sobota, 19 października 2019

Historyczny, cesarski ślub księcia Jeana-Christophe i Olympii d'Arco-Zinneberg


Rankiem 19 października w Katedrze Saint Louis Les Invalides w Paryżu odbył się historyczny, cesarski ślub księcia Jeana-Christophe Bonaparte, spadkobiercy słynnego Cesarza Francuzów Napoleona Bonapartego, i hrabianki Olympii d'Arco-Zinneberg, prawnuczki ostatniego Cesarza Austrii Karla.

dailymail.co.uk

Katedra Saint Louis na terenie kompleksu Les Invalides ma dla pary, a zwłaszcza dla księcia Jeana-Christophe, znaczenie symboliczne. To tutaj spoczywa m.in.  najmłodszy brat Cesarza Napoleona, Jérôme Bonaparte, praprapradziadek Jeana-Christophe. Les Invalides to kompleks budynków: muzeów i pomników związanych z wojskową historią Francji, wybudowanych na polecenie Ludwika XIV. Wśród nich znajduje się Dôme des Invalides, najwyższy w Paryżu kościół (mierzący 107 metrów) z grobowcem Cesarza Napoleona. Tuż za nim mieści się właśnie katedra Saint Louis, w której pobrali się Jean-Christophe i Olympia.

Embed from Getty Images

Katedra była wcześniej znana jako Kaplica Weteranów i stanowiła osobne miejsce nabożeństw dla królewskich żołnierzy. W XVI wieku została jednak połączona z Dôme des Invalides, dzięki czemu król i jego żołnierze mogli jednocześnie uczestniczyć we mszy, wchodząc do kościoła, zgodnie z etykietą, osobnymi wejściami. Połączenie tych dwóch kościołów nie było trwałe, już w wieku XIX kościoły ponownie od siebie separowano, na co duży wpływ miała budowa grobowca Napoleona Bonapartego i oddzielnych oltarzy, a wreszcie szklana ściana, która na stałe je rozdzieliła.

dailymail.co.ukKsiążę Jean-Christophe przybył do katedry w towarzystwie matki, sycylijskiej księżniczki Beatrice, a jego ojciec, książę Charles Napoleon, natomiast eskortował matkę panny młodej, hrabinę Beatrice d'Arco-Zinneberg.

Embed from Getty Images

Chwilę przed rozpoczęciem uroczystości zgromadzonym pod kościołem dziennikarzom ukazała się wreszcie panna młoda, wsparta na ramieniu ojca, hrabiego Ripranda d'Arco-Zinneberg. Miała na sobie suknię bez ramiączek pokrytą haftem w kształcie liści - projekt Oscara de la Renty. Co ciekawe, oryginalny projekt nie posiada bolerka, Olympia sama o nie poprosiła na ceremonię kościelną. Do tego dobrała swoją rodzinną diamentową tiarę, Savoy-Aosta Bandeau Tiara, która powstała jako ślubny prezent dla księżniczki orleańskiej Helene (córki hrabiego Paryża Philippe'a), kiedy wychodziła za mąż za 2. księcia Aosty Emanuele Filiberto w 1895. Do austriackiej rodziny Olympii trafiła dzięki księżniczki Marghericie, wnuczce księżnej Aosty, która w 1953 poślubiła arcyksięcia Roberta, syna ostatniej Pary Cesarskiej Austrii. W 1997 tiarę na swój ślub jako choker) wybrała ciotka Olympii, arcyksiężniczka Isabelle. Kolczyki Olympii to także rodzinna ślubna pamiątka: w dniu swojego ślubu miała je na sobie jej matka, a ostatnio jej starsza siostra, Anna Theresia, kiedy wychodziła za mąż w październiku ubiegłego roku.

dailymail.co.uk


dailymail.co.uk

Ceremonia rozpoczęła się o godz. 11, a przewodniczył jej biskup katolicki Antoine de Romanet de Beaune z diecezji Armii Francuskiej. Warto wspomnieć, że dzisiejsza uroczystość nie jest pierwszą, która połączyła obie rodziny. Dwieście lat temu odbył się podobny austriacko-francuski mariaż, kiedy Cesarz Napoleon, po rozwodzie z Josephine, ożenił się z austriacką arcyksiężniczką Marie-Louise, która stała się tym samym kolejną Cesarzową Francuzów.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Sama ceremonia była prywatna, ale w mediach społecznościowych udostępniono kilka zdjęć wykonanych przez zaproszonych gości. Po nabożeństwie i chwili na pozowanie do zdjęć, młoda para odjechała spod kościoła czerwonym DS Citroënem.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Na ślubie pojawiła się spora rzesza przedstawicieli zagranicznych rodzin królewskich i książęcych. Zauważono m.in.: arcyksięcia Lorenza (wuja Olympii) i księżniczkę Astrid z Belgii z córką, księżniczką Marią-Laurą, oraz księcia Laurenta z Belgii;

