środa, 1 maja 2019

Aktualizacja: Naruhito Cesarzem - abdykacja w Japonii dzień 2


Już od ładnych paru godzin Japończycy cieszą się z nowej ery - Reiwa - która rozpoczęła się punktualnie o północy z 30 kwietnia na 1 maja wraz ze wstąpieniem na tron nowego Cesarza Naruhito.

nippon.com


Główne uroczystości dzisiejszego dnia tym razem rozpoczęły się rano czasu japońskiego. O godz. 10.30 nowemu Cesarzowi zaprezentowano dwa z trzech regaliów cesarskich, miecz Kusanagi-no-Tsurugi, który, jak się wierzy, posiada magiczną moc obrony rodziny cesarskiej i całego narodu, oraz Klejnot Yasakani no Magatama, czyli naszyjnik z kamiennych koralików w kształcie przecinka symbolizujący doświadczenie zgromadzone przez przodków Cesarza, co ciekawe, jedyny oryginał używany w czasie ceremonii. Zgodnie z tradycją, regalia nie zostały pokazane publiczne. Oprócz nich, Cesarzowi zaprezentowano także oficjalne pieczęcie, których od tej pory będzie używał do swoich oficjalnych obowiązków.

asahi.com

Ceremonia ta, znana pod nazwą Kenji-to-Shokei-no-gi, odbyła się w 'Sali Tronowej' Matsu no Ma w Pałacu Imperialnym, odbyła się z udziałem męskiej części dygnitarzy i rodziny imperialnej, zgodnie z panującą w rodzinie imperialnej tradycją. Wyjątkiem była japońska minister ds. rewitalizacji regionalnej, Satsuki Katayma, która stała się tym samym pierwszą w historii kobietą, której pozwolono ceremonię oglądać na żywo.

asahi.com

cnn.com

Rytuał potrwał tylko 10 minut, a po krótkiej przerwie, o godzinie 11.10 czasu lokalnego rozpoczął się kolejny - Sokui-go-Choken-no-gi - w tym samym miejscu. Pod dziwnie brzmiącą nazwą kryje się nic innego jak pierwsza audiencja Pary Cesarskiej i pierwsze przemówienie nowego Cesarza do narodu, w którym określa swoje cele, który chciałby osiągnąć, oraz wyraża nadzieję na dobrobyt Japończyków. Tym razem Cesarzowi towarzyszyła małżonka, Cesarzowa Masako i reszta pełnoletniej części rodziny imperialnej oraz przedstawiciele trzech władz państwowych Japonii: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Ogromną niespodzianką były tiary w przypadku pań.

asahi.com

asahi.com

Kilka minut wcześniej, o godz. 10.50 Cesarzowa Masako została zauważona w drodze do Pałacu Imperialnego, na entuzjastyczne okrzyki zgromadzonych na ulicach Japończyków zareagowała uśmiechem i pomachała. Na tę okazję wybrała Meiji Scroll Tiara, o której więcej tutaj. Po raz ostatni kilka lat temu nosiła ją  teraz już Emerytowana Cesarzowa Michiko.


Księżna Kiko wybrała na tę okazję ślubną tiarę Cesarzowej Masako. Księżniczki Mako i Kako wystąpiły oczywiście w swoich tiarach.

mainichi.jp

mainichi.jp

mainichi.jp

W swoim przemówieniu Cesarz Naruhito podziękował Emerytowanej Parze Cesarskiej i podkreślił, że w swoim panowaniu będzie podążał w kierunku przez nich wyznaczonym, mając na uwadze ścieżki pokonane przez jego poprzedników. "Przysięgam również, że będę postępował zgodnie z Konstytucją i wypełniał moje obowiązki jako symbol państwa i jedności narodu japońskiego, zawsze zwracając swoje myśli ku ludziom i stojąc z nimi. Szczerze modlę się o szczęście ludzi i dalszy rozwój narodu, jak również o pokój na świecie.".

www3.nhk.or.jp

asahi.com

english.kyodonews.netPo nowym Cesarzu przemówienie wygłosił również Premier Shinzo Abe. Całość ceremonii możecie obejrzeć raz jeszcze poniżej na oficjalnym koncie Premiera na You Tubie (od minuty 5:35).


