wtorek, 10 lipca 2018

Chrzciny księcia Louisa, 100-lecie RAF-u, wystawa "Z Portugalii do Luksemburga" + więcej


Maroko

Czas nadrobić zaległości z Maroka. Ponieważ jest ich naprawdę sporo - ostatni typowy post z wyjściami rodziny królewskiej pojawił się aż w kwietniu - cofniemy się jedynie do czerwca.
1 czerwca, jak co piątek, król Mohammed przewodniczył modlitwom w meczecie Al Ikhlass w Casablance. Następne piątkowe modlitwy z jego udziałem odbyły się kolejno 8 i 15 czerwca odpowiednio w meczecie Tayba w Sala Al Jadida i meczecie Hassana w Rabacie.

TwitterNastępnego dnia otworzył centrum treningowo-integracyjne dla kobiet i młodzieży w Tit Mellil.

Twitter

3 czerwca zainaugurował prace nad budową Centrum Uzależnień w Benslimane.

Twitter

4 czerwca wygłosił 6. kazanie podczas Ramadanu. Towarzyszyli mu syn Moulay Hassan i brat Moulay Rachid. Kolejne kazania, ponownie w towarzystwie syna i brata, wygłosił odpowiednio 8 i 11 czerwca.

Twitter

Twitter

6 czerwca król przewodniczył spotkaniu poświęconego kwestiom związanym z wodą, a wieczorem wydał iftar, tradycyjny posiłek spożywany po zachodzie słońca w czasie Ramadanu, na cześć Prezydenta Gabonu. Pojawił się na nim także książę Moulay Hassan.

Twitter

Twitter

8 czerwca otworzył nowy port rybacki w Tangierze.

Twitter

10 czerwca z wizytą do Maroka przybył Prezydent Nigerii i został oficjalnie powitany przez króla Mohammeda.

Twitter

Twitter

11 czerwca w towarzystwie swojego następcy, przewodniczył modlitwom w meczecie Hassana w Rabacie.

Twitter

15 czerwca król, ponownie z synem, przewodniczył modlitwom z okazji święta Id al-Fitr, święta dziękczynienia obchodzonego na zakończenie Ramadanu. Później przyjął także życzenia z tej okazji.

Twitter

18 czerwca księżniczka Lalla Asmae, siostra króla Mohammeda, uczestniczyła w ceremonii zakończenia roku szkolnego w Lalla Asmae Foundation for Deaf Children.

Twitter

Twitter

25 czerwca księżniczka Lalla Hasnaa, młodsza siostra Lalli Asmy, oficjalnie otworzyła Fez Festival of World Sacred Music.

Twitter

Twitter

4 lipca król Mohammed otworzył kolejny fragment obwodnicy pomiędzy Rabatem a Salé, a następnie spotkał się z nowym Sekretarzem Generalnym partii politycznej Authenticity and Modernity Party (PAM).

Twitter

Twitter

Następnego dnia przyjął Sekretarza Generalnego partii Progress and Socialism Party w związku z jego reelekcją.

Twitter


Norwegia

8 lipca królowa Sonja wzięła udział w obchodach 950-lecia Bjørgvin.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Luksemburg

Drugiego dnia swojej wizyty we francuskiej miejscowości Arles, do której przybyli w związku z podwójną wystawą pod patronatem Dziedzicznej Wielkiej Księżnej, książę Guillaume i księżna Stephanie odwiedzili studio fotografa Luciena Clergue.

newmyroyals.com

Lët'z Arles / David Nivière

Lët'z Arles / David Nivière

5 lipca para książęca wzięła udział w inauguracji obu wystaw oraz późniejszej kolacji.

newmyroyals.com

Dzisiaj Dziedziczna Para Wielkoksiążęca otworzyła wystawę "Z Portugalii do Luksemburga" z okazji 125. rocznicy ślubu Wielkiego Księcia Guillaume'a i Wielkiej Księżnej Marii Anny, która urodziła się jako córka króla Portugalii Miguela I.

Caroline Martin / wort.lu

Twitter

MNHA / Tom Lucas

MNHA / Tom Lucas

8 lipca książę Guillaume uczestniczył w konferencji "Luxembourg Model United Nations".

Luxmun

Luxmun


Belgia

9 lipca księżniczka Astrid uczestniczyła w chrzcie nowej róży nazwanej na swoją cześć.

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

Król Philippe i królowa Mathilde są już na stadionie Petersburgu i oglądają właśnie rozpoczynający się mecz Belgia-Francja. Przed chwilą, tuż przed jego rozpoczęciem, życzyli rodakom powodzenia.

Twitter


Holandia

Maxima i Willem-Alexander pojawili się na koncercie Stinga i Shaggy'ego.

Twitter

Twitter

Dzisiaj królowa Maxima wzięła udział w Scouting Hubertus Brandaan w Voorburg.

therealmyroyals.com

Twitter

Twitter

Twitter


Rumunia

3 lipca księżniczka Margareta przyjęła w Pałacu Elisabeta delegację swojej fundacji.

romaniaregala.ro

4 lipca książę Radu spotkał się z Cristian Corcan, redaktora wydawnictwa Editura Curtea Veche, które przygotowuje się właśnie do wydania kolejnej królewskiej książki, "Maria. Portretul unei Regine", poświęconej królowej Marii.

romaniaregala.ro

7 lipca, po wizycie w jednostce Sił Powietrznych w Câmpia Turzii (klik) księżniczka Margareta i książę Radu pojawili się na zawodach sportowych związanych z międzynarodową nagrodą The Duke of Edinburgh’s International Award Romania pod patronatem księżniczki w Salina Turda. Odbywała się tam 3. edycja zawodów jeździeckich Salina Equines Horse Trophy, podczas której zbierano fundusze dla międzynarodowego programu nagrody księcia Edynburga. Para obejrzała zmagania zawodników, a księżniczka następnie wręczyła nagrody zwycięzcom.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

Tego samego dnia księżniczka Maria uczestniczyła w koncercie pochodzacego z Jordanii chóru i orkiestry "Fontanna Miłości" w Katedrze św. Józefa w Bukareszcie. Chór pod batutą Tomaha Jbary powstał piętnaście lat temu i ma błogosławieństwo Papieża Franciszka. Składa się z 80 osób różnych wyznań: rzymskokatolickiego, grekokatolickiego czy islamu. Chór koncertował już w piętnastu państwach europejskich.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro


Szwecja

Księżniczka Madeleine na swoim Instagramie opublikowała swoje nowe zdjęcie z Adrienne, która właśnie skończyła 4 miesiące.

Instagram

Księżniczka Madeleine spotkała się niedawno z modelem Farzanem Athari pochodzącym z Iranu.

Twitter

Sofia z siostrami została zauważona na festiwalu muzycznym "Vi som älskar 90-talet".

Twitter

Twitter


Hiszpania

Wczoraj król Felipe przybył do Bilbao na inaugurację Światowego Zgromadzenia Jezuickich Instytucji Szkolnictwa Wyższego.

Twitter

Twitter

Twitter

Dzisiaj król i królowa Letizia przyjęli na audiencji reprezentację stowarzyszenia Nuevo Futuro obchodzącą swoje 50-lecie, członkami komisji ONGD oraz stypendystów z United World Colleges w Hiszpanii.

therealmyroyals.com

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter


Wielka Brytania

W poniedziałek książę Yorku wręczył The Duke of York Young Entrepreneur Awards.

Twitter

9 lipca po południu w Kaplicy św. Jakuba w Londynie odbył się chrzest księcia Louisa. Z samego rana Pałac podał listę chrzestnych. Zostali nimi:
-Nicholas van Cutsem
-Guy Pelly
-Harry Aubrey-Fletcher
-Laura Meade
-Lucy Middleton
-Hannah Carter
Oprócz rodziców chrzestnych wraz z małżonkami zaproszona została tylko najbliższa rodzina - książę Karol i księżna Camilla, książę Harry i księżna Meghan, Carole i Michael Middletonowie, Pippa i James Matthews oraz James Middleton. Wielkimi nieobecnymi byli królowa i książę Edynburga, ich nieobecność nie była jednak spowodowana przyczynami zdrowotnymi i została uzgodniona z Kate i Williamem.
Najmłodsza pociecha pary książęcej Cambridge została ochrzczona tradycyjnie przez Arcybiskupa Canterbury wodą z rzeki Jordan. Po nabożenstwie goście zostali zaproszeni do Clarence House na herbatę, podano również zamrożony na tę okazję tort ze ślubu księcia i księżnej. Autorem oficjalnych fotografii, które zostaną opublikowane w ciągu najbliższych dni, został Matt Holyoak.

