niedziela, 27 listopada 2022

Grudniowi solenizanci

 Dzisiejszą notką rozpoczynamy na blogu odliczanie do Świąt Bożego Narodzenia. Ubiegłoroczny cykl o zwyczajach i tradycjach świątecznych w różnych monarchiach (link) bardzo Wam się spodobał, więc w tym roku postanowiłam stworzyć coś podobnego. Pierwszy post z adwentowej serii będzie jednak mało świąteczny, przedstawię Wam bowiem wszystkich grudniowych solenizantów. Pewnie wielu z Was wysyła świąteczne listy czy kartki do royalsów, a dzięki dzisiejszej notce nie zapomnicie również o urodzinach 🙂Księżniczka Aiko


Embed from Getty Images

Jako pierwsza z "grudniowych" royalsów swoje urodziny obchodzi księżniczka Aiko z Japonii, jedyna córka obecnego Cesarza Naruhito i Cesarzowej Masako. Przyszła na świat 1 grudnia 2001 o godzinie 14:43 czasu lokalnego w szpitalu na terenie Pałacu Cesarskiego w Tokio. W chwili narodzin ważyła 3,1 kg i mierzyła prawie 50 cm. Jej imię, Aiko, oznaczające "osobę, która kocha innych", podano do wiadomości publicznej dokładnie tydzień później podczas specjalnej ceremonii i po raz pierwszy zostało wybrane przez jej rodziców, a nie jak nakazywała tradycja, przez Cesarza. Otrzymała również zwyczajowy tytuł cesarski - księżniczka Toshi (japońskie słowo toshi można przetłumaczyć jako "szacunek"). Obecnie księżniczka, która za kilka dni skończy 21 lat, studiuje literaturę japońską na Uniwersytecie Gakushuin.

Embed from Getty Images


Książę Sverre Magnus


Julia Naglestad, Det kongelige hoff

Urodził się w sobotę, 3 grudnia 2005 o godzinie 10:45 w Szpitalu Uniwersyteckim w Oslo jako drugie dziecko księcia Haakona i księżnej Mette-Marit z Norwegii. Ważył 3,9 kg i mierzył 52 cm. Jak przekazał szczęśliwy tata na konferencji prasowej po południu, chłopiec miał niebieskie oczy, jasne włosy i był nieco większy niż jego starsza siostra Ingrid Alexandra w chwili narodzin. Jeszcze tego samego dnia para książęca z synkiem wróciła do domu. Jego pierwsze zdjęcia, wykonane tym razem przez szczęśliwą mamę, opublikowano po południu następnego dnia, a imiona podano w poniedziałek rano. Od zeszłego roku prawie 18-letni obecnie książę uczęszcza do liceum Elvebakken Upper Secondary School w Oslo, w którym uczy się także jego starsza siostra.


Życzenia urodzinowe możecie wysłać na adres:

Prins Sverre Magnus
Det Kongelige Hoff
Det Kongelige Slott
Postboks 1 Vika
0010 Oslo


Księżna Sofia


Linda Broström/The Royal Court of Sweden

Obecna księżna Värmland urodziła się 6 grudnia 1984 w szpitalu Danderyd w Sztokholmie jako Sofia Kristina Hellqvist, druga z trzech córek Marie Rotman i Erika Hellqvista o szwedzko-duńskich korzeniach. Kiedy miała sześć lat, rodzina przeniosła się do Älvdalen w prowincji Dalarna. Uczyła się m.in. w szkole Montessori, a w 2005 przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie studiowała rachunkowość i rozwój biznesu w New York Institute of English and Business. Tam też została instruktorką jogi. W 2010 wspólnie z przyjaciółką założyła fundację Project Playground. 13 czerwca 2015 w Kaplicy Królewskiej w Sztokholmie odbył się jej ślub z księciem Carlem Philipem, drugim dzieckiem obecnej pary królewskiej Szwecji, po którym została Jej Królewską Wysokością Księżną Sofią, Księżną Värmland. Para ma troje dzieci: księcia Alexandra (ur. 2016), księcia Gabriela (ur. 2017) i księcia Juliana (ur. 2021). W swojej pracy koncentruje się na zapobieganiu przemocy, wspieraniu dzieci i młodzieży, opiece społecznej i zdrowiu. W czasie pandemii pracowała jako wolontariuszka w szpitalu Sophiahemmet.


