środa, 31 grudnia 2014

Podsumowanie roku 2014

Na początku wydawało się, że rok 2014 nie przebije królewskimi wydarzeniami roku 2013: narodziny Księcia George'a, cztery abdykacje, mnóstwo ślubów oraz ogłoszeń ciąży.
A jednak, ten rok możemy uznać za równie intensywny. Wprawdzie byliśmy świadkami tylko jednej abdykacji, ale za to w tym roku doszło do prawdziwego "wysypu" królewskich dzieci (chociaż do pobicia "royal baby boom" z 2005r. jeszcze daleko). Nie brakowało chrzcin, zaręczyn, ale i pogrzebów.
Wróćmy zatem pamięcią do wydarzeń, którymi żyłyśmy przez cały ten rok.***

Styczeń:
  
2- W wieku 66 lat zmarła Hrabina Rosenborgu, Anne-Dorte (wdowa po Hrabim Christianie- wnuku Króla Christiana X)


Tego samego dnia w Miami, Don Juan Gomez-Acebo y de Borbón (siostrzeniec Króla Juana Carlosa) poślubił Amerykankę i matkę swojego syna, Nicholasa (ur. w 2013r.), pannę Winston Carney.

 
4- Książę Feisal poślubił dziennikarkę, Zinę Lubbadeh. Dla jordańskiego księcia było to trzecie małżeństwo, dla panny Lubbadeh (która po ślubie przyjęła tytuł księżnej), pierwsze.6- Infantka Cristina została oskarżona o defraudację i pranie brudnych pieniędzy.
13- Para Wielkoksiążęca Luksemburga ogłosiła, że Książę Félix i Księżna Claire spodziewają się swojego pierwszego dziecka w czerwcu:

"Ich Królewskie Wysokości Wielki Książę i Wielka Księżna, z ogromną radością ogłaszają, że Książę Félix i Księżna Claire spodziewają się pierwszego dziecka. Poród jest przewidywany na czerwiec. Wielki Książę, Wielka Księżna, Wielki Książę Jean i członkowie Rodziny Królewskiej, a także członkowie rodziny Lademacher, są zachwyceni tą wiadomością"


17- Pałac Buckingham ogłosił, że Zara Phillips urodziła zdrową dziewczynkę w Szpitalu Gloucestershire Royal. Jej mąż, Mike Tindall, był obecny przy porodzie.


23- Na Twitterze, Mike Tindall poinformował, że jego córka otrzymała imiona Mia Grace:

"Do wszystkich którzy pytali o imię naszej córki, jest to Mia Grace Tindall"26- Książę Hussein założył profil na Instagramie.

30- Poinformowano, że Książę i Księżna Vendôme, Jean (syn Króla Francji, Henriego VII z dynastii Orleańskiej) i Philiomena (pochodząca z Austrii, z domu de Tornos y Steinhart), spodziewają się swojego trzeciego dziecka w lecie. Para jest już rodzicami Gastona (ur. w 2009r.) i Antoinette (ur. w 2012r.).31- W ściśle prywatnej ceremonii w szwajcarskim Gstaad, odbyły się chrzciny Sachy Casiraghi (ur. w 2013r.). Chłopiec otrzymał imiona Alexandre Andrea Stefano, a jego rodzicami chrzestnymi zostali: Księżniczka Alexandra i Alexandre Dellal.

 


Luty:

1- Księżniczka Maria Carolina (córka Księżniczki Irene- siostry Księżniczki Beatrix) ogłosiła, że wraz z mężem, Albertem Brenninkmeijerem, spodziewa się pierwszego dziecka.Tego samego dnia, w ściśle prywatnej ceremonii w Gstaad, odbył się ślub kościelny Andrei Casiraghi  i Tatiany Santo Domingo. Para wzięła wcześniej, 31 sierpnia 2013r., ślub cywilny w Monako. 15- Belgijski Dwór Królewski ogłosił zaręczyny Księcia Amedeo z włoską arystokratką, Elisabettą Marią "Lili" Rosboch von Wolkenstein. Para spotykała się od pięciu lat, a tydzień wcześniej została pobłogosławiona przez Papieża Franciszka:

