środa, 16 listopada 2022

Dzień Króla, wręczenie prezentów świątecznych, król Carl Gustaf i królowa Silvia w Jordanii + więcej

Japonia

Drugiego dnia wizyty w prefekturze Hyōgo Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako pojawili się na National Sea Enrichment Festival w mieście Akashi, obejrzeli paradę statków i wypuścili do morza młode dorady i flądry oraz odwiedzili centrum badań.U księżnej Nobuko (wdowie po kuzynie Emerytowanego Cesarza Akihito, księciu Tomohito) zdiagnozowano raka piersi we wczesnym stadium. Księżna została dzisiaj przyjęta do Szpitala Uniwersyteckiego Keio w Tokio, gdzie 19 listopada przejdzie operację jego usunięcia. Księżna nie miała żadnych objawów, ale regularnie poddaje się mammografii z uwagi na fakt, że jej mama i babcia również miały nowotwory piersi.


Jej szwagierka, księżna Hisako (wdowa po księciu Takamado, drugim z kuzynów Emerytowanego Cesarza) także nie czuje się w ostatnim czasie najlepiej. Ma łagodne objawy przeziębienia, a przeprowadzone testy dały wynik pozytywny.


Belgia

15 listopada przypadał Dzień Króla, święto obchodzone co roku od 1866. Z tej okazji król Albert, królowa Paola, księżniczka Astrid, arcyksiążę Lorenz, książę Laurent i księżna Claire pojawili się na Te Deum w Katedrze św. Michała i św. Guduli w Brukseli, a następnie ceremonii w Parlamencie, w trakcie której tradycyjnie przyznawane są odznaczenia narodowe.
Zgodnie ze zwyczajem, król Philippe i królowa Mathilde nie wzięli udziału w uroczystościach, które organizowane są na cześć obecnego króla Belgów.
Wieczorem tego samego dnia królowa Mathilde, król Albert i królowa Paola pojawili się na ceremonii wręczenia nagród i kolacji z okazji 20-lecia Missing Children Europe. W czasie ceremonii królowa Paola przekazała synowej funkcję honorowej przewodniczącej organizacji, którą do tej pory pełniła.16 listopada królowa Mathilde otworzyła sympozjum na temat ubóstwa i jego wpływu na rozwój dzieci w Wavre.

Opublikowano humorystyczne nagranie przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej, na którym król Philippe wcielił się w rolę trenera belgijskiej reprezentacji i życzył im powodzenia w rozgrywkach. Filmik został nagrany w podobnym stylu co słynne nagranie królowej Elizabeth przed Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie.


Hiszpania

Królowa Sofia przybyła do Egiptu na konferencję klimatyczną ONZ COP27 w Sharm el-Sheikh. Razem z księżniczką Al Joharą Al Saud odwiedziła Narodowe Muzeum Cywilizacji Egipskiej i zobaczyła piramidy w Gizie.

Wieczorem obie panie pojawiły się na oficjalnej kolacji wydanej przez Ambasadora Hiszpanii.

Dzisiaj król Felipe i królowa Letizia rozpoczęli swoją pierwszą oficjalną wizytę w Chorwacji. W Zagrzebiu zostali powitani przez Prezydenta i Pierwszą Damę, a następnie złożyli wieniec pod niedawno wybudowanym Pomnikiem Ojczyzny.
Wielka Brytania

Projekt ustawy rozszerzającej listę Radców Stanu o hrabiego Wessex i księżniczkę Anne, którą zaproponował król Charles, został już odczytany w Parlamencie. Tradycyjnie członkami Rady Stanu, którzy mogą podjąć najpilniejsze obowiązki w sytuacji choroby bądź nieobecności monarchy w kraju, są jego małżonka i cztery pierwsze dorosłe osoby w linii sukcesji do tronu, czyli obecnie książę Walii, książę Sussex, książę Yorku i księżniczka Beatrice.


