niedziela, 13 listopada 2022

Uroczystości w Ratuszu w Kopenhadze z okazji złotego jubileuszu, Niedziela Pamięci 2022 + więcej

Bhutan

Rodzina królewska na czele z królem Jigme Khesarem, królową Jetsun Pemą i ich synami, Jigme Namgyelem i Jigme Ugyenem, pojawiła się na konsekracji odbudowanej świątyni Wangduephodrang Dzong, którą dziesięć lat temu strawił pożar.

Niderlandy

Na koniec drugiego dnia wizyty państwowej Prezydenta Włoch i jego córki król Willem-Alexander i królowa Maxima pojawili się na koncercie zwrotnym w sali koncertowej Concertgebouw w Amsterdamie.

Monako

Książę Albert i księżniczka Caroline wręczyli nagrodę International Prize for Contemporary Art fundacji Prince Pierre de Monaco Foundation.

12 listopada książę Albert i księżna Charlene pojawili się na meczu rugby pomiędzy Francją a RPA w Marsylii.

Norwegia

11 listopada księżna Mette-Marit otworzyła Zjazd Skautów w Lillestrøm i wręczyła nagrodę Flammen przyznawaną zaangażowanym Skautom.


Dania

Drugiego dnia w Tanzanii księżna Mary wzięła udział w prezentacji raportu Komisji Wysokiego Szczebla ICPD+25, w którym przedstawiono postępy w realizacji postanowień z konferencji w Nairobi w 2019. "Mam nadzieję, że raport może być inspiracją i narzędziem dla krajów na całym świecie w ich pracy, aby dotrzymać obietnicy zapewnienia dziewczętom i kobietom prawa do decydowania o własnym ciele. Czy chcą mieć dzieci, czy nie. I kiedy. I ile. Czy chcą wyjść za mąż i za kogo. I ich prawa do życia wolnego od przemocy i szkodliwych praktyk, takich jak małżeństwa dzieci i obrzezanie kobiet", napisała Mary w poście zamieszczonym w mediach społecznościowych.Ostatnio w rozmowie z Billed Bladet książę Joachim zdradził, że razem z rodziną planuje wyprowadzkę z Francji po tym, jak jego praca w duńskiej Ambasadzie w Paryżu dobiegnie końca latem przyszłego roku. Księżna Marie również kończy swoją pracę w roli Specjalnej Reprezentantki Duńskiej Kultury w Ambasadzie. Na pytanie, czy wracają do Danii, książę odparł tylko: "Zobaczymy".


12 listopada wreszcie odbyły się dwukrotnie przekładane uroczystości w kopenhaskim Ratuszu z okazji 50-lecia panowania królowej Margrethe (pierwotnie miały odbyć się w styczniu, później we wrześniu, a ostatecznie z powodu śmierci królowej Elizabeth zostały przesunięte na listopad). Monarchini na zorganizowane przez miasto obchody swojego jubileuszu przybyła złotą karocą z XIX wieku, która została podarowana królowi Christianowi IX i królowej Louise w prezencie od rzemieślników z Kopenhagi z okazji ich złotej rocznicy ślubu. Poza królową, obecni byli także: książę Frederik, księżna Mary, książę Joachim, księżna Marie i księżniczka Benedikte. W trakcie lunchu oficjalnie "przekazano" jubilatce prezent od władz Kopenhagi - wiśnie, które zostaną zasadzone w mieście. Przed powrotem do Pałacu Amalienborg monarchini wyszła jeszcze na balkon pozdrowić zgromadzony tłum.

Embed from Getty Images
Hiszpania

11 listopada król Felipe i królowa Letizia wzięli udział w ceremonii rozdania nagród Macael i kolacji dla laureatów w Almerii w Andaluzji.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Szwecja

Wieczorem 10 listopada królowa Silvia i księżniczka Madeleine pojawiły się na charytatywnej kolacji dla World Childhood Foundation w São Paulo.Opublikowano zdjęcia z nowej sesji zdjęciowej królowej Silvii, króla Carla Gustafa i księżniczki Madeleine wykonane dla brazylijskiego oddziału Childhood przez Joela Silvę.