"Ich Cesarskie i Królewskie Wysokości Księżna Astrid i Książę Lorenz mają ogromną przyjemność ogłosić zaręczyny Jego Cesarskiej i Królewskiej Wysokości Księcia Amedeo z panną Elisabettą Marią Rosboch von Wolkenstein"


 
20- O godzinie 22:41 czasu lokalnego w New York Presbyterian Weill Cornell Medical Center, Księżniczka Madeleine urodziła zdrową dziewczynkę. Jest to pierwsze dziecko szwedzkiej księżniczki i jej męża, Chrisa O'Neilla.21- O godzinie 12:40 w Szpitalu Naszej Pani w Amsterdamie na świat przyszła Jej Królewska Wysokość Księżniczka Zita Clara. Księżniczka jest pierwszym dzieckiem Księcia Jaime (syna Księżniczki Irene) i jego węgierskiej żony, Księżnej Viktórii (z domu Cservenyák)

26- Na posiedzeniu w Pałacu Królewskim w Sztokholmie, Król Carl XVI Gustaf i Księżniczka Victoria podali, że urodzona 6 dni wcześniej córka Księżniczki Madeleine i Chrisa O'Neilla otrzymała imiona Leonore Lilian Maria oraz tytuł "Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Gotlandii".


Tego samego dnia, zostały opublikowane pierwsze zdjęcia urodzonej 5 dni wcześniej Księżniczki Zity Clary.
Marzec:

13- W szpitalu La Paz w Madrycie zmarła na skutek udaru Hrabina Ripaldy, María de la Concepción Sáenz de Tejada y Fernández de Bobadilla, matka Jaime de Marichalar oraz babcia Dona Froilána i Doñy Victorii.


20- Książę Laurent trafił do Szpitala Uniwersyteckiego Brussels Saint-Luc na skutek "wyczerpania" organizmu. Podobna sytuacja miała już miejsce w 1999r. 

25- Belgijski Dwór Królewski poinformował, że Książę Laurent cierpi na zapalenie płuc i w związku z tym postanowiono go wprowadzić w stan śpiączki farmakologicznej.

26- Księżniczka Mako ukończyła International Christian University w Tokio.
Kwiecień:

5- W Piacenza, we Włoszech odbył się chrzest Księżniczki Cécilii (ur. w 2013r.), córki Księcia Carlosa (syna Księżniczki Irene) i Księżnej Annemarie (z domu Gualthérie van Weezel). Dziewczynka jest trzecim dzieckiem Carlosa i drugim Annemarie. Książę ma nieślubnego syna, Carlosa (ur. w 1997r.), a wspólnie para ma jeszcze córkę, Luisę (ur. w 2012r.).
Pełne imię Księżniczki to: Cécilia Maria Johanna Beatrix. Jej rodzicami chrzestnymi zostali: Księżniczka Beatrix, Księżniczka Maria Cecilia, Księżniczka Margarita, Johan Gualthérie van Weezel i Véronique Gualthérie van Weezel.


8- Po trzech tygodniach, Książę Laurent został wypisany ze szpitala.

16- Szwedzki Dwór Królewski ogłosił, że chrzest Księżniczki Leonore odbędzie się 8 czerwca 2014r., w pierwszą rocznicę ślubu jej rodziców.

26- W Holandii odbył się po raz pierwszy od 124 lat Dzień Króla. 


29- Ogłoszono, że Lord i Lady Nicholas Windsor spodziewają się swojego trzeciego dziecka. Nicholas i Paola (z domu Doimi de Lupis de Frankopan) są już rodzicami Alberta (ur. w 2007r.) i Leopolda (ur. w 2009r.).

 

30- Książę Harry i Cressida Bonas zakończyli swój dwuletni związek.

Tego samego dnia, na świat przyszła Katharina Victoria Elizabeth Cheryl, pierwsze dziecko Dziedzicznego Księcia Sakosonii-Coburg-Gotha, Hubertusa i jego amerykańskiej żony, Dziedzicznej Księżnej Kelly (z domu Rondestvedt).


Maj:

17-  Odbyło się pierwsze oficjalne wyjście Księżniczki Estelle w związku z inauguracją "Szlaku bajki".20- Księżniczka Maria Carolina urodziła córkę, Alaïę-Marię Irene Cécile w Zürichu.23- W Pałacu Zahran w Ammanie odbył się ślub Księżniczki Ayah (córki Księcia Feisala) i Mohamada Halawani.