Adres, na który możecie wysłać księżnej życzenia:

H.K.H. Prinsessan Sofia
H.M. Konungens Hovmarskalksämbete
Kungl. Slottet
SE-107 70 Stockholm


Książę NikolausNajmłodszy z czwórki dzieci księcia Aloisa i księżnej Sophie z Liechtensteinu urodził się 6 grudnia 2000 w Grabs w Szwajcarii. Otrzymał imiona Nikolaus Sebastian Alexander Maria. Ma dwóch starszych braci, księcia Josepha Wenzela i księcia Georga oraz starszą siostrę, księżniczkę Marie-Caroline.


Księżniczka Catharina-Amalia


Embed from Getty Images

Obecna księżna Oranii, Następczyni niderlandzkiego Tronu przyszła na świat w niedzielę, 7 grudnia 2003 o godzinie 17:01 w szpitalu Bronovo w Hadze. W chwili narodzin mierzyła 52 cm i ważyła 3,3 kg. Już kilka godzin po jej narodzinach opublikowano pierwsze oficjalne zdjęcie, zgodnie z tradycją rodziny królewskiej wykonane przez dumnego tatę. Szczęśliwy książę Oranii zabrał później córeczkę ze sobą na konferencję prasową, którą rozpoczął od słów: "Maxima i ja jesteśmy dumni i szczęśliwi mogąc ogłosić narodziny zdrowej dziewczynki. Chociaż każdego dnia rodzi się wiele dzieci, uważamy, że to najpiękniejsze dziecko na świecie". Księżniczka otrzymała imiona Catharina-Amalia Beatrix Carmen Victoria - trzecie i czwarte imiona na cześć obu babć, ówczesnej królowej Beatrix i Maríi del Carmen Cerruti Carricart, natomiast ostatnie na cześć matki chrzestnej, księżniczki Victorii ze Szwecji. 30 kwietnia 2013 po abdykacji babci i wstąpieniu na tron ojca została księżną Oranii. Od września tego roku studiuje na Uniwersytecie w Amsterdamie na kierunku Polityka, Psychologia, Prawo i Ekonomia.

Embed from Getty Images

Kartki i listy urodzinowe możecie kierować na adres:

H.K.H. Prinses Catharina-Amalia
Paleis Noordeinde
Postbus 30412
2500 GK Den Haag


Cesarzowa Masako


TICAD7 Photographs, CC0, via Wikimedia Commons

W grudniu, a dokładniej 9 grudnia, swoje urodziny świętuje także Cesarzowa Masako. Przyszła na świat w 1963 w szpitalu Toranomon w Tokio jako najstarsza z trzech córek Yumiko Egashira i Hisashi Owady, japońskiego dyplomaty i sędziego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. Mieszkała w Moskwie, Nowym Jorku i Bostonie. Studiowała na Uniwersytecie Harvarda, Uniwersytecie w Tokio oraz Uniwersytecie Oksfordzkim, chcąc pójść w ślady ojca i zostać Ambasadorem. Podobnie jak on, pracowała w japońskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jest poliglotką - oprócz ojczystego japońskiego biegle posługuje się także językiem angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, zna także rosyjski. Jesienią 1986 na przyjęciu wydanym na cześć przebywającej z wizytą w Japonii Infantki Eleny poznała ówczesnego Następcę Tronu księcia Naruhito, który z miejsca się w niej zakochał. Masako dwukrotnie odrzuciła jego oświadczyny zanim w końcu w grudniu 1992 zgodziła się zostać jego żoną. Ich ślub odbył się 9 czerwca 1993. Doczekali się jednej córki, wspomnianej wcześniej księżniczki Aiko. W czerwcu 2004 zdiagnozowano u niej zaburzenia adaptacyjne z depresją, z powodu których na dziesięć lat niemal całkowicie wycofała się z życia publicznego. Dzięki wsparciu męża i córki stopniowo wraca do zdrowia. 1 maja 2019 została Cesarzową Japonii po abdykacji teścia. Więcej przeczytacie tutaj.Książę Joachim


Embed from Getty Images

Arcyksiążę Joachim z Austrii-Este jest młodszym z dwóch synów i trzecim z piątki dzieci księżniczki Astrid z Belgii i arcyksięcia Lorenza. Urodził się 9 grudnia 1991 w klinice uniwersyteckiej Saint-Luc w Brukseli. Ukończył Bocconi University w Mediolanie na kierunku Ekonomia międzynarodowa, zarządzanie i finanse oraz administrację biznesową na Harvard Business School w Bostonie.


