piątek, 27 lipca 2018

Radosna nowina z Serbii, pożary w Grecji, Letizia w Oviedo, Harry w Holandii, Mako w Brazylii + więcej


Austria

Zaczynamy niestety od smutnej wiadomości. 20 lipca odeszła arcyksiężna Maria, wdowa po arcyksięciu Josephie Arpadzie.
Maria Aloisia Josephine Consolata Immaculata Benedicta Theresia Antonia Johanna Carla Conrada Leonharda przyszła na świat 6 listopada 1935 jako pierwsze dziecko 8. księcia Löwenstein-Wertheim-Rosenberg Karla i jego żony Caroliny. Przez swoją matkę była kuzynką drugiego stopnia królowej Paoli z Belgii (ich pradziadkiem jest hrabia Enrico Vittore Felice Rignon). W 1956 księżniczka poślubiła arcyksięcia Josepha Arpada z Austrii, czwarte dziecko i najstarszego syna arcyksięcia Josepha Francisa i arcyksiężnej Anny. Doczekali się ośmiorga dzieci, z których jeden syn nie przeżył dzieciństwa, i sporej gromadki wnucząt. Owdowiała w kwietniu ubiegłego roku. Miała 83 lata.

pinterest
Jordania

Królowa Rania odwiedziła plac budowy nowej akademii Queen Rania Teacher Academy.

Queen Rania Instagram


Grecja

Król Konstantinos i królowa Anne-Marie jak co roku spędzają na wakacje na swoim jachcie "Afroessa". Do Grecji na lato przyjechali też książę Pavlos i księżna Marie-Chantal z dziećmi, być może są już również pozostałe dzieci pary królewskiej.

Oskar Aanmoen Twitter

Marie Chantal of Greece Instagram

Pavlos Crown Prince Instagram

Constantine Alexios Instagram

Księżna Tatiana napisała artykuł dla magazynu Tatler poświęcony wyspie Spetses. Jest to właściwie mini-przewodnik, a jego tłumaczenie znajdziecie wkrótce na blogu.

Niestety, lato to także fala upałów, które w tym roku zbierają śmiertelne żniwo na całym świecie, również w Grecji. 23 lipca we wschodniej Attyce oraz w Koryncie i na Krecie wybuchły pożary, które, jak zapewnił minister ds. porządku publicznego, udało się już okiełznać. Według wstępnych ustaleń, zginęło 81 osób (w tym dwóch Polaków), część z nich w płomieniach, inni w morzu, do którego uciekali przed płomieniami, jednak przypuszczalnie liczba ta wciąż będzie rosnąć, ciał wielu osób nie udało się bowiem znaleźć i obecnie są one uznawane za zaginione. Rannych jest ponad 190 osób. Najbardziej ucierpiało Mati, nadmorskie miasteczko, które zostało niemal doszczętnie spalone. W pobliskim porcie we wtorek znaleziono zwłoki 26 osób, które spłonęły razem, prawdopodobnie uciekając przed płomieniami do morza, nie zdążyli tam jednak dotrzeć. Więcej na ten temat przeczytacie także w polskich serwisach, m.in. tutajtutaj czy tutaj.
Jak to mówią, nieszczęścia chodzą parami, w tym przypadku chodzi mianowicie o zmienną pogodę. Ledwie uporano się z jedną katastrofą, a tuż po niej nadeszła kolejna, gwałtowne burze i ulewy w północnej Attyce spowodowały zalanie dróg, część z nich pozostaje nieprzejezdna.

Marie Chantal of Greece Instagram

Tatiana Blatnik Instagram

Z całego świata napływają kondolencje, złożyli je już m.in. król i królowa Holandii, król Jordanii, wielki książę Henri, król Harald, król Carl Gustaf, królowa Elżbieta i książę Walii, a także członkowie greckiej rodziny królewskiej - książę Pavlos, księżna Marie-Chantal, książę Nikolaos czy księżna Tatiana, a nawet Constantine-Alexios, najstarszy z synów Następcy Tronu i jego żony. Król Konstantinos i królowa Anne-Marie w wydanym we wtorek oświadczeniu napisali m.in.: "Nasze myśli są z rodzinami i krewnymi ofiar z wczoraj, z tymi wszystkimi, którzy są heroicznie zaangażowani w ratowanie mieszkańców dotkniętych obszarów w Attyce, Koryncie, na Krecie i innych częściach naszego kraju".

