niedziela, 29 grudnia 2019

Najważniejsze uroczystości 2019


Jak zwykle ten okres w roku i posty z podsumowaniem skłaniają mnie do refleksji nad tym, co już za nami. I mimo że nie lubię tego robić, to gdybym miała wskazać jedno najbardziej zapadające w pamięć królewskie wydarzenie 2019 roku bez wątpienia wskazałabym abdykację i intronizację w Japonii. Tak "egzotyczne" wydarzenia, te z Japonii, ale i nie tylko, przewijają się praktycznie przez cały dzisiejszy post, co pokazuje, jak bardzo różnorodne dla królewskich fanów były ostatnie miesiące.

5 stycznia, Luksemburg


Rok rozpoczęliśmy od 98. urodzin Wielkiego Księcia Jeana. Kto wówczas mógł przypuszczać, że będą to jego ostatnie urodziny... Obchody były znacznie skromniejsze od tych sprzed trzech lat, kiedy Wielki Książę obchodził 95. urodziny, ale opublikowano jego oficjalne zdjęcie w otoczeniu rodziny.

© Cour Grand-Ducale / Claude Piscitelli


7 stycznia, Grecja

Książę Michael, wnuk króla Jerzego i królowej Olgi (syn księcia Christophera i jego drugiej żony, francuskiej księżniczki Françoise z linii orleańskiej), obchodził okrągłe, 80. urodziny, świętując w gronie rodziny, na poniższym zdjęciu od lewej: jego zięć, Nicolas Mirzayantz, z żoną, księżniczką Alexandrą (na zdjęciu zabrakło ich synów, 18-letnego Tigrana i 16-letniego Dariusa), obok książę Apulii Aimone z dziećmi, księciem Umberto, księżniczką Isabella i księciem Amedeo, oraz księżniczka Olga, jubilat i jego żona Marina Karella. Udzielił też wywiadu Point de Vue, który przetłumaczyła dla Was Agnieszka TUTAJ
Książę Michael urodził się 7 stycznia 1939 w Rzymie, w willi należącej do ojca, który zmarł rok później, w styczniu 1940. Jego wczesne dzieciństwo przypadło na okres II wojny światowej i związanym z nim wygnaniem wielu rodzin z ich rodzinnych posiadłości. Po śmierci męża księżniczka Françoise razem z małym synkiem schroniła się w posiadłości swojej rodziny w Larache w Maroku. Po wojnie i uchyleniu przez Francję wygnania członków rodziny królewskiej, przenieśli się do Paryża, gdzie wrócił także brat Françoise, obecny hrabia Paryża Henri. Wkrótce później, w lutym 1953, zmarła, osierocając 14-letniego wówczas Michaela, który dostał się pod opiekę wspomnianego wuja. Książę studiował nauki polityczne w Paryżu, służył także w greckiej Hellenic Coast Guard w stopniu podporucznika, ale ostatecznie został historykiem i pisarzem, znanym przede wszystkim z biografii członków rodzin królewskich, greckiej, ale i innych europejskich, często urozmaicanych rodzinnymi anegdotami. Co ciekawe, ma też własną stronę internetową KLIK.

Twitter


19 stycznia, Egipt


Pierwszy w 2019 roku królewski ślub miał miejsce w Genewie w Szwajcarii, kiedy za mąż wyszła córka ostatniego króla Egiptu Fouada II, księżniczka Fawzia Latifa. Jej wybrankiem został Silvain Honoudou, francuski inżynier elektroniki i, podobnie jak księżniczka, muzułmanin. Para poznała się prawdopodobnie w Monte Carlo, gdzie obecnie pracują, ale inne szczegóły ich pierwszego spotkania, jak i ściśle prywatnej ceremonii ślubu, pozostają tajemnicą. O ich zaręczynach król Fouad II poinformował zaledwie kilka dni przed planowanym ślubem, w którym wzięli udział tylko rodzina i najbliżsi przyjaciele. Sam ślub, odbywający się kilka dni po 67. urodzinach ojca panny młodej, obejmował kilka ceremonii, zarówno cywilnych, jak i religijnych. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

© Fouad II of Egypt


5 lutego, Egipt


Zostając w temacie egipskiej rodziny królewskiej, kilka tygodni po ślubie młodszej siostry swoje 40. urodziny obchodził tytularny Następca Tronu, książę Muhammad Ali. Dzień spędzał prywatnie, ale opublikowano jego nowe zdjęcia z ojcem, żoną, księżną Noal Zaher, oraz dziećmi, Fuadem Zahirem i Farah Nur.