24- W Kościele Św. Michała w Luksemburgu Książę Gabriel przystąpił do Pierwszej Komunii Świętej.27- Agencja Cesarska ogłosiła zaręczyny Księżniczki Takamado, Noriko (córki kuzyna Cesarza Akihito) i pana Kunimaru Senge. Ślub jest planowany na późną jesień. Po ślubie, Noriko przestanie być członkiem Japońskiej Rodziny Cesarskiej i będzie znana jako pani Noriko Senge.Tego samego dnia, Lord i Lady Nicholas powitali na świecie swojego trzeciego syna, Louisa Arthura Nicholasa Felixa.

28- W rezydencji Księżniczki Lalli Meryem odbył się ślub jej córki, Sharify Lalli Soukaïny Fellali i Mohammeda El Mehdi.29- W Kościel Sainte-Catherine de Bonlez w Chaumont-Gistoux, Książęta Nicolas i Aymeric przystąpili do Pierwszej Komunii Świętej.30- Pałac Książęcy w Monako poinformował, że Księżna Charlene jest w ciąży, a poród jest planowany na koniec roku.Czerwiec:

2- Król Juan Carlos I ogłosił, że abdykuje na rzecz swojego syna, Księcia Asturii, Felipe.4- Księżniczka Iman ukończyła International Academy w Ammanie.5- Hiszpański Dwór Królewski poinformował, że abdykacja Króla Juana Carlosa I odbędzie się 18 czerwca, a następnego dnia odbędzie się ceremonia proklamacyjna Króla Felipe VI.

8- W Kaplicy Królewskiej w Pałacu Drottningholm, odbył się chrzest Księżniczki Leonore. Rodzicami chrzestnymi zostali: Księżniczka Victoria, Louise Gottlieb, Patrick Sommerlath, Tatjana d'Abo, Hrabia Ernst Abensberg i Alice Bamford.


  
15-  W Szpitalu Maternité Grande-Duchesse Charlotte w Luksemburgu, Księżna Claire urodziła zdrową dziewczynkę, Amalię Gabrielę Marię Teresę.
 
Tego samego dnia, ogłoszono zaręczyny Księcia Moulaya Rachida z panną Oum Kalthoum Boufarès.

17- Księżna Claire opuściła szpital wraz ze swoją dwudniową córką, Księżniczką Amalią, tym samym przedstawiając ją publicznie.18- Król Juan Carlos I podpisał akt abdykacyjny w Pałacu Królewskim w Madrycie, oddając tym samym  władzę swojemu synowi, który punktualnie o północy zostanie nowym królem Hiszpanii.19- Odbyła się proklamacja Króla Felipe VI, a jego najstarsza córka, Infantka Leonor, została Księżną Asturii i Następczynią Tronu Hiszpanii.22- W Kaplicy Pałacu Książęcego w Monako odbyła się ściśle prywatna ceremonia chrzcin Raphäela Elmaleh (ur. w 2013r.). Rodzicami chrzestnymi zostali Książę Albert II i Księżna Charlene.

27- Szwedzki Dwór Królewski ogłosił zaręczyny Księcia Carla Philipa i panny Sofii Hellqvist.
Lipiec:

5- W Bazylice Santa Maria Trastevere w Rzymie, odbył się ślub Księcia Amedeo i Elisabetty "Lili" Rosboch von Wolkenstein. Panna Rosboch von Wolkenstein przyjęła po ślubie tytuł księżnej z predykatem "Jej Cesarskiej i Królewskiej Wyskości".6- Na świat przyszła Księżniczka Noor bint Hamzah, córka Księcia Hamzah i Księżnej Basmah (z domu Bani Ahmad). Dla Księcia jest to trzecia córka i dziecko. Z poprzedniego małżeństwa ma córkę, Hayę (ur. w 2007r.). Wspólnie z Księżną Basmah ma córkę, Zein (ur. w 2012r.). 12- W Kaplicy Saint-Ferréol-de Lorgues we Francji, odbył się chrzest Księżniczki Amalii. Jej rodzicami chrzestnymi zostali Księżniczka Alexandra i Felix Lademacher.30- Księżna Philomena urodziła zdrową dziewczynkę, Louise-Marguerite Eléonore Marie, w Poissy.

