środa, 23 listopada 2022

Pierwsza wizyta państwowa za panowania króla Charlesa, książę Haakon i księżniczka Victoria w Kenii + więcej

Belgia

22 listopada królowa Mathilde odbyła jedenastą, ostatnią, pieszą wędrówkę po Belgii w związku ze swoimi zbliżającymi się 50. urodzinami. Wycieczka miała miejsce w Antwerpii, a królowa zaprosiła na nią przedstawicieli i podopiecznych organizacji Young FENIX oraz To Walk Again. Young FENIX oferuje młodym ludziom programy coachingowe poprzez które stara się przełamać tabu związane z mówieniem o zdrowiu psychicznym. Natomiast To Walk Again wspiera osoby niepełnosprawne fizycznie i pomaga im wrócić do aktywności fizycznej.
Wycieczki po wszystkich prowincjach Belgii Mathilde rozpoczęła w lipcu tego roku, chcąc w ramach obchodów swoich okrągłych urodzin zachęcić do dbania o swoje zdrowie psychiczne poprzez ruch.


Niderlandy 

22 listopada królowa Maxima odwiedziła Amsterdam, gdzie udała się Społecznego Sklepu Spożywczego (Sociale Kruidenier), w którym sprzedawane są zrównoważone produkty w rozsądnych cenach, oraz zobaczyła wystawę "Our Colonial Inheritance" poświęconą holenderskiej historii kolonialnej.

Dzisiaj królowa odwiedziła firmę Mudjeans w Laren w Holandii Północnej, która zdobyła tegoroczną Nagrodę Króla Willema I w dziedzinie Zrównoważonej Przedsiębiorczości. Firma w zrównoważony sposób produkuje i ponownie wykorzystuje dżinsy.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Po południu natomiast jako honorowa przewodnicząca Méér Muziek in de Klas była obecna przy podpisywaniu umowy o edukacji muzycznej w Music Center De Omroep w Hilversum.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Szwecja / Norwegia

21 listopada księżniczka Victoria rozpoczęła 5-dniową wizytę w Kenii w towarzystwie Następcy Tronu Norwegii księcia Haakona, zorganizowaną przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Po przybyciu do Nairobi odwiedziła Ambasadę Szwecji.
Książę Haakon jest Ambasadorem Dobrej Woli UNDP, natomiast księżniczka jedną z Ambasadorek Celów Zrównoważonego Rozwoju.


Drugiego dnia w Kenii książę Haakon i księżniczka Victoria spotkali się z osobami zbierającymi i segregującymi śmieci oraz twórcami aplikacji wspieranej przez UNDP, która pomaga zarządzać odpadami oraz dostarcza informacji na temat recyklingu. Później natomiast odwiedzili wysypisko śmieci.

Wieczorem oboje byli obecni na przyjęciu UNDP w Nairobi. Następczyni Tronu miała na sobie tradycyjny kenijski naszyjnik, który otrzymała podczas specjalnej ceremonii po południu.

Trzeciego dnia wizyty książę i księżniczka odwiedzili hrabstwo Kwale, gdzie spotkali się z gubernator Fatumą Achani - pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii - dowiedzieli się więcej o projektach wspieranych przez UNDP i odwiedzili las namorzynowy, który dzięki zdolności do magazynowania węgla przyczynia się do walki ze zmianami klimatu.

Norweski magazyn KK okrzyknął księżniczkę Marthę Louise najlepiej ubraną kobietą roku. Z tej okazji zorganizowano sesję zdjęciową do nowego wydania magazynu.
Hiszpania

22 listopada królowa Sofia wręczyła nagrody BMW de Pintura i wzięła udział w koncercie charytatywnym na rzecz fundacji Mundo en Armonía.
23 listopada królowa Letizia udała się do Barcelony, gdzie wzięła udział w ceremonii upamiętniającej 20-lecie Lokalnej Sieci Technicznych Urzędów Pracy (OTL), promującej zatrudnianie osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego. Później odwiedziła Specjalistyczny Oddział Hospitalizacyjny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną (UHEDI) w Parc Sanitari Sant Joan de Déu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Dania

Dzisiaj podano do wiadomości publicznej plany duńskiej rodziny królewskiej na nadchodzące święta Bożego Narodzenia. Królowa Margrethe spędzi je tradycyjnie w Pałacu Marselisborg z księżniczką Benedikte i przyjaciółmi. W Wigilię mają zamiar odwiedzić półwysep Djursland na Jutlandii. Książę Frederik i księżna Mary z dziećmi po raz pierwszy od pięciu lat udadzą się do Australii, by spędzić ten czas z rodziną księżnej. Natomiast książę Joachim i księżna Marie z dziećmi wyjadą za granicę w długo planowaną podróż.


22 listopada królowa Margrethe wzięła udział w corocznym spotkaniu księgowym fundacji Det Classenske Fideicommis, którego jest patronką od 50 lat, od 1972.

Księżna Mary tego dnia odwiedziła szpital Herlev, gdzie razem z klaunami Sally i Violą przeczytała przebywającym w szpitalu dzieciom bajki na dobranoc.