Jordania

Królowa Rania wygłosiła przemówienie na Paris Peace Forum.


Luksemburg

10 listopada wielka księżna Maria Teresa obejrzała sztukę "Good Girls" w Esch-sur-Alzette napisanej z okazji mianowania miasta Europejską Stolicą Kultury 2022.

11 listopada otworzyła Tydzień Sztuki w Luksemburgu.

12 listopada razem z dziedziczną wielką księżną Stephanie i księżniczką Amalią (córką księcia Felixa) pojawiła się na corocznych charytatywnych targach Bazar International de Luxembourg.

13 listopada razem z wielkim księciem Henri'm otworzyła wystawę "Salon 2022 du CAL" i wręczyła nagrodę Werner Prize.


Japonia

10 listopada księżniczka Kako jako honorowa przewodnicząca Japan Tennis Association wzięła udział w ceremonii losowania przed turniejem Billie Jean King Cup BY Gainbridge 2022.


11 listopada książę Fumihito i księżna Kako pojawili się na Agriculture, Forestry and Fisheries Harvest Festival.


12 listopada para książęca rozpoczęła dwudniową wizytę w prefekturze Ōita.12 listopada Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako przybyli do Kobe w prefekturze Hyōgo, gdzie odwiedzili szkołę podstawową i gimnazjum oraz spotkali się z laureatami konkursu malarstwa i kaligrafii i przedstawicielami branży rybołówstwa.

Wielka Brytania

Jak co roku w drugi weekend listopada rodzina królewska przewodniczy ogólnonarodowym uroczystościom upamiętniającym wszystkich poległych w trakcie służby w Siłach Zbrojnych. Wieczorem 12 listopada król Charles, królowa Camilla, książę i księżna Walii, księżniczka Anne i sir Tim Laurence, hrabia i hrabina Wessex, książę i księżna Gloucester, książę Kentu oraz księżniczka Alexandra pojawili się na corocznym Festiwalu Pamięci, organizowanym przez British Legion w Royal Albert Hall. W tym roku oddano na nim hołd nie tylko poległym w konfliktach zbrojnych żołnierzom, ale i zmarłej królowej Elizabeth jako patronce British Legion i honorowej Naczelnej Dowódczyni Brytyjskich Sił Zbrojnych.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Rankiem 13 listopada rodzina królewska pojawiła się na obchodach Niedzieli Pamięci. Punktualnie o godzinie 11 czasu londyńskiego uczczono dwiema minutami ciszy poległych, a później król Charles, książę Walii, księżniczka Anne i hrabia Wessex złożyli wieńce pod pomnikiem wojennym Cenotaph (wieniec złożono także w imieniu królowej Camilli). Pozostali członkowie rodziny - królowa, księżna Walii, sir Tim Laurence, hrabina Wessex, książę i księżna Gloucester, książę Kentu i księżniczka Alexandra - oglądali uroczystości z balkonu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
4 komentarze:

 1. Amalia to skóra zdarta z mamy. Miło ją zobaczyć z babcią i ciocią, ale lepiej byłoby, żeby też jej rodzice się pojawili. Bardzo rzadko ich widujemy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne zdjęcia Sylwii i Madleine szkoda że księżniczki ma zabraknąć na rozdaniu Nagród Nobla :(
  Wiem że było to już kiedyś tłumaczone ale zapomniałam od czego zależy ilość tych przypiętych maków w Wielkiej Brytanii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypuszcza się, że liczba maków zależy od liczby członków rodziny, którzy walczyli i polegli na froncie :)

   Usuń
 3. Maxima zawsze wygląda tak promiennie. A WA może kiedyś zgoli tę brodę :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.