© Fouad II of Egypt


24-26 lutego, Japonia


Cesarz Akihito, tuż przed abdykacją, obchodził 30-lecie swojego panowania. Wstąpił na tron 7 stycznia 1989 po śmierci swojego ojca, obchody rozpoczęły się więc 7 stycznia. Kulminacyjna część uroczystości miała miejsce jednak w lutym. 24 lutego Para Cesarska przyjęła w Pałacu Imperialnym członków rodziny imperialnej, a następnie udała się do Teatru Narodowego na dalszą część obchodów, w czasie których Cesarz Akihito wygłosił przemówienie. Więcej na ten temat tutaj. 25 lutego Para Cesarska wydała "jubileuszowe" przyjęcie w Pałacu Imperialnym z udziałem członków rządu. Następnego dnia odbyły się dwa podobne przyjęcia, na które zaproszono zasłużonych w czasie panowania Cesarza Japończyków oraz zagranicznych Ambasadorów. 18 marca natomiast rodzina cesarska obecna była na specjalnym, jubileuszowym przedstawieniu dworskiej muzyki i tańców Gagaku.

zimbio / © The Asahi Shimbun / © The Sankei News

© The Asahi Shimbun5 marca, Wielka BrytaniaW Pałacu Buckingham królowa Elżbieta wydała tego dnia przyjęcie z okazji 50. rocznicy Inwestytury księcia Walii przypadającej w tym roku. Wzięli w nim udział członkowie rodziny królewskiej, Arcybiskup Canterbury, który wygłosił przemówienie czy przedstawiciele licznych walijskich organizacji charytatywnych. Przyjęcie urozmaicił występ muzyczny uczniów z Royal Welsch College of Music and Drama, a goście mogli wcześniej zobaczyć także specjalną wystawę z koroną, pierścieniem i złotym berłem użytymi w czasie Inwestytury na zamku Caernarfon w 1969, a także dokumentem, w którym mianowano księcia Karola księciem Walii.
W lipcu wydano nowe oficjalne zdjęcie księcia.

Embed from Getty Images

© Chris Jackson / Getty Images10 kwietnia, JaponiaUstępująca Para Cesarska pośród ostatnich przygotowań do emerytury obchodziła niemal niezauważony dla reszty Japonii jubileusz - 60-lecie małżeństwa. Skromne uroczystości z tej okazji obejmowały poranną audiencję dla członków rodziny, którzy przybyli złożyć Parze gratulacje oraz wieczorną, prywatną kolację dla najbliższej rodziny. Odbyły się także bardziej oficjalne, państwowe obchody w Teatrze Narodowym z udziałem Premiera Shinzo Abe.
Cesarz Akihito, wówczas jako Następca Tronu, 10 kwietnia 1959 poślubił Michiko Shōda,co było niemal rewolucją na skostniałym japońskim Dworze Cesarskim, jako że jego wybranka nie miała arystokratycznych korzeni, a co gorsza, wywodziła się z katolickiej rodziny. Mimo sprzeciwu konserwatywnego otoczenia i silnej niechęci matki Akihito, ślub doszedł do skutku, a para "żyła długo i szczęśliwie", aż chciałoby się dodać, doczekawszy się trójki dzieci i czwórki wnucząt. Notkę z tej okazji znajdziecie tutaj, Love Story pary tutaj, warto także przeczytać biografie jubilatów: klik i klik.

© The Mainichi Shimbun / © The Asahi Shimbun25 kwietnia, FrancjaKsiążę Anjou Louis, pretendent do tronu Francji z linii Burbonów, obchodził okrągłe, 45. urodziny. Z tej okazji pojawiło się nowe zdjęcie z rodziną: żoną Marie-Marguerite, córką Eugenie (ur. 2007), bliźniakami Louisem i Alphonsem (ur. 2010) oraz urodzonym kilka miesięcy wcześniej Henri'm (ur. 2019).

© Louis de Bourbon, Duc d'Anjou29 kwietnia, DaniaKsiężniczka Benedikte, młodsza siostra królowej Danii Małgorzaty i starsza królowej Grecji Anne-Marie, obchodziła tego dnia swoje 75. urodziny. Z tej okazji w Pałacu duńska królowa wydała na jej cześć bankiet w Pałacu Amalienborg, a sama księżniczka wcześniej tego dnia otworzyła specjalną wystawę na swój temat "Prinsesse af tiden. H.K.H. Prinsesse Benedikte og 75 års Danmarkshistorie". Ponadto później wydano również oficjalna biografię księżniczki autorstwa Anne Sofie Kragh, nad którą sama jubilatka także pracowała.