23 listopada księżna wzięła udział w akcji World Hour Live 2022 w kopenhaskim Ratuszu. Celem akcji jest szerzenie wiedzy na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ w szkołach.
Zapytana przez dziennikarzy o plany świąteczne powiedziała, że razem z rodziną nie może się doczekać wizyty w Australii i ponownego świętowania Bożego Narodzenia z rodziną.
Wielka Brytania

22 listopada Prezydent RPA oficjalnie rozpoczął swoją dwudniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii - pierwszą za panowania nowego króla Charlesa III. Rano został powitany w hotelu Corinthia przez księcia i księżną Walii, z którymi następnie udał się na oficjalne powitanie na Horse Guard Parade. Tutaj czekali już na niego król Charles i królowa Camilla, a po ceremonii cała piątka przejechała powozami do Pałacu Buckingham na lunch, w którym uczestniczyli także hrabia i hrabina Wessex oraz książę Gloucester. Po nim wszyscy zobaczyli wystawę pamiątek Royal Collection związanych z Republiką Południowej Afryki.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dzień zakończył się tradycyjnie bankietem wydanym przez króla i królową w Pałacu Buckingham z udziałem: księcia i księżnej Walii, hrabiego i hrabiny Wessex, księcia i księżnej Gloucester oraz księcia Kentu. Ostatnie przygotowania na sali nadzorowała para królewska, tak jak zrobiłaby to królowa Elizabeth. Król Charles swoje przemówienie rozpoczął od powitania w kilku językach urzędowych RPA. Poruszył kwestię historii kolonialnej: "Chociaż istnieją elementy tej historii, które wywołują głęboki smutek, istotne jest, abyśmy starali się je zrozumieć. Jak powiedziałem przywódcom Wspólnoty Narodów na początku tego roku, jeśli mamy odblokować moc naszej wspólnej przyszłości, musimy przyznać się do błędów, które ukształtowały naszą przeszłość." Wspomniał też pierwszą wizytę swojej matki w RPA w 1947, w trakcie której wygłosiła ona swoje słynne przemówienie radiowe.
Królowa Camilla na tę okazję wybrała po raz pierwszy Belgian Sapphire Tiara i szafirowy komplet George VI Sapphire Parure, który królowa Elizabeth II otrzymała w prezencie ślubnym od rodziców. Księżna Walii bez zaskoczeń pojawiła się w Queen Mary's Lover's Knot Tiara, bransoletce zmarłej królowej i kolczykach księżnej Diany. Hrabina Wessex założyła Aquamarine Necklace Tiara oraz kolczyki i naszyjnik królowej Elizabeth.
Na bankiecie zaserwowano: grillowanego turbota z pieczarkami leśnymi i truflami w sosie szczawiowym, balotynę z bażanta z Windsoru nadziewanego karczochami z kompotem z pigwy i sosem porto, wybór różnych marchewek Chantenay, jarmuż z pieczoną dynią piżmową i duszone ziemniaki fondant. Na deser podano natomiast mrożony parfait waniliowy z karmelizowanymi jabłkami.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Drugiego dnia wizyty Prezydent razem z księciem Edwardem odwiedził Królewskie Ogrody Botaniczne Kew.
Późnym popołudniem został oficjalnie pożegnany przez króla Charlesa w Pałacu Buckingham.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Monako

Kończymy radosnymi nowinami - Louis i Marie Ducruet dzisiaj poinformowali, że spodziewają się swojego pierwszego dziecka!

7 komentarzy:

 1. Kate wygląda zachwycająco w bieli liczyłam po cichu na jakąś nową tiarę
  Super wieści z Monako 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tym projektem jasnej sukni Kate można by zrobić jakiś osobny artykuł, bo mam wrażenie, że już wiele kobiet miało kreacje w tym stylu. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi Ci o kolor, rękawy czy jeszcze o coś innego? Bo na ten moment kojarzę tylko czerwoną suknię księżnej Sofii z rozdania Nagród Nobla - też miała podobne rozcięcia rękawów. Chyba że miałeś_miałaś na myśli ogólnie białe suknie, bo te rzeczywiście są dość popularne wśród pań :)

   Usuń
 3. Po cichu liczyłam na nową tiarę dla Kate, ale ta rzeczywiście najlepiej pasuje do tej obłędnej sukni.
  Najbardziej zaskoczyła mnie Camilla. Nie tylko sięgnęła po kolorowe kamienie, ale i zmieniła suknię z odwiecznie białej na szafirową.
  Bardzo mnie cieszy, że również Sophie założyła biżuterię Królowej, ale te diamenty są z zupełnie innej bajki niż jej tiara.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kate i Camilla pięknie wyglądały.

  Martha Louise chyba zmieniła styl, bo kiedyś zaliczyłabym ją do najgorzej ubranych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Poczytałabym o zawsze nienagannie ubranej Camilli.

  OdpowiedzUsuń
 6. Letizia wyglądała pięknie, Kate też bardzo ładnie w tym burgundzie/fiolecie.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.