Constantine Alexios Instagram


Maroko

Wreszcie, po kilku miesięcznej przerwie, pojawiły się pierwsze informacje dotyczące Lalli Salmy, która razem z dziećmi, Moulay'em Hassanem i Lallą Khadiją, przebywa na wakacjach w Portofino we Włoszech. Być może ich pobyt tam pozostałby w tajemnicy, gdyby nie zauważyła ich dziennikarka, Meriem Said, która na swoim profilu na Snapchacie zamieściła nagranie, w którym opowiadała o swoim spotkaniu z księżną. Niestety, jak na razie nie pojawiły się żadne zdjęcia.

Lalla Salma z dziećmi kilka lat temu w Al-Dakhla - yabiladi.com


Japonia

Księżniczka Mako szóstego dnia swojej podróży po Brazylii odwiedziła Muzeum Zoologii na Uniwersytecie w São Paulo (MZUSP), które mieści się w dzielnicy Ipiranga. Powstało pod koniec XIX wieku jako część innego muzeum miasta Museu Paulista, które znajduje się w tej samej dzielnicy São Paulo, stąd też potocznie nazywa się go Museu do Ipiranga. MZUSP w 1969 stało się częścią uniwersytetu i przyjęło obecną nazwę. Muzeum posiada jedną z największych kolekcji, liczącą sobie ponad 8,5 miliona okazów historii naturalnej, w całej Ameryce Łacińskiej. Znajdują się tu także biblioteka posiadająca dzieła dotyczące zoologii, a także laboratoria, w których prowadzi się badania z zakresu chronobiologii, mikroskopii elektronowej, biologii molekularnej, histologii czy tomografii komputerowej. Muzeum prowadzi także jedną ze stacji w lesie deszczowym w celu badań terenowych.

profimedia.cz

profimedia.cz

belgaimage.be

profimedia.cz

Następnie księżniczka przybyła do miasta Cafelândia znajdującego się w stanie Parana. Tutaj złożyła wieniec pod pomnikiem Japończyków, którzy zmarli na malarię w kolonii Hirano. Kolonia została założona przez Umpei Hirano i była pierwszą kolonią japońskich imigrantów przybyłych do Brazylii w 1908 roku. Niestety, wielu z nich zachorowało, a potem zmarło na malarię w 1915. Pierwsze ofiary zanotowano w grudniu tamtego roku i w szybkim czasie epidemia dotknęła niemal wszystkich japońskich imigantów. Z ponad 300 rodzin, które wówczas zamieszkiwało kolonię, do dziś przeżyło jedynie 12, z którymi spotkała się później księżniczka.

profimedia.cz

profimedia.cz

profimedia.cz

Kolejnego dnia swojej wizyty księżniczka przeniosła się do Amazonii. 24 lipca odwiedziła miasto Manaus, gdzie na początek wzięła udział w ceremonii upamiętniającej 110. rocznicę przybycia do Brazylii pierwszych imigrantów z Japonii w audytorium Japońsko-Brazylijskiego Stowarzyszenia Zachodniej Amazonii. Wygłosiła tutaj przemówienie. Warto wspomnieć, że to samo miasto odwiedził także ojciec Mako książę Fumihito, trzydzieści lat wcześniej w 1988 z okazji 80. rocznicy przybycia do Amazonii pierwszych Japończyków.