Twitter

© Det danske kongehus / newmyroyals.com / therealmyroyals.com


30 kwietnia, Holandia


Zaledwie dzień po urodzinach duńskiej księżniczki podobny jubileusz obchodzono w Holandii. 80 lat skończył Pieter van Vollenhoven, mąż księżniczki Margriet. Z tej okazji wydano trzy nowe zdjęcia, a jubilat wraz z małżonką, najbliższą rodziną i przyjaciółmi świętował w Teatrze Figi w Zeist.

Twitter / newmyroyals.com30 kwietnia - 1 maja, JaponiaW tym roku byliśmy także świadkami jednego z najważniejszych, a na pewno historycznego w rodzinach królewskich z całego świata momentu - pierwszej od przeszło 200 lat abdykacji Cesarza Japonii. Po niemal trzech latach od momentu wygłoszenia zaskakującego telewizyjnego przemówienia, w którym wspomniał o chęci ustąpienia, 85-letni Cesarz Akihito 30 kwietnia abdykował na rzecz najstarszego syna, księcia koronnego Naruhito, który o północy czasu lokalnego stał się oficjalnie 126. Cesarzem w historii Japonii, pierwszym urodzonym po II wojnie światowej i pierwszym z wyższym wykształceniem. Zmiana Cesarza oznaczała również zmianę ery - z Heisei na Reiwa. Więcej o uroczystościach, które potrwały dwa dni, przeczytacie tutaj i tutaj.

The Asahi Shimbun / The Mainichi Shimbun / Jiji?, TajlandiaNiemal w samym środku uroczystości abdykacyjnych w Japonii poinformowano, że Tajlandia zyskała nową królową. Król Maha Vajiralongkorn poślubił swoją długoletnią partnerkę Suthidę Vajiralongkorn na Audhya, byłą stewardessę i oficer tajskiej armii, która w 2017 otrzymała tytuł generała. Jak podano w specjalnym dekrecie, publikując zdjęcia z uroczystości, ślub odbył się "legalnie i zgodnie z królewską tradycją" w Sali Tronowej Ampornsan w Bangkoku. Dla króla to czwarte małżeństwo, wszystkie poprzednie kończyły się rozwodami. Z poprzednich związków ma siedmioro dzieci (w tym Następcę Tronu księcia Dipangkorn Rasmijoti).

dailymail.co.uk


4-6 maja, Tajlandia


Mimo że formalnie król Maha Vajiralongkorn wstąpił na tron w październiku 2016 po śmierci ojca Bhumibola Adulyadeja, jego koronacja odbyła się dopiero dwa i pół roku później, 4 maja 2019 i składała z dwóch części: w pierwszej król został oczyszczony "z nieczystości i złego losu" świętą wodą zebraną z ponad 100 różnych miejsc z całego kraju, a w czasie drugiej został uznany prawowitym władcą, otrzymawszy poświęconą wodę z ośmiu kierunków świata i insygnia koronacyjne: berło Than Phra Khon,  miecz Phra Saeng Khain Chaisi, wachlarz i trzepaczkę Walawichani, kapcie Chalong Phrabat Cheong Ngon i koronę Phra Maha Phichai Mongkut. Po tych ceremoniach król rozpoczął oficjalne audiencje, a po południu udał się do świątyni Szmaragdowego Buddy, aby proklamować siebie patronem buddyzmu. Więcej przeczytacie tutaj.
Jako że to pierwsza koronacja w Tajlandii od prawie 70 lat, nic dziwnego, że uroczystości potrwały aż do poniedziałku, 6 maja, ustanowionego dniem wolnym. Drugiego dnia król wziął udział w Procesji na Lądzie ulicami Bangkoku, a rodzina królewska obserwowała procesję z balkonu Pałacu Królewskiego. 6 maja natomiast cała rodzina ponownie zgromadziła się na balkonie Pałacu Królewskiego, by pozdrowić Tajów. Po południu para królewska przyjęła gratulacje od zagranicznych dyplomatów. Link do postu.

dailymail.co.uk / theguardian.com / khaosodenglish.com18 maja, Wielka BrytaniaW Kaplicy św. Jerzego w Windsorze odbył się ślub Lady Gabrielli Windsor i Thomasa Kingstona, rozpoczynający tegoroczny sezon królewskich ślubów. Lady Gabriella Windsor jest córką kuzyna królowej Elżbieta, księcia Michael z Kentu i księżnej Marie-Christine. Para zaręczyła się w sierpniu 2018 na wyspie Sark. Panna młoda tego dnia zaprezentowała się w sukni Luisy Beccarii i The Kent City of London Fringe Tiara. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także król Konstantinos i królowa Anne-Marie z Grecji. Po ślubie odbyło się przyjęcie we Frogmore House, gdzie zapozowano do oficjalnych zdjęć autorstwa Hugo Burnanda. Wieczorem odbyło się przyjęcie weselne w restauracji Wild by Tart. Więcej przeczytacie na blogu Agnieszki tutaj.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

