piątek, 6 maja 2016

Dress code- jak to odkodować?Jak się ubrać na uroczystość? To pytanie, które tak często zadają sobie kobiety, współcześnie towarzyszy i mężczyznom. Tym bardziej, gdy trzeba się elegancko pokazać na przyjęciu, wziąć udział w gali, czy właściwie dobrać garderobę na spotkanie. Według starego przysłowia: "jak cię widzą, tak cię piszą". W protokole dyplomatycznym właściwe ubranie to- można by rzec- abecadło. Niestaranność, niedopatrzenie, wpadki, czy narażanie się na śmieszność poprzez wygląd to akurat taki typ gaf, które bolą najbardziej i najdłużej. 

Należy wyróżnić kilka rodzajów uroczystości, które narzucają konkretny typ ubioru. Można je dla ułatwienia sprowadzić do trzech grup:

 • oficjalna wizyta i spotkanie, koktajl, lampka wina; gala, koncert, bal w teatrze, czy operze, na które należy się wybrać w nieco bardziej eleganckim stroju niż na co dzień;

 • uroczystości, na które otrzymujemy zaproszenie zawierające wskazany typ stroju;

 • uroczystości, w wypadku których na zaproszeniu brak stosownej informacji. W takim przypadku, jeśli pozwala nam na to czas, warto zadzwonić do organizatorów i upewnić się, jaki jest obowiązujący strój. Pozwoli to uniknąć możliwego blamażu. 

Na oficjalnych zaproszeniach na bankiety, obiady, czy bale najczęściej można spotkać angielskie zwroty "white tie" albo "black tie". Z zasady white tie odnosi się do wytwornego stroju noszonego za dnia, zaś black tie określa najbardziej elegancką garderobę, noszoną po zmroku. W obu przypadkach są to szykowne i eleganckie typy ubioru. 

White tie- to u mężczyzny frak
Black Tie- to u mężczyzny smoking

"WHITE TIE"


"BLACK TIE"

Kobiety w zasadzie mają większą dowolność. w pierwszym przypadku mogą wybierać między krótką sukienką, suknią koktajlową, a długą suknią, natomiast w drugim właściwsza będzie wytworniejsza suknia balowa. Gdy jednak na oficjalnym zaproszeniu znajduje się adnotacja "krótka sukienka" nie należy uważać, że chodzi o czarną mini, ale traktować to jako przesłanie, że właściwym będzie założenie sukienki sięgającej kolan. Jeśli pojawi się napis "ordery" i jeśli się takie posiada, oczywiście należy je przypiąć.Gdy na zaproszeniach nie ma wzmianki o stroju, a nie mamy czasu na upewnienie się co do tego, jaki ubiór obowiązuje, należy wziąć raczej pod uwagę, że będzie to zwykły ubiór formalny. Tradycyjną praktyką jest, że o konieczności włożenia bardziej eleganckiego stroju bezwzględnie należy gościa powiadomić. 

DRESS CODE- czyli jak to odkodować?
 • "lounge suit" (garnitur i krawat)
 • "tenue de ville" (to styl buisness dress, czyli elegancji biznesowy)
 • "planters" (biała koszula z długim rękawem, krawat i ciemne spodnie)
 • "shirt and tie" (koszula i krawat, kolory nie grają roli)
 • "island casual" (koszula hawajska i spodnie w kolorze khaki)
 • "bush shirt" (koszula z długim lub krótkim rękawem z ozdobnym zakończeniem lub wyszywana, noszona na zewnątrz, nie wetknięta w spodnie)
 • "tuxedo" oraz "smoking jacket" (to samo co black tie)
 • "red sea rig" oraz "gulf rig" lub "schooner rig" (frak bez marynarki)
 • "dinner jacket" (smoking z ciemną albo jasną marynarką)

Kilka uniwersalnych zasad, które należy mieć na uwadze:

 1. Panie do długiej sukni oraz sukni balowej bezwzględnie powinny zakładać buty na wysokim obcasie.
 2. Kapelusze panie mogą zakładać na przyjęcia ogrodowe, ale nie po 17.00.
 3. Długie rękawiczki- panie nie zdejmują ich podczas powitań, czy tańca, ale koniecznie przed zasiadaniem do posiłku.
 4. Makijaż- przed południem bardziej dyskretny i stonowany; wieczorem może być wyrazisty i odważniejszy.
 5. Koniecznie trzeba się liczyć z miejscowymi zwyczajami, które mogą być nieco bardziej odmienne niż te, które znamy.
 6. Należy mieć też wzgląd na odpowiednie barwy: "Brytyjski protokół monarszy  wskazuje kolory, których zaproszone kobiety powinny unikać, by nie konkurować z królową (to, jaki kolor się wybierze jest istotne zwłaszcza, gdy wybieramy się z wizytą do Azji. Choćby w Chinach biel jest uznawana za kolor żałoby, zaś w krajach muzułmańskich zieleń ściśle wiąże się z wiarą).
 7. Ostrożnie z biżuterią u panów! Może ona się sprowadzać do obrączki, czy rodowego sygnetu, zegarka i spinek do mankietu. 
 8. Do smokingu- białe szelki, czarne spodnie i skarpetki, czarne lakierki.
 9. Koszule męskie- inne wkłada się do fraka, a inne do smokingu; koszule z krótkim rękawem należy wyrzucić z szafy, bo są one po prostu nieeleganckie. 
 10. Para powinna zwrócić uwagę na to, jak prezentuje się wspólnie.
 11. Należy wziąć pod uwagę porę dnia, miejsce i okoliczności, a także właściwie dobrać garderobę do własnej sylwetki.

W 2011 roku Barack Obama z małżonką spotkali się z królową, księciem Filipem oraz księżną i księciem Cambridge  w Pałacu Buckingham. Michelle Obamie oberwało się za to, że ubrała się "jak na bal maturalny", w różowe bolerko. Zresztą pani Obamie sporo kłopotu przyprawił potężny wiatr, gdy wraz z mężem oraz królową Elżbietą II i księciem Filipem robili sobie zdjęcie przed pałacem Buckingham.


Bardzo poważne faux pas popełnił w 2005 roku wiceprezydent USA Dick Cheney. Został skrytykowany po obu stronach Atlantyku za strój, w jakim pojawił się na obchodach 60. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Uroczystość odbywała się zimą, więc faktycznie było zimno. Praktycznie wszystkie ważne osobistości pojawiły się wtedy w czarnych płaszczach, wystarczająco ciepłych i eleganckich. Cheney jednak postanowił wystąpić w ubraniu-  można by rzec- bardziej przydatnym na górską wyprawę na Alasce. Włożył wysokie, brązowe buty i długą kurtkę puchową z białym futerkiem wokół kaptura, a do tego czapkę.


Podczas regulowanego protokołem dyplomatycznym spotkania cesarza Japonii z Premierem Rzeczypospolitej Polskiej w lipcu 2002 roku, żona Leszka Millera włożyła różowo-białą jedwabną sukienkę z napisami po angielsku: "romance", "pink", "love" i "sexy". Pani Aleksandra witając się z cesarzem i cesarzową nie przejmowała się tym zanadto, choć przecież cesarz zna angielski. 


Szpilki

Buty te są szalenie eleganckie, podkreślają kobiecość i styl. Bez nich nie można się pokazać w sukni balowej, ale na co dzień bardzo utrudniają poruszanie się. Włożone na garden party lub inne przyjęcie stojące może oznaczać nie tylko zmęczenie, ale szybką kontuzję. Szpilki mogą nawet utknąć w kostce brukowej, pewne problemy miały z tym m.in:księżna Mary, czy księżna Kate.


Zmęczenie

Przed wizytą i formalnym spotkaniem należy trochę wypocząć, aby w sytuacji, gdy nadmiar obowiązków przewyższa możliwości fizyczne, nie paść ofiarą zmęczenia albo wybitnie usypiającego mówcy. A lista takich przypadków jest długa. Przysypiał i były prezydent Bronisław Komorowski, na przykład podczas wizyty pary książęcej z Luksemburga w Warszawie w 2014 roku, gdy zaproszono gości na koncert fortepianowy w Łazienkach Królewskich. Wtedy pomagała mu z sennością walczyć pierwsza dama, dyskretnie dając znaki i obdarzając męża dowcipnym spojrzeniem.(Łukasz Walewski, "Przywitaj się z Królową")

2 komentarze:

 1. O tak, dress code bywa kłopotliwy. Jak dotąd najbardziej zapadła mi w pamięć królowa Rania, która na jednym z królewskich ślubów pojawiła się w długiej spódnicy, mimo że pozostałe panie miały na sobie kostiumy o długości do kolan.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tam jest chyba błąd. Black tie to dlugie lub krotkie sukienki (dowolnosc) natomiast white tie to długie suknie.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.