Księżniczka Gabriella i książę Jacques


Embed from Getty Images

10 grudnia, poza rozdaniem Nagród Nobla, przypadają urodziny bliźniąt z Monako. "Z ogromną radością Ich Najjaśniejsze Wysokości Książę i Księżna Monako mają wielką przyjemność ogłosić narodziny swoich dzieci o imionach: Gabriella Thérèse Marie (urodzona o godzinie 17:04) i Jacques Honoré Rainier (urodzony o godzinie 17:06)" - taki komunikat wydał Pałac Książęcy 10 grudnia 2014. Bliźnięta - pierwsze w rodzinie książęcej Monako - przyszły na świat w Szpitalu im. Księżnej Grace w Monako. Oficjalnie zostały zaprezentowane Monakijczykom 7 stycznia 2015. Bliźnięta uczęszczają obecnie do szkoły podstawowej François d’Assise-Nicolas Barré w Monako.


Życzenia urodzinowe możecie wysłać na poniższy adres:

S.A.S. La Princesse Gabriella et S.A.S. Le Prince Héréditaire
Palais Princier de Monaco
B.P. 518
MC 98015 Monaco Cedex


Książę Nicolas i książę Aymeric


Embed from Getty Images

Raptem trzy dni później swoje urodziny obchodzą kolejne bliźnięta - synowie księcia Laurenta i księżnej Claire z Belgii. Chłopcy przyszli na świat przez cesarskie cięcie 13 grudnia 2005 w klinice uniwersyteckiej Saint-Luc w Brukseli - Nicolas o godzinie 18:54, ważąc 1,98 kg i mierząc 44 cm, a Aymeric o godzinie 18:55, ważąc 2,21 kg i mierząc 45,5 cm. Byli wcześniakami, jako że datę porodu przewidywano na styczeń, i szpital opuścili dopiero w styczniu 2006. Obecnie książęta uczą się w liceum Lycée Français de Bruxelles.

Życzenia bliźniakom możecie wysłać na adres ich rodziców:

S.A.R. le Prince Laurent/ S.A.R. la Princesse Claire
Palais Royal
Rue Brederode 16
1000 Bruxelles


Arcyksiążę Lorenz


Embed from Getty Images

Arcyksiążę Lorenz z Austria-Este urodził się 16 grudnia 1955 w klinice Belvedere w Boulogne-Billancourt we francuskim departamencie Hauts-de-Seine. Był drugim dzieckiem i najstarszym synem arcyksięcia Roberta (wnuka ostatniego Cesarza Austro-Węgier Karla) i jego żony, księżniczki Margherity Savoy-Aosta. 22 września 1984 w Kościele Notre-Dame du Sablon w Brukseli poślubił księżniczkę Astrid z Belgii, jedyną córkę jeszcze wówczas pary książęcej Liège, z którą doczekał się piątki dzieci i dwójki wnucząt. Tytuł księcia Belgii został mu przyznany w 1995.

Adres do korespondencji:

S.A.R. le Prince Lorenz
Palais Royal
Rue Brederode 16
1000 Bruxelles


James, wicehrabia Severn


Embed from Getty Images

W grudniu swoje urodziny świętuje także James, syn hrabiego i hrabiego Wessex. Przyszedł na świat przez cesarskie cięcie 17 grudnia 2007 o godzinie 16:20 czasu londyńskiego w Frimley Park Hospital w Frimley w hrabstwie Surrey. W chwili narodzin ważył 2,78 kg. Hrabina Sophie z synkiem opuściła szpital tuż przed świętami, 20 grudnia, a jego imiona ogłoszono po południu następnego dnia. Wicehrabia Severn otrzymał imiona James Alexander Philip. Co ciekawe, James na chrzcinach jako pierwsze dziecko w rodzinie królewskiej miał na sobie replikę szaty chrzcielnej z czasów królowej Victorii. Obecnie uczy się w Eagle House School niedaleko Sandhurst w hrabstwie Berkshire.

Embed from Getty Images

Adres, na który możecie kierować listy i kartki:

Viscount of Severn
Bagshot Park
Bagshot
Surrey GU19 5PL
UK


Maximilian von Lattorff


Tego samego dnia co wicehrabia Severn, swoje urodziny obchodzi także Maximilian von Lattorff, siódme, najmłodsze dziecko i drugi syn księżniczki Tatjany (córki księcia Liechtensteinu Hansa-Adama) i jej męża, Philippa von Lattorff. Chłopiec urodził się w 2011.


