piątek, 4 listopada 2022

Książę Charles w domu seniora, wręczenie Nagród Księżnej Grace, wizyta w Wietnamie + więcej

Jordania

2 listopada królowa Rania wzięła udział w Web Summit 2022 w Lizbonie, na którym wygłosiła przemówienie.

Luksemburg

3 listopada książę Guillaume, księżna Stephanie i mały Charles odwiedzili dom seniora Konviktsgaart - Résidence Grande-Duchesse Joséphine-Charlotte w Luksemburgu.

Japonia

2 listopada Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako przyjęli w Pałacu Cesarskim w Tokio Prezydenta i Pierwszą Damę Niemiec.Jak poinformowała Agencja Dworu Imperialnego, 2 stycznia 2023, po raz pierwszy po trzech latach, rodzina cesarska pozdrowi Japończyków z balkonu Pałacu Cesarskiego, zgodnie z przed-pandemiczną tradycją. Liczba Japończyków, którzy zostaną jednak wpuszczeni na tereny Pałacu zostanie jednak  ograniczona do 1500 osób, aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się wirusa (dla porównania, w ostatniej takiej ceremonii w 2020 wzięło udział prawie 69 000 osób). Zgłoszenia chętnych będą przyjmowane od 18 listopada. Rodzina cesarska, w tym prawdopodobnie po raz pierwszy księżniczka Aiko, pojawi się na balkonie sześć razy: o 10:10, 11:00, 11:50, 13:30, 14:20 i 15:10 czasu lokalnego.Wielka Brytania

2 listopada król Charles, królowa Camilla, księżniczka Anne, hrabia Wessex i książę Gloucester wydali przyjęcie w Pałacu Buckingham dla medalistów Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w tym i zeszłym roku.
1 listopada hrabia i hrabina Wessex  jako hrabia i hrabina Forfar, jak są znani w Szkocji od 2019, odwiedzili Forfar.

3 listopada królowa Camilla udzieliła swojej pierwszej audiencji w Pałacu Buckingham, na której przyjęła Laureata Dziecięcego (Children's Laureate), Josepha Coelho. Laureat Dziecięcy to tytuł przyznawany od 1999 co dwa lata wybitnemu autorowi lub ilustratorowi książek dla dzieci.

Embed from Getty Images

Po południu królowa razem z królem Charlesem zobaczyła wystawę "Africa Fashion" w Victoria & Albert Museum.


Z kolei książę i księżna Walii odwiedzili Scarborough, w trakcie której przekazali wspólną darowiznę The Royal Foundation i Two Ridings Community Foundation na wsparcie zdrowia psychicznego młodych ludzi w mieście.
Słowa księcia Williama, który ogłosił przekazanie darowizny, przerwała przebrana za księżniczkę mała Callie :)

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
3 listopada hrabina Sophie odwiedziła David Lewis Centre oferującego wsparcie medyczne, terapeutyczne i edukacyjne dla osób z trudnościami w uczeniu się, epilepsją czy autyzmem. Hrabina jest patronką centrum. W trakcie wizyty odznaczyła 11-letniego Tobiasa Medalem Imperium Brytyjskiego za jego zaangażowanie w zbiórkę funduszy dla organizacji Paces. Tobias jest tym samym najmłodszym medalistą w historii i jednocześnie jednym z nielicznych, którzy otrzymali odznaczenie z rąk członka rodziny królewskiej.
Niderlandy

Na zakończenie wizyty państwowej w Grecji odbyła się konferencja prasowa. Królowa Maxima została zapytana m.in. o to, czy coś zmieniło się w sytuacji księżniczki Amalii, która z powodu gróźb kierowanych pod jej adresem musiała wyprowadzić się z akademika i wrócić do Hagi, skąd codziennie dojeżdża na zajęcia do Amsterdamu. Niestety, sytuacja nie uległa zmianie, co jest "frustrujące i niełatwe", powiedziała królowa, ale dodała, że na szczęście księżniczka bez trudu zdała pierwsze egzaminy.


Po powrocie z Grecji 3 listopada królowa Maxima odwiedziła szkołę ROC Friese Poort w Emmeloord jako honorowa przewodnicząca MIND Us.