© Hugo Burnand


18 maja, Dania


18 maja odbył się skromny ślub księżniczki Alexandry Sayn-Wittgenstein-Berleburg (córki księżniczki Bendikte i siostrzenicy królowej Małgorzaty) i hrabiego Michaela Ahlefeldt-Laurvig-Bille w kościele St. Jorgen's Church w Svendborg. Dla księżniczki to drugie małżeństwo, poprzednie z hrabią Jeffersonem von Pfeil und Klein-Ellguth, z którego pochodzi dwoje dzieci: hrabia Friedrich Richard i hrabina Ingrid; zakończyło się dwa lata temu rozwodem.

newmyroyals.com


18 maja, Niemcy (Thurn und Taxis)


Kolejnym ślubem tej samej majowej soboty, który niestety przeszedł na tym blogu niezauważony, był ślub 44-letniego księcia Philippa Thurn und Taxis i 35-letniej Alessandry Caspari, który miał miejsce w kościele St. Coleman w malowniczo położonej miejscowości Schwangau w Górnej Bawarii. Jak zauważyli czujni dziennikarze, na widok panny młodej, która do kościoła przybyła żółtym pastelowym kabrioletem, książę otarł łzy ze wzruszenia. "Stajesz się trochę bezmyślny, muszę szczerze przyznać, ponieważ zapiera Ci dech w piersiach, w końcu przychodzi odrobina spokoju, a później jest po prostu pięknie, jak we śnie", przyznał później w rozmowie z Bunte. Panna młoda natomiast dodała: "Nie mogłam się doczekać mojego wspaniałego męża i oczywiście byłam w dużym napięciu".
Po ceremonii ślubnej i pamiątkowej sesji zdjęciowej nowożeńcy zaprosili gości, wśród których znaleźli się krewni pana młodego, obecny książę Thurn und Taxis Albert oraz jego siostra, księżniczka Maria Theresa z mężem Hugo Wilsonem, do pobliskiego hotelu na przyjęcie weselne.
Panna młoda zaprezentowała się w koronkowej sukni ślubnej i oczywiście tiarze, należącej do rodziny Thurn und Taxis.
Philipp Gabriel Franz Joseph Magnus Maria Lamoral jest trzecim, najmłodszym synem księżniczki Christy Thurn und Taxis i jej męża, Maxa Emanuela. Księżniczka Christa jest córką Raphaela Rainiera von Thurn und Taxis, szóstego z siedmiorga dzieci 8. księcia Thurn und Taxis Alberta i tym samym młodszego brata 10. księcia Thurn und Taxis Karla Augusta, którego obecny książę Thurn und Taxis Albert jest wnukiem. Na temat Alessandry Caspari niestety nie wiadomo za wiele.
Prywatny ślub cywilny pary odbył się poprzedniego dnia (17 maja).
Tutaj możecie obejrzeć nagranie z uroczystości, w tym także fragment ślubu.

© Schneider-Press/Frank Rollitz

© Bunte / bunte.de

t-online.de25 maja, Jugosławia25 maja w Oplenac w Topoli odbył się ślub księcia Dushana i Valerie De Muzio. Ceremonii przewodniczyli Biskup Šumadiji Jovan i Biskup Irinej ze wschodniej diecezji Serbskiego Kościoła Prawosławnego w Ameryce. Po niej nowożeńcy wraz z gośćmi udali się na wesele do Białego Pałacu, podczas którego książę Alexander wygłosił przemówienie.
Książę Dushan urodził się 25 września 1977 w Szwajcarii jako jedyne dziecko zmarłego w 2016 księcia Alexandra z Jugosławii, syna księcia Paula, regenta Jugosławii w imieniu niepełnoletniego króla Petera II; i jego drugiej żony, księżniczki Barbary z Liechtensteinu. Ukończył nauki polityczne i stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie McGilla w Montrealu. Przez dziewięć lat pracował w sieci kreatywnych butików FRED & FARID w Paryżu i Nowym Jorku. Z kolei jego wybranka, Valerie De Muzo, o włosko-węgierskich korzeniach, ukończyła New York Fashion Institute for Technology. Pracowała w dziedzinie reklamy modowej i PR m.in. dla Gucci, Harper's Bazaar czy W Magazine.  Ślub cywilny wzięli w lipcu 2018 w Nowym Jorku.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


