wtorek, 7 maja 2019

Koronacja w Tajlandii - dzień 2 i 3


5 maja w godzinach popołudniowych wg czasu w Bangkoku rozpoczęła się druga część uroczystości koronacyjnych króla Tajlandii - Procesja na Lądzie.

Reuters / reuters.comKról Maha Vajiralongkorn uczestniczył w paradzie ulicami Bangkoku niesiony w swoim złotym palankinie przez 16 żołnierzy ubranych w starożytne stroje. On sam był ubrany w haftowane złotem szaty koronacyjne i ten sam czarny kapelusz, który nosił jego ojciec, król Bhumibol Adulyadej, na swojej procesji koronacyjnej prawie 70 lat wcześniej.

dailymail.co.uk

Procesja wyruszyła z Wielkiego Pałacu (Grand Palace) tuż po godzinie 17 czasu lokalnego. Wzięli w niej udział premier i inni wysocy rangą urzędnicy, a członkowie rodziny królewskiej oglądali ją z okna Pałacu Królewskiego.

dailymail.co.uk
W trakcie powolnej procesji ulicami miasta, król zatrzymywał się w trzech buddyjskich świątyniach po drodze - świątyni Rajabopidh, siedzibę najwyższego buddyjskiego patriarchy; świątynię Chetuphon, gdzie oddał hołd relikwiom pierwszego monarchy z dynastii Chakri rządzącej obecnej Tajlandią, Ramie I; oraz świątynię Wat Pho, gdzie oddał hołd Buddzie.

dailymail.co.uk

Król wrócił z powrotem do Pałacu o godzinie 22.40 (czasu lokalnego). W sumie trasa parady liczyła 7,15 kilometra i trwała ponad 6,5 godziny! Żołnierze niosący królewski palankin, jak oszacowano, szli z prędkością około 75 kroków na minutę, a co 500 metrów wymieniali się. Łącznie w procesji wzięło ich udział 1300.

dailymail.co.uk

To pierwsza z dwóch procesji związanych z koronacją króla Tajlandii. Druga, na wodzie, kiedy król popłynie rzeką, odbędzie się prawdopodobnie pod koniec października.Wcześniej w niedzielę król oddał hołd swoim rodzicom w Wielkim Pałacu i przyznał nowe tytuły i odznaczenia członkom swojej rodziny. Królowa Sirikit, jego matka, jest od teraz oficjalnie znana jako Królowa Matka, a książę Dipangkorn Rasmijoti został Następcą Tronu.Opublikowano również nowe zdjęcia księżniczki Sirivannavari Nariratany, córki króla Mahy z drugiego małżeństwa i chyba najbardziej znanej spośród jego dzieci.

Thai Royal Family Twitter

Thai Royal Family Twitter

Podobnie jak w przypadku koronacji 4 maja, o której pisałam Wam tutaj, tłumy Tajów, o których piszą zagraniczne (i krajowe pewnie też) gazety, przybywających do stolicy specjalnie na tę uroczystość, są nad wyraz wyolbrzymione. Ponoć wyciekły rządowe dokumenty, w których junta wojskowa nakazała 110 000 urzędników z całego kraju przybyć do Bangkoku na tę paradę tylko po to, by stworzyć wrażenie "ogromnego" tłumu wiwatujących na cześć nowego monarchy szczęśliwych poddanych. Powodów niepopularności nowego króla nie trzeba chyba nikomu przytaczać...


***

W poniedziałek, 6 maja, ostatniego dnia uroczystości, rodzina królewska pozdrowiła poddanych z balkonu Wielkiego Pałacu. Król Maha skierował także do nich kilka słów. Powiedział, że razem z królową Suthidą są "zadowoleni i zachwyceni', widząc tak wielu mieszkańców Tajlandii podczas uroczystości, które rozpoczęły się od soboty. "Niech jedność, którą mi dziś okazaliście, będzie dobrym początkiem dla wszystkich."

khaosodenglish.com

khaosodenglish.com

khaosodenglish.com
Tego dnia para królewska Tajlandii przyjęła także gratulacje od przedstawicieli zagranicznych korpusów dyplomatycznych w Sali Tronowej. Było to jedyne spotkanie króla z zagranicznymi dyplomatami w czasie jego koronacji; wbrew temu, czego można było oczekiwać po uroczystościach pogrzebowych zmarłego króla Bhumibola, na których pojawili się przedstawiciele rodzin królewskich z całego świata, tym razem nie wysłano zaproszeń na inne dwory królewskie.


Opublikowano także "zakulisowe" zdjęcia wykonane przez Sirivannavari Nariratanę podczas uroczystości koronacyjnych.3 komentarze:

 1. Zaproszenie rodzin królewskich na pogrzeb poprzedniego króla było więc zamknięciem pewnej ery.

  OdpowiedzUsuń
 2. To robienie sobie selfie podczas pobytu na balkonie i prywatne zdjęcia członków rodziny królewskiej w pozach jak u amerykańskich raperów .....jakoś mi nie pasuje do uroczystości z okazji koronacji

  pozdrawiam
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba nie przyzwyczaję się do myśli, że Maha jest królem

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.