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Księcia Castro Carlo (wuja Jeana-Christophe) z żoną i córkami oraz jego starszą siostrę, księżniczkę Anne z Królestwa Obojga Sycylii (ciotką Jeana-Christophe); z synem Nicolasem i córką Dorothee;

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Arcyksięcia Carla Christiana z żoną Marie-Astrid czy arcyksięcia Rudolfa z żoną Marie-Helene

Embed from Getty Images

Luksemburską Rodzinę Wielkoksiążęcą: Wielkiego Księcia Henri'ego, księcia Guillaume'a i księżną Stephanie, księcia Felixa i księżną Claire, księcia Louisa, księcia Guillaume'a i księżną Sybillę, księcia Jeana z żoną Diane oraz księżniczkę Marie-Gabrielle z mężem, Antoniusem Willmsem

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Księżniczkę Margarethę i księcia Nikolausa z córką, księżniczką Marią-Annunciatą, oraz księcia Philipa i księżną Isabelle z Liechtensteinu

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Księżniczkę Beatrice z Yorku z narzeczonym;

Embed from Getty Images

Księcia Pavlosa z córką, księżniczką Marią-Olympią, księcia Philipposa z Niną Flohr oraz księcia Michela i księżną Marinę;

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Księcia i księżną Braganza;

Embed from Getty Images

Hrabinę Paryża, księżną Philomenę z córkami, Antoinette i Marie-Marguerite;

Embed from Getty Images

Księcia Casimira zu Sayn-Wittgenstein-Sayn i księżną Alanę;


Księcia Christiana i księżną Alessandrę z Hanoweru;

Instagram


Embed from Getty Images

i wreszcie księcia Philipa i księżną Danicę z Serbii.


Na ślubie pojawił się również książę Dimitri z Jugosławii, który na swoim Instagramie opublikował zdjęcie ze ślubu oraz widok na katedrę i Les Invalides.


Goście zostali później zaproszeni na wesele do okazałego Château de Fontainebleau, dawnego zamku królewskiego zlokalizowanego w Fontainebleau, około 55 kilometrów na południe od Paryża, który służył za królewską rezydencję od Ludwika VII aż do Napoleona III. Pierwsze wzmianki pochodzą z XII wieku, ale obecny wygląd zawdzięcza przebudowie z XVI wieku, która uczyniła z warowni reprezentacyjny pałac. Franciszek I, który rozpoczął generalny remont i rozbudowę, zatrudnił do prac m.in. Leonarda da Vinci. Pałac składa się z trzech części: zachodnią część stanowi zabudowa wokół Dziedzińca Honorowego z monumentalnymi schodami; środkową wokół Dziedzińca Owalnego i wschodnią, pochodzącą z XVII wieku wokół Dziedzińca Kancelaryjnego. Cały pałac jest otoczony przez park, w którym mieszają się różne style: od ogrodów w stylu francuskiego renesansu inspirowany włoskim renesansem, przez ogrody barokowe z czasów Ludwika XIV, aż po romantyczne ogrody w stylu angielskim. Znajdziemy w nim m.in. pomniki greckiego boga Apollo czy rzymskiej bogini łowów Diany (wzorowany na Dianie z Wersalu znajdującej się w zbiorach Luwru), olbrzymi staw pochodzący z czasów Henryka IV czy parter ogrodowy (reprezentacyjną część ogrodu w stylu francuskim).

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Ślub cywilny para wzięła dwa dni wcześniej, w czwartek, 17 października w Ratuszu w Neuilly-sur-Seine.


Jean-Christophe i Olympia poznali się w 2002 na przyjęciu z okazji 18. urodzin księcia Felixa z Luksemburga, podczas którego zostali usadzeni obok siebie. Kilka lat później spotkali się ponownie w Paryżu. Jak podkreślał w jednym z wywiadów książę, "to raczej historia miłości niż ukłon w stronę historii. Kiedy poznałem Olympię, pogrążyłem się w jej oczach, a nie drzewie genealogicznym."
Po kilku latach związku, w styczniu tego roku Jean-Christophe oświadczył się w czasie pobytu w Prangins w Szwajcarii, podczas wspólnego spaceru nad Jeziorem Genewskim.

