niedziela, 24 lutego 2019

30-lecie panowania Cesarza Akihito


Dzisiaj w Teatrze Narodowym w Tokio odbywają się kulminacyjne uroczystości z okazji 30. jubileuszu panowania Cesarza Akihito.

zimbio


Obecny Cesarz rozpoczął panowanie 7 stycznia 1989 w dniu śmierci swojego ojca, Cesarza Hirohito (pośmiertnie nazwanego Shōwa).

W uroczystościach towarzyszyła małżonkowi Cesarzowa Michiko, pojawił się również premier Japonii Shinzo Abe.

zimbio

W swoim przemówieniu wygłoszonym w Teatrze Narodowym mówił, że swoje 30-letnie panowanie poświęcił na "niekończącą się" próbę zgłębienia swojej roli jako symbolu państwa i wyraził nadzieję, że jego następcy będą kontynuować to, co on skończył i dostosują pomysły do zmieniających się czasów.

zimbio

Spoglądając wstecz na dobiegającą końca erę Heisei Cesarz zasugerował, że dni Japonii jako spokojnego kraju wyspiarskiego dobiegają końca. Zauważył, że globalizacja wywiera presję, by przyjmować bardziej zewnętrzną postawę i "szczerze" zacieśnił swoje relacje z innymi krajami: "Jako kraj wyspiarski Japonia cieszy się względną przewagą w kultywowaniu własnej, unikalnej kultury, ale wśród rosnących ruchów ku globalizacji, myślę, że oczekuje się, że otworzy się bardziej na zewnątrz, wykorzysta swoją mądrość i moc do ustanowienia własnej pozycji i szczerze będzie pracować nad budowaniem relacji z innymi krajami."

zimbio

Jak podkreślił Cesarz, era Heisei jest "pierwszym okresem we współczesnej historii, w którym Japonia nie doświadczyła wojny", ale jednocześnie wciąż jest obarczona "nieoczekiwanymi wyzwaniami", takie jak zmiany klimatyczne, klęski żywiołowe i gwałtownie starzejące się społeczeństwo. Jak powiedział, to domaga się odpowiedzi, w jaki sposób powinna zareagować Japonia.

Embed from Getty Images


Mówił też o trudach swojej roli, którą przede wszystkim musiał określić. Po wojnie Cesarz został określony przez Konstytucję jako "symbol państwa i jedności ludu" i pozbawiony jakiejkolwiek władzy politycznej. "Odkąd wstąpiłem na tron, spędzałem dni, modląc się o pokój w kraju i szczęście dla jego mieszkańców, a także zastanawiając się, jak powinienem zachowywać się jako symbol", mówił.

Przemówienie wygłosił także premier Shinzo Abe, który dziękował Parze Cesarskiej za dotychczasowe wypełnianie obowiązków i spełnianie swojej roli jako symbol państwa i narodu.

Embed from Getty Images

Cesarz Akihito ma abdykować 30 kwietnia 2019, 1 maja tron obejmie jego następca, książę Naruhito. Jak powiedziano w czasie rozmowy z prasą w piątek, rząd jest już "w pełni przygotowany" na to wydarzenie. Uwadze mediów nie umknął niezwykły krok premiera w ramach tych przygotowań, który w piątek prywatnie spotkał się z księciem Naruhito w Pałacu Togu. Szczegóły rozmowy nie zostały podane, ale spekuluje się, że premier przedstawił księciu koronnemu aktualną sytuację Japonii w kraju oraz za granicą, aby przygotować go do jego nowej roli.

Embed from Getty Images

Jubileusz panowania Akihito uczczono również serią znaczków w dwóch wzorach. Jeden wzór przedstawia żurawia i żółwia, drugi chryzantemy. Motywy są oparte o wzory na kimonach noszonych przez Cesarza w młodości. Oprócz tego, w listopadzie ubiegłego roku Japońska Mennica wybiła pamiątkowe monety - złote o wartości 10 000 jenów i brązowe o wartości 500 jenów.

mainichi.jp

Embed from Getty Images

Rano Para Cesarska spotkała się w Pałacu Imperialnym z członkami rodziny.

belgaimage.be

asahi.com

asahi.com

newmyroyals.com

asahi.com

asahi.com

belgaimage.be***

23 lutego książę Naruhito skończył 59 lat. Z tej okazji opublikowano tradycyjnie nową serię oficjalnych zdjęć.

asahi.com / Imperial Household Agency

belgaimage.be

Twitter / Imperial Household Agency

Twitter / Imperial Household Agency

Oprócz tego, książę wziął udział w konferencji prasowej, podczas której jeszcze raz podkreślił, że jako Cesarz chce wypełniać swoją rolę jako symbol państwa, pozostając przy Japończykach. Wyraził także gotowość do zbadania nowych możliwości, kontynuując dziedzictwo Pary Cesarskiej. Opisując kończącą się erę Heisei powiedział, że był to "wiek, który był świadkiem większej różnorodności stylów życia i systemów wartości ludzi. Dodał też: "Ważne będzie zaakceptowanie tej różnorodności z duchem tolerancji, starając się ją dalej rozwijać poprzez wzajemne zachęcanie się nawzajem."

asahi.com / Imperial Household Agency

W rozmowie został także zapytany o opinię na temat przyszłości rodziny imperialnej, na co książę przyznał, że rzeczywiście obecnie rodzina zmaga się z wieloma problemami, jednak odmówił komentarza w sprawie tego, jak jego zdaniem powinien wyglądać system. Mówiąc o Masako, książę powiedział, że "stale zdrowieje", jednocześnie podkreślając, że potrzebuje więcej czasu, by w pełni wrócić do zdrowia i wyrażając nadzieję, że Japończycy zrozumieją, iż może nie być w stanie wypełnić wszystkich obowiązków wkrótce po tym, jak zostanie Cesarzową. Dodał, że wierzy, że w przyszłości "znajdzie się praca, którą tylko ona będzie mogła wykonać".

mainichi.jp / Imperial Household Agency

5 komentarzy:

 1. Wyglada na to, ze panowanie Naruhito bedzie sporo krotsze niz jego ojca, zwlaszcza gdy zapadnowala moda na abdykacje. Natomiast kolejny cesarz - bedzie wyjatkowo mlodym czlowiekiem gdy obejmie tron.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że trudno na ten moment wyrokować... Naruhito nie musi podążać za "modą" oraz może żyć w dobrym zdrowiu bardzo długo. Albo chociażby wystarczająco dlugo by zmienić zasady dziedziczenia... Wspaniałe byłoby zobaczyć na Chryzantemowym Tronie kobietę.😍

   Usuń
  2. Moim zdaniem tak nie będzie, bo przyszły cesarz jest już dużym chłopcem i jest wychowywany na cesarza. Co innego, gdyby był bobasem.

   Usuń
 2. Bardzo jestem ciekawa,jakie i czy w ogóle zostaną podjęte jakieś działania w kwestii dziedziczenia i roli kobiet w rodzinie cesarskiej.Myślę,że na razie jednak z racji abdykacji i wstąpienia na tron nowego cesarza,nie zostaną podjęte inne,rewolucyjne działania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Te japońskie sesje na kanapie robią się już nudne tradycja tradycją ale mogliby wymyślić coś nowego

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.