niedziela, 7 grudnia 2014

Amalia świętuje swoje 11-te urodziny


Amalia przyszła na świat 7 grudnia 2003r. o godz. 17:01 w Szpitalu Bronovo w Hadze jako najstarsze dziecko ówczesnego Następcy Tronu, Księcia Willema-Alexandra i jego argentyńskiej żony, Máximy Zorreguiety oraz druga wnuczka Królowej Beatrix. Uradowany Alex miał podobno powiedzieć po narodzinach córki, że "to najpiękniejsze niemowlę na świecie".
Urodziła się w niedzielę i dlatego nie odbyły się w tym dniu żadne oficjalne świętowania narodzin przyszłej królowej. Dopiero następnego dnia pokazano ją publicznie i zgodnie z tradycją wystrzelono na jej cześć 101 salw armatnich w jednakowym czasie w Helder, Hadze, Willemstad na Antylach Holenderskich i Oranjestad na Arubie.

12 czerwca 2004r. Księżniczka została ochrzczona przez Wielebnego Carela ter Lindena w Hadze. Otrzymała imiona Catharina-Amalia Beatrix Carmen Victoria (3 ostatnie na cześć obu babć i matki chrzestnej, Księżniczki Victorii). Jej rodzicami chrzestnymi zostali: brat Alexa, Książę Constantijn, Następczyni Tronu Szwecji, Księżniczka Victoria, ówczesny wiceprezydent Rady Stanu Holandii, Herman Tjeenk-Willink, przyjaciółka Máximy, Samantha Deane, brat Máximy, Martín Zorreguieta i przyjaciel Alexa, Marc ter Haar.Od 10 grudnia 2007r. Catharina-Amalia jest uczennicą publicznej szkoły podstawowej Bloemcampschool w Wassenaar.
Jej urodzinom zawsze towarzyszy koncert w Kloosterkerk w Hadze, w którym uczestniczą ambasadorowie, członkowie Rodziny Królewskiej oraz Rada Stanu. Na siódme urodziny Księżniczki samolot transportowy Douglas C-47 Skytrain, który należał kiedyś do jej pradziadka, Bernharda von Lippe-Biesterfeld, został nazwany jej imieniem przez Petera Hartmana. Sama Amalia nie mogła uczestniczyć w uroczystej ceremonii z tej okazji w związku ze szkolnymi obowiązkami (podobno miała ważny sprawdzian).


W 2010r. Amalia była druhną na ślubie swojej matki chrzestnej, Księżniczki Victorii z Danielem Westlingiem.

Amalia z Księżniczką Ingrid na ślubie Victorii i Daniela

Amalia ze swoją matką chrzestną na próbie jej ślubu

Po abdykacji Królowej Beatrix 30 kwietnia 2013r., Amalia otrzymała tytuł Księżnej Oranii i została najmłodszą europejską Następczynią Tronu (przestała być najmłodsza po abdykacji Króla Juana Carlosa, gdy Następczynią Tronu została 8-letnia Leonor). W wieku 18 lat, Amalia po raz pierwszy będzie uczestniczyć w posiedzeniu parlamentu.***

Pojawi się jeszcze dzisiaj kolejna notka z serii "Królewskie suknie ślubne", także nie odchodźcie za daleko ;)

3 komentarze:

  1. Jak szybko leci czas... Wydaje się, jakby Amalia wczoraj się urodziła, a to już 11 lat minęło...

    OdpowiedzUsuń
  2. piekna dziewczynka

    OdpowiedzUsuń
  3. już jest śliczna a będzie jeszcze piękniejsza

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.