Poniżej natomiast inne nagranie z ceremonii, na którym widać także przybycie do Pałacu Imperialnego członków rodziny cesarskiej, a po krótkiej przerwie zapełnionej rozmowami dziennikarzy ze zgromadzonymi na ulicach Tokio Japończykami i innymi wspomnieniami - dalszą część uroczystości i popołudniowe audiencje nowej Pary Cesarskiej dla członków rodziny.Po tej ceremonii Cesarz, już sam, wziął udział w kilku ceremoniach mianowania i audiencjach, jak przypuszczam dla nowych pracowników Dworu Imperialnego. Nie pojawiły się z nich zdjęcia. Z kolei późnym popołudniem, przed godziną 15 razem z Cesarzową Masako został zauważony w drodze na wizytę u Emerytowanej Pary Cesarskiej, która po abdykacji przeniosła się do Fukiage Sento Imperial Palace, by odebrać od nich gratulacje.

asahi.com

Dalej w programie uroczystości, po powrocie do Pałacu Imperialnego, znalazły się pierwsze audiencje nowej Pary Cesarskiej według następującego harmonogramu (podany czas w Tokio):

15.30 członkowie rodziny imperialnej
15.40 niepełnoletni członkowie rodziny (córka obecnej Pary Cesarskiej księżniczka Aiko, oraz bratanek Cesarza książę Hisahito)
15.50 byli członkowie rodziny imperialnej i inni krewni
16.10 sekretarze, menedżerowie
16.20 byli doradcy i pomocnicy
16.30 byli pracownicy Agencji Dworu Imperialnego i Gwardii Cesarskiej
16.40 obecni pracownicy Agencji Dworu Imperialnego i członkowie Gwardii Cesarskiej
16.50 członkowie japońskich rodzin arystokratycznych, które przed II wojną światową zajmowały najwyższą pozycję wśród japońskiej arystokracji
17.30 "nowi" pracownicy obecnej Pary Cesarskiej (pracowali dla nich już wcześniej, od teraz tylko na podobnych stanowiskach)
18.00 szambelani Agencji Dworu Imperialnego

jiji.comNagranie z samej audiencji dla członków rodziny imperialnej:Naruhito stał się tym samym 126. Cesarzem w historii Japonii, pierwszym urodzonym po II wojnie światowej i pierwszym w historii Cesarzem z wyższym wykształceniem (uzyskał tytuł magistra historii na Uniwersytecie Gakushūin, studiował również w Merton College na Uniwersytecie w Oksfordzie).

Z całego świata spływają gratulacje, wystosowała je już m.in. królowa Danii Małgorzata, król Maroka Mohammed VI czy księżniczka Margareta z Rumunii. W kaplicy na Merton College, gdzie uczył się Naruhito, od godziny 13.15 rozdzwoniły się dzwony, wywieszono również flagi.

Twitter

Na ten moment to już wszystko, 4 maja rodzina imperialna ma pojawić się na balkonie Pałacu Imperialnego, skąd pozdrowi Japończyków. Reszta uroczystości - ceremonia intronizacji Cesarza Naruhito - odbędzie się w październiku, o czym więcej tutaj. Wiadomo na pewno, że na uroczystościach 22 października zobaczymy przedstawicieli zagranicznych rodzin królewskich - na ten moment jeszcze za wcześnie, by powiedzieć, kto dokładnie się pojawi. Przedtem Parę Cesarską czekają pierwsze nowe obowiązki, w tym pierwsza wizyta państwowa - w dniach 25-28 maja Japonię odwiedzi Prezydent USA z małżonką. Natomiast na pierwszą zagraniczną podróż Pary Cesarskiej zaczekamy trochę dłużej, niestety na pewno nie odbędzie się ona w tym roku.To jednak nie koniec. 4 maja rozpoczną się dwudniowe, choć znacznie skromniejsze, uroczystości koronacyjne króla Tajlandii Mahy Vajiralongkorna. Jak może słyszeliście, wczoraj obiegła nas sensacyjna wiadomość, że monarcha jest już po czwartym ślubie. Więcej o tym w nowym poście po południu/wieczorem.