1 czerwca, Monako


W Pałacu Książęcym odbył się cywilny ślub Charlotte Casiraghi, córki księżniczki Caroline, i Dimitri'ego Rassam, a wieczorem weselne przyjęcie. Zabawa przeciągnęła się do rana następnego dnia, kiedy to nowożeńcy zaprosili gości na brunch do Yacht Clubu. Dla Charlotte to pierwsze małżeństwo, dla Dimitri'ego drugie (poprzednie zakończyło się rozwodem). Oboje mają dzieci: Dimitri 8-letnią córkę Daryę z poprzedniego małżeństwa, a Charlotte 4-letniego synka Raphaela ze związku z Gad'em Elmalehem. W październiku 2018 doczekali się razem synka, Balthazara. Zainteresowanych odsyłamy tutaj.

newmyroyals.com / © Palais Princier de Monaco1 czerwca, NiemcyW Bendorf w Niemczech na ślubnym kobiercu stanęli książę Casimir zu Sayn-Wittgenstein-Sayn i Alany Bunte. Zaproszono na niego około 400 gości, a wesele odbyło się w pobliskim zamku Sayn należącym do rodziny pana młodego. Ślub cywilny pary odbył się prywatnie 31 maja. 41-letni książę Casimir zu Sayn-Wittgenstein-Sayn jest trzecim dzieckiem i drugim z czterech synów księcia Sayn-Wittgenstein-Sayn Alexandra i księżnej Gabrieli. Dla księcia jest to drugie małżeństwo - pierwsze, z Corinną, towarzyszką Juana Carlosa z Hiszpanii w czasie jego niechlubnego polowania w Botswanie, zakończyło się po pięciu latach małżeństwa rozwodem. Mają razem syna, 17-letniego Alexandra Kyrila. 29-letnia amerykańska modelka Alana Bunte urodziła się w Kalifornii jako córka Brady Bunte i Angeli Lopez. Więcej na temat tutaj.

© Alana Bunte / dailymail.co.uk


7 czerwca, Dania


Dość monotonny w tym roku sezon królewskich ślubów urozmaiciły obchody 50. urodzin księcia Joachima, młodszego z dwóch synów królowej Małgorzaty. Z tej okazji 7 czerwca opublikowano trzy nowe zdjęcia księcia, a wieczorem królowa wydała na jego cześć bankiet z udziałem najbliższej rodziny. Wcześniej, 3 czerwca, odbył się także urodzinowy koncert w Teatrze Bellevue w Klampenborg.

© Steen Brogaard / © Keld Navntoft / © Det danske kongehus / therealmyroyals.com


15 czerwca, Niemcy


W dawnej kolegiacie Stiftskirche der Augustiner w Waldhausen w Górnej Austrii odbył się kolejny ślub, tym razem 6. księcia Castell-Rüdenhausen Otto i Sophii Mautner von Markhof, a po nim obiad, przyjęcie i bal na zamku Burg Clam należącym do rodziny panny młodej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. książę Georg Friedrich i księżna Sophie z Prus z trójką dzieci, a także książę Amedeo i księżna Lili z Belgii (ta ostatnia w widocznej ciąży).
 6. książę Castell-Rüdenhausen Otto Friedrich Carl jest synem i najstarszym z czwórki dzieci 5. księcia Castell-Rüdenhausen Johanna-Friedricha i jego żony, hrabiny Marii Schönborn-Wiesentheid. W 2014 po śmierci ojca odziedziczył po nim tytuł księcia Castell-Rüdenhausen. Jego wybranka, Sophia Mautner von Markhof, młodsza od niego o cztery lata, jest córką Theodora Rittera Mautner von Markhof i jego żony hrabiny Marie-Antoinette von und zu Clam-Martini i zajmuje się projektowaniem obuwia. Para pobrała się w prywatnej cywilnej ceremonii w grudniu 2018 w Ratuszu Rüdenhausen. Więcej na temat uroczystości przeczytacie tutaj.

