poniedziałek, 21 listopada 2022

Święto Narodowe w Monako, suknia Mette-Marit w Muzeum Narodowym + więcej

 Luksemburg

Książę Guillaume i księżna Stephanie z synkiem Charlesem wzięli udział w akcji sadzenia 50 buków w Fischbach z okazji Narodowego Dnia Drzewa, które przypadało w Luksemburgu w sobotę, 19 listopada. Dzień Drzewa obchodzono po raz pierwszy w 1991, a jego celem jest zwiększenie społecznej świadomości w zakresie ochrony bioróżnorodności.19 listopada wielka księżna Maria Teresa odwiedziła coroczny Bazar Czerwonego Krzyża jako przewodnicząca Luksemburskiego Czerwonego Krzyża.

19 listopada dziedziczna księżna Stephanie wzięła udział w konferencji inauguracyjnej Dzień Orientacyjny, organizowany dwa razy w roku w celu integracji nowych mieszkańców Luksemburga i udzielenia im pomocy.


Wielka Brytania

19 listopada królowa Camilla pojawiła się na wyścigach konnych w Ascot razem z organizacją Ebony Horse Club, w której działalność angażuje się od 2008.Jak informują brytyjskie media, wizyta księcia i księżnej Walii w związku z 2. rozdaniem nagród Earthshot Prize w Bostonie odbędzie się w dniach 30 listopada - 2 grudnia. Skupiać się będzie na takich obszarach, jak: sport, zmiany klimatu, zielona technologia, młodzież z grup ryzyka oraz wczesne lata życia dziecka. W jej trakcie, poza ceremonią rozdania nagród zaplanowaną na 2 grudnia, mają odwiedzić organizację charytatywną Roca oraz spotkać się z burmistrzem Bostonu. Książę odwiedzi także John F. Kennedy Presidential Library and Museum, a księżna - Centre on the Developing Child na Uniwersytecie Harvarda.


Norwegia

21 listopada księżna Mette-Marit przekazała Muzeum Narodowemu swoją suknię, którą nosiła na kolacji z okazji otwarcia Narodowego Muzeum Sztuki, Architektury i Designu w Oslo w trakcie wizyty biznesowej księżnej Mary w czerwcu tego roku. Suknię zaprojektował norweski projektant Peter Dundas, a uszyta została z materiału wykonanego przez niepełnosprawnych i pełnosprawnych artystów ze społeczności Aurora Verksted, którą księżna odwiedziła w maju 2021. Działalność firmy, skupiona na ponownym wykorzystaniu materiałów i tradycyjnym rękodziele, wywarła na księżnej tak duże wrażenie, że postanowiła ją wypromować. Tak zrodził się pomysł uszycia sukni, która teraz została przekazana konserwatorom tekstyliów z Muzeum Narodowego z zamiarem wystawienia jej w muzeum.
W czasie dzisiejszej wizyty Mette-Marit towarzyszyli artyści z Aurora Verksted.

Belgia

18 listopada królowa Mathilde odwiedziła specjalną szkołę podstawową VGC Kasterlinden w Berchem-Sainte-Agathe, gdzie wzięła udział w sesji czytania na głos dzieciom niewidomym i niedowidzącym.


Hiszpania

20 listopada król Felipe i królowa Letizia przyjęli na audiencji w Pałacu Królewskim uczestników 68. sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dzisiaj para królewska wzięła udział w spotkaniu Komisji Delegatów Fundacji Księżniczki Girony.Monako

Księżniczka Caroline wręczyła Ordery Zasługi dla Kultury z okazji monakijskiego Święta Narodowego.

Jak co roku 19 listopada rodzina książęca zgromadziła się na obchodach Święta Narodowego - najpierw na Te Deum w Katedrze, a następnie na paradzie wojskowej na dziedzińcu Pałacu Książęcego.
Księżniczka Gabriella miała na sobie po raz pierwszy kapelusz mamy, który został dla niej specjalnie przerobiony. Księżna Charlene nosiła go na obchodach Święta Narodowego w 2018.Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dzień zakończył się wieczorną galą i koncertem w Grimaldi Forum.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

20 listopada książę Albert i księżna Charlene wręczyli nagrody World Rugby Awards 2022.

11 komentarzy:

 1. Och, jak zobaczyłam tytuł posta, pomyślałam, że to suknia ślubna Mette-Marit będzie na wystawie. A tu proszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, to samo pomyślałam. Fakt, że w tytule nie ma wprost nic o "ślubnej", ale jednak można zrozumieć to inaczej, jeśli założymy, że mamy do czynienia ze skrótem myślowym - może to dlatego, że często jest mowa o kreacjach ślubnych jako po prostu "sukniach". Pozdrawiam :)

   Usuń
  2. Do Albina:A tu prosze odde jedna z brzydszych swoich sukienek.Tego się po niej nie spodziewałam.

   Usuń
 2. Bliźniaki wyglądają jednak za poważnie w tych dorosłych strojach. To trochę dziwne, podobnie jak dramatyczny strój Charlene. Najważniejsze jednak, że cała rodzina pojawiła się razem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Najwięcej uwagi przykuły chyba święta w Monako. Zgromadziła się cała rodzina. Żony braci Casiraghi wystąpiły w bardzo podobnych stylizacjach. Natomiast kreacja księżnej Charlene … taka, jakby z innej epoki, niby oryginalna i ciekawa, ale jednak trochę dziwna (dla mnie). Za to granatowa sukienka z wieczornej gali – przepiękna. Jeśli mnie wzrok nie myli, to chyba księżniczka Stephanie zostanie wkrótce babcią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marie Ducruet jest nieco pełniejszych kształtów, ale taką ma urodę. Pamiętam jak jeszcze przed ślubem pojawiła się w takiej fioletowej sukni i też wszyscy myśleli, że jest w ciąży :) Tak więc raczej bym się nie nastawiała, ale kto wie? ;)

   Usuń
  2. Myślę, że dopatrywanie się ciąży u obcych osób, szczególnie jeśli tego nie ogłaszały, jest nie na miejscu.

   Usuń
  3. Tak, jest w ciąży. Była o tym mowa na grupie Królewscy fani.

   Usuń
  4. Tak się akurat składa, że Marie jest w ciąży. I też tak podejrzewałam. Każdy ma prawo wyrazić własne zdanie

   Usuń
  5. Cóż, jak widać w kwestii przewidywania ciąż nie możecie polegać na mnie 😂

   Usuń
  6. "Każdy ma prawo wyrazić własne zdanie" - to prawda. Jednak nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna cudza i do niej zaliczają się tak intymne sprawy jak ciąża. Dopiero w momencie, gdy ktoś to ogłasza, można się do tego odnosić. Komentowanie tego wcześniej - jak zrobił to ktoś z 22 listopada 2022 r. 14:04 - to nieproszone interesowanie się intymnym życiem obcych osób.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.