sobota, 28 maja 2016

Co by było gdyby nie byli "monarchami"?...

Pewnie większość z nas zawsze zastanawiała się, co robiliby obecni monarchowie i ich następcy gdyby nie należeli do rodziny królewskiej. Możliwe, że większość z wymienionych nie skończyłaby takich studiów, gdyby nie to, kim są. W tym poście postanowiłam skupić się w szczególności na panujących monarchach i na ich następcach. W kolejnej części opiszę dalszych członków rodzin królewskich. 
*
Belgijska Rodzina KrólewskaFilip I Koburg urodził się 15 kwietnia 1960 w Brukseli. Od 21 lipca 2013 roku jest Królem Belgii. A co by robił, gdyby nie to? Filip studiował w Belgijskiej Królewskiej Szkole Wojskowej. W latach 1978-1981 kontynuował naukę na Oksfordzie, na Trinity College, a następnie na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. W 1985 roku uzyskał tytuł magistra nauk politycznych. Natomiast Matylda studiowała logopedię, przed ślubem pracowała z autystycznymi dziećmi i odbywała własne praktyki. Jeszcze po ślubie studiowała psychologię, którą ukończyła w 2002 roku. Matylda mówi biegle po francusku, włosku, niderlandzku i angielsku. Częściowo porozumiewa się w języku hiszpańskim, a po polsku potrafi powiedzieć kilka zdań.


Duńska Rodzina Królewska


Małgorzata II urodziła się 16 kwietnia 1940 w Kopenhadze, a Królową jest od 14 stycznia 1972. Studiowała prehistorię i archeologię w latach 1960-1961 na Uniwersytecie w Cambridge, politologię w latach 1961-1962 na Uniwersytecie Aarhus i w latach 1962-1963 na Sorbonie i ekonomię w London School of  Economics w 1965. Książę Henri studiował prawo i nauki polityczne na Sorbonie i jednocześnie chiński i wietnamski . W czasie wojny w Algierii odbył służbę w armii francuskiej. Jego narodowym językiem jest francuski, ale zna także chiński, wietnamski, angielski i duński.Książę Frederik jest następcą duńskiego tronu, urodził się 26 maja 1968 roku w Kopenhadze. Odbył służbę wojskową w trzech różnych formacjach wojskowych. Jako Fryderyk Henriksen w latach 1992-1993 studiował politologię na Uniwersytecie Harvarda. W 1994 roku odbywał trzymiesięczną praktykę w misji dyplomatycznej Królestwa Danii przy ONZ. W lutym 1995 roku ukończył studnia na Uniwersytecie Aarhus. Od 1998 roku pełnił funkcję Pierwszego Sekretarza Ambasady Królestwa Danii w Paryżu. Mary studiowała na University of Tasmania. Po studiach przeniosła się do Melbourne i Sydney, gdzie pracowała w reklamie i marketingu.


Hiszpańska Rodzina Królewska


Filip VI urodził się 30 stycznia 1968 roku w Madrycie, od 19 czerwca 2014 roku jest Królem Hiszpanii. Filip studiował prawo, ukończył również kilka kursów z zakresu ekonomii. Studia zakończył tytułem magistra. Letizia pracowała dla stacji telewizyjnych i czasopism. Była korespondentką w Nowym Yorku i Waszyngtonie, a także Iraku.


Holenderska Rodzina KrólewskaWillem Alexander urodził się 27 kwietnia 1967 roku w Utrechcie. Studiował historię na Uniwersytecie w Lejdzie. Interesuje się światową gospodarką i właśnie z tego względu został powołany w skład Światowej Komisji Wody XXI wieku. Maxima ukończyła ekonomię, pracowała w Nowym Yorku, Argentynie i miastach Europy.


Rodzina Książęca z Monako


Książę Albert urodził się 14 marca 1968 w Monte Carlo, panuje od 6 kwietnia 2005. W amerykańskim Amherst College studiował nauki polityczne, ekonomiczne, muzykę i literaturę angielską. W 1981 roku otrzymał tytuł magistra nauk politycznych. Odbył też służbę wojskową w marynarce francuskiej, gdzie dosłużył się stopnia porucznika. Charlene była członkinią południowoafrykańskiej sztafety kobiecej. Po opuszczeniu klubu pływackiego w Durbanie przeniosła się do zespołu uniwersytetu w Pretorii. Nigdy nie ukończyła tego uniwersytetu, później znów powróciła do Durbanu. Przed ślubem z Albertem zrezygnowała z kariery pływackiej, aby móc skupić się na obowiązkach wynikających z nowej funkcji.


