czwartek, 10 listopada 2022

Wizyta państwowa w Niderlandach, szwedzka para królewska w Brazylii, księżna Mary na Zanzibarze + więcej

 Rumunia / Jordania

7 listopada Maria-Alexandra, córeczka Nicolasa i Aliny Medforth-Mills skończyła dwa latka. Z tej okazji dumni rodzice opublikowali jej nowe zdjęcia.

10 listopada księżniczka Margareta i książę Radu udali się do Watykanu na audiencję u Papieża Franciszka.

Papież przyjął tego dnia również parę królewską Jordanii, króla Abdullaha i królową Ranię. Rozmowa dotyczyła potrzeby podtrzymania dialogu międzywyznaniowego i ochrony chrześcijan w regionie Bliskiego Wschodu.


Wielka Brytania

Opublikowano oficjalny monogram królowej Camilli, składający się z litery C oraz R (od słowa 'regina', po łacinie oznaczającego królową), który Camilla sama wybrała spośród zaproponowanych opcji.


9 listopada księżna Walii jako patronka Maternal Mental Health Alliance odwiedziła centrum Colham Manor Children's Centre oferujące zajęcia dla dzieci w wieku poniżej 5 lat.
Po wyjściu z centrum księżna przywitała się z czekającymi na nią dziećmi, w tym 3-letnim Akeemem, któremu bardzo spodobała się jej broszka z maków, przypięta z okazji zbliżającej się Niedzieli Pamięci. Księżna bez wahania ją ściągnęła i podarowała chłopcu.

Król Charles i królowa Camilla nie mieli niestety tak miłego dnia. Udali się do hrabstwa Yorkshire, gdzie odsłonili pierwszą rzeźbę królowej Elizabeth II na Katedrze York Minister oraz świętowali z mieszkańcami Doncaster nadanie statusu miasta. Pod Katedrą w Yorku mężczyzna z tłumu próbował obrzucić parę jajkami, ale na szczęście nie trafił. Król ze spokojem kontynuował z władzami miasta.

10 listopada królowa Camilla odwiedziła Field of Remembrance, organizowane co roku od 1928 przez Poppy Factory pod Westminster Abbey, aby oddać hołd poległym w konfliktach zbrojnych. W tym roku upamiętniono na nim także zmarłą królową Elizabeth.

Najnowsze wydanie Country Life Magazine zadedykowano królowi Charlesowi, który już za kilka dni będzie świętował swoje 74. urodziny. Na okładce magazynu znalazło się jego nowe zdjęcie wykonane przez Simona Bucka na terenie Sandringham.


Monako

W czasie ostatniej wizyty w Nowym Jorku na początku listopada książę Albert spotkał się ze swoimi nieślubnymi dziećmi, Jazmin i Alexandre Grimaldi.Belgia

8 listopada królowa Mathilde wybrała się w kolejną przejażdżkę rowerową, promując ruch i zdrowie psychiczne przed swoimi 50. urodzinami. Tym razem wycieczka odbyła się w Brabancji Walońskiej, a królowej towarzyszyli pacjenci i pracownicy instytucji medyczno-edukacyjnej Le Colombier oraz uczniowie i nauczyciele Prowincjonalnej Szkoły Zawodowej w Nivelles. Do tej pory Mathilde odbyła już 9 takich wycieczek - pieszych bądź rowerowych - w 8 z 10 prowincji Belgii oraz Brukseli. Do końca roku odwiedzi pozostałe regiony.


Szwecja

Książę Carl Philip i księżna Sofia spotkali się z tegoroczną laureatką nagrody Fundamental Values Work of the Year Award 2021 przyznawanej przez fundację pary książęcej, Ritą Svensson.

Po zakończeniu jesiennej przerwy w Brazylii król Carl Gustaf i królowa Silvia wrócili do swoich obowiązków, ale jeszcze nie do kraju. 8 listopada odwiedzili Zintegrowane Centrum Pomocy Dzieciom i Młodzieży w Vitória da Conquista w brazylijskim stanie Bahia, które powstało we współpracy władz miasta z fundacją królowej, World Childhood Foundation.