21 komentarzy:

 1. Cesarzowa Masako - mały błąd (2 razy w tekście) pewnie z emocji, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, wciąż jeszcze nie mogę się przyzwyczaić :) Dziękuję i już poprawiam

   Usuń
 2. Cesarzowa Masako wygląda pięknie,a najbardziej cieszą chyba tiary.Jak nie przy takiej okazji,to kiedy: )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się japońska kolekcja klejnotów jest przepiękna a Masako w nowej tiarze promienieje

   Usuń
 3. Dziwnie jest widzieć na honorowych miejscach osoby stojące do tej pory z boku tronów. Trzeba będzie się przyzwyczaić. :)
  Szkoda, że tak mało podczas uroczystości jak na razie jest japońskich strojów. Mi tego nie rekompensują nawet te piękne klejnoty, które mamy okazję podziwiać.
  Nowa Cesarzowa faktycznie wygląda bardzo dobrze i sprawia wrażenie zadowolonej z tego całego "zamieszania"
  To co dla mnie jest mało optymistycznym w tym wszystkim to widok naprawdę niewielkiej grupki rodziny cesarskiej- ich jest strasznie mało.

  i znowu te śmieszne grzywki u najmłodszych ....hmm...


  pozdrawiam
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety to prawda, a co jeszcze bardziej niepokojące to to, że jeśli nic się nie zmieni to w przeciągu następnych 10-20 lat liczba członków rodziny będzie tylko maleć...

   Usuń
 4. Tak sobie pomyślałam,że fajnie by było gdyby jedną z pierwszych podróży Naruhito jako cesarz odwiedziłby nasz kraj.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście byłoby super, ale niestety obawiam się, że to raczej mało prawdopodobne. Myślę, że na początku swojego panowania razem z Masako odwiedzą raczej kraje bliżej położone (Wietnam, Tajlandia, Filipiny), a Polskę ewentualnie przy jakiejś dłuższej podróży po Europie. Jak się nad tym ostatnio zastanawiałam, to obstawiam, że w pierwszej kolejności mogliby odwiedzić rodziny królewskie, z którymi są najbardziej zaprzyjaźnieni - Holandia, Dania, może Belgia. Choć pewnie w kwestii zagranicznych podróży nie mają za dużo do powiedzenia.

   Usuń
 5. W sumie nowy Cesarz i Cesarzowa mają powody do radości. Nie dość ,że Naruhito wreszcie doczekał się tego na co czekał i przygotowywał się w zasadzie całe życie to jeszcze dostał bonus od losu w postaci abdykacji a nie śmierci ojca. Porównajmy jego sytuację z sytuacją księcia Karola :).

  Tylko dość smutną minę miał Akishino. Chyba bardzo mocno dotarło do niego podczas tej uroczystości, że nie dość, że tak jak przez całe życie był drugi to teraz jego starszy brat stoi jeszcze wyżej od niego niż dotychczas. Dodatkowo ( jeżeli nie wydarzy się nic złego obecnemu Cesarzowi), Akisgino musi żyć ze świadomością, że w zasadzie nastepcą tronu jest tylko chwilowo. Tak jak teraz musi się kłaniać swojemu bratu , tak w przyszłości będzie się kłaniał swemu synowi......


