sobota, 17 kwietnia 2021

Pogrzeb księcia Edynburga

 Dziś o godzinie 15.00 czasu lokalnego (16.00 w Polsce) w Kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor odbył się pogrzeb zmarłego tydzień temu księcia Edynburga.


Embed from Getty ImagesZgodnie z obowiązującymi obostrzeniami, na nabożeństwie wewnątrz kaplicy wzięło udział tylko 30 osób: królowa, książę Walii i księżna Kornwalii, książę i księżna Cambridge, książę Sussex, księżniczka Anne i Timothy Laurence, Peter Phillips, Zara i Mike Tindall, książę Yorku, księżniczka Beatrice z mężem, księżniczka Eugenie z mężem, hrabia i hrabina Wessex z dziećmi, hrabia Snowdon, Lady Sarah Chatto z mężem, książę Gloucester, książę Kentu i księżniczka Alexandra.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Spoza rodziny królewskiej pojawili się hrabina Mountbatten of Burma oraz przedstawiciele sióstr księcia Philipa: książę Philipp zu Hohenlohe-Langenburg (wnuk jego siostry, księżniczki Margarity) - na pierwszym ze zdjęć poniżej; dziedziczny książę Badenii Bernhard (wnuk jego siostry księżniczki Theodory; nie znalazłam jego zdjęć z pogrzebu) oraz landgraf Donatus z Hesji, który reprezentował rodziny dwóch pozostałych sióstr księcia, księżniczki Cecilie i księżniczki Sophie. Obie wyszły za mąż za heskich książąt; księżniczka Cecilie za dziedzicznego wielkiego księcia Hesji Georga Donatus, a księżniczka Sophie za księcia Christopha z Hesji. Książę Donatus nie jest wprawdzie potomkiem żadnej z nich, ale jest głową heskiej rodziny wielkoksiążęcej. Biorąc pod uwagę wolę księcia Edynburga, a z drugiej wymóg dostosowania się do wprowadzonych restrykcji co do liczby osób, jego zaproszenie jest zrozumiałe.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Książę Harry, książę Philipp zu Hohenlohe-Langenburg, książę Bernhard oraz książę Donatus przylecieli do Wielkiej Brytanii już w zeszły weekend, aby poddać się obowiązkowej kwarantannie.

Embed from Getty Images

Po godzinie 14 (czasu lokalnego) do kaplicy św. Jerzego w Windsorze zaczęli przyjeżdżać ci z żałobników, którzy nie brali udziału w procesji spod zamku Windsor.

Embed from Getty Images

O godzinie 14.40 trumnę z ciałem księcia, przykrytą osobistym sztandarem księcia, na której położono bukiet białych kwiatów wybranych przez królową, czapkę marynarską i miecz księcia; wyniesiono z prywatnej kaplicy na zamku Windsor i umieszczono na zmodyfikowanym Land Roverze, który książę sam projektował przez 16 lat, planując swój pogrzeb.

Embed from Getty Images

Chwilę później procesja ruszyła. Na jej czele szli przedstawiciele Grenadier Guards, których pułkownikiem był książę Edynburga do 2018, kiedy to rolę tę przekazał księciu Yorku, a za Land Roverem z trumną księcia szli jego najbliżsi: książę Walii i księżniczka Anne, książę Yorku i hrabia Wessex, książę Cambridge, Peter Phillips i książę Sussex, hrabia Snowdon i Timothy Laurence, za którymi podążali pracownicy zmarłego księcia, w tym jego prywatny sekretarz Archie Miller-Bakewell. Na samym końcu procesji jechała królowa w towarzystwie swojej damy dworu. Ci z Was którzy oglądali transmisję BBC, być może zwrócili uwagę na słowa komentujących, że to pierwszy i zarazem ostatni raz, gdy książę miał pierwszeństwo przed królową.

Embed from Getty ImagesPozostali żałobnicy wyszli przed Kaplicę św. Jerzego i w czasie, gdy procesja zmierzała w kierunku głównego wejścia do Kaplicy, oddali księciu ostatni hołd. Przy ostatnich dźwiękach odegranego po raz kolejny tego dnia hymnu narodowego Land Rover z trumną zatrzymał się pod schodami prowadzącymi do Kaplicy.