Drugiego dnia oficjalnej wizyty w Brazylii do pary królewskiej dołączyła młodsza córka, księżniczka Madeleine. Cała trójka odwiedziła brazylijski oddział World Childhood Foundation w São Paulo.
Tymczasem księżniczka Victoria i książę Daniel z dziećmi wrócili do Szwecji. 10 listopada para książęca odwiedziła Instytut Polityki Zagranicznej w Sztokholmie.


Luksemburg

Wielki książę Henri i wielka księżna Maria Teresa odwiedzili Wyższą Szkołę Handlu i Zarządzania (EKG).

9 listopada natomiast zobaczyli wystawę "IN TRANSFER – A New Condition" zorganizowaną w ramach nadania Esch-sur-Alzette tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2022.


Rosja

Wielki książę Jerzy Michajłowicz i księżna Victoria Romanowna opublikowali zdjęcia z oficjalnej sesji zdjęciowej z synkiem, księciem Alexandrem Georgiewiczem. Zdjęcia wykonano w ich rezydencji w Moskwie, a do niektórych pozowali także rodzice księżnej, którzy przyjechali z Włoch poznać pierwszego wnuka.

Norwegia

9 listopada książę Haakon i księżna Mette-Marit uczestniczyli w nabożeństwie w Katedrze w Oslo z okazji 75-lecia działalności Norwegian Church Aid.

10 listopada księżna Mette-Marit pojawiła się na konferencji na temat wpływu pandemii na dzieci i młodzież.


Dania

8 listopada królowa Margrethe w imieniu Fundacji swojej i księcia Henrika Dronning Margrethes og Prins Henriks Fond otrzymała darowiznę w wysokości 650 000 duńskich koron od firmy projektującej biżuterię Georg Jensena, którą przekazała Design School Kolding na stypendium dla utalentowanych młodych studentów projektowania biżuterii. Firma jubilerska Georga Jensena wcześniej w tym roku wprowadziła na rynek jubileuszową kolekcję biżuterii z okazji 50-lecia panowania królowej (w tym broszkę, którą monarchini miała na sobie na ceremonii), a część zysków z jej sprzedaży została przekazana w datku dla fundacji.

Tego samego dnia królowa wręczyła Nagrodę Honorową Ebbe Munck 2022 dziennikarce Matilde Kimer.

Przyszłoroczny bieg Royal Run odbędzie się 29 maja w następujących duńskich miastach: Herning, Aabenraa, Nyborg, Nykøbing Falster oraz oczywiście Kopenhadze i Frederiksberg.

9 listopada księżna Mary udała się do Tanzanii na dwudniowe spotkanie Komisji Wysokiego Szczebla ICPD+25, której jest członkiem. Pierwszego dnia wizyty, na Zanzibarze, księżna odwiedziła kliniki zdrowia reprodukcyjnego, która dąży do wyeliminowania śmierci matek w wyniku komplikacji okołoporodowych, oraz CUBE Innovation Hub, które pomaga start-upom i małym firmom w Tanzanii i na Zanzibarze.


Bhutan

4 listopada król Jigme Khesar i królowa Jetsun Pema uczestniczyli w otwarciu nowej sesji Parlamentu.

5 listopada para królewska udzieliła audiencji Karmie Dechen, jej mężowi i synowi w Pałacu Lingkana. Karma Dechen od siedmiu lat pracuje w Café Himalaya and Bakery w Thimphu, z trudem utrzymując rodzinę, a niedawno otrzymała zawiadomienie o podniesieniu czynszu. W październiku spotkała króla Jigme Khesara, który poruszony jej historią w swoim przemówieniu na otwarciu Parlamentu zapewnił, że podejmie starania, aby polepszyć jakość życia zarówno jej, jak i wszystkich mieszkańców Bhutanu, którzy z trudem wiążą koniec z końcem.


Niderlandy

8 listopada królowa Maxima wzięła udział w spotkaniu "Financial Health Action" w Eindhoven.

9 listopada król Willem-Alexander i królowa Maxima przywitali Prezydenta Włoch i jego córkę, którzy przybyli z 3-dniową wizytą państwową.

Wieczorem para królewska wydała bankiet na cześć gości, na którym pojawiły się także księżniczka Beatrix i księżniczka Margriet.

Drugiego dnia wizyty państwowej para królewska uczestniczyła w lunchu wydanym przez Premiera Niderlandów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.