© Teresa Marenzi und Daniel Bachler / BUNTE / bunte.de


29 czerwca, Niemcy


Tego dnia pobrali się książę Joachim z Prus, trzecie, najmłodsze dziecko księcia Louisa Ferdinanda i jego drugiej żony Ehrengard von Reden, a tym samym praprawnuk ostatniego Cesarza Niemiec Wilhelma II, i Angelina zu Solms-Laubach, architektka i dekoratorka wnętrz. Ceremonia, z udziałem m.in. księcia Georga Friedricha i księżnej Sophie z Prus oraz wielkiej księżnej Marii Władimirowny, wielkiego księcia Jerzego Michajłowicza i jego partnerki Rebecci Bettarini, miała miejsce w kościele Monti Sion w Pollensa na Majorce. Książę Joachim i hrabina Angelina wcześniej wzięli ślub cywilny. We wrześniu 2018 zostali rodzicami córeczki, Georgiany. Link do postu

dailymail.co.uk


29 czerwca, Monako


Tego dnia w St Remy de Provence w Prowansji, odbył się także, trzymany w tajemnicy do ostatniej chwili, kościelny ślub Charlotte Casiraghi i Dimitri'ego Rassam.

© Felix Dol Maillot / Monaco Matin


2 lipca, Belgia


Tego dnia król Albert i królowa Paola, była para królewska Belgów, obchodzili okrągłą, 60. rocznicę ślubu. Dzień obchodzili całkowicie prywatnie, w gronie rodziny i dopiero kilka dni później opublikowano jedno oficjalne zdjęcie całej rodziny.

newmyroyals.com

23 lipca, MarokoTego dnia przypadała 20. rocznica wstąpienia króla Mohammeda VI na tron. Z tej okazji wydano dwa nowe oficjalne zdjęcia monarchy, a 29 lipca król wygłosił przemówienie skierowane do narodu. Następnego dnia wydał jubileuszowe przyjęcie z udziałem Następcy Tronu księcia Moulay'a Hassana i księcia Moulay'a Rachida.

© The Moroccan Monarchy27 lipca, MonakoPonownie Monako i drugi w tym roku w rodzinie książęcej ślub. Tym razem na ślubnym kobiercu stanęli Louis Ducruet, syn księżniczki Stephanie i tym samym wnuk Grace Kelly, oraz jej pierwszego męża Daniela Ducrueta, i jego długoletnia partnerka Marie Hoa Chevallier, w połowie Francuzka, w połowie Wietnamka. Para poznała się w czasie studiów i od początku byli sobą zauroczeni, ale jak zgodnie przyznawali w wywiadach, ponieważ oboje są nieśmiali, nie od razu zaczęli się ze sobą spotykać. Louis oświadczył się Marie 12 lutego 2018 w czasie ich wakacji w Wietnamie. Ślub cywilny odbył się w Ratuszu w Monako 26 lipca, a ślub kościelny następnego dnia w Katedrze św. Mikołaja w Monako, tej samej, w której pobrali się dziadkowie Louisa w kwietniu 1956. Panna młoda najpierw wystąpiła w kostiumie Rosy Clary, a na ślubie kościelnym w sukni zaprojektowanej przez szwagierkę Pauline i Atelier Boisanger. Więcej tutaj.

© Monaco Matin / Bruno Bebert


30 lipca, Malezja


W Kuala Lumpur w Malezji odbyła się koronacja nowego króla i królowej Malezji - Sułtana Pahang Abdullaha i jego małżonki Azizah Aminah. Sułtan Pahang tym samym oficjalnie rozpoczął swoje 5-letnie panowanie jako 16. z kolei Yang di-Pertuan Agong. Nie był to zresztą dla niego jedyny powód do świętowania, tego dnia obchodził także okrągłe, 60. urodziny.
Malezja jest unikatową na świecie monarchą, w której król sprawuje rządy przez okres 5 lat. Po upływie tego okresu zwoływane jest posiedzenie Sułtanów dziewięciu sułtanatów tworzących Malezję, na którym wyłaniany jest jego następca. Ustaliła się kolejność władców, królami Malezji są więc kolejno Sułtani: Negeri Sembilan, Selangor, Perlis, Terrenganu, Kedah, Kelantanu, Pahang, Johoru i Peraku; i do tej pory kolejność ta nie została złamana.
Więcej o uroczystościach, regaliach koronacyjnych, strojach i samej parze królewskiej przeczytacie TUTAJ.