Antônio Lima / acritica.com

Sandro Pereira / d24am.com

Sandro Pereira / d24am.com

Antônio Lima / acritica.com

Camila Henriques/G1 AM / amazonianarede.com.br

25 lipca księżniczka Mako została oprowadzona po teatrze Teatro Amazonas. Teatr został zainaugurowany w grudniu 1896, a na jego deskach występowali liczni brazylijscy i światowi artyści, jak Hector Villa-Lobos, jeden z najsławniejszych kompozytorów Ameryki Południowej i najwybitniejszy brazylijski kompozytor XX wieku; brazylijska aktorka filmowa i teatralna Arlete Pinheiro Esteves da Silva, która jako pierwsza aktorka pochodząca z Ameryki Południowej została nominowana do Oscara; Spice Girls, a nawet jeden z najwybitniejszych śpiewaków operowych XX wieku, pochodzący z Włoch Luciano Pavarotti (był to jednak występ "prywatny", podczas zwiedzania teatru).
Następnie księżniczka udała się w rejs po akwenie Encontro das Águas (ang. Meeeting of Waters), w którym łączą się wody dwóch rzek: górnej części Amazonki, zwanej tutaj Rio Solimões, a także Rio Negro będącej jej największym lewym dopływem. Jest to o tyle ciekawe, że obie rzeki przez 6 km biegną obok siebie, mieszając się dopiero w akwenie Encontro das Águas. Podobne zjawisko występuje też niedaleko miasta Santarém oraz w innych częściach świata. Jest to zarazem jedna z największych atrakacji turystycznych Manaus.

Antônio Lima / acritica.com

Sandro Pereira / d24am.com

Camila Henriques/G1 AM / g1.globo.com

Sandro Pereira / d24am.com

Widok z lotu ptaka - wikipedia.org

Natomiast wczoraj, dziewiątego dnia podróży, księżniczka odwiedziła Narodowy Instytut Badań Amazonii (Inpa). Została po nim oprowadzona przez byłego dyrektora Inpa, Luiz Renato oraz badaczkę Verę da Silva. Mako miała także okazję nakarmić jednego z manatów, znanych także pod nazwami manatowate, lamantyny albo brzegowce będącymi dużymi ssakami wodnymi. Występuje w wodach Amazonki (możliwe także, że w Orinoko), na Karaibach i zachodnim wybrzeżu Afryki, w wodach ciepłych (często w pobliżu elektrowni). Ze względu na smaczne mięso i łatwy połów ich liczba drastycznie spadła, obecnie są gatunkiem zagrożonym wyginięciem i objętym ochroną.

Camila Henriques/G1 AM / g1.globo.com

Camila Henriques/G1 AM / g1.globo.com

Camila Henriques/G1 AM / g1.globo.com

Sandro Pereira / dezminutos.online

Sandro Pereira / d24am.com

Sandro Pereira / d24am.com

Z kolei jej siostra, księżniczka Kako, 25 lipca uczestniczyła w otwarciu zawodów jeździeckich All Japan High School Equestrian Championships w mieście Gotenba w prefekturze Shizuoka.

asahi.com

asahi.com

asahi.com

Cesarz Akihito i Cesarzowa Michiko odwiedzili 70. Wystawę Kaligraficzną Mainichi w Narodowym Centrum Sztuki.

blogrealmonarquias.blogs.sapo.pt

blogrealmonarquias.blogs.sapo.pt

blogrealmonarquias.blogs.sapo.pt

Natomiast księżna Takamado w dniach 24-25 lipca odwiedziła prefekturę Fukui, gdzie - jako honorowa wiceprzewodnicząca Japońskiego Czerwonego Krzyża - uczestniczyła w ceremonii z okazji 130. rocznicy powstania tutaj oddziału Japońskiego Czerwonego Krzyża.

imperialfamilyjapan.wordpress.com

imperialfamilyjapan.wordpress.com

imperialfamilyjapan.wordpress.com


Hiszpania

25 lipca okazał się dla króla Felipe bardzo pracowity. Rano zaprzysiągł nową Prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Casa de S.M. el Rey Twitter

Następnie odbył szereg audiencji, na których przyjął grupę adwokatów stanu, którzy obchodzą w tym roku 30-lecie praktyki zawodowej oraz tych, którzy dopiero ją rozpoczynają; przedstawicieli Real Economic Societies of Friends of the Country, komitet organizacyjny XIV Kongresu Społeczności Irygacyjnych oraz prezesa partii Partido Popular.

Casa de S.M. el Rey Twitter

Casa de S.M. el Rey Twitter

Casa de S.M. el Rey Twitter

Casa de S.M. el Rey Twitter

Casa de S.M. el Rey Twitter

Wczoraj natomiast spotkał się z Prezydentem Ekwadoru.

Casa de S.M. el Rey Twitter

Wieczorem natomiast spotkał się z Prezydentem Fracji Emmanuelem Macronem, który przybył z roboczą wizytą.