 Sierpień:

10- Marokański Dwór Królewski poinformował o śmierci Księżniczki Lalli Fatimy Zohra, najstarszego dziecka Króla Mohammeda V i ciotki Króla Mohammeda VI.


11- W Meczecie Ahl Fes odbył się pogrzeb Księżniczki Lalli Fatimy Zohra
 

14- Ogłoszono, że Księżniczka Nathalie Sayn-Wittgenstein-Berleburg (córka Księżniczki Benedikte) i jej mąż, Alexander Johannsmann, spodziewają się drugiego dziecka w lutym 2015r. Para jest już rodzicami Konstantina (ur. w 2010r.).25- Księżniczka Estelle rozpoczęła naukę w przedszkolu Äventyret w Sztokholmie.30- Król Mswati III poślubił Sindiswę Dlamini, która tym samym została jego piętnastą żoną w haremie (wliczając w to dwie lub trzy żony, które go zostawiły i jedną, którą "odprawił"). Tego samego dnia przyjęła imię Inkhosikati LaFogiyane.

31- W Kaplicy Królewskiej w Dreux odbył się chrzest Księżniczki Louise-Marguerite. Jej rodzicami chrzestnymi zostali: Arcyksiążę Michael, Alvaro de Orléans y Borbón, Księżna Sibilla i Księżna Margaretha.


Wrzesień:

8- Clarence House poinformował, że Książę William i Księżna Catherine, spodziewają się swojego drugiego dziecka. Para jest już rodzicami George'a (ur. w 2013r.):

"Ich Królewskie Wysokości Książę i Księżna Cambridge mają zaszczyt ogłosić, że Księżna Cambridge oczekuje drugiego dziecka. Królowa i członkowie obu rodzin są zachwyceni tą wiadomością"

15- W wieku 91 lat zmarł Książę Mikołaj Romanowicz, syn Romana Piotrowicza (kuzyna Cara Mikołaja II). Uważał siebie za głowę dynastii Romanowów jako najstarszy mężczyzna w rodzinie.20- Odbył się chrzest Księżniczki Kathariny. Jej rodzicami chrzestnymi zostali: Książę Ernst August VI, Książę Konstantin-Assen, Księżniczka Victoria, Księżna Elisabeth i Hrabina Katharina Faber-Castell.

 

21- Ogłoszono, że Arcyksiążę Christoph (wnuk Wielkiego Księcia Jeana I) i Arcyksiężna Adélaïde (z domu Drapé-Frisch) spodziewają się pierwszego dziecka pod koniec 2014r.
Październik:

4- Noordwijk aan Zee odbył się podwójny chrzest kuzynek: Księżniczki Zity-Clary i Alaïi-Marii Brenninkmeijer. Rodzicami chrzestnymi Zity-Clary zostali: Król Willem-Alexander, Księżniczka Margarita, Książę Constantijn, Księżniczka Maria-Teresa , Dorothea ter Riet-Bartos i Jacco Eltingh. Z kolei rodzicami chrzestnymi Alaïi-Marii zostali: Księżniczka Margarita, Książę Constantijn, Philippe Brenninkmeijer i Silvia Brenninkmeijer-Arboli.


5- Odbyła się premiera książki Księżnej Laurentien pt. "De Sprookjessprokkelaar". Jest to książka dla dzieci.6- Odbył się ślub Księżniczki Noriko i Kunimaro Senge, tym samym Księżniczka straciła wszelkie tytuły i przestała być członkiem Japońskiej Rodziny Cesarskiej.

 

8- Księżniczka Iman urodziła syna, Omara. Jest to pierwsze dziecko Księżniczki i jej męża, Zaida Mirzy.

9- Po wielu spekulacjach Pałac Książęcy w Monako potwierdził, że Książę Albert II i Księżna Charlene spodziewają się bliźniąt:

"Książę i Księżna Monako są szczęśliwi mogąc ogłosić, że spodziewają się bliźniąt... pod koniec roku"

12- Odbył się pierwszy Narodowy Dzień Hiszpanii z nowym królem, Felipe VI.