Embed from Getty Images

Kiedy procesja zatrzymała się pod Kaplicą św. Jerzego członkowie Royal Navy Piping Party wykonali świst trapowy na gwizdkach bosmańskich, który kiedyś służył do wydawania poleceń na okrętach, a obecnie salutuje się w ten sposób ważnemu gościowi, starszemu oficerowi lub w czasie pogrzebów.

Embed from Getty Images

Punktualnie o godzinie 15 czasu lokalnego minutą ciszy uczczono zmarłego księcia.

Embed from Getty Images

Nabożeństwo poprowadzili arcybiskup Canterbury Justin Welby i dziekan Windsoru, który oddał hołd "dobroci, humorowi i człowieczeństwu" księcia. "Zainspirowała nas jego niezachwiana lojalność wobec naszej Królowej, jego służba dla narodu i Wspólnoty Narodów, jego odwaga, hart ducha i wiara", powiedział.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Zgodnie z życzeniem księcia, w trakcie nabożeństwa nie wygłoszono kazania. Książę sam wybrał pieśni, wśród których znalazł się hymn "Eternal Father, Strong to Save", tradycyjnie kojarzony z marynarzami i członkami Marynarki Wojennej, czy Psalm 104 wykonany do muzyki Williama Lovelady'ego skomponowanej na 75. urodziny księcia.

Embed from Getty Images

Na ołtarzu Kaplicy umieszczono dziewięć poduszek, na których wyeksponowano wybrane przez księcia najważniejsze medale i odznaczenia, w tym m.in.: Order Zbawiciela, najstarszy i najwyższy grecki order przyznawany greckim obywatelom za wsławienie się w obronie interesów kraju lub wyjątkową służbę w Grecji albo poza jej granicami; duński Order Słonia, najwyższe i najstarsze duńskie odznaczenie; skrzydła RAF-u, Order Podwiązki, Order Ostu, a także Królewski Order Wiktoriański.

Embed from Getty Images


Pod koniec nabożeństwa odczytano pełną listę tytułów księcia. W tym samym czasie powoli zaczęto opuszczać trumnę księcia do podziemi kaplicy, gdzie spocznie do śmierci królowej. Później, razem z trumną królowej, ma zostać przeniesiona do kaplicy George VI Memorial Chapel, gdzie spoczywają już rodzice i siostra królowej.

Embed from Getty Images


Na sam koniec dudziarz z Królewskiego Regimentu Szkocji wykonał pożegnalny lament, a trębacze z Królewskiej Marynarki Wojennej wykonali "Last Post", który sygnalizuje, że żołnierz udał się do miejsca spoczynku, a następnie "Action Stations" - sygnał bitwy w marynarce wojennej.
Cała transmisja nie jest już dostępna, poniżej krótkie fragmenty uroczystości:A tutaj dłuższe nagranie:
*** *** **** **** **** *** ***\

Na Korfu, gdzie książę przyszedł na świat, w kościele prawosławnym St. Spyridon Church odmówiono modlitwę żałobną w jego intencji. Swój wieniec przysłali tam król Grecji Konstantinos i królowa Anne-Marie.Swoje wieńce do Windsoru przysłali m.in. pary królewskie Norwegii i Szwecji, królowa Danii, para królewska Niderlandów wraz z księżniczką Beatrix czy Wielki Książę Henri i Wielka Księżna Maria Teresa.Flagi w Pałacach Królewskich w Oslo, Sztokholmie, Kopenhadze czy Hadze zostały opuszczone do połowy masztu.

*** *** **** **** **** *** ***

15 kwietnia książę Walii i księżna Kornwalii odwiedzili Marlborough House Gardens, aby zobaczyć kwiaty, wieńce i kartki pozostawione przez Brytyjczyków chcących złożyć hołd zmarłemu księciu.
16 kwietnia hrabia i hrabina Wessex z Lady Louise oglądali podobne wieńce i kartki zostawione pod zamkiem Windsor.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


*** *** **** **** **** *** ***

Wczoraj późnym wieczorem Pałac Buckingham opublikował nowe/stare zdjęcie królowej i księcia Edynburga wykonane przez hrabinę Sophie w Szkocji w 2003.Mike Tindall zamieścił na swoim Instagramie post, w którym oddał hołd zmarłemu, dołączając do niego nowe/stare zdjęcie z prawnuczką Mią w czasie pikniku w Szkocji wykonane przez księżną Cambridge.


