poniedziałek, 7 listopada 2022

Księżniczka Alexandra zaręczona, rozdanie nagród Kronprinsparrets Priser + więcej

 Hiszpania

4 listopada król Felipe i królowa Letizia wzięli udział w obchodach 175-lecia klubu towarzyskiego Circulo del Liceo w Barcelonie.Szwecja

Księżniczka Madeleine wzięła udział w SACC Summit 2022 we Fort Lauderdale na Florydzie.


Japonia

5 listopada księżniczka Aiko i księżniczka Kako były obecne na jesiennym koncercie gagaku - japońskiej muzyki klasycznej. Był to pierwszy koncert gagaku za panowania Cesarza Naruhito i pierwszy, na którym pojawiła się księżniczka Aiko. Zgodnie z tradycją panującą na japońskim Dworze, koncerty organizowane są dwa razy w roku - wiosną i jesienią - ale z dobrze nam znanych powodów nie odbywały się przez ostatnie trzy lata.
Wielka Brytania

5 listopada księżna Walii jako patronka Rugby Football League i Rugby Football Union pojawiła się na ćwierćfinałowym meczu rugby pomiędzy Anglią a Papuą-Nową Gwineą o Puchar Świata.
Poinformowano, że podobnie jak w zeszłym roku, księżna Kate zorganizuje świąteczny koncert kolęd w Westminster Abbey, oddając hołd zmarłej królowej Elizabeth II. Koncert odbędzie się 15 grudnia, ale zostanie wyemitowany przez stację ITV w czasie świąt, 24 grudnia. (Autorką wykonanego w ramach promocji koncertu rysunku jest londyńska artystka Aurelie Baudry Palmer.)


Norwegia

Książę Haakon i księżna Mette-Marit pojawili się na finale Mistrzostw Norwegii w piłce nożnej kobiet.Dania

5 listopada książę Frederik i księżna Mary udali się do Ringsted na ceremonię rozdania Nagród Pary Książęcej (Kronprinsparrets Priser). Po przybyciu na miejsce odwiedzili kościół St Bendt's, najstarszy ceglany kościół w Skandynawii, w którym pochowanych jest wielu duńskich monarchów z wczesnego średniowiecza.Po południu uczestniczyli w próbie generalnej przed wieczornym wręczeniem Nagród.

Książę Frederik i księżna Mary wręczają swoje Nagrody Kronprinsparrets Priser co roku jesienią za nadzwyczajne wysiłki i osiągnięcia w sztuce, kulturze i działalności społecznej. Nagroda Społeczna Pary Książęcej w tym roku została przyznana organizacji GAME, która organizuje treningi i turnieje sportów ulicznych, aby zaangażować dzieci i młodzież w aktywne społeczności. Nagroda Kulturalna Pary Książęcej trafiła do reżysera teatralnego Tue Bieringa, a Nagrody Star Sprinkle (Kronprinsparrets Stjernedryspriser) otrzymali kompozytorka i wiolonczelistka Josefine Opsahl oraz organizacja Social Sundhed, której wolontariusze - studenci kierunków medycznych - wspierają osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej w dbaniu o zdrowie.

Tradycyjnie przed rozdaniem Nagród para książęca spotkała się z tegorocznymi laureatami. Poniżej filmik z tych wizyt - książę odwiedził organizację GAME, a księżna spotkała się z Tue Beringiem.6 listopada księżna Mary i księżniczka Josephine wzięły udział w corocznym "polowaniu" Hubertusjagt, święcie myśliwych i jeźdźców, organizowanym od 1905 co roku w pierwszą niedzielę listopada na zakończenie sezonu myśliwskiego. Obecnie nie jest to już typowe polowanie, a wyścig/pogoń za jeźdźcami z przymocowanymi do ramion lisimi ogonami. Księżna Mary co roku ogląda zmagania jeźdźców razem z dziećmi, a później wręcza nagrody zwycięzcom.


Luksemburg

Na koniec radosne wieści z luksemburskiego Dworu Wielkoksiążęcego - wielki książę Henri i wielka księżna Maria Teresa ogłosili zaręczyny jedynej córki, księżniczki Alexandry! Wybrankiem księżniczki jest Nicolas Bagory, który urodził się 11 listopada 1988 w Bretanii we Francji, studiował politologię, a obecnie pracuje nad projektami społecznymi i kulturalnymi - jak wynika ze zwięzłych informacji udostępnionych przez Dwór Wielkoksiążęcy. Ślub planowany jest wiosną 2023.
Razem z oświadczeniem wydano oficjalne zdjęcie pary. Drugie z prywatnego albumu rodziny opublikowała wielka księżna Maria Teresa.

6 komentarzy:

 1. Królowa Letizia zjawiskowa - pod kątem sukni przypomina mi trochę Ranię na jednym ze ślubów w Szwecji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie! To był ślub księżniczki Wiktorii, zarówno Letycja jak i Rania pięknie wyglądały/wyglądają w tych sukniach :)

   Usuń
  2. Suknie są trochę podobne, ale pochodzą od różnych projektantów - Ranii jest od Antonia Berardi z rozcięciem na nodze, natomiast Letizii jest projektu Caroliny Herrery. Królowa Hiszpanii miała ją na sobie już wcześniej przy okazji wizyty państwowej w Wielkiej Brytanii :)

   Usuń
 2. Królowa Letizia bardzo mocno pracuje nad swoim królewskim wyglądem i trzeba przyznac ,że jest niezwykle pracowita jako że wypełnia przecież rzetelnie mnóstwo obowiazków samodzielnie i wraz z malżonkiem.Jej córki mają w niej doskonały wzór do naśladowanoa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniała wiadomość z Luksemburga! Piękna para. Biorąc pod uwagę dwa spodziewane śluby w Jordanii i jeden w Grecji (może coś jeszcze przegapiłam?) czeka nas bogaty „weselny” 2023 rok.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nie przegapiłaś :) Rzeczywiście, ślubów będzie całkiem sporo

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.