AFP / straitstimes.com / © House of Pahang / gulftoday.ae


31 sierpnia, Norwegia


W Kaplicy Pałacu Królewskiego w Oslo odbyła się konfirmacja księżniczki Ingrid Alexandry. Poza przedstawicielami władz i rodziną, obecni byli rodzice chrzestni: król Harald, Marit Tjessem, babcia ze strony mamy, księżniczka Martha Louise, księżniczka Victoria ze Szwecji, książę Frederik z Danii i król Hiszpanii Felipe.
Po ceremonii goście zostali zaproszeni na lunch, na którym księżniczka, książę Haakon i księżna Mette-Marit oraz król Harald i królowa Sonja wygłosili przemówienia. Wieczorem natomiast odbyła się prywatna kolacja dla rodziny i przyjaciół.
Już kilka dni wcześniej udostępniono nowe zdjęcia księżniczki z prywatnego albumu (LINK), a w dniu konfirmacji cały szereg oficjalnych fotografii autorstwa Lise Åserud.
Live'a Bloga z uroczystości prowadziła Justyna (KLIK) i tam też znajdziecie obszerne podsumowanie (LINK).

© Lise Åserud, NTB scanpix / © Vidar Ruud, NTB scanpix / © Sven Gj. Gjeruldsen, Det kongelige hoff


22 września, Belgia


Księżniczka Astrid, młodsza siostra króla Belgów Philippe'a, i książę Lorenz obchodzili okrągłą, 35. rocznicę ślubu. Z tej okazji udzielili wywiadu Point de Vue, w którym opowiadali o swoim pierwszym spotkaniu, o swoich dzieciach i wnukach czy o swoich królewskich obowiązkach. Wywiad wzbogacono o nowe rodzinne zdjęcia.

© Régine Mahaux pour Point de Vue


26 września, Wielka Brytania


"Książę i księżna Yorku są zachwyceni, mogąc ogłosić zaręczyny Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Beatrice z Yorku i Pana Edoardo Mapelli Mozzi" - taki komunikat pojawił się rankiem we czwartek, 26 września. Para zaręczyła się w trakcie wspólnego weekendu we Włoszech kilka dni/tygodni wcześniej. Ślub planowany jest wiosną 2020 roku. Kolorowe oficjalne zdjęcia wykonała księżniczka Eugenie, natomiast czarno-białe, do których narzeczeni pozowali w Royal Lodge w Windsorze, Misan Harriman.

© HRH Princess Eugenie / © Misan Harriman27-29 września, Aga Khan27 września w ceremonii cywilnej i 29 września w ceremonii muzułmańskiej w Genewie pobrali się książę Hussain, drugi syn Aga Khana IV i jego pierwszej żony, księżnej Salimah, i Amerykanki Elizabeth Hoag, która po zaręczynach w grudniu ubiegłego roku przeszła na islam i przyjęła nowe imię Fareen. Wybranka księcia ukończyła studia magisterskie z poradnictwa w zakresie zdrowia psychicznego i pracowała w prywatnej placówce, specjalizując się w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych i fobii społecznej.
Dla księcia to drugie małżeństwo. Poprzednie, z Amerykanką Kristin J. White (Khaliyą), z którą nie doczekał się dzieci, zakończyło się w 2013 rozwodem.

© Anya Campbell Photography / the.ismaili19 października, FrancjaO godzinie 11 w Katedrze Saint Louis na terenie kompleksu Les Invalides w Paryżu miał miejsce ślub księcia Jeana-Christophe Napoleona Bonaparte, spadkobiercy Napoleona Bonapartego i obecny pretendent do tronu Francji, i hrabianki Olympii d'Arco-Zinneberg, prawnuczki ostatniej Pary Cesarskiej Austro-Węgier Cesarza Karla i Cesarzowej Zity. Panna młoda na tę okazję wybrała ciekawą kreację bez ramiączek z haftem w kształcie liści paproci od Oscara de la Renty oraz rodzinną biżuterię, Savoy-Aosta Bandeau Tiara i ślubne kolczyki swojej matki. Na ceremonii pojawiła się spora rzesza przedstawicieli zagranicznych rodzin królewskich i książęcych, m.in.: książę Lorenz i księżniczka Astrid z córką księżniczką Marią-Laurą; arcyksiążę Carl Christian i arcyksiężna Marie Astrid; Wielki Książę Henri, książę Guillaume, księżna Stephanie, książę Felix, księżna Claire i książę Louis z Luksemburga; książę Philipp i księżna Isabelle z Liechtensteinu; księżniczka Beatrice z Yorku z narzeczonym; książę Pavlos, księżniczka Maria-Olympia i książę Philippos z Grecji (ten ostatni przybył w towarzystwie Niny Flohr); hrabina Paryża Philomena z córkami czy wreszcie książę Christian i księżna Alessandra z Hanoweru. 
Ślub cywilny pary odbył się dwa dni wcześniej, 17 października.
Obszerny post z uroczystości znajdziecie TUTAJ.