  pozdrawiam
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że książę Akishino od dawna musiał mieć taką świadomość, że kiedyś nadejdzie taki moment, kiedy Naruhito zostanie Cesarzem. Tak naprawdę od początku był tym "drugim" i mniej ważny, przecież to nie on był nazywany księciem koronnym i Następcą Tronu. W dodatku do chwili, dopóki Masako nie zaczęła mieć problemów z zajściem w ciążę i nie wpadła w depresję to musiał mieć świadomość, że wcale nie musi zostać Cesarzem, w każdej chwili Masako mogła zajść w ciążę i urodzić syna. Chociaż jakby nie patrzeć, pewnie go ucieszyło to, że jednak do tego nie doszło, a do tego on sam został ojcem chłopca.
   Po drugie, wkradł Ci się chyba mały błąd, bo jak sądzę, chodziło o to, że to jemu w przyszłości będzie się kłaniał syn, a nie na odwrót ;) Wprawdzie, patrząc na obecne wydarzenia, kolejna abdykacja wcale taka niemożliwa nie jest jak byłaby jeszcze parę lat temu, ale jakoś nie sądzę, by książę zdecydował się na ten krok, jak już zostanie Cesarzem. Być może nawet nie będzie panował specjalnie długo (a przynajmniej mam taką nadzieję)

   Usuń
  2. Tak czy siak brat cesarza minę ma iście pogrzebową...

   Usuń
 6. Jak to, nie bedzie nastepca Naruhito??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie, teraz książę Akishino jest pierwszy w kolejce do tronu, a po nim książę Hisahito. Małgosi wkradł się chyba mały błąd albo niefortunnie sformułowała zdanie. Pewnie w natłoku wydarzeń, nie codziennie jesteśmy świadkami tak historycznych momentów :)

   Usuń
  2. tak Gabrielo :) trochę się zamotałam ...
   Choć to interesujące, że nie starali się o syna dopóki nie okazało się ,że Masako jednak nie urodzi więcej dzieci. To nawet chyba dobrze dla dobra dynastii aby było ich ciut więcej niż teraz.
   pozdrawiam
   Małgosia

   Usuń
  3. Niekoniecznie tak musi być w przyszłości. Przeglądając wpisy Japończyków na Twitterze, można znaleźć informację, że prawie 80% Japończyków jest za tym, aby kobiety mogły znów być brane pod uwagę w kolejce do tronu. I skoro teraz jest nowy cesarz to może prawo zostanie zmienione i po ojcu tron przejmie księżniczka Aiko. No chyba, że Aiko nieodpowiednio się zakocha.

   Usuń
  4. Od lat rząd zapowiada że rozpocznie debaty nad kwestią sukcesji i niestety od lat stałe je przekłada. To fakt, że większość Japończyków popiera takie zmiany i być może wreszcie się ich doczekają, niemniej to żeby już Aiko została Cesarzową jest bardzo mało prawdopodobne, bo jak tu wielokrotnie zauważaliście, prawo nie działa wstecz. Moja prywatna opinia jest też taka, że na taką zmianę absolutnie nie zgodziłbyy się sam Fumihito

   Usuń
 7. Tiaty i klejnoty przepiękne, robią wrażenie tylko te suknie trochę dziwne jakby z lat 60-70. Cesarzowa-emerytowana choć starsza wiekiem od reszty pań w rodzinie to zawsze miała piękne suknie w nowoczesnym stylu. Bardzo przyjemnie się ogląda takie uroczystości, aż szkoda że u nas nie ma monarchii. Pozdrawiam Kasia

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy gdzieś na nagraniach widać córkę emerytowanej pary cesarskiej? To takie przygnębiające, że japońskie księżniczki po wyjściu za mąż za "zwykłego faceta" tracą przynależność do rodziny cesarskiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie, zdjęć także nie ma, co jest trochę dziwne, bo spodziewałam się, że będzie. Ale może jeszcze się pojawią

   Usuń
 9. Cieszy mnie uśmiechnięta twarz Cesarzowej Masako :) no i tiary, jak każdą z nas.
  No cóż, nastała nowa era, do której musimy się przyzwyczaić. Czeka nas teraz wiele ekscytujących chwil, te z 22.10, pierwsza oficjalna podróż.

  Dziękuję za tak dokładną relację z uroczystości Dziewczyny :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cieszę się, że Masako tak dobrze wygląda, mam nadzieję, że już pokonała swoje problemy psychiczne. Trzymam kciuki za nową parę cesarską!

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.