czwartek, 5 lipca 2018

Cywilny ślub na zamku Friedenstein w Gotha


Dzisiaj w samo południe na zamku Friedenstein w Gotha odbył się ślub cywilny księżniczki Stephanie, najstarszej z trójki dzieci księcia Saxe-Coburg-Gotha Andreasa, i jej narzeczonego Jana Stahla. Udzielił go parze burmistrz miasta Knut Kreuch.

Michael Reichel/arifoto.de


Słowa przysięgi księżniczka i jej narzeczony wypowiadali w Sali Tronowej zamku, a wstęp na nią miało jedynie około 40 zaproszonych gości. Jest to pierwszy ślub w Gotha od ponad dwóch stuleci, po raz ostatni ślub na zamku wzięli także w lipcu, ale pod koniec, w 1817 roku, przodkowie księżniczki, książę Sachsen-Coburg-Saalfeld Ernst III i księżniczka Luise z Sachsen-Gotha-Altenburg.
Pokój promieniuje ogromnym świętem i został przemianowany na Urząd Stanu Cywilnego - opowiadał Knut Kreuch, burmistrz Gotha.

Pieter Riecke, thueringer-allgemeine.de

Pod zamkiem zebrali się nie tylko dziennikarze czekający na pierwsze zdjęcia młodej pary, ale także grupka około 100 osób, którzy przyszli pogratulować nowożeńcom. Po tradycyjnym pocałunku parę czekał jeszcze przejazd przez park miejski, Gothaer Schlosspark, odkrytą karocą. Goście zostali następnie zaproszeni na ściśle prywatne przyjęcie weselne w hotelu Am Schlosspark. Po południu nowożeńcy zasadzili także jabłoń, którą otrzymali w prezencie ślubnym, w ogrodzie w muzeum Herzoglichen Museum.

gala.de

Dzień ma się zakończyć kolacją weselną w restauracji Pagenhaus na zamku Friedenstein. Jak dowiedzieli się dziennikarze, goście zostaną poczęstowani turyńskimi specjałami przygotowanymi przez Petrę Sust i jej zespół. Udało się także dotrzeć do menu na dzisiejszy wieczór, wiemy więc, że na przystawkę serwowane będą odmiany sandacza i łososia. Następnie zupa, specjał Gotha, czyli Kressesuppe, a po niej przegrzebki w musie kolendrowym i sałata. Daniem głównym będzie filet z wołowiny Ernstroda z cykorią i papryką podawany z purée ze słodkich ziemniaków, a na deser - panna cotta z museum pistacjowym i czekoladowym.

MDR/Oliver Gussor

Jak mówił dziennikarzom po ceremonii burmistrz Gotha, para na początku wydawała się troszkę zmartwiona, ale później "głośno i wyraźnie powiedziała sobie nawzajem Tak". Jest dobrym przyjacielem rodziny Saxe-Coburg-Gotha, więc nie dziwi fakt, że to właśnie przed nim para składała przysięgę małżeńską. Jego słowa skierowane do nowożeńców zawierały wiele odniesień do historii domu Saxe-Coburg-Gotha.

antennethueringen.de

Panna młoda miała na sobie prosty, jedwabny kostium zaprojektowany przez niemieckiego projektanta z miejscowości Michelau in Oberfranken, Gordona Sieverdinga. Bukiet złożony był natomiast z czerwonych, żółtych i białych róż.

antennethueringen.de

Niemieckie media nie są zgodne, kiedy para weźmie ślub kościelny. Według najnowszych doniesień, ceremonia kościelna odbędzie się w Koburgu, ale dopiero w przyszłym roku, co mogłoby tłumaczyć brak szczegółów uroczystości na ten moment.

antennethueringen.de

Księżniczka Stephanie przyszła na świat 31 stycznia 1972 w Hamburgu jako najstarsza z trójki dzieci pretendenta do tronu Saxe-Coburg-Gotha księcia Andresa i jego żony Carin. Ma dwóch młodszych braci, tytularnego Dziedzicznego Księcia Saxe-Coburg-Gotha Hubertusa i księcia Alexandra. Jej wybranek, urodzony 1 września 1968 Jan Stahl, jest inżynierem dla BMW. Dla obojga to pierwsze małżeństwo, ale Jan ma syna z poprzedniego związku.

7 komentarzy:

 1. Dziwne,że nikt nie jest pewny,kiedy będzie ślub kościelny.
  Panna młoda wyglądała elegancko i skromnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajną kreację ma panna młoda.

  OdpowiedzUsuń
 3. O, a dlaczego "para na początku wydawała się troszkę zmartwiona"??
  Czy zamek nie nalezy do rodziny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może nie do końca trafne tłumaczenie, chodziło o to, że para na początku była trochę podenerwowana, tak jak większość par młodych tuż przed ślubem.
   Co do zamku, obecnie działa w nim muzeum, na terenie całego kompleksu jest ich kilka, ale nie należy już do rodziny. Jego obecnym "właścicielem" jest fundacja non-profit 'Die Stiftung Thüringer Schlösser und Gärten' zajmująca się zabytkami w całej Turyngii, takimi jak pałace, zamki, klasztory czy parki.

   Usuń
  2. Dziekuje!

   Usuń
 4. Ja myślę, że para ta, zawrze też ślub kościelny. Może niedługo, może za jakiś czas, ale zawrze. Arystokracja, czy to z rodów panujących, czy ze zdetronizowanych, prawie zawsze bierze śluby religijne, często poprzedzone cywilnymi. Tylko i wyłącznie śluby cywilne to biorą tylko wtedy, gdy są jakieś przeszkody do zawarcia ślubów religijnych.


  Wizualnie jak patrzę na te zdjęcia ślubne, to mało co mi się podoba. Pan młody wygląda starzej, a ma prawie 50 lat i nie jest przystojny. Panna młoda, nie wiem jak na żywo, ale na zdjęciach, wygląda na swój wiek, no może ciut młodziej. Urodziwa jednak nie jest. Fryzura młodej, jakaś taka nietwarzowa i niedbała. Kreacja skromna - ok, w końcu to ślub cywilny dwojga niemłodych już ludzi, wydaje się być trochę w stylu retro, jakby moda z lat 90-tych. Bukiet też mi się nie podoba, szczególnie dobór kolorów kwiatów.

  Żeby nie było, że tylko krytykuję, to pochwalę: zgrabne, szczupłe nogi panny młodej, odpowiednią długość kreacji i skromność oraz naturalność panny młodej (choć moim zdaniem, przydałoby się trochę sztuczności, np. przyciemnić, ujednolicić trochę kolor włosów itp.)

  Co do dzieci, to myślę, że raczej mieć nie będą, nie ten wiek już. A ogólnie to szczęścia im życzę.

  OdpowiedzUsuń
 5. My best wishes to the newly wed couple.Pss Stephanie and husband Jan Stahl looked so happy. Mr Stahl seemed to be on cloud 9 so also the Pss. I liked the silk suit and the flowers very nice. There is a photo of her parents and siblings. Prince Andreas seems to be very frail and Pss Carin suffers from M S.,already far advanced

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.