dailymail.co.uk
22-23 października, JaponiaPod koniec października oczy całego świata ponownie zwróciły się na Japonię, nadszedł bowiem czas na intronizację nowego Cesarza Naruhito. Prawdziwe święto dla królewskich fanów, biorąc pod uwagę wyśmienitą listę gości obejmującą niemałe grono przedstawicieli rodzin królewskich i książęcych z Europy i całego świata. Pierwszy dzień uroczystości obejmował poranne shintoistyczne rytuały z udziałem rodziny imperialnej oraz właściwa ceremonia intronizacji Sokuirei-Seiden-no-gi w Sali Tronowej Pałacu Imperialnego, w trakcie której Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako zajęli miejsca na tronach Takamikura i Michodai. Cesarz złożył także przysięgę, a całą ceremonię zakończył trzykrotny okrzyk "banzai". Dzień zakończył się bankietem wydanym przez Parę Cesarską. Więcej informacji znajdziecie w tych postach: TUTAJ i TUTAJ.
Drugiego dnia Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako zaprosili zagranicznych gości na herbatę do swojej rezydencji w Pałacu Togu, aby podziękować im za przybycie. Późnym popołudniem odbyła się także kolacja na ich cześć wydana przez Premiera Shinzo Abe. Post z tego dnia przeczytacie TUTAJ.

© The Asahi Shimbun / © Kyodo News / © Casa de S.M. el Rey / © Belgian Royal Palace / newmyroyals.com25 października, Belgia


Księżna Brabancji i Następczyni Tronu księżniczka Elisabeth obchodziła swoje 18. urodziny. Z tej okazji opublikowano serię oficjalnych zdjęć i znaczek oraz zorganizowano specjalna uroczystość, w trakcie której została odznaczona Wielką Wstęgą Orderu Leopolda. Na ceremonię została zaproszona rodzina, a także członkowie rządu, nauczyciele, pracownicy i pacjenci szpitala jej imienia, oraz grupa 80 rówieśników księżniczki, którzy także urodzili się w październiku 2001. Post z tym wydarzeniem znajdziecie TUTAJ.

vrt.be / © Bas Bogaerts / Belgian Monarchy / © Michel Gronemberger Photographe 


14-15 listopada, Japonia


Koniec roku był pod względem jubileuszy, urodzin czy koronacji dużo spokojniejszy, choć ponownie upłynął nam na śledzeniu wydarzeń z Japonii, gdzie miała miejsce ostatnia część uroczystości związanych ze zmianą na Chryzantemowym Tronie. 10 listopada odbył się przełożona z października przejazd nowo intronizowanej Pary Cesarskiej ulicami Tokio i pozdrowienie zgromadzonych na trasie przejazdu Japończyków. Post z tego wydarzenia znajdziecie TUTAJ. Z kolei w nocy z 14 na 15 listopada Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako wzięli udział w festiwalu dziękczynnym Daijosai, w trakcie którego złożyli ofiary bóstwom, dziękując za pomyślną intronizację i modląc się o pokój i dobrobyt kraju. Więcej: KLIK.

© The Mainichi Shimbun / © The Asahi Shimbun / © Kyodo News


4 grudnia, Belgia


Tego dnia król Philippe i królowa Mathilde świętowali 20. rocznicę ślubu. Dzień spędzali całkowicie prywatnie, ale udostępniono dwa nowe zdjęcia wykonane kilka tygodni wcześniej w ogrodach zamku Laeken, pojawił się też dokument z wywiadem udzielonym przez parę belgijskiej stacji RTBF, o którym więcej TUTAJ.

© Belgian Royal Palace

6 komentarzy:

 1. Wszystko fajnie, tyle, że u Habsburgów nic się nie działo.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wyobrazacie sobie ze juz za tydzień dwa moga oglosic ze Louis chodzi do przedszkola. Ja sobie nie wyobrazam czas leci szybko na maksa

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety w tym roku ubogo pod względem ślubów królewskich i hucznych uroczystości. Choć nazbierało się trochę tych ślubów, ale większość przeszła bez echa, bo bądźmy szczerzy, ale najczęściej dotyczyły bardzo słabo znanych royalsów. Rzeczywiście najważniejszym i największym wydarzeniem była koronacja i intronizacja w Japonii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kingston to taki karierowicz, jeszcze pokaże żonie na co go stać ;) a Tajlandia... No cóż, i pomyśleć że to XXI wiek...

  OdpowiedzUsuń
 5. Rewelacyjny post!

  OdpowiedzUsuń
 6. Dużo się działo :) 2020 mam nadzieję będzie również interesujący pod względem królewskich wydarzeń :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.