Casa de S.M. el Rey Twitter

Casa de S.M. el Rey Twitter

Casa de S.M. el Rey Twitter

Królowa Letizia z kolei 26 lipca przybyła do Oviedo, gdzie odbywają się letnie kursy Międzynarodowej Szkoły Muzycznej Fundación Princesa de Asturias.

Casa de S.M. el Rey Twitter

therealmyroyals.com

Casa de S.M. el Rey Twitter

Casa de S.M. el Rey Twitter

therealmyroyals.com


Wielka Brytania / Holandia

Drugiego dnia w Holandii książę Sussex wziął udział w konferencji na temat AIDS.

Kensington Palace Twitter

Kensington Palace Twitter

Facebook

Kensington Palace Twitter

Pojawiły się także "lepsze" zdjęcia księżnej Mabel z pierwszego dnia konferencji.

Twitter

Twitter

Twitter

Mabel podczas drugiego dnia konferencji spotkała się z Pierwszą Damą Kenii.

The First Lady Kenya Twitter

The First Lady Kenya Twitter

The First Lady Kenya Twitter

Wczoraj księżna zainaugurowała też Positive Flame Tour for AIDS 2018.

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Dzisiaj natomiast pojawiła się na ostatniej sesji konferencji.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Księżna Kornwalii 24 lipca odwiedziła wyspę Wight.

The Royal Family Facebook

The Royal Family Facebook

The Royal Family Facebook

The Royal Family Facebook

The Royal Family Facebook

The Royal Family Facebook

The Royal Family Facebook

Książę Walii ten dzień spędził w Staffordshire, gdzie odwiedził Birmingham Institute of Forest Research oraz Pool House Veterinary Group’s Equine Clinic.

Clarence House Twitter

Clarence House Twitter

Clarence House Twitter

Clarence House Twitter

25 lipca książę Karol i księżna Camilla pojawili się na Sandringham Flower Show.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Dzisiaj książę Harry zagrał w charytatywnym meczu polo, z którego dochód zostanie przeznaczony dla Sentebale.

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

Kensington Palace Twitter

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

Księżniczka Eugenie natomiast wzięła udział w spotkaniu w Nowym Jorku dotyczącym handlu ludźmi.

Twitter

Wczoraj uczestniczyła w spotkaniu ONZ, na którym omawiano tę samą kwestię. W Nowym Jorku jest także jej starsza siostra, księżniczka Beatrice.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

dailymail.co.uk


Bhutan

24 lipca król Jigme Khesar i królowa Jetsun Pema odwiedzili Goensho Tshamkhang, domy dla osób starszych zbudowane pod patronatem obecnego monarchy. Prace nad nimi zakończyły się w czerwcu i obecnie w trzynastu domkach mieszka 19 starszych osób (planuje się, że docelowo zamieszka tutaj 78 osób) korzystających z pomocy Goensho Zhabto Kidu, organizacji/programu wspierającego seniorów, którzy nie mają rodziny lub których rodziny nie są w stanie zapewnić im odpowiedniej opieki. W każdym domku znajdują się biura administracyjne, gabinet pielęgniarski, wspólna kuchnia, toalety i miejsca przeznaczone na modlitwę czy rekreację, został zaprojektowany także z myślą o osobach poruszających się na wózkach inwalidzkich.

HM King Jigme Khesar Facebook

HM King Jigme Khesar Facebook


Dania

Pojawiły się zdjęcia księżniczki Atheny i księcia Henrika na wakacjach w Cayx opublikowane na oficjalnym Instagramie Dworu przez księżną Marie.

H.K.H. Prinsesse Marie / Det danske Kongehus Instagram

H.K.H. Prinsesse Marie / Det danske Kongehus Instagram

Także księżna Mary opublikowała rodzinne zdjęcia z wakacji.

H.K.H. Kronprinsessen / Det danske Kongehus Instagram

H.K.H. Kronprinsessen / Det danske Kongehus Instagram


Monako

Do rodziny w Saint Tropez dołączyli także Charlotte Casiraghi z Raphaelem i Dimitri'm.

