środa, 2 listopada 2022

Mary i Frederik w Wietnamie, wizyta państwowa w Grecji, odsłonięcie znaczków świątecznych + więcej

Monako

Księżna Charlene opublikowała zdjęcie Jacquesa i Gabrielli przebranych na Halloween.Beatrice Borromeo udzieliła wywiadu magazynowi A&E, w którym zdradziła, że po wyprodukowaniu serialu "Bang Bang Baby" dostępnym na Amazon Prime Video pracuje już na kolejnym programem telewizyjnym, który jest jej "projektem życia" i dokumentem. Rozmawiała też o "królewskim" i prywatnym życiu i o tym, jak udaje jej się łączyć pracę zawodową z wychowywaniem dwóch synów: "W dzisiejszych czasach oczekuje się, że kobiety będą miały dzieci, partnera, pracę i będą odnosiły sukces w tej pracy, i jakoś znajdą też czas dla siebie, a to nie jest realistyczne", powiedziała. "Na przykład z moimi dziećmi staram się nie organizować im cały czas zajęć, po prostu pozwalam im się bawić i używać wyobraźni i szczerze mówiąc, nigdy się nie nudzą. Oczywiście bawię się z nimi, ale czasami po prostu pozwalam im być i widzę, jakie to zdrowe, ponieważ to przekonuje ich, że nie zawsze muszą polegać na innych, aby się spełnić."

Hiszpania

2 listopada królowa Letizia otworzyła festiwal filmowy "Ópera Prima" w Tudeli w Nawarze, którego celem jest promocja i nagrodzenie hiszpańskich filmów zrealizowanych w przeciągu całego roku.
Królowa miała na sobie spódnicę od H&M, na której królewscy fani nie zostawili suchej nitki - chyba wszyscy uważają, że to niezbyt udany eksperyment modowy... Ale nie sądzę, by królowa się tym szczególnie przejęła ;)

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Niderlandy

Wieczorem 30 października król Willem-Alexander i królowa Maxima wylądowali w Grecji z trzydniową wizytą państwową, która skupia się na: grecko-niderlandzkiej współpracy w zakresie innowacji i zrównoważonego rozwoju, migracji oraz prawach człowieka


