poniedziałek, 1 grudnia 2014

Wszystkiego najlepszego Aiko!

Miesiąc temu swoje 13-te urodziny świętowała Księżniczka Élisabeth. A dziś tyle samo lat skończyła japońska Księżniczka Aiko.

Aiko przyszła na świat 1 grudnia 2001r. w Imperial Household Agency Hospital w Tokio jako jedyne dziecko Następcy Tronu, Księcia Naruhito i jego żony, Masako Owady. Jej imię oznacza "osobę kochającą innych". Po urodzeniu otzymała tytuł "Jej Cesarskiej Wysokość Księżniczki Toshi", który zostanie jej odebrany, jeśli w przyszłości poślubi tzw. commonera.
Jeśli jej ojciec po objęciu tronu zmieni prawo sukcesyjne, Aiko zostanie automatycznie Następczynią Tronu Japonii. Na razie za następcę jej ojca uznaje się jej wuja, Księcia Akishino i jego syna, Hisahito.

Embed from Getty Images

Księżniczka rozpoczęła swoją edukację w 3 kwietnia 2006r., kiedy została posłana do Przedszkola Gakushuin. Ukończyła je 15 marca 2008r. 18 marca 2014r. skończyła szkołę podstawową, mieszczącą się w tym samym budynku i 6 kwietnia 2014r. rozpoczęła naukę w Gimnazjum dla Dziewcząt Gakushuin.
Gdy Aiko skończyła 8 lat, Pałac ujawnił jakie ma zainteresowania. Należą do nich: kaligrafia, skakanka, gra na fortepianie i skrzypcach oraz pisanie wierszy.
W listopadzie 2011r. trafiła do szpitala z powodu zapalenia płuc.

Embed from Getty Images

Niestety, Aiko ma za sobą dosyć przykry incydent. Na początku marca 2010r., Księżniczka zaczęła unikać szkoły. Jak się okazało była prześladowana przez innych uczniów.Od 2 maja 2010r. zaczęła znowu chodzić do szkoły, ale tylko na kilka godzin i nie codziennie, a podczas lekcji towarzyszyła jej mama, Księżna Masako. Agencja Cesarska zaprzeczyła doniesieniom mediów, które sugerowały, że zlecono administracji Gakushuin dodawać narkotyki do posiłków Księżniczki, aby ją uspokoić.

Embed from Getty Images

3 stycznia 2007r. Premier Shinzō Abe zapowiedział, że wyjdzie do Agencji z propozycją zmiany ustawy sukcesyjnej, aby tron mogła w przyszłości objąć Aiko, a nie Hisahito, jednak za wyjątkiem pięknych obietnic, nie zrobił w tej sprawie nic. Wydaje się zatem mało prawdopodobna przyszła sukcesja 13-latki.

Embed from Getty Images


***

A teraz moja mała sprawa do Was. Pamiętacie jak pisałam tu o pewnym "projekcie"? Bardzo bym chciała, abyście też miały w nim swój udział, więc ogłaszam konkurs na logo mojego bloga :)
Jak ma wyglądać? To zależy od Was. Wiadomo, że powinny być jakieś inicjały i obrazek (nie musi być jakiś mega wyszukany, ale ma pasować do tematyki bloga).
Na propozycje czekam do 6 grudnia. Przesyłacie je na mojego maila, którego znajdziecie w zakładce "Kontakt". Następnego dnia przedstawię je na blogu i zrobimy głosowanie.
Miłego projektowania :)

5 komentarzy:

 1. To pierwsze zdjęcie całej rodziny dla mnie bardzo sztuczne, wygląda jakby było zrobione 50 lat temu a nie współcześnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie wymogi w rodzinie Cesarskiej.
   Popatrz na ubranie Aiko - dramat, totalny konserwatyzm.

   Usuń
 2. Patrzę na tę małą i nie mogę się oprzeć, żeby nie powiedzieć: biedne dziecko. Życie w tym straszliwym Pałacu musi być koszmarem, myślę, że podobnie jak dla jej mamy. Jeśli w dodatku miała problemy w szkole, to nie dziwię się, że księżniczka Aiko ma smutne oczy. Zresztą na pewno widzi cierpienie swojej matki. Może byłoby lepiej dla całej rodziny, gdyby Aiko nie była następczynią tronu...

  alessandra

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo szkoda, że Aiko nie zostanie cesarzową. Mam nadzieję, że będzie miała lepsze życie niż jej mama.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na tym pierwszym zdjęciu nawet pies wygląda na sztucznego. Mimo to wszystkiego dobrego dla Aiko!

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.