Norweska Rodzina Królewska


Harald V urodził się 21 lutego 1937 w Skaugum. Od 17 stycznia 1991 jest Królem Norwegii. Po ukończeniu edukacji na poziomie szkoły średniej wstąpił do Norweskiej Szkoły Oficerów Kawalerii, a swoją edukację wojskową zakończył w 1959 roku, wraz z ukończeniem Akademii Wojskowej. Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej rozpoczął studia na Oksfordzie. Tam uczęszczał na wykłady z nauk społecznych, historii i ekonomii. Sonja ukończyła Uniwersytet Oslo, studiując język francuski, angielski i historię sztuki.Książę Haakon urodził się 20 lipca 1973 roku w Oslo, jest następcą tronu Królestwa Norwegii. Służył w norweskiej marynarce, jest oficerem wykształconym w Norweskiej Akademii Marynarki. Kształcił się także w zakresie nauk politycznych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Jako przygotowanie do objęcia tronu podjął naukę na Uniwersytecie Norweskim w Oslo i Londyńskiej Szkole Ekonomii. Haakon interesuje się muzyką, sztuką i windsurfingiem. Mette- Marit po maturze, najpierw podjęła naukę na inżynierii budowlanej, w 1999 roku przeniosła się na antropologię społeczną na Uniwersytecie w Oslo, a na końcu starowała w dziennikarstwie. Ze względu na to, że jej rodzina nie była zamożna, nie było jej stać na opłacanie studiów. Mette- Marit imała się różnych zajęć: zbierała truskawki, pracowała jako kelnerka w słynnej kawiarni Engebreta, sprzedawała ubrania w domu towarowym. Uwielbia muzykę, taniec, podróże, literaturę i sport.


Szwedzka Rodzina Królewska


Król Carl XVI Gustaw urodził się 30 kwietnia 1946 w Solnie. Panuje od 15 września 1973 roku. Przez dwa i pół roku pobierał edukację wojskową i w 1968 roku został oficerem. Studiował historię, socjologię, politologię, prawo finansowe i ekonomię na Uniwersytecie Uppsali. Silvia jest tłumaczem i mówi w sześciu językach: szwedzkim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim i angielskim, a także płynnie posługuje się szwedzkim językiem migowym.


Księżniczka Victoria jest następczynią szwedzkiego tronu. Urodziła się 14 lipca 1977 roku w Solnie. Przez rok studiowała na Uniwersytecie we Francji. W 1997 roku odbywała praktyki w Parlamencie szwedzkim. W latach 1998-2000 przebywała w USA, gdzie studiowała na Uniwersytecie Yale. W 1999 roku odbyła praktykę w ambasadzie szwedzkiej w Waszyngtonie, a w 2002 roku w ONZ w Nowym Yorku. Daniel po ukończeniu szkoły służył w szwedzkiej armii. W 2002 roku poznał Victorię i został jej osobistym trenerem.


Brytyjska Rodzina Królewska


 Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie, panuje od 6 lutego 1952. Była wychowywana w odosobnieniu, z dala od rówieśników. W późniejszych latach wstąpiła do kobiecej służby wojskowej. Została przeszkolona na kierowcę i mechanika, uzyskując ostatecznie stopień kapitana. Elżbieta włada biegle językiem francuskim. Filip studiował w prywatnej szkole w Szkocji. W 1939 wstąpił do Royal Navy i ukończył Royal Naval College w Dartmouth jako najlepszy kadet na kursie. W 1940 uzyskał stopień aspiranta, później został awansowany na podporucznika marynarki.