Embed from Getty Images

Olympia urodziła się 4 stycznia 1988 jako jedna z sześciu córek hrabiego Ripranda d'Arco-Zinneberg i austriackiej arcyksiężniczki Beatrice (siostry arcyksięcia Lorenza, męża księżniczki Astrid z Belgii). Dzięki niej w drzewie genealogicznym Olympii znajdziemy m.in. wspomnianą arcyksiężniczkę Marie-Louise, drugą żonę Napoleona; króla Obojga Sycylii Ferdinanda II; króla Saksonii Jana I Wettyna czy króla Portugalii Fernando II. Po ukończeniu liceum uczyła się w szkole sztuki i projektowania Parsons w Paryżu, a następnie studiowała na Uniwersytecie Yale w USA, gdzie uzyskała tytuł licencjata w dziedzinie nauk politycznych ze specjalizacją z urbanistyki. Po studiach pracowała w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku.

Embed from Getty Images

Jean-Christophe jest obecnie tytularnym pretendentem do tronu Francji. Przyszedł na świat 11 lipca 1986 jako syn księcia Charlesa Bonaparte i jego pierwszej żony, księżniczki Beatrice z Królestwa Obojga Sycylii. Ma starszą saiostrę, księżniczkę Carolinę, od dziesięciu lat żonę Erica Quérénet-Onfroy de Breville i matkę dwójki dzieci. Książę został tytularnym Cesarzem Francuzów w 1997 po śmierci dziadka Louisa Napoleona, zgodnie z jego ostatnią wolą, mimo że jego ojciec wciąż żył. W 2017 ukończył studia na kierunku administracji biznesowej w Harvard Business School, a następnie pracował analityk ds. bankowości inwestycyjnej oraz dla private equity w Nowym Jorku i Londynie.Źródło: madame.lefigaro.fr, lepoint.fr, parismatch.com, histoiresroyales.fr, musee-armee.fr, wikipedia.org, royalwatcherblog.com, mirror.co.uk

12 komentarzy:

 1. Hmm, mam podobny obrus jak suknia Olympii. Jest specyficzna i oryginalna. Natomiast fryzura, welon, biżuteria piękne.
  Najważniejsze, że tworzą szczęśliwą parę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Suknia księżnej Mabel zdetronizowana! Fatalna kreacja, Olimpia wygląda, jakby założyła obrus.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że jest to kwestia gustu, bo dla mnie ta suknia może nie jest idealna, ale myślę, że jest bardzo ładna i oryginalna

  OdpowiedzUsuń
 4. Oto chwila, w której beznadziejna suknia kokardowa Mabel i koszmary lat 80. z bufiastymi rękawami muszą ustąpić sukni, która wygląda jak tekturowa wycinanka.

  OdpowiedzUsuń
 5. A mnie się ta suknia podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie tez sie suknia podoba z uwagi na sporą oryginalność. Panna Młoda wygląda efektownie, jest jak widzimy szczęśliwa podobnie jak Pan Młody i o to chodzi. Mysle, że pelerynke mozna zdjąc i ...ciekawe czy suknia odkrywa ramiona czy ma jakies szelki. ? Może jeszcze beda inne zdjęcia ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, pelerynkę można zdjąć, Olympia miała ją tylko w kościele, ale na weselu już nie. Z tego co widzę to jest bez ramiączek

   Usuń
 7. Znacie może adres, na który należałoby napisać gratulacje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie, Jean-Christophe i Olympia są generalnie bardzo tajemniczy i wiodą dosyć prywatne życie. Jak dla mnie to mały "cud", że w maju udzielili wywiadu Point de Vue

   Usuń
 8. A mnie suknia Olimpii się podoba jest oryginalna ciekawa na pewno zapada w pamięć w przeciwieństwie do tych klasycznych kreacji które widzieliśmy na kilku ostatnich ceremoniach ciekawa jestem co to za ozdoba we włosach panny młodej? Czekam na więcej zdjęć

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To rodzinna tiara :) Więcej o niej w zaktualizowanej wersji za kilka dni

   Usuń
 9. Sukienka jest oryginalna i z pewnością wyróżnia się na tle tych wszystkich "poprawnych" na jedno kopyto sukien, które możemy ostatnio podziwiać. Choć moim zdaniem sukienka zyskałaby gdyby zamiast tej pelerynki miała krótkie albo 3/4 rękawy.
  Ta suknia jest bez ramiączek-widać na jednym ze zdjęć.
  Najważniejsze, że młodzi małżonkowie wyglądają na szczęśliwych i nie było żadnego skandalu przed ślubem.

  pozdrawiam
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.