niedziela, 8 grudnia 2019

Bal Debiutantek w Paryżu


30 listopada w hotelu Shangri-La w Paryżu odbył się 26. coroczny Bal Debiutantek. Wśród zaprezentowanych tego wieczoru 20 młodych kobiet znalazła się m.in. księżniczka Maria-Carolina, starsza z dwóch córek księcia Castro Carlo z Królestwa Obojga Sycylii.

© Jean Picon / Vogue ParisBal Debiutantek lub po prostu Bal to coroczne wydarzenie, na które zapraszana jest grupa 20-25 młodych kobiet w wieku od 16 do 25 lat pochodzących ze znanych rodzin z kilkunastu krajów. Po raz pierwszy bal zorganizowano jako wydarzenie towarzyskie 10 lipca 1958 w Oranżerii na Wersalu, jednak obecnie odbywa się każdego roku w listopadzie. Od 1992 jego organizatorką jest Ophélie Renouard, a wstęp na nią mają tylko zaproszeni goście.

Madame Figaro

Historia tego typu balów w wyższych sferach jest jednak dużo starsza i wywodzi się z Anglii. Ich pierwotnym celem było zaprezentowanie wkraczających w dorosłość arystokratek potencjalnym kandydatom na mężów.

Madame Figaro

Jednak Bal Debiutantek ma także szczytny cel: w jego trakcie zbierane są fundusze przekazywane następnie dwóm organizacjom charytatywnym: Seleni Institute, wspierającej zdrowie reprodukcyjne i psychiczne nastoletnich matek, oraz Enfants d'Asie promującej edukację dziewcząt w Azji Południowo-Wschodniej.

© Jean Picon / Vogue Paris

Każdej debiutantce w trakcie wieczoru towarzyszy kawaler, młody mężczyzna, którym może być zarówno wybrany przez nią przyjaciel, brat czy kuzyn, jak i znaleziony przez organizatorów balu.

Madame Figaro

Po północy zabrzmiały pierwsze dźwięki walca "Nad pięknym modrym Dunajem" Johanna Straussa otwierającego bal. W tym roku zatańczyła do niego 16-letnia Stella Belmondo, córka francuskiego aktora Jeana-Paula Belmondo. Później na parkiet wyszły pozostałe pary.

Madame Figaro

Madame Figaro

Księżniczce Marii-Carolinie towarzyszył książę Leopold z Luksemburga, drugi syn księcia Guilllaume'a i księżnej Sybilli i tym samym bratanek Wielkiego Księcia Henri'ego. Tego wieczoru zaprezentowana została również księżniczka Louise d'Orleans, córka księcia Chartres Charlesa i wnuczka księcia Jacques'a, młodszego brata zmarłego w styczniu hrabiego Paryża Henri'ego. Towarzyszył jej książę Philippe-Emmanuel de Croÿ-Solre.

Madame Figaro

BestImage / la-couronne.org

BestImage / la-couronne.org

© Jean Picon / Vogue Paris

© Jean Picon / Vogue Paris

Madame Figaro

Obecne były również księżna Camilla i księżniczka Maria-Chiara, mama i młodsza siostra Marii-Caroline.

Madame Figaro

© Jean Picon / Vogue Paris

6 komentarzy:

 1. To chyba jedna z ostatnich najbardziej tradycyjnych, snobistycznych i luksusowych imprez, jakie jeszcze pozostały. Cała otoczka towarzysząca temu balowi robi wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. XXI wiek i taki poziom snobstwa...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie widzę w tym niczego snobistycznego. Choć będzie to coś bardziej jak studniówka - jeden utwór muzyki klasycznej, a reszta współczesna. Tej drugiej na balu nie grają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja zgadzam się z osobą piszącą o "snobstwie w XXI wieku". Gdyby to był bal z udziałem kogoś o pozycji np. księżniczek Victorii i Madeleine ze Szwecji czy Eugenie i Beatrice z UK, to byłoby to do zrozumienia. Jednak w tym przypadku występują osoby praktycznie nieznane, o tytułach wątpliwych lub niemających od dawna żadnego znaczenia. W tej sytuacji takie bale stają się zwykłym towarzystwem wzajemnej adoracji.

   Usuń
  2. Więc o to wszystkim chodziło :) Zgadzam się z tym.

   Usuń
 4. Ja tam uwielbiam bale kazdego rodzaju moze poprzez suknie albo ta cala otoczkę, chociaż musze sie zgodzić ze ze te te bale to po prostu zwykle imprezy dlatego ze wczesniej kiedy uczetniczly panny ktore mogly sobie znalezc meza lub kawalerowie zone to bylo cos same ksiezniczki i ksiazeta to bylo wow.
  Natomiast ja mam takie pytanie kto z obecnych rodzin krolewskich europejskich uczestniczyl w tym ze balu na przestrzeni lat poczynajac od wladcow i do ich najmlodszego pokolenia nie wiem czy to jest temat na osobny post ale bardzo prosilabym o odpowiedz:
  1 Hiszpania-krol Juan Carlos
  2. Monako-Ksiaze Rainer
  3.Lichtenstein-ksiaze Adam
  4.Luksemburg-Ksiaze Henry
  5.Norwego-krol Harald
  6.Wielka Brytania-krolowa Elżbieta
  7.Dania-krolowa Małgorzata
  8.Szwecja-krol Carl Gustav
  9.Holandia-krolowa beatrix
  10.Belgia-krol Albert
  Z góry dziękuję za kazda każda najmniejsza odpowiedź

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.