poniedziałek, 2 lipca 2018

"Idealnie do siebie pasują" - konferencja prasowa w Japonii


Dzisiaj Agencja Dworu Imperialnego oficjalnie potwierdziła zaręczyny księżniczki Ayako, najmłodszej córki nieżyjącego już księcia Norihito i księżnej Hisako, z Kei Moriyą, 32-letnim biznesmenem. Para już tradycyjnie pojawiła się na konferencji prasowej, podczas której odpowiedziała na pytania dziennikarzy.

mainichi.jp


Z samego rana wydano oficjalne oświadczenie zawiadamiające o zaręczynach pary  i nadchodzącym ślubie, a także osobne oświadczenia mamy Ayako, księżnej Hisako, która powiedziała "Czuję, że idealnie do siebie pasują" oraz rodziców Kei. Swoje gratulacje na tę "bardzo dobrą wiadomość" wyraził także premier Japonii Shinzo Abe.

Koji Sasahara/Pool via Reuters

"Jestem szczęśliwa" - tymi słowami Ayako rozpoczęła konferencję prasową. Zaznaczyła też, podobnie jak kilka miesięcy temu jej dalsza kuzynka Mako:  "Chcę zbudować szczęśliwą rodzinę pełną uśmiechów", na co Moriya dodał, że ważne jest, by oboje się szanowali.

sankei.com

Ayako i Kei poznali się w grudniu ubiegłego roku dzięki księżnej Hisako, która znała jego rodziców i z obojgiem się przyjaźniła. Przedstawiła ich sobie, myśląc, że córkę może zainteresować międzynarodowa opieka społeczna dzieci, czym zajmuje się organizacja non-profit Kokkyo naki Kodomotachi (KnK), w której pracowała zmarła w lipcu 2015 matka Kei, Kimie Moriya. Sama Hisako poznała ją na wystawie fotograficznej poświęconej organizowanej przez KnK i od tamtego czasu wielokrotnie uczestniczyła w różnych wydarzeniach związanych z działalnością organizacji. W 2010 poznała jej syna Kei, z którym ponownie spotkała się w listopadzie 2017 roku, na miesiąc przed pamiętnym pierwszym spotkaniem z Ayako. Jak się jednak okazało, ojca Kei, Osamu Moriya, zna jeszcze dłużej, bo jeszcze z czasów studenckich, kiedy oboje studiowali w Wielkiej Brytanii.

sankei.com

Zaaranżowanie pierwszego spotkania okazało się strzałem w dziesiątkę. Para od razu znalazła wspólny język, księżniczka podczas dzisiejszej konferencji prasowej wspominała, że wspaniale im się rozmawiało i czuli, jakby znali się już od dawna. Dodała też, że Kei oświadczył się jej po kolacji w restauracji w tym roku:
To było tak nagłe, że nie mogłam udzielić odpowiedzi od razu - mówiła Ayako. - Ale w miarę rozwoju naszej relacji, również z udziałem naszych rodzin, przyjaciół i znajomych pomyślałam, że on jest tym jednym dla mnie, i dałam mu pozytywną odpowiedź w kwietniu.

asahi.com

To zgadzałoby się z relacją jednego z japońskich dzienników, który zauważył, że w kwietniu księżna Hisako zorganizowała w swojej rezydencji skromne przyjęcie, na które zaprosiła także ojca Kei. Być może właśnie wtedy para poinformowała o swoich zaręczynach rodziców.

mainichi.jp

Ayako i Kei połączyło także z pewnością doświadczenie utraty jednego z rodziców. Ojciec księżniczki zmarł w 2002, z kolei Moriya stracił swoją matkę w lipcu 2015. Wspomniał o tym podczas dzisiejszej konferencji: "Poczułem, że jesteśmy bliżej [siebie], gdy wyraziła zrozumienie emocji związanych z nagłą stratą rodzica".

belgaimage.be

Para została też zapytana o zalety drugiej osoby. Ayako odpowiedziała, że uważa Kei za "miłego, inteligentnego i zdecydowanego" człowieka, a Kei opisał księżniczkę jako "pogodną i pozytywną osobę", przyjazną każdemu, z kim wchodzi w interakcje. W podobny sposób o swoim przyszłym zięciu wyrażała się księżna Hisako, która wierzy, że jest on dobrym człowiekiem o silnych wartościach.

