 komentarze:

 1. Mnie tu nikt nie zaskoczył, o wszystkich wiedziałam.
  W rodzie Hohenzollernów zawsze były słodkie dzieciaki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach, zapomniałam o jeszcze jednym. Królowa Karoline też miała bliźnaczkę. Nazywała się Amalie.

   Usuń
  2. serio? naprawdę ogarniasz wszystkie rodziny, także te arabskie?

   Usuń
  3. Arabskie mniej, ale to akurat wiedziałam.

   Usuń
 2. Bliźniaki zdarzyły się również u Hohenzollernów-Sigmaringenów. Chłopcy mieli na imię Fryderyk Wiktor i Franciszek Józef i urodzili się 30 sierpnia 1891 roku (Franciszek był kilka minut młodszy).

  Ich ojcem był książę Wilhelm, niedoszły król Rumunii. To właśnie on miał objąć tron po Karolu I, ale zrezygnował ze swoich praw, więc tron ostatecznie odziedziczył jego młodszy brat Ferdynand wraz z żoną, słynną niegdyś królową Marią, "Missy" (wnuczką królowej Wiktorii i cara Aleksandra II). Bliźniacy byli więc kuzynami królowych Grecji i Jugosławii oraz okrytego złą sławą króla Rumunii Karola II, ojca niedawno zmarłego króla Michała.

  Gdyby Wilhelm nie zrzekł się praw do tronu, mielibyśmy jedną z wyjątkowo rzadkich sytuacji, gdzie następca tronu/władca ma brata bliźniaka. Tak się jednak nie stało i bliźniacy najpierw zasłużyli się w niemieckiej marynarce wojennej, a później niestety zbliżyli do NSDAP. Obaj zmarli w latach 60. w odstępie kilku miesięcy.

  Co ciekawe, starszy z braci również miał bliźniaki, ale płci żeńskiej - Marię Antonię i Marię Adelgundę (urodzone 19 lutego 1921 roku).

  OdpowiedzUsuń
 3. O większości nie wiedziałam

  OdpowiedzUsuń
 4. Córki Muny i Husseina - bliźniaczki, i starsza, młodsza??
  Bliźniacy w Serbii - trzeba wielkuej wiary, by wierzyć, że to bliźniacy :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Starsza w takim sensie, że urodziła się pierwsza :)

   Usuń
 5. Mnie zaskoczyło wszystko

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie zaskoczyło prawie wszystko

  OdpowiedzUsuń
 7. Gabrysiu, czy znasz genezę niespotykanych trzecich imion bliźniąt duńskich: Minik i Ivalo? Jakiego są pochodzenia? Czy mają jakiś związek z australijską rodziną księżnej Mary?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Minik i Ivalo to imiona pochodzące z Grenlandii, terytorium znajduącego się pod duńską administracją. Bliźniaki mają na Grenlandii swoją fundację.

   Usuń
  2. Nie, to imiona grenlandzkie, nadane na cześć autonomicznego terytorium Danii

   Usuń
  3. Też miałam zadać pytanie o te dwa imiona 😅 co do bliźniaków to o Europejskich wiedziałam wszystkich, ale ja tylko europejską monarchią Interesuje się bo reszte nieraz ciężko mi rozróżnić kto jest kto.
   Ale jak czytałam post to zabrakło mi trochę jednej rzeczy bo pisze bliźniaki, bliźniaki, trojaczki i myślami że dalej będą trojaczki jeszcze jakieś czy czworaczki chyba że nie ma już bo ja też tylko te trojaczki kojarzę kiedyś przez przypadek coś przeczytałam a nie wiem czy we Francji jeszcze nie było.

   Usuń
  4. Niestety, nie kojarzę innych, tylko te jedne trojaczki, a czworaczek żadnych nie znalazłam

   Usuń
  5. Pamiętajmy, że kiedyś porody >1 zdarzały się bardzo rzadko. Już dwójka była rzadkością, a trojaczki i więcej to wgl był ewenement (i to wśród "zwyczajnych" ludzi, a co dopiero royalsów). Dopiero niedawno ich liczba się zwiększyła. Także myślę, że już sam fakt, że znajdujemy tylu bliźniaków, to i tak dużo.

   Usuń
 8. O trojaczkach nigdy nie słyszałam

  OdpowiedzUsuń
 9. Cofając się do XIX w. siostrami bliźniaczkami były także księżniczka bawarska, królowa Prus Elżbieta Ludwika Wittelsbach i księżniczka bawarska, królowa Saksonii Amelia Augusta Wittelsbach a także ich młodsze siostry - księżniczka bawarska, królowa Saksonii Maria Anna Leopoldyna Elżbieta Wilhelmina Wittelsbach i księżniczka bawarska, arcyksiężna Austrii Zofia Wittelsbach (teściowa Sissi).
  Wszystkie te kobiety były siostrami Ludwiki Wilhelminy Wittelsbach, czyli matki Sissi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to są właśnie córki króla Bawarii Maximiliana Josepha :)

   Usuń
 10. Obstawiam chłopców, ale fajnie jakby była parka. Ostatnio mam wrażenie rodzą się sami chłopcy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sorki że odpowiadam ale śmiać mi się chce bo u royalsow sami chłopcy a u mnie w rodzinie same dziewczyny u jednej babci 8 dziewczyn na 3 chłopaków a u drugiej 9 dziewczyn na 1 chlopca. Wiem że to nie o mnie post ale wszyscy mówią ile to chłopców się rodzi a u mnie dopiero od 7 lat jest pierwszy chłopiec tak to przez 15 lat ani jednego

   Usuń
 11. Zabrakło mi synów (mają może 2 latka?) szwagierki księcia Jeana, pretendenta do tronu we Francji.

  OdpowiedzUsuń
 12. I jeszcze córki Marii Leszczyńskiej i Ludwika XV: Maria Ludwika i Anna Hwnrietta.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.