Wizytę rozpoczęli oficjalnie następnego dnia rano od złożenia wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Syntagma w Atenach. Następnie zostali powitani w Pałacu Prezydenckim przez Prezydent Grecji i jej partnera oraz spotkali się z Rzecznikami Praw Obywatelskich Grecji i Niderlandów współpracujących ze sobą w zakresie ochrony praw obywatelskich. Po południu odwiedzili Akropol, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, i znajdujące się tutaj ruiny Partenonu czy Erechtejonu, spotkali się z burmistrzem Aten i wzięli udział w przyjęciu dla holenderskiej społeczności.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesPierwszy dzień wizyty państwowej tradycyjnie zakończył się bankietem na cześć gości w Pałacu Prezydenckim. Uwagę zwraca nietypowy dress code - przy wizytach państwowych zazwyczaj obowiązuje white tie, ale panowie nie mieli na sobie fraków ani nawet smokingów, a mimo to królowa założyła tiarę. Postawiła na Mellerio Ruby Parure Tiara, czyli ten sam diadem, który nosiła jej teściowa, księżniczka Beatrix, na balu przedślubnym króla Juana Carlosa i królowej Sofii w maju 1962 w tym samym Pałacu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesDrugiego dnia wizyty para królewska zobaczyła wystawę fotograficzną poświęconą prawom kobiet i wzięła udział w dyskusji na temat walki z przemocą wobec kobiet w centrum kultury Stavros Niarchos Foundation Cultural Center. Następnie spotkali się z młodymi greckimi przedsiębiorcami biorącymi udział w konkursie dla start-upów zorganizowanym przez Ambasadę Niderlandów w Atenach i odwiedzili klinikę onkologiczną Elpida przy szpitalu dziecięcym Paidon. Po południu byli obecni na koncercie dzieci uchodźców z greckich obozów dla uchodźców, który został zorganizowany przez grecko-niderlandzką organizację Connect by Music, aby wesprzeć integrację i akceptację dzieci uchodźców w greckich szkołach. W jego trakcie w hołdzie dla królowej zagrano słynną argentyńską piosenkę "Todo Cambia" piosenkarki Mercedes Sosy. Maxima była bardzo poruszona tym gestem i śpiewała cicho pod nosem.
Po koncercie para rozdzieliła się - Willem-Alexander odwiedził schronisko dla dzieci, które uciekły z Ukrainy, a Maxima udała się do centrum dla pozbawionych opieki dziewcząt ze środowisk migrantów.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Wieczorem drugiego dnia wizyty para królewska zorganizowała występ Nederlands Dans Theater w ateńskiej sali koncertowej Megaron na cześć Prezydent Grecji.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Trzeciego dnia wizyty król Willem-Alexander i królowa Maxima udali się do Salonik. Tutaj uczestniczyli w seminarium na temat zrównoważonego rozwoju i rolnictwa w Project Labattoir, zostali oprowadzeni po mieście, przemieszczając się rowerami i odwiedzając m.in. Plac Arystotelesa czy zabytkową Białą Wieżę, jeden z symboli miasta, a także spotkali się z burmistrzem Salonik. Na zakończenie wizyty odwiedzili Uniwersytet Arystotelesa, gdzie dowiedzieli się więcej o projekcie współpracy między greckimi i niderlandzkimi uniwersytetami "Uniwersytet Przedsiębiorczości", powstałym z inicjatywy Ambasady Królestwa Niderlandów.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesSzwecja

Księżniczka Madeleine opublikowała zdjęcie swojej rodziny z okazji Halloween.

Księżna Sofia przeczytała w radiu dziecięcym fragment książki dla dzieci "Nowa koszula Viktora" Camilli Gunnarsson. "Książka zwraca uwagę na to, jak ważne jest, abyśmy my, dorośli, byli wzorami do naśladowania, zanim przekażemy nasze lęki i uprzedzenia naszym dzieciom. I że nasze dzieci są czasem mądrzejsze niż my dorośli", napisała księżna w mediach społecznościowych.

Luksemburg

Dzisiaj wielki książę Henri razem z młodszym bratem, księciem Guillaume'm i jego żoną, księżną Sibillą, wziął udział w corocznej mszy ku pamięci zmarłych członków rodziny wielkoksiążęcej w krypcie katedry Notre-Dame.

Dania

31 października odsłonięto nowy znaczek świąteczny fundacji Julemærkefonden. Dochód z jego sprzedaży jest przeznaczony na utrzymanie tymczasowych domów dla dzieci zmagających się z przemocą rówieśniczą czy samotnością. Zazwyczaj to księżna Mary jako patronka organizacji uczestniczyła w odsłonięciu znaczków, jednak w tym roku z uwagi na wizytę w Wietnamie zastąpiła ją królowa Margrethe. Tegoroczny znaczek bożonarodzeniowy, którego autorem jest Niels Ditlev, upamiętnia zarówno 50-lecie panowania monarchini, jak i 300-lecie Pałacu Fredensborg.


1 listopada książę Frederik i księżna Mary rozpoczęli oficjalną wizytę w Wietnamie, przewodnicząc duńskiej delegacji biznesowej. Była to ich druga wspólna podróż do tego kraju - w 2009 odwiedzili Wietnam razem z królową Margrethe i księciem Henrikiem. Po wylądowaniu stolicy, Hanoi, wieczorem czasu lokalnego 31 października udali się do dawnego domu rodzinnego księcia Henrika, w którym spędził on pierwszych pięć lat swojego życia. "Kultura wietnamska, a zwłaszcza to miasto, wiele dla niego znaczyło przez całe życie i było to wspaniałe doświadczenie zarówno dla niego, jak i dla nas, kiedy mógł pochwalić się pięknym żółtym domem podczas wizyty państwowej w 2009 roku. Teraz znowu tu stoimy i będzie on w naszych myślach przez kilka następnych dni", napisała para książęca w postach zamieszczonych w mediach społecznościowych i dodała w języku wietnamskim: "Cieszymy się z powrotu do Wietnamu!".