Książę Karol, następca brytyjskiego tronu, urodzony 14 listopada 1948 w Londynie. Po ukończeniu szkoły średniej studiował na Old College, gdzie podjął naukę języka walijskiego i historii Walii. Dalszą naukę kontynuował na studiach uniwersyteckich Trinity College. Był m.in. słuchaczem na kierunkach antropologia, archeologia, i historia. Pięć lat później został promowany do stopnia Master of Arts uniwersytetu Cambridge. Karol z wykształcenia jest archeologiem, specjalizuje się w historii wypraw krzyżowych. Camilla studiowała na Uniwersytecie Brytyjskim w Paryżu. W Londynie pojawiła się w 1965 roku, przez rok pracowała dla pary dekoratorów wnętrz.


Książę William urodził się 21 czerwca 1982 w Londynie. Jest drugi w kolejce do tronu. Studiował na Uniwersytecie St Andrew's w Szkocji. Naukę rozpoczął od kursu historii sztuki, ale później zmienił przedmiot na geografię. Kończąc uniwersytet, uzyskał stopień szkockiego magistra sztuk pięknych wyższej drugiej klasy, co jest najlepszym akademickim wynikiem osiągniętym przez brytyjskiego następcę tronu. W styczniu 2006 William wstąpił do Royal Military Academy Sandhurst.  W maju ukończył szkołę i otrzymał tytuł podporucznika. Kate również jest absolwentką szkockiego Uniwersytetu St Andrew's. Ukończyła tamtejszy wydział historii sztuki.


Wielkie Księstwo Luksemburga


Wielki Dziedziczny Książę Henri urodził się 6 kwietnia 1955 roku w Berzdorf. Ukończył studia w dziedzinie nauk politycznych na Uniwersytecie w Genewie, otrzymał kilka honorowych doktoratów uczelni z całego świata. 7 października 2000, po abdykacji swojego ojca wstąpił na tron. Maria Teresa studiowała politologię na Uniwersytecie w Genewie.


Książę Guillaume urodził się 11 listopada 1981 w Luksemburgu. Studiował w Anglii, w Royal Military Academy Sandhurst. Uczył się filozofii i antropologii w Instytucie Filantropii we Friborgu. W 2009 roku otrzymał tytuł magistra nauk politycznych. Interesuje się sportem, gra na fortepianie i w piłkę nożną, pływa i uprawia siatkówkę. Mówi w języku luksemburskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim i angielskim. Stephanie uczyła się we Francji, później wyjechała do Brukseli. W Moskwie ukończyła studia z zakresu języka rosyjskiego i literatury, a w Berlinie zdobyła tytuł magisterski z filologii niemieckiej. Mówi płynnie w języku francuskim, angielskim i niemieckim.


Jordańska Rodzina Królewska


Król Abdullah II urodził się 30 stycznia 1962 w Ammanie. Od 7 lutego 1999 roku jest Królem Jordanii. Uczył się w Deerfield w stanie Massachusetts, w Pembroke College na Oxford University i w Edmund A. Walsh School of Foreign Service na Georgetown University w Waszyngtonie. Wstąpił do armii jordańskiej i w 1994 roku został oficerem, dowódcą jednostek elitarnych. Jego żona, Królowa Rania ukończyła studia ekonomiczne na amerykańskim uniwersytecie w Kairze. Później pracowała w Citibanku, następnie dla Apple Computer w Jordanii. Ich syn- Hussein przyszedł na świat 28 czerwca 1994 roku. Niedawno ukończył studia na Uniwersytecie Georgetown, na kierunku Historia Międzynarodowa. 

5 komentarzy:

 1. Podsumowując- sami prawnicy, historycy, ekonomiści, politolodzy i wojskowi :D Choć te dwa ostatnie kierunki są dla nich obligatoryjne (szczególnie służba wojskowa).
  Super notka! Czekam na więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy Stephanie skonczyla studia z zakresu jezyka rosyjskiego w moskwie i nie mowi
  po rosyjsku ?

  OdpowiedzUsuń
 3. świetny post :) bardzo zaciekawił mnie fakt, że niektórzy członkowie rk znają po kilka języków obcych, a zwłaszcza Książę Henri - chiński, wietnamski... pozazdrościć tylko ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic dziwnego skoro tak się wychował ;)

   Usuń
 4. rewelacyjny post cudowne zdjęcia.Wielka klasa

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.