środa, 11 lipca 2018

Diamentowy jubileusz panowania Aga Khana IV


6 lipca do Lizbony na finalne obchody diamentowego jubileuszu panowania w Portugalii przybył Aga Khan IV. Na "tron" formalnie wstąpił 11 lipca 1957, po śmierci dziadka, Aga Khana III, a więc 60-lecie swoich rządów obchodził w zeszłym roku, jednak uroczystości zorganizowane z tej okazji potrwały cały rok - w marcu na zamku Windsor królowa Elżbieta wydała na jego cześć oficjalną kolację, o czym pisałyśmy Wam tutaj. Na obchody do Portugalii, które zakończą świętowanie jubileuszu, przybyła cała rodzina, w tym wnuki Aga Khana - książę Irfan i książę Sinan.

the.ismailiAga Khanowie nie są monarchią, nie mają państwa, w którym mogliby sprawować rządy, jednak są uznawani za przywódców chodżów, grupę wyznawców jednej z form islamu, a od 1938 mogą używać tytułów książęcych. Więcej na temat dynastii przeczytacie tutaj.

the.ismaili

Aga Khan IV przybył do Portugalii na zaproszenie tutejszego Prezydenta. Na lotnisku został przywitany przez liderów Jamatu, grupy chodżów w Portugalii, oraz Aga Khan Development Network (AKDN), sieci agencji rozwoju założonych przez Aga Khana IV i jego dziadka, Aga Khana III, które działają głównie w Azji i Afryce. Sieć koncentruje się głównie na edukacji, kulturze, zdrowiu, rozwoju obszarów wiejskich, budowaniu instytucji i wspieraniu rozwoju gospodarczego, biorąc za cel poprawę warunków życia ubogich, bez względu na ich wiarę, pochodzenie czy płeć. Z lotniska Aga Khan IVprzejechał przez Park Edwarda VII, w którym zgromadzili się chodżowie mieszkający w Portugalii i ciepło powitali swojego lidera.

the.ismaili

Kulminacyjne uroczystości jubileuszu w Portugalii rozpoczęły się już dzień przed przybyciem jubilata, 5 lipca, kiedy to społeczność chodżów z całego świata została przywitana przez tych pochodzących z Portugalii. Zorganizowane zostały przez połączenie Jubilee Arts (programu zainaugurowanego w związku z jubileuszem, który ma wspierać młodych artystów i promować kulturę chodżów), Pátio Mela (centrum diamentowego jubileuszu w Portugalii), jubileuszowych koncertów i wystaw.

the.ismaili

Następnego dnia po wylądowaniu w Lizbonie, 7 lipca, Aga Khan IV spotkał się ze swoim "przedstawicielem" w Portugalii, przewodniczącym Jamatu, w centrum kongresowym. W ciągu dnia odbyły się także sesja 'Chai and Chat', czyli talk-show z udziałem liderów przemysłu, otwarcie wystawy w International Art Gallery, warsztaty tańca azjatyckiego oraz koncert International Talent Showcase.

the.ismaili

the.ismaili

8 lipca w czwarty dzień obchodów zaangażowali się synowie Aga Khana IV, książę Hussein, syn z pierwszego małżeństwa z Sally Croker-Poole, i 18-letni książę Aly Muhammad, syn z drugiego małżeństwa z Gabriele zu Leiningen. Najpierw odwiedzili kino NOS, gdzie odbywa się International Film Festival, i obejrzeli krótki film Aly'ego Muhammada "Close to Home", nakręcony w północnym Pakistanie, oraz dwa inne: "The Last of Wakhi Shepherdess" i "Islamica". Później zobaczyli także wystawę fotograficzną księcia Husseina "Prince Hussain Aga Khan: Nature Photographic Exhibition", wystawę w Muzeum Aga Khan i odwiedzili International Art Gallery, a na sam koniec pojawili się na kolejnych przedstawieniach w ramach International Talent Showcase.

the.ismaili

the.ismaili

9 lipca, piątego dnia, Aga Khan IV został przyjęty przez Prezydenta Portugalii. Spotkał się także z Premierem, który odsłonił znaczek upamiętniający jubileusz gościa. Na koniec dnia Prezydent Portugalii wydał na jego cześć bankiet.

the.ismaili

PPE Agency

the.ismaili

the.ismaili

Wczoraj, szósty dzień obchodów, ponownie obfitował w wiele wydarzeń, w które tym razem zaangażowała się cała rodzina. Aga Khan IV wygłosił przemówienie w Parlamencie. Towarzyszyła mu rodzina, jeśli się dokładniej przyjrzycie zauważycie księcia Rahima, księżną Salwę, księcia Husseina i księcia Aly Muhammada, obecny był także brat Aga Khana IV, książę Amyn, oraz wnuki, Zahra i Iliyan Boyden, dzieci jego córki Zahry. Następnie rodzina obejrzała wystawę "Ideals of Leadership: Masterpieces from the Aga Khan Museum Collections" zorganizowaną w budynku Parlamentu., którą zainaugurował Aga Khan IV.

the.ismaili

the.ismaili

the.ismaili

the.ismaili

the.ismaili

Później rozdzielili się: Rahim i Salwa, do których dołączyły dzieci, trzyletni Irfan i półtoraroczny Sinan obejrzeli wystawę "Rays of Light" i wystawę fotograficzną księcia Hussaina; Sara i Iliyan Boyden, do których dołączyła matka, księżniczka Zahra, zobaczyli wystawę w International Art Gallery i odwiedzili Aga Khan Museum, a następnie razem z księciem Amynem, obejrzeli kolejne przedstawienia podczas International Talent Showcase.

the.ismaili

Salwa i Irfan - the.ismaili

the.ismaili

the.ismaili

the.ismaili

the.ismaili

the.ismaili

Dzień zakończył się koncertem Sufi Voyage, na którym pojawili się książę Rahim i księżna Salwa.

the.ismaili

the.ismaili


2 komentarze:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.