Pierwszym punktem dwudniowej wizyty było złożenie wieńca w Mauzoleum Ho Chi Minha, twórcy Demokratycznej Republiki Wietnamu. Poranny program obejmował także spotkanie z wiceprezydent i Prezydentem Wietnamu oraz otwarcie duńsko-wietnamskiej konferencji biznesowej, po której para rozdzieliła się: książę uczestniczył w konferencji dotyczącej energii wiatrowej, natomiast księżna w tym czasie wygłosiła przemówienie na konferencji dotyczącej efektywności energetycznej. Przed południem Mary i Frederik wzięli udział w lunchu wydanym przez wiceprezydent Wietnamu, a po nim spotkali się z przedstawicielami duńskich firm, które biorą udział w delegacji biznesowej, i odwiedzili jezioro Hoàn Kiếm w historycznym centrum Hanoi oraz znajdującą się na nim Wieżę Żółwia (Turtle Tower) ze znanej wietnamskiej legendy. Później Następca Tronu w towarzystwie wiceprezydent obejrzał występ wietnamskiego Wodnego Teatru Lalek oraz obrazy Đông Hồ wietnamskiego malarstwa ludowego. Wietnamskie władze podjęły działania, by uznać malarstwo ludowe Đông Hồ za niematerialne dziedzictwo kulturowe UNESCO.

Wieczorem książę Frederik i księżna Mary uczestniczyli w kolacji oraz jubileuszowej kolacji w Hanoi Opera House wydanej z okazji 50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Danią a Wietnamem, która przypadała w zeszłym roku. Uroczystości z tej okazji zostały przełożone z uwagi na pandemię.
5 komentarzy:

 1. Zdjęcia z Halloween urocze 😊 jak mi brakowało wizyt państwowych w czasie pandemii! Mary ślicznie w tym kimonie natomiast suknia Maximy średnio do mnie przemawia

  OdpowiedzUsuń
 2. Mary jak zwykle olśniewa. Mam pytanie - czy faktycznie jest coś na rzeczy, że Joachim jest/był zakochany w Mary? Dawniej (ponad 20 lat temu) czytałam plotki, że Fredrik (przed poznaniem Mary) był zakochany w swojej bratowej Alexandrze. Czy to prawda? Byłam w 2012 w Danii i zadałam inne pytanie przewodniczce naszej grupy - Polce zamężnej z Duńczykiem. Spytałam ją, czy Mary i Marie się lubią. Spojrzała na mnie dziwnie, wyraźnie zaskoczona pytaniem. Po chwili odpowiedziała, że tak, lubią się. Czy to była szczera odpowiedź? Nie wiem. A później, w takcie zwiedzania, podeszła do mnie z pytaniem, skąd moje zainteresowanie tym tematem. Odpowiedziałam - zgodnie z prawdą - że rodzinami królewskimi Europy interesuję się od dzieciństwa, dzięki mojej mamie. Pani przewodnik dodała jeszcze, że krewny jej męża pracuje w tzw. Hoffie w pałacu w Kopenhadze i personel Hoffu nie lubi księcia Henrika.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Były takie plotki odnośnie Joachima i Mary (o Frederiku i Alexandrze nigdy nie słyszałam), ale sami zainteresowani nigdy się do nich nie odnieśli.

   Usuń
  2. Nie lubi małego Henrika, syna Joachima? Czy nie lubił zmarłego księcia Henrika?

   Usuń
  3. chodziło o księcia Henrkia - męża królowej

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.