wtorek, 22 października 2019

Aktualizacja: Intronizacja Cesarza Naruhito


Dziś w Tokio odbyła się intronizacja Cesarza Naruhito, druga z trzech uroczystości związanych z objęciem władzy przez nowego Cesarza, będąca odpowiednikiem koronacji.

dailymail.co.uk

Dla Naruhito i Masako to był naprawdę długi dzień. Jako że na godzinę 9. rano czasu lokalnego zaplanowano shintoistyczne rytuały, Cesarzowa Masako wstała tego dnia prawdopodobnie ok. godz. 6 rano i godzinę później została zauważona w drodze do Pałacu Imperialnego, gdzie czekało ją układanie włosów w tradycyjną fryzurę "osuberakashi" oraz zakładanie kilkuwarstwowych białych szat. Cesarz Naruhito przybył natomiast o godz. 8.00.

Sankei Shimbun / sankei.com

Sankei Shimbun / sankei.com

W czasie ceremonii odbywającej się w trzech sanktuariach na terenie Pałacu Imperialnego Cesarz Naruhito poinformował boginię Amaterasu oraz swoich przodków o nadchodzącej intronizacji. Obecni byli również pozostali członkowie rodziny imperialnej: książę Fumihito, księżna Kiko, księżniczki Mako, Kako, Akiko i Yoko, księżna Hisako i księżniczka Tsuguko, którzy oglądali rytuały na zewnątrz. Wszystko odbyło się w strugach ulewnego deszczu.

Sankei Shimbun / sankei.com

Sankei Shimbun / sankei.com

japan-forward.com

The Asahi Shimbun / asahi.com

Agencja Dworu Imperialnego wydała oficjalne zdjęcia przedstawiające Parę Cesarską w tradycyjnych szatach. Zostały wykonane na początku października.

The Asahi Shimbun / asahi.com

The Asahi Shimbun / asahi.comCałość porannej uroczystości możecie obejrzeć poniżej.Właściwa ceremonia, zwana "Sokuirei-Seiden-no-gi", rozpoczęła się o godz. 13.00 według czasu w Tokio w Sali Tronowej Matsu-no-Ma, na której swoje miejsca najpierw zabrali członkowie rodziny imperialnej ubrani w tradycyjne szaty - po jednej stronie książę Fumihito z żoną i córkami, po drugiej książę Hitachi (jako jedyny nie był ubrany w tradycyjną szatę), księżna Hanako, księżna Nobuko, z tyłu księżniczki Akiko i Yoko oraz księżna Takamado i księżniczka Tsuguko. Dla zagranicznych gości, których przybyło około 2 000 ze 180 krajów, przygotowano miejsca po drugiej stronie dziedzińca. Jako ostatni pojawili się Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako, którzy weszli na salę tylnym wejściem i zajęli swoje miejsca przy zasłoniętych tronach - Takamikura i Michodai. Uroczystość rozpoczęła się od odsunięcia fioletowych zasłon obu tronów zasłaniających Parę Cesarską.

The Asahi Shimbun / asahi.com

Cesarz Naruhito miał na sobie sokutai, tradycyjny dworski strój zakładany przez dworzan, arystokratów i mężczyzn w rodzinie imperialnej na wyjątkowe okazje, takie jak ślub czy właśnie intronizacja. Składa się z kilkunastu warstw: białej szaty kosode sięgającej kolan, hakamy, czyli pary długich czerwonych spodni, hitoe i kilku warstw akome oraz kolejnych par hakamy, zwykle białej szaty shitagasane z charakterystycznym "trenem", hampi, kamizelki bez rękawów często ozdobionej skomplikowanym haftem i wreszcie ostatniej wierzchniej szaty, która w przypadku Cesarza jest specjalnie barwiona  korą japońskiego drzewa woskowego i drzewa szafirowego, co nadaje mu unikatowy kolor brązowego z odcieniem żółtego. Tylko Cesarz może nosić sokutai w tym kolorze. Nakrycie głowy stanowił czarny "ryuei", a w prawej ręce Cesarz trzymał spłaszczony drewniany talerz "shaku" (choć mnie bardziej przypomina spłaszczony kij).

Imperial Household Agency / english.kyodonews.net

Strój Cesarzowej Masako to natomiast jūnihitoe ubierany przez kobiety na dworze cesarskim. W dosłoawnym tłumaczeniu nazwa "jūnihitoe" oznacza szatę dwunastowarstwową, ale liczba tych warstw bywała różna. W okresie Heian (lata 794-1185) zdarzały się jūnihitoe złożone z piętnastu, a nawet dwudziestu warstw! Podobnie jak w przypadku sokutai, pierwszą warstwą jest biała lub czerwona kosode sięgająca kostek lub połowy łydki. Na nią zakładana jest nagabakama, damski odpowiednik hakamy, czyli długa czerwona spódnica, czerwona, biała lub niebiesko-zielona hitoe, pięć lub sześć warstw kolorowych szat itsutsuginu; uchiginu, szkarłatny szlafrok usztywniający i podtrzymujący szaty zewnętrzne; krótszy i węższy wzorzysty szlafrok uwagi; karaginu, żakiet sięgający talii, i mo, czyli spódnica, czasem wyhaftowana, zakończona trenem. Całości dopełniala ozdoba na głowie zwana "sashi" oraz wachlarz wykonany z cyprysu.

english.kyodonews.net

Po odsłonięciu zasłon na środek wystąpił Premier Japonii Shinzo Abe, a Cesarz Naruhito wygłosił przemówienie, w którym ogłosił światu swoją intronizację. "Przyrzekam niniejszym, że będę postępować zgodnie z Konstytucją i wywiążę się z mojej odpowiedzialności jako symbol państwa i jedności narodu japońskiego, jednocześnie pragnąc szczęścia ludzi i pokoju na świecie", mówił. "Mam szczerą nadzieję, że nasz kraj dzięki mądrości i nieustającym wysiłkom naszego ludu osiągnie dalszy rozwój i przyczyni się do przyjaźni i pokoju społeczności międzynarodowej oraz dobrobytu ludzkości."