20- Ogłoszono, że poród Księżnej Kate jest przewidywany na kwiecień 2015r. oraz, że stan Księżnej (która cierpi na niepowściągliwe wymioty ciężarnych) polepsza się:
 
"Ich Królewskie Wysokości Książę i Księżna Cambridge mają przyjemność potwierdzić, że spodziewają się dziecka w kwietniu 2015r. Księżna Cambridge wciąż cierpi na Hyperemisis Gravidarium, ale jej stan cały czas się poprawia"

23- Szwedzki Dwór Królewski poinformował, że ślub Księcia Carla Philipa i Sofii Hellqvist odbędzie się 13 czerwca 2015r. w Kaplicy Królewskiej Zamku Królewskiego w Sztokholmie.

29- Ogłoszono, że Książę Rahim Aga Khan i jego amerykańska żona, Księżna Salwa (z domu Kendra Spears), spodziewają się pierwszego dziecka.

 


Listopad:

4- W swoim domu w Hiszpanii, wieku 82 lat zmarła Księżna Kristine Bernadotte (trzecia żona Księcia Carla Bernadotte).

 
6- Magazyn "Hello!" poinformował, że Andrea Casiraghi i Tatiana Santo Domingo spodziewają się drugiego dziecka. Para jest już rodzicami Alexadre'a "Sachy" (ur. w 2013r.).

9- Odbył się chrzest Willema Jana van Vollenhovena (ur. w 2013r.) w Pałacu Het Loo w Apeldoorn. Rodzicami chrzestnymi zostali: Książę Pieter-Christiaan, Książę Alexander von Isenburg, Floris Leeuwens i Cooske Alberda van Ekenstein-Ten Cate.13- Odbyła się pierwsza część ceremonii ślubnej Księcia Moulaya Rachida i Oum Kalthoum Boufarès,  tzw. rytuał henny.14- Odbyła się druga część ceremonii ślubnej Księcia Moulaya Rachida i Oum Kalthoum Boufarès. Panna Boufarès otrzymała tytuł księżnej i "Lalli".


20- Burmistrz Sewilli poinformował, że Księżna Alby zmarła w wieku 88 lat w Pałacu Dueñas z powodu zapalenia płuc.30- Książę Maha Vajiralongkorn (Następca Tronu Tajlandii) oficjalnie pozbawił rodzinę swojej żony, Księżnej Srirasmi tytułu "Akharaphongpreecha", w związku z wystosowanymi wobec nich oskarżeniami o korupcję.

Tego samego dnia, w Gloucestershire odbył się chrzest Mii Tindall. Jej ojcem chrzestnym został prawdopodobnie Książę William.


Grudzień:

5- Belgijski Dwór Królewski poinformował, że w wieku 86 lat, w Zamku Stuyvenberg w Brukseli, zmarła Królowa Fabiola.10- W Szpitalu im. Księżnej Grace, Księżna Charlene przeszła zabieg cesarskiego cięcia na skutek, którego na świat przyszli Księżniczka Gabriella Thérèse Marie i Dziedziczny Książę Jacques Honoré Rainier.


Tego samego dnia, magazyn "Hello!" poinformował, że Pierre Casiraghi i włoska arystokratka, Beatrice Borromeo zaręczyli się, a ślub odbędzie się 20 kwietnia 2015r.

12- W Katedrze Św. Michała i Gudula odbył się pogrzeb Królowej Fabioli.Tego samego dnia, Tajski Dwór Królewski potwierdził, że Księżna Srirasmi zrezygnowała ze swojego królewskiego statusu, co w Tajlandzkiej Rodzinie Królewskiej jest równoznaczne z rozwodem. Srirasimi i Książę
Maha Vajiralongkorn byli małżeństwem przez 13 lat. Dla Księcia było to trzecie małżeństwo. W 2006r. na świat przyszedł ich syn, Dipangkorn Rasmijoti, który, aby zachować drugie miejsce w sukcesji, będzie mieszkać z ojcem.
Zakończenie małżeństwa było powodowane oskarżeniem siedmiu członków rodziny Księżnej o korupcję:

"Król podpisał zgodę, zgodnie z którą, Księża Srirasmi, żona Księcia Mahy Vajiralongkorna, poinformowała w pisemnym dokumencie, że rezygnuje ze swojego królewskiego statusu"19- Szwedzki Dwór Królewski ogłosił, że Księżniczka Madeleine jest w ciąży z drugim dzieckiem. Poród jest planowany na lato 2015r.:

"Jesteśmy bardzo szczęśliwi i nie możemy się doczekać, żeby powitać nowego członka naszej rodziny"

22- W Genewie, Arcyksiężna Adélaïde urodziła córkę, Katarinę Marie-Christine Fabiolę.
23- Opublikowano pierwsze zdjęcia Księżniczki Gabrielli i Dziedzicznego Księcia Jacques'a.


27- W Genewie odbył się chrzest Arcyksiężniczki Katariny. Jej rodzicami chrzestnymi zostali: Arcyksiężniczka Marie-Christine i Galdric Drapé-Frisch.


***

A co nas czeka w nadchodzącym roku? W lutym, na świat przyjdzie drugie dziecko Księżniczki Nathalie. W kwietniu, narodziny dzieci Williama i Kate oraz Andrei i Tatiany + ślub Pierre'a i Beatrice. W czerwcu, ślub Carla Philipa i Sofii oraz narodziny drugiego dziecka Madeleine i Chrisa. W lecie, narodziny dziecka Rahima Agi Khana i Salwy.
Poza tym chrzciny wszystkich dzieci (wychowywanych w duchu chrześcijaństwa), które się urodzą w 2015r. oraz najprawdopodobniej w marcu, chrzest Gabrielli i Jacques'a.

18 komentarzy:

 1. świetne posumowanie wiele rzeczy mozna sobie ponownie przypomniec.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy post. Dziękuje za podsumowanie wszystkich najważniejszych wydarzeń. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. hej :) mam pytanie, czy masz może dostęp do wykazu oficjalnych wyjść członków rodzin krolewskich z calego roku? dzięki i pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi Ci o zeszły rok czy przyszły?

   Usuń
  2. 2014 rok :)

   Usuń
  3. No to niestety nie. Lista wyjść, które zostały już zrealizowane została wyczyszczona :-/

   Usuń
 4. Super że uwzględniłaś także zdetronizowane rodziny królewskie :) post wykonany z taką dokładnością - pełen podziw dla ciebie! :)) Szczerze mówiąc trochę zaczęłam się gubić Najpierw ogłoszenie ciązy, potem narodziny a następnie chrzest i przypomnienie sobie "ach tak to przecież to ta księżniczka" hehe ;) Szczęśliwego nowego roku :** /Lena

  OdpowiedzUsuń
 5. po przeczytanym wstępie przyszedł mi pomysł na notkę - zestawienie kilku ostatnich lat - kiedy urodziło się ile dzieci (ciekawi mnie ten baby boom z 2005), śluby, pogrzeby, abdykacje i inne ciekaw informacje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że zestawienie, powiedzmy 10 ostatnich lat w osobnych postach było by najlepsze :)

   Usuń
 6. Jak to fajnie że są jeszcze tacy ludzie jak Ty, i chcą prowadzić blogi właśnie o takiej tematyce. Bardzo podziwiam takich ludzi, dlatego wielki szacunek i ukłony :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki za podsumowanie roku kilka wydarzeń przeoczyłam:)Szczęśliwego Nowego Roku,pomyślności i spełnienia marzeń:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Super wpis! Gratulacje! Nie wiedziałam, ze syn króla Tajlandii się rozwiódł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwie nie wiadomo czy już są po rozwodzie czy jeszcze w trakcie. Wikipedia, BBC News i The Royal Forums mają sprzeczne stanowiska w tej sprawie.

   Usuń
 9. Bardzo ciekawe informacje, dzięki! Przygotowałaś świetne podsumowanie wszystkich wydarzeń :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ile royal baby urodziło się w 2005?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musiałabym to dokładnie policzyć. Dziesięcioro na bank, ale chyba jest tego więcej :D

   Usuń
 11. Bardzo fajnie i skrupulatnie przygotowane podsumowanie- o wielu z tych rzeczy nie miałam pojęcia :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.