Raphaël Elmaleh


Embed from Getty Images

17 grudnia 2013 w Szpitalu im. Księżnej Grace w Monako przyszedł na świat także Raphaël Elmaleh, syn Charlotte Casiraghi i jej byłego partnera, Gada Elmaleha.


Infantka Elena


Embed from Getty Images

Jako ostatnia pod znakiem Strzelca urodziła się Infantka Elena, najstarsze z trójki dzieci króla Juana Carlosa i królowej Sofii. Przyszła na świat 20 grudnia 1963 w szpitalu Our Lady of Loreto Hospital w Madrycie (jest tym samym pierwszym członkiem hiszpańskiej rodziny królewskiej, który urodził się w szpitalu). W 1986 została nauczycielką, przez kilka lat pracowała jako nauczycielka języka angielskiego w College of Santa Maria del Camino. Studiowała socjologię i pedagogikę na Uniwersytecie w Exeter, a w 1993 obroniła licencjat z pedagogiki na Uniwersytecie Comillas Pontifical w Madrycie.18 marca 1995 w Katedrze w Sewilli wyszła za mąż za Jaime de Marichalar, którego poznała osiem lat wcześniej w Paryżu. Z okazji ślubu para otrzymała tytuły księcia i księżnej Lugo. Mają razem syna i córkę. Rozwiedli się w grudniu 2009 po dwóch latach separacji. Obecnie Infantka pełni funkcję dyrektora projektów społecznych i kulturalnych fundacji Mapfre.

Embed from Getty Images


Emerytowany Cesarz Akihito


Embed from Getty Images

Były japoński Cesarz Akihito urodził się 23 grudnia 1933 o godzinie 6:33 w Pałacu Cesarskim w Tokio jako piąte dziecko i długo wyczekiwany syn Cesarza Hirohito (pośmiertnie znanego jako Shōwa) i Cesarzowej Nagako (Kōjun). Studiował na Wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Gakushuin, ale nigdy nie uzyskał dyplomu. 10 kwietnia 1959 po dwóch latach znajomości i zwalczeniu sprzeciwu ze strony tradycjonalistów poślubił pochodzącą "z ludu" Michiko Shōdę, z którą doczekał się trójki dzieci i czwórki wnucząt. Na tron wstąpił po śmierci ojca 7 stycznia 1989. Abdykował 30 kwietnia 2019 na rzecz starszego syna jako pierwszy od ponad 200 lat japoński Cesarz. Na emeryturze poświęca swojej wielkiej pasji - badaniom ichtiologicznym z zakresu taksonomii ryb z rodziny Gobiidae. W zeszłym roku odkrył dwa nowe gatunki ryb z tej rodziny, a w 2005 nowo odkryty gatunek został nawet nazwany na jego cześć Exyrias akihito.
Jego biografię opublikowałam na blogu tutaj.

光文社「昭和の母皇太后さま」2000年, domena publiczna


Królowa Silvia


Linda Broström/The Royal Court of Sweden

Tego samego dnia co były Cesarz Japonii, ale w 1943 w Heidelbergu przyszła na świat Silvia Sommerlath, czwarte dziecko i jedyna córka niemieckiego biznesmena Walthera Sommerlatha i jego pochodzącej z Brazylii żony, Alice Soared de Toledo. Okres II wojny światowej rodzina spędziła w Niemczech, a w 1947 przeprowadziła się do São Paulo, gdzie mieszkała dziesięć lat. W 1957 wrócili do Niemiec i zamieszkali w Düsseldorfie, gdzie Silvia skończyła liceum. Później uczyła się w Sprachen-und-Dolmetscher-Institut w Monachium i została tłumaczką. Jest poliglotką - poza ojczystym niemieckim, biegle włada także językami: portugalskim, angielskim, hiszpańskim, francuskim oraz oczywiście szwedzkim (co ciekawe, zna też szwedzki język migowy). Pracowała w  konsulacie Argentyny w Monachium, jako zastępca dyrektora ds. Protokołu przy Komitecie Organizacyjnym Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku, a także jako hostessa na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972, na których poznała swojego męża, będącego jeszcze wówczas Następcą Tronu. Para pobrała się 19 czerwca 1976 w Sztokholmie i doczekała trójki dzieci oraz ośmiorga wnucząt. W swojej działalności charytatywnej królowa skupia się na: poprawie jakości życia dzieci, promowaniu ich praw, przeciwdziałaniu przemocy i wykorzystywaniu seksualnemu, wsparciu młodzieży i osób z niepełnosprawnościami oraz zapewnianiu profesjonalnej opieki osobom z demencją.
Urodziny królowej rozpoczynają święta Bożego Narodzenia w rodzinie królewskiej. Król Carl Gustaf tradycyjnie organizuje dla żony urodzinową kolację black-tie, co roku w innym pokoju Pałacu Drottningholm.