The Asahi Shimbun / asahi.com

Później głos zabrał Premier Shinzo Abe, który potwierdził intronizację: "My, jako jeden naród japoński, uznajemy Cesarza za symbol Japonii i narodu japońskiego. Z sercem pełnym nadziei w czasach pokoju będziemy dążyć do wspaniałej przyszłości, z której Japonia będzi mogła być dumna. Dołożymy wszelkich starań, aby ludzkie serca pięknie się łączyły i tworzyły erę, w której kultura może się rozwijać."

japan-forward.com

Następnie Premier zaintonował trzykrotny okrzyk "banzai!", co w języku japońskim jest życzeniem pomyślności. Wystrzelono również 21 salw armatnich.

english.kyodonews.net

dailymail.co.uk

Ceremonię zakończyło ponowne zasłonięcie Pary Cesarskiej i jej wyjście z Sali.

Sankei Shimbun / sankei.com

Sankei Shimbun / sankei.com

Dzisiejsza intronizacja to zaledwie druga w historii Japonii, która odbyła się w Tokio. Wcześniejsze odbywały się w Kioto, dawnej stolicy Japonii. Jako ostatni został tam intronizowany dziadek Cesarza Naruhito, Cesarz Hirohito (Showa).Cesarz Naruhito wstąpił na tron 1 maja tego roku, po historycznej, pierwszej od dwustu lat abdykacji swojego ojca, Cesarza Akihito. Wtedy też odbyła się pierwsza uroczystość, prezentacja regaliów królewskich. Ostatnia uroczystość związana z objęciem Chryzantemowego Tronu przez nowego władcę, festiwal dziękczynny Daijiosai, odbędzie się w listopadzie.

Embed from Getty Images

Późnym popołudniem nowa Para Cesarska miała przejechać ulicami Tokio i pozdrowić zebranych Japończyków. Ta część intronizacji została jednak przesunięta na 10. listopada z uwagi na przejście tajfunu Hagibis.

dailymail.co.uk

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

The Asahi Shimbun / asahi.com

Na tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli zagranicznych rodzin królewskich. Pojawili się: król Carl Gustaf i księżniczka Victoria, król Philippe i królowa Mathilde, krol Willem-Alexander i królowa Maxima, król Felipe i królowa Letizia, król Jigme Khesar i królowa Jetsun Pema, Wielki Książę Henri, książę Albert, król Abdullah i królowa Azizah Aminah z Malezji, król Tupou VI i królowa Nanasipau'u z Tonga, Sułtan Brunei i książę Mateen, król Mswati III i królowa LaMashwama z Eswatini (Suazi), książę Walii, książę Haakon, książę Frederik i księżna Mary, książę Hussein z Jordanii, książę Alois z Liechtensteinu, książę Moulay Rachid z Maroka czy książę Salman z Bahrajnu.

dailymail.co.uk

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


King Jigme Khesar Facebook

dailymail.co.uk

Sankei Shimbun / sankei.com

Obecne były również byłe księżniczki, które po ślubie straciły swoje tytuły: Sayako Kuroda z mężem, Noriko Senge oraz będąca w zaawansowanej ciąży Ayako Moriya wraz z mężem. Według doniesień, swoje pierwsze dziecko ma urodzić jeszcze w tym roku lub na początku przyszłego.

Jiji

The Mainichi Shimbun / mainichi.jp

The Mainichi Shimbun / mainichi.jp

Całą uroczystość możecie obejrzeć na przykład poniżej.


Źródło: japantimes.co.jp, english.kyodonews.net, wikipedia.org, telegraph.co.uk, royalwatcherblog.com

6 komentarzy:

 1. Maxima jak zwykle zwraca uwagę nakryciem głowy Mary i Victoria pięknie nie mogę się doczekać co założą na bankiet widzę że Mary ma naszyjnik z rubinowego kompletu więc mam nadzieję że zabrała też tiare :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Królowa Matilda bardzo z klasą, bardzo cesarska, dostojnie, reszta również, ale Królowa Letizia mnie rozczarował, zamysł miała dobry, ale końcowy efekt taki trochę przeładowany

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim zdaniem najpiękniej prezentowała się Królowa Mathilde oraz księżna Mary.
  Księżniczka Victoria wybrała piękny kolor kreacji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Obawiam się, że strojów cesarskich nic nie przebije - rozumiem, że są one bardzo historyczne i symboliczne, ale wyglądają odrobinę komicznie i bardzo bardzo dziwnie:)
  Jestem trochę zaskoczona suknią w kwiaty Letizii - bardziej pasuje do stylu Victorii. Mary i Maxima przewidywalnie, a chyba najlepiej wypadła w lekkim różu w eleganckim komplecie sukni i peleryny Matylda.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie ich wszystkich zobaczyć razem, Victoria rozmawiająca z parą z Bhutanu i Felipe obok szejka (to chyba szejk?). Naruhito i Masako wyglądają bardzo promiennie.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.