Z okazji 74. urodzin króla Charlesa opublikowano jego nowe oficjalne zdjęcie wykonane przez Chrisa Jacksona pod dębem w Windsor Great Park. Król oficjalnie został mianowany Strażnikiem parku, 70 lat po tym, jak to stanowisko objął jego ojciec, książę Philip.


Dania

15 listopada królowa Margrethe wzięła udział w nabożeństwie w Synagodze na ulicy Krystalgade w Kopenhadze z okazji 400. rocznicy osiedlenia się w Danii pierwszych Żydów i obejrzała wystawę w Duńskim Muzeum Żydowskim.

16 listopada monarchini uczestniczyła w paradzie Straży Królewskiej, Den Kongelige Livgarde i wręczyła odznaczenie Dronningens Ur najlepszemu strażnikowi.

Bhutan

15 listopada król Jigme Khesar i królowa Jetsun Pema z synami, księciem Jigme Namgyelem i księciem Jigme Ugyenem, wzięli udział w corocznym festiwalu buddyjskim Panbag Tshechu w dystrykcie Zhemgang w południowo-centralnej części kraju.

Monako

Dzisiaj książę Albert i księżna Charlene oraz Camille Gottlieb wręczyli pierwsze prezenty świąteczne Czerwonego Krzyża w Pałacu Książęcym.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Jordania / Szwecja

13 listopada król Abdullah, królowa Rania, księżna Muna (matka Abdullaha) i kilkoro innych członków rodziny królewskiej pojawiło się na otwarciu kolejnej sesji Parlamentu.

Opublikowano nowe zdjęcie Następczyni Tronu jako patronki Children's Diabetes Foundation (Barndiabetesfonden) z okazji Światowego Dnia Cukrzycy przypadającego 14 listopada. Fotografię wykonano w związku z inauguracją nowej kampanii fundacji promującej badania nad cukrzycą typu 1.


Pod koniec zeszłego tygodnia księżniczka odwiedziła dwa centra prowadzone przez Stockholm City Mission, którego jest patronką.

15 listopada księżniczka wraz z mężem odwiedziła Szwedzką Agencję Energetyczną.

Dzisiaj natomiast para książęca wzięła udział w Pep Forum 2022.

15 listopada król Carl Gustaf i królowa Silvia rozpoczęli trzydniową wizytę państwową w Jordanii na zaproszenie króla Abdullaha. Najpierw zostali powitani przez króla, królową Ranię i księcia Husseina w Pałacu Al Husseiniya w Ammanie, a następnie obie pary królewskie rozdzieliły się. Król Carl Gustaf, król Abdullah i książę Hussein zostali w Pałacu na rozmowach dotyczących szwedzko-jordańskiej współpracy oraz ostatnich wydarzeniach w regionie i na świecie, a królowe w tym czasie odwiedziły Queen Rania Center, które powstało w 2005 jako jeden z projektów Jordan River Foundation skoncentrowany na eliminowaniu ubóstwa i promowania sprawiedliwości społecznej. Później szwedzka para królewska wzięła udział w lunchu wydanym przez przewodniczącego Parlamentu,  król spotkał się również z Premierem Jordanii i otworzyła Szwedzki Instytut Dialogu przy Ambasadzie Szwecji.


Pierwszy dzień wizyty zakończył się bankietem wydanym przez króla Abdullaha i królową Ranię w Pałacu Al Husseiniya.

4 komentarze:

 1. Filmik z Belgii skradł moje serce ❤️

  OdpowiedzUsuń
 2. Król Filip pokazał swoją humorystyczną stronę. Uroczy filmik.
  Jaka szkoda, że w Jordanii nie zakłada się już tiar, nawet na wizyty państwowe z monarchii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzeczywiście, filmik z królem Belgii bardzo sympatyczny! Natomiast, czy tylko ja mam wrażenie, że panie z rodziny cesarskiej w Japonii ostatnio są trochę lepiej ubrane? Jakby im dwór poluzował zasady...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko Ty :) Ale niestety nie mam pojęcia, z czego wynika ta zmiana - czyżby Cesarz Naruhito zaczął wprowadzać jakieś zmiany na Dworze i bardziej go unowocześniać?

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.