Życzenia królowej możecie wysłać na adres:

H.M. Drottning Silvia
H.M. Konungens Hovmarskalksämbete
Kungl. Slottet
SE-107 70 Stockholm


Księżniczka Kako
W okresie sylwestrowym mamy tylko dwie solenizantki - księżniczkę Kako i Savannah Phillips. Księżniczka Kako, druga z trzech wnuczek Emerytowanego Cesarza Akihito i druga córka księcia Fumihito i księżnej Kiko, przyszła na świat 29 grudnia 1994 w Szpitalu na terenie kompleksu pałacowego w Tokio. Podobnie jak wszyscy członkowie rodziny cesarskiej, ukończyła szkołę podstawową, gimnazjum i liceum Gakushuin. W 2013 rozpoczęła studia na Wydziale Literatury Uniwersytetu Gakushuin, ale dwa lata później przeniosła się na International Christian University, na którym studiowała jej starsza siostra. W 2017 w ramach zagranicznego programu studiów wyjechała na Uniwersytet w Leeds, gdzie przez rok studiowała nauki sceniczne i psychologię. Studia ukończyła w 2018. Obecnie, poza wypełnianiem oficjalnych obowiązków, pracuje na pół etatu w Japońskiej Federacji Osób Głuchych - podobnie jak mama i starsza siostra, biegle włada japońskim językiem migowym. Do jej pasji należy także łyżwiarstwo figurowe, w którym sama brała udział w szkolnych latach, a raz wygrała nawet zawody organizowane przez Japońską Federację Łyżwiarską.Savannah Phillips


Embed from Getty Images

Pierwsza prawnuczka królowej Elizabeth II, ostatnia w dzisiejszym poście, przyszła na świat w środę, 29 grudnia 2010 w Gloucestershire Royal Hospital. Była pierwszą córką Petera Phillipsa, syna księżniczki Anne, i Autumn Kelly, którzy pobrali się dwa i pół roku wcześniej. W chwili narodzin ważyła 3,8 kg i zajęła 12. miejsce w linii sukcesji (obecnie znajduje się na 18.). Tym samym, dzięki podwójnemu obywatelstwu za sprawą kanadyjskich korzeni mamy, jest pierwszą obywatelką Kanady w historii, która znajduje się w linii sukcesji do tronu Zjednoczonego Królestwa. Jej narodziny Pałac Buckingham ogłosił następnego dnia rano. Otrzymała imiona Savannah Anne Kathleen - dwa ostatnie na cześć obu babć, księżniczki Anne i Kathleen Kelly.

Embed from Getty Images


Źródła: 
Hello! Magazine: link 1, link 2 
Kungahuset: link 1, link 2
The Royal Forums: link 1, link 2, link 3, link 4, link 5, link 6

10 komentarzy:

 1. Brakuje Wielkiej Księżnej Marii Władimirownej z Rosii, która urodziła się 23 grudnia, podobnie jak królowa Silvia czy cesarz Akihito.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna byłaby seria z takimi solenizantami, ale na każdy miesiąc :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie nie przewiduję, ale może kiedyś powstanie :) Póki co zapraszam do kalendarza z wypisanymi datami urodzin, rocznic czy jubileuszu https://blueblood-royals.blogspot.com/p/krolewski-kalendarz.html

   Usuń
 3. Świetny post, dzięki! Czy można poprosić link do wspomnianego zeszłorocznego? Nie było mnie tu jeszcze wtedy... ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że przypominasz, zapomniałam go wstawić do postu ;) Pojawiły się trzy posty o tradycjach świątecznych europejskich rodzin królewskich - https://blueblood-royals.blogspot.com/search/label/Kr%C3%B3lewskie%20%C5%9Bwi%C4%99ta

   Usuń
 4. Bardzo fajny post, podobał mi się.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy bliźniaki Laurenta i Claire wyszły ze szpitala dopiero rok później w styczniu 2007 a nie 2006?

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystkim dobrze życzę, ale najbardziej cesarzowej Masako... jest taka smutna, że serce się ściska, chciałabym ją widzieć szczęśliwą i uśmiechniętą.

  Ola

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.