13 komentarzy:

 1. Najbardziej przejmująca dla mnie chwilą było pojawienie się dudziarza, który "zamknął" rozdział historii.

  /J.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten moment był wręcz jak z filmu fabularnego.

   Usuń
  2. Zgadzam się, to było piękne i bardzo wzruszające.

   Usuń
  3. Czy mogę prosić o link? Nie widziałam tego

   Usuń
  4. Tutaj jest filmik https://www.youtube.com/watch?v=1zVI4r2nW5w

   Usuń
 2. Myślę, że książę byłby zadowolony z takiego pogrzebu - skromna, dostojna ceremonia z obecnością żołnierzy, bez pompy i zamieszania. Nie spodziewałby się jednak tego, że wywołała tak wiele wzruszenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja się wzruszyłam w kilku momentach. Pierwszy raz kiedy wjechał powóz, rzeczy pozostawione na powozie tylko pogłębiły smutek że nie ma już z nami Księcia, drugi gdy bliscy Księcia ustawili się w kordonie za trumną, było widać jak bardzo Książe Karol i Księżniczka Anna przeżywają stratę ojca. Później gdy pozostali uczestnicy uroczystości wyszli przed Kaplicę aby pożegnać i złożyć hołd. Ostatni gdy dudziarz grając odchodził symbolizując odejście Księcia, strasznie mnie to wzruszyło. Niby nie był to ktoś bliski, nieznany w sumie nam, ale bardzo mnie przejęła śmierć Księcia, być może dlatego że niedawno pożegnałam swoją babcie która dożyła też pięknego wieku 95 lat. M&K

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mnie cieszy fakt że Harry szedł razem z Williamem i Kate, bardzo mi brakowało ich razem. Lubiłam ich wyjścia w trójkę jak miało to miejsce parę lat temu. Nie wiem czemu ale wydaje mi się że Harry kilka lat wcześniej był bardziej uśmiechnięty i szczęśliwy niż teraz jak jest z Meghan ale to może tylko moje odczucia M & K

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam z kolei przykre wrażenie, że Meghan ze swoimi walorami tj. urodą , widoczną charyzmą, inteligencją i kreatywnością okazała sie sporym zagrożeniem dla ks.Kate a para H@M zaczynała zyskiwac wieksze znaczenie i popularność niż to monarchii było potrzebne i coś zaczęło iść nie tak, no bardzo szkoda, obie pary niezwykle dużo przydawały swą witalnościa i młodością monarchii. Ufam, że wszystko sie poprawi i wszystkie strony konfliktu postawią interes monarchii przed swoim. pozdrawiam

   Usuń
  2. Proszę, choć tutaj nie zaczynajmy dyskusji o Meghan. Było już dużo czasu i okazji do wyrobienia sobie o niej zdania (dobrego czy złego), tutaj piszmy o Filipie i królowej. To oni są tutaj najważniejsi - i oczywiście przyszłość monarchii, którą kształtowali przez ostatnie 70 lat, a nie żona jednego z ich wnuków, która była częścią tej instytucji bardzo krótko. Jeśli już mówić o innych, to np. o Karolu, bo to on zgodnie z życzeniem Filipa ma zająć się matką i rodziną, ale nie o kompletnie teraz nieważnej kwestii popularności czy niepopularności Meghan, której poruszanie jest teraz co najmniej nie na miejscu. A pogrzeb Filipa z klasą i bardzo w jego stylu.

   Usuń
 5. To może szczegół, ale UK choć słynie z deszczu i mgły, to na uroczystości zawsze mają piękną pogodę :) (a w gorącej Hiszpanii na ślubie w 2004 był deszcz). Co do Filipa - co prawda był nam obcy i miał swoje za uszami, ale z jego odejściem królowa naprawdę została sama bez nikogo bliskiego z lat dzieciństwa. :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna ceremonia pogrzebu, z klasą i z wykonanymi wszystkimi życzeniami księcia Filipa. Nie spodziewałam się, że oglądanie transmisji tak bardzo wielokrotnie mnie wzruszy, zwłaszcza kiedy zobaczyłam trumnę, smutnych członków BRK oraz grającego dudziarza. Coś pięknego i ogromnie smutnego w jednym :(

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.