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Książę Albert wziął udział w inauguracji kesonu, skrzyni stalowej lub żelbetonowej służącej do prowadzenia w niej prac hydrotechnicznych pod poziomem wody, który sprowadzono w celu przyszłego poszerzania księstwa, którego ukończenie zaplanowane jest na 2025 rok i powiększy księstwo o sześć hektarów.

Gaëtan Luci et Eric Mathon / Palais Princier de Monaco Facebook

Gaëtan Luci et Eric Mathon / Palais Princier de Monaco Facebook

Gaëtan Luci et Eric Mathon / Palais Princier de Monaco Facebook

Gaëtan Luci et Eric Mathon / Palais Princier de Monaco Facebook


Luksemburg

Pojawiło się nowe/stare zdjęcie księcia Felixa, wykonane prawdopodobnie w winnicy we Francji.

Instagram


Serbia

Wygląda na to, że rodzina królewska ponownie się powiększy. Książę Mihailo i księżna Ljubica spodziewają się pierwszego dziecka, które ma przyjść na świat pod koniec tego roku, prawdopodobnie w grudniu. Książę Mihailo (wnuk króla Alexandra I i tym samym syn kuzyna księcia Alexandra) i Ljubica Ljubisavlevic pobrali się pod koniec października 2016. Para radosną nowinę potwierdziła w wywiadzie, a Ljubica dodała, że jest w czwartym miesiącu ciąży, ale na razie nie znają płci dziecka. Swoje rodziny poinformowali podczas kolacji, najpierw był "szok, potem łzy radości, mnóstwo śmiechu i gratulacji".
Pierwszą reakcję była oczywiście radość, chociaż zajęło nam kilka tygodni, by przyzwyczaić się do tego, że wkrótce dostaniemy nowego członka rodziny. Odpowiednie przygotowanie do rodzicielstwa rozpoczynasz dopiero wtedy, gdy usłyszysz bicie serca swojego dziecka - mówił Mikhailo.

newmyroyals.com

Para na ślubie Danici i Filipa w zeszłym roku - gloria.rs
Razem z wywiadem pojawiły się także nowe zdjęcia pary, wszystkie możecie zobaczyć tutaj.

gloria.rs

gloria.rs

3 komentarze:

 1. Ljubica i Mikhailo tworzą piękną parę (suknia ślubna jest oszołamiająca ).
  Mabel trzy razy w czerwieni- trzy razy świetnie.
  W jednym dniu Meghan i Letizia założyły podobne,denimowe sukienki i uświadomiły mi,że mają podobny styl -nowoczesny,modny,minimalistyczny w fasonach,czasami kontrowersyjny.
  Camilla i Judy Dench wspólnie jedzące lody wywołały mój uśmiech.Nie wszystkim jest jednak dane cieszyć się błogimi wakacjami,takimi jak choćby widać na pięknych zdjęciach z Danii -to,co dzieje się w Grecji jest przerażające.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dlaczego Meghan nie było z Harrym w Holandii ? Czy nie powinna poznawać innych członków rodziny królewskiej z pozostałych państw ?
  Mała India jest słodka. Ciekawe, czy będzie jedyną dziewczynką w rodzinie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Konferencja dotycząca AIDS to bardzo ważny temat, bliski sercu zarówno Harry'ego, jak i Mabel, i myślę, że nikt nie chciałby odwracać uwagi od głównego celu konferencji - podnoszeniu świadomości na temat wirusa i choroby czy namawianiu do przebadania się - pierwszym spotkaniem "nowej" księżnej z członkiem innej rodziny królewskiej. Gdyby Meghan pojawiła się na konferencji, z pewnością wszystkich zainteresowałaby ona sama, jej strój czy spotkanie z Mabel, nikt albo bardzo nieliczni zwracaliby uwagę na cel konferencji. Na poznawanie członków innych rodzin królewskich przyjdzie jeszcze czas i na pewno nie zabraknie do takich spotkań bardziej odpowiedniej okazji. Poza tym, Harry jest dopiero szósty w kolejce do tronu i ma niewielkie szanse na koronę, więc nie jest wymagane, by on ani jego żona, poznali od razu wszystkich royalsów. Nie zapominajmy, że to Wielka Brytania, a nie Skandynawia, BRK wprawdzie utrzymuje raczej przyjacielskie relacje z innymi rodzinami królewskimi, ale te kontakty nie są zbyt częste

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.