środa, 3 grudnia 2014

Grudzień, czyli miesiąc urodzin+ więcej

Jak głosi tytuł tego posta, w tym miesiącu będzie zdecydowanie więcej notek urodzinowych niż zazwyczaj.
O kim będzie dzisiejsza? Oczywiście o norweskim księciu, który skończył właśnie 9 lat :)

***

Książę Sverre Magus przyszedł na świat w Szpitalu Uniwersyteckim Rikshospitalet w Oslo 3 grudnia 2005r., w roku największego "royal baby boom". Jest drugim wspólnym dzieckiem i jedynym synem Następcy Tronu Norwegii, Księcia Haakona i Mette-Marit Tjessem-Høiby. Jest też jedynym, biologicznym wnukiem Króla Haralda V i Królowej Sonji.
Imię Księcia zostało ogłoszone przez radę stanu Króla Haralda V kilka dni po narodzinach. W tym samym komunikacie ogłoszono, że Książę nie będzie nosić tytułu "Jego Królewskiej Wysokości", a jedynie tytuł "Jego Wysokości". Jest to pierwszy taki przypadek i jednocześnie złamanie dotychczasowej tradycji. Do tej pory wszystkim potomkom Króla Norwegii przysługiwał tytuł "JKW". Członek Rodziny Królewskiej może być pozbawiony tego tytułu jeśli poślubi kogoś bez zgody parlamentu lub sam się go zrzeknie (tak było w przypadku Księżniczki Märthy).


24 stycznia 2006r. podano oficjalne, że Sverre zostanie ochrzczony 4 marca w kaplicy w Pałacu Królewskim w Oslo. 28 lutego ogłoszono listę jego rodziców chrzestnych. Zostali nimi: jego babcia, Królowa Sonja, obecna Królowa Holandii, Máxima, Następca Tronu Grecji, Książę Pavlos, Księżna Rosario (synowa Cara Bułgarii), Espen Høiby (brat Mette-Marit), Bjørn Steinsland i Marianne Gjellestad.
Od 18 sierpnia 2011r., Sverre uczęszczał do Szkoły Podstawowej Jansløkka, pobliskiej szkoły, do której uczęszczali również jego siostra i przyrodni brat. 17 czerwca 2014r. Rodzina Królewska podała do wiadomości publicznej, że Książę od początku roku szkolnego 2014/2015, będzie się uczył w prywatnej szkole Montesorri, w której przedmioty są wykładane również w języku angielskim.

Monogram Księcia

***

Odnośnie konkursu na logo, kiedy pisałam o nim w poprzednim poście, było już dosyć późno i nie za bardzo już kontaktowałam :D W każdym razie, swoje propozycje możecie przesyłać do końca roku na mojego maila: royalista2@gmail.com

7 komentarzy:

 1. fajny mały książe

  OdpowiedzUsuń
 2. pomyślałam sobie że można by tu zrobic zestawienie chrztów i wybrac najlepszą stylizacje Księżnej Królowej ktora w tym dniu chrzciła swoje dziecko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno taki ranking się pojawi. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku :)

   Usuń
 3. Co do postów myślałam że możesz zrobić zestawienie gdzie pracowały księżne przed ślubem z księciami ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Najpierw pora skończyć ranking sukien ślubnych :)
  Uroczy z niego chłopiec, zobaczymy co z niego będzie za 10 lat.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.