4 listopada król Willem-Alexander i królowa Maxima z córkami, Amalią, Alexią i Ariane, zobaczyli wystawę "Wiek Juliany" poświęconą królowej Julianie, babci króla, i zapozowali do sesji zdjęciowej.
Hiszpania

3 listopada król Felipe i królowa Letizia wydali obiad na cześć Prezydenta i Pierwszej Damy Paragwaju, którzy przybyli do Hiszpanii z oficjalną wizytą.
Letizia wybrała sukienkę, którą wcześniej nosiła Infantka Sofia.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dania

Drugi dzień wizyty książę Frederik i księżna Mary spędzili osobno. Następca Tronu udał się do miasta Haiphong na północy Wietnamu, gdzie spotkał się z władzami prowincji, uczestniczył w duńsko-wietnamskim spotkaniu dotyczącym energii wiatrowej i warsztatach dla dzieci oraz odwiedził port nad Rzeką Czerwoną. Program księżnej obejmował natomiast: wizytę w wietnamskiej firmie Xuan Thanh Cement Plan w prowincji Hà Nam, która z pomocą duńskiej firmy pracuje nad osiągnięciem neutralności emisyjnej, spotkanie z przedstawicielami prowincji Hà Nam, warsztaty LEGO rozwijające kreatywność dzieci oraz wizytę w Tam Chúc, nowo wybudowanym kompleksie pagód, który jest jedną z największych atrakcji turystycznych prowincji Hà Nam.
Księżna Mary na tym zakończyła swoją wizytę biznesową w Wietnamie, a księcia Frederika czekał jeszcze jeden, równie pracowity dzień, spędzony na południu kraju, w prowincji Binh Duong i Ho Chi Minh City.

Dziennikarze "wreszcie" mogli zadać księżnej pytania w trakcie tej wizyty (wcześniej ograniczono tę możliwość z uwagi na wybory parlamentarne w Danii, które odbyły się 1 listopada). Jednak zamiast skupić się na wizycie i jej celu, dopytywali o sytuację z odebraniem tytułów dzieciom Joachima, choć Mary już na te pytania odpowiadała. Wyraźnie zirytowana tym księżna odparła: "Nie mam nic więcej do dodania do tego, co już powiedziałam. Mam nadzieję, że nie przebyliście całej tej drogi, aby zadać to pytanie. Czy macie jakieś inne pytania?". Drugi z dziennikarzy, nie zważając na tę chłodną odpowiedź, poprosił o komentarz do słów księżnej Marie, która powiedziała, że jej relacje ze szwagierką są skomplikowane. "Nie mam nic więcej do dodania", podkreśliła księżna.


Pytania o stosunki z bratem nie uniknął także książę Frederik, który odparł tylko, że "To, o czym rozmawiam z bratem, uważam za sprawę rodzinną i prywatną".Monako

3 listopada książę Albert i księżna Charlene pojawili się na corocznej gali rozdania nagród Princess Grace Awards 2022 w Nowym Jorku. Nagrody przyznawane są artystom w dziedzinie tańca, teatru i filmu.


6 komentarzy:

 1. Według brukowców Joachim zakochał się w Mary. Ciekawe czy to prawda

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie dziwię się irytacji księżnej Mary co ci dziennikarze myśleli że powie że nie lubi Marie i cieszy się z odebrania tytułów jej dzieciom?
  Mam nadzieję że Amalia będzie mogła wrócić do Amsterdamu studia to tai świetny czas a ona nie może w pełni z tego korzystać
  Miłe że Letizia wymienia się strojami z córkami (niesamowite że mają podobny rozmiar!)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziennikarze w Danii są chyba jeszcze gorsi niż w Wielkiej Brytanii. Albo po prostu rodzina królewska pozwoliła im na tak wścibskie zachowanie, bardzo niekulturalne zresztą.
  Charles wnosi z sobą tyle radości, wspaniały jest ten pomysł z zabieraniem go do ośrodków dla starszych.

  OdpowiedzUsuń
 4. O co chodzi royaltynerd z komentarzem "See, this is why never complain, never explain works 99% of the time"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o tę sytuację z Joachimem i Marie i ich reakcją na odebranie tytułów - gdyby zastosowali się do tej złotej zasady "nie narzekaj, nie wyjaśniaj" zamiast udzielać wywiadów, królowa, książę Frederik i księżna Mary nie mierzyliby się teraz z tego typu pytaniami dziennikarzy i aż takim zainteresowaniem mediów odnośnie tego, jakie łączą ich relacje. Odpowiedź Mary ucina dalszą dyskusję na ten temat, jeśli nie całkowicie to przynajmniej na jakiś czas.

   Usuń
  2. Dziękuję za wyjaśnienie :D W pierwszej chwili wydawało mi się, że ten komentarz dotyczy Mary i zupełnie mi to nie pasowało, bo Mary - przynajmniej według mnie - zachowuje złoty środek. Z jednej strony nie unika mediów i potrafi się wypowiedzieć na trudne tematy bezpośrednio, a z drugiej wie, ile powiedzieć, żeby nie przekroczyć granicy.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.