japantoday.com

"Nie wiem, jakie były intencje mojej matki, kiedy nas sobie przedstawiała, ale ponieważ oboje chodziliśmy razem w różne miejsca i dzieliliśmy się naszym czasem i wspomnieniami, w naturalny sposób zbliżyliśmy się do siebie. Myślę, że udało nam się dojść tak daleko dzięki wspaniałym związkom zapoczątkowanym przez nasze matki." - opowiadała Ayako.

mainichi.jp

Ślub pary zaplanowano na 29 października tego roku w świątyni szintoistycznej w Tokio, Meiji Jingu Shrine, ale przed nim parę czeka jeszcze szereg rytuałów, w tym oficjalna ceremonia zaręczyn Nosai no Gi 12 sierpnia, o której więcej pisałyśmy Wam tutaj. Po nim księżniczka Ayako straci swój tytuł i przestanie należeć do rodziny imperialnej. Tym samym liczba "pracujących" członków rodziny zmniejszy się do 18, z czego kolejnych sześć to niezamężne jeszcze księżniczki, w tym Mako i starsza siostra Ayako, Tsuguko. Rząd razem z wydanymi dzisiaj gratulacjami zapewnił, że "istnieją różne poglądy (jak rozwiązać ten problem) i musimy je w pełni rozważyć".

mainichi.jp

Jak to zwykle bywa w takich przypadkach, razem z zaręczynami pojawiły się komentarze osób znających narzeczonego księżniczki. Jego kolega z pracy niecytowany z imienia opisał Moriya jako "inteligentną i kompetentną osobę" cieszącą się głębokim zaufaniem klientów biznesowych. Kei Moriya pracuje obecnie w firmie transportowej Nippon Yusen K.K. Urodził się w marcu 1986 i ma za sobą  międzynarodową edukację. W związku z pracą 62-letniego obecnie ojca w Ministerstwie Ekonomii, Handlu i Przemysłu jako dziecko uczęszczał do przedszkola w Paryżu, a później uczył się także w szkołach w Szwajcarii i Wielkiej Brytanii zanim ukończył Keio University w Tokio.

Ayako z matką w drodze powrotnej do domu - mainichi.jp

Rano, przed konferencją, księżniczka Ayako zgodnie z tradycją przybyła do Pałacu Imperialnego, aby poinformować Cesarza i Cesarzową o swoich zaręczynach. Niestety, okazało się, że obecna była jedynie Michiko, obecność Akihito odwołano z powodu zawrotów głowy i nudności. Według słów Agencji, około 4 nad ranem Cesarzowa wezwała lekarzy zaniepokojona stanem zdrowia męża, który zaczął się obficie pocić. Zbadano go, nie miał gorączki, jednak zdecydowano, że musi odpocząć, dlatego odwołano wszystkie zaplanowane spotkania, na razie tylko dzisiejsze. Ewentualne zmiany w planie na kolejne dni będą wprowadzane na bieżąco, w zależności od stanu zdrowia Akihito. W jego imieniu to Cesarzowa spotkała się z księżniczką Ayako oraz jej mamą i pogratulowała zaręczyn.

yomiuri.co.jp


6 komentarzy:

 1. Fantastyczne wieści :) Mam nadzieję, że ślub księżniczki Mako też się odbędzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oby narzeczeni nie mieli więcej szczęścia i obyło się bez takich przygód jak w przypadku księżniczki Mako

  OdpowiedzUsuń
 3. Wyglądają na szczęśliwą i zdecydowaną parę.
  Malinowy kolor sukienki pięknie podkreśla ciemną cerę i włosy księżniczki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Malinowy???? Dziewczyno, toz to nawet kolo malin nie stalo! Maliny sa intensywne, a to... raczej w strone wygotowanych burakow, i to mocno wygotowanych :/
  I jezeli bylam zachwycona zdjeciami ksiezniczki z poprzedniego postu, to tu... jakas starsza nad wiek i nieco utyta sie wydaje....
  D tego - jaka ciemna cera?? Japonczycy maja raczej jasna cere, tyle, ze mniej "rozowa" niz Europejczycy. Tylko ciemne wlosy sie zgadzaja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko dlaczego tyle krzyku, czyż nie można byłoby tego napisać spokojniej...

   Usuń
 5. a gdzie???? krzyk ??

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.