Twitter

Twitter

PA Twitter

Twitter

Twitter

dailymail.co.uk

newmyroyals.com

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Dzisiaj rodzina królewska wzięła udział w obchodach 100-lecia RAF-u - niespodziewanie pojawiła się księżna Kate, która początkowo miała nie być obecna. Uroczystości z okna Pałacu oglądali także George i Charlotte.

dailymail.co.uk

Twitter

Twitter

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

dailymail.co.uk

Twitter

therealmyroyals.com

Twitter
mirror.co.uk

Twitter

Późnym popołudniem książę i księżna Sussex wylądowali w Dublinie, by rozpocząć swoją pierwszą oficjalną podróż zagraniczną.

Twitter

Twitter

6 komentarzy:

 1. Oglądam mecz i oczywiście kibicuję Belgom
  Kolejny intensywny tydzień zwłaszcza w brk to trochę dziwne że królowa pojawiła się dziś na uroczystościach a wczoraj na chrzcinach nie

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda,że Belgia nawet gola nie strzeliła: )
  W Wielkiej Brytanii intensywne dwa dni -jak zawsze najlepiej wypadła Kate, Meghan, Sophie,Camilla w swoim poprawnym stylu, księżna z Kentu miała imponujący kapelusz.
  Margaret i Radu jak zwykle bardzo pracowicie.
  W Maroko brakuje mi bardzo Lali Salmy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaręczyny charlotte casighai zostały potwierdzone czy nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pojawiło się oficjalne oświadczenie jak w przypadku Louisa i Marie, w sumie nie wiem dlaczego

   Usuń
 4. A ja to bym się zdziwiła gdyby było oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

  Po pierwsze Charlotte, pomimo, że panna, nie pierwszej młodości notabene, jest już po przejściach. Ileś związków na koncie i dziecko nieślubne. Osoba rzekomego narzeczonego, też nieświetlana. Żonaty lub w najlepszym przypadku, rozwodnik z porzuconą żoną i dzieckiem w tle. I jeśli prawdą jest to co pisano w gazetach, że Charlotte i Dimitri zaczęli romansować, gdy on był żonaty i ten romans był przyczyną rozwodu, to tym bardziej to niesmaczne. Co ważne, kolejne nieślubne dziecko w drodze. A sama Charlotte nie jest księżniczką, nie ma tytułów i pomimo więzów krwi, nie jest oficjalną członkinią monakijskiej rodziny. Jest, że tak powiem, osobą "bardziej prywatną" mimo, że powszechnie znana. Poza tym, zaręczyny to aż a zarazem tylko zaręczyny. Zaręczyny można zerwać i ze ślubu nici. Jeszcze plany mogą się im zmienić 1000 razy a związek rozpaść. Co innego ogłosić narodziny wnuka czy ślub konkretnie już ustalony.

  Co do Charlotte i Dimitriego, nawet gdyby wzięli (jakikolwiek, cywilny czy kościelny) ślub i mieli dziecko/dzieci, to i tak nie znaczy, że związek przetrwa. W sensie będzie udany i szczęśliwy, do grobowej deski. Szczerze w to wątpię. Patrząc na historię rodziny pod kątem moralności, związków, doborów partnerów, romanse, przedślubne ciąże, nieślubne dzieci, rozwody itp., to moim zdaniem, nie ma szans, na to by Charlotte stworzyła szczęśliwy i trwały związek. Tym bardziej, że nie ma przykładu nawet we własnej matce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Król Maroka jakby się postarzał, posiwiał i zbrzydł. Zapewne to separacja/rozwód z żoną go tak "załatwił". Chociaż myślę, że to i tak, jego inicjatywa była.

  Stefanię i Wilhelma z Luksemburgu bardzo lubię. Widać, że się kochają. Szkoda, że nie mają dzieci (podejrzewam ich o niepłodność albo co gorsze - bezpłodność). Uroda Stefanii, skromniutka, ale bardzo naturalna.

  Małgorzata i Radu z Rumunii, jak zwykle pracowici. Powiedziałabym, że bardziej pracowici, niż niejedni z aktualnie panujących rodów.

  Magdalena ze Szwecji super. Dziecko to, chyba będzie najładniejsze z całej 3.

  Kate oraz Pippa, z twarzy wyglądają staro, starzej niż w rzeczywistości. A mąż Pippy, tragedia